woxic: “mousesports’tan ayrılma sebebim CS:GO’daki performansım değildi.”

Please log in or register to like posts.
Haberler

SCROLL FOR ENGLISH

 

Röportaj: Christopher Willekens Tayyip Abacı
Çeviri: Alpcan Bakaçhan

 

1- Stewie’nin attığı “Sabah 10’da oynanan maçlardan nefret ediyorum.” tweeti tartışmalara konu oldu. Sence maçların, oyuncuların alışık olmadığı bir saatte oynanması bir sorun mu yoksa mesleğin katlanılması gereken bir zorluğu mu?

Kendisi bu konuda haklı, maçlar her zaman sabah saatlerinde oynanmadığı için bazı günler sabah bazı günler öğleden sonra veya akşam olması oyuncunun genel düzenini etkiliyor ve bu yüzden adaptasyon sorunu yaşayabiliyorsunuz. Maç öncesi yapmanız gereken kişisel antrenman süreniz ve mental olarak maça hazır olmanız sabah saatlerinde mümkün olamayabiliyor.

2- Profesyonel oyuncu olmak neredeyse bütün oyuncuların hayalini süsleyen bir meslek. Sektörün içinde olan biri olarak, dışardan göremediğimiz şeyleri bizlerle paylaşabilir misin? Ne gibi zorlukları var, nelerden fedakârlık yapmanız gerekiyor, vs.?

Evet güzel bir iş olduğu düşünülebilinir ama bir süre sonra zevk alarak oynadığınız oyun, hırs ve paraya dönüşüyor. Hesap vermeniz gereken insanlar oluyor, o eski günlerdeki arkadaşlarınızla zevk alarak oynadığınız oyunu artık oynamak istemeyebiliyorsunuz. Ailenizden, zamanınızdan fedakarlık yapmanız gerekiyor. Her gün normal bi şirkette çalışan veya memur biri gibi iş başı yapmanız gerekiyor. Belirli saatler boyunca oyun oynamanız gerekiyor, söylendiği saate göre hayatınızı şekillendirmeniz gerekiyor, gün içerisinde yazan arkadaşın/kız arkadaşın/ailene “Hayır yapamam.” demek zorunda kalıyorsun.

Çalışma saatleri, Türkiye saati hep +1 bazen +2 olduğu için daha da zor oluyor benim için. Örnek 12’den akşam 9-10’lara kadar antrenman yapmanız gerekiyor, antrenman bittikten sonra beyninizin adeta patlayabileceğini hissedebiliyorsunuz. Kısacası tatil günü hariç geri kalan hayatınızın hep geri planda kalabilmesini kabul etmeniz gerekiyor. Bir de işin mental yanı var ki; motivasyon, istek, vb. şeyler azaldığında hayatında yaşadığın sorunlar da üzerine bindiğinde çok zor zamanlar yaşayabiliyorsunuz. Çevrenizdeki herkesin bu yaşam tarzını kabul etmesi gerekiyor ve buna göre hareket etmeleri gerekiyor. Bunları kabul edebilirseniz ve elinizden gelebileceğini düşünüyorsanız gayet güzel bir iş. Ama bu kağıda dökebildiğim kadar da kolay değil, yaşanıp tecrübe edilmesi gerekiyor.

3- Cloud9 Genel Menajeri HenryG’nin yapılan sözleşmelerin detaylarını halka açık bir şekilde paylaşması konusunda ne düşünüyorsun? Topluluktan çok olumlu tepkiler alsa da bazı kesimler bu durumun oyuncular üzerinde baskı yaratabileceğini düşünüyor. Bir oyuncu olarak senin görüşlerin neler, sence diğer takımlar da bu durumdan örnek almalı mı?

Evet, transparan olmak bence daha iyi çünkü maaş, satın alma maliyetleri, vb. detaylar açıklanmadığı zaman çok fazla gereksiz dedikodu ortada dolaşıyor ve bi süre sonra yayınlarda bunun hakkında konuşamadığın zaman senin canını sıkıyor. Şu an herkes ne kadar kazandığımı, bana ne paralar ödendiğini biliyor. Her takım her oyuncusuna bunu yapmalı, piyasanın değerini belirlemiş oluyorlar böyle yaparak. Kötü yanı ise herhangi bir kötü performansta şu meblağı kazanıyor ama hak etmiyor, kötü oynuyor gibi söylentiler de tabii ki ortada dolaşacaktır, aynı futbolcularda olduğu gibi.

4- 2017’de HellRaisers’a transfer olan woxic ile 2020’de Cloud9’a transfer olan woxic arasında ne farklar var? Bu süreç içerisinde kendinde ve oyununda neleri geliştirdin?

Tecrübe, dil bilgisi, her türlü insanla karşılaşıp, tanışıp iş yapmak. 2017 yılında bu pazara yeni giren bi insan olarak çok toydum, ne kadar 4-5 sene öncesinde geçirmiş olsam da. Biz sadece %15’lik kısmını görmüşüz işin elimizdeki imkanların kısıtlı olması nedeniyle. İşin nasıl yapıldığını, hem oyun anlamında, hem organizasyon anlamında her türlü profesyonel insanla çalışarak tecrübe kazandım ve gelecekteki hayatım, yani bu günler için doğru kararları verebilmemi sağladı. O yola girmeseydim belki de şuan çok farklı yerlerde daha “yeni” çocuk olarak dolanıyor olurdum ortalıkta herhalde.

5- Cloud9 yeniden yapılanmaya gideceğini ve HenryG’nin tabiriyle “colossus(devasa bir heykel)” olacağını duyurduğunda herkes çok büyük yıldızların transfer edilmesini bekliyordu. Sen ve ALEX her ne kadar bu tanıma uysanız da, topluluğun bir kısmı mezii transferinden hoşnut olmadı. Sen bu konu hakkında ne düşünüyorsun? Sence mükemmel bir takım 5 yıldız oyuncudan mı oluşmalı yoksa 5 adet birbirini tamamlayan oyuncudan mı?

5 adet birbirini tamamlayan oyuncu benim tercihim olurdu, takıma ne kadar yıldız oyuncu toplasan dahi isteneni veremeyebilir ve sonu hüsran olabilir. Ben HellRaisers takımına girdiğimde aynı mezii gibiydim, hatta daha tecrübesizdim, 2-3 sene içerisinde gelişim kaydederek dünyanın en iyi oyuncularından biri seçildim. Bana da aynı şeyler söylendi, HellRaisers’da oynayacak seviyede oynamadığım söylendi. mousesports’a geçtiğimde acaba orası için yeterli mi diyebilen insanlar halen vardı. Ama ben hepsine gereken cevabı verdiğimi düşünüyorum, bana şans verilmeseydi olmazdı, aynısını neden mezii için söyleyemiyorlar?

6- 5 oyuncu demişken, Astralis’le birlikte yeni yeni trend olmaya başlayan 6+ kişilik takımlar hakkında ne düşünüyorsun? Turnuva sırasında oyuncu değişikliği yapma fikrine sıcak bakıyor musun?

Gayet iyi bir karar, sonuç olarak oyuncular da birer insan. Nasıl ki futbolda, basketbolda oyuncu değişikliği yapılıyorsa, burda da ego yapmaksızın bunun yapılabilmesi gerekiyor.

7- ESL Pro League Season 10’i kazandınız ve ardından Season 11’da da FNATIC’e karşı final oynadınız. Artarda aldığınız başarılarla beraber herkes sizi en iyi 5 takımdan biri olarak sayarken işler iyi gitmemeye başladı. ESL One: Road to Rio ile beraber başlayan bu düşüşün sebebi neydi? Turnuvaların online olması motive olmanızı zorlaştırıyor muydu?

Evet takımın performans düşüklüğünün sebebi turnuvaların online olması diyebiliriz, tabii ki her ne kadar tek sebep olmasa da ana sebeplerinden biriydi. Başarısızlık üzerine başarısızlık, yavaş yavaş piskolojik olarak etkilemeye başlamıştı takımı.

8- Mousesports kariyerin sırasında yedeğe geçtiğinde, Fransız muhabir neLendirekt bu değişikliğin sebebinin senin olumsuz tutum sergilemen olduğunu söylemişti. Bu haber birçok kişi tarafından senin toksik biri olman yönünde yorumlandı. Her ne kadar seni yakından tanıyan diğer oyuncular bunun doğru olmadığını söylese de senin bu konuda söylemek istediğin bir şey var mı?

Her yerde bunun açıklamasını yaptığım gibi, bu röportajı okuyacak insanlar için de tekrar kısaca şöyle söyleyebilirim, takım içerisinde ki bir olayı neL veya herhangi biri maalesef bilemez. Takımdan ayrılış sebebim CS:GO’daki performansım ile alakalı değildi. Hem yönetimin isteği, hem de benim bunu onaylamam sonucunda gerçekleşen bir karardı. Zaten bu karar açıklanmadan önce 2 veya 3 kere yedeğe çekilmeyi istemiştim.

9- Geçtiğimiz günlerde Yeşilay’ın “Sporun E’si olmaz, espor spor değildir” içerikli paylaşımları bir hayli tepki topladı. Bu konu hakkında söylemek istediğin bir şey var mı? Sence espor bir spor dalı mıdır?

Evet bir spor dalıdır, hayır diyen kesimin çoğu vücut hareket etmediği için olduğunu söylüyor. İşimizi yaptığımız saatler sonrası bizler de spor yapabiliyoruz, tatil günlerimizi istersek bunlara ayırabiliyoruz. Bazı kulüplerin yaşam koçları bile var, sizlere yemek programından uyku düzenine kadar ayarlanabileninden hemde.

10- Kariyerin boyunca birçok farklı isimle oynadın, her biri bir şekilde sana bir şeyler katmış olsa da en çok kimden öğrendiğini düşünüyorsun? Sana en çok katkı sağladığını düşündüğün bir isim var mı?

Tek isim söyleyemem bunun için ama önce Türkiye’den marqnue derim. Arkasından HellRaiser’da ANGE1 ve taktiksel koçumuz ami derim. mousesports’ta ise karrigan.

11- Sahneyi takip eden birçok kişi senin en iyi 10 AWP oyuncusundan biri olduğun konusunu reddetmez, peki sen bu listede kendini kaçıncı sıraya koyarsın? Sen bir liste yapacak olsaydın ilk 5 nasıl olurdu?

Kendimi ilk 5’e koyardım. 1- woxic 2- kennyS 3- device 4- kennyS[kendisi kennyS’i çok sevmesinden ötürü iki defa yazmış sanırsam :)] 5- FalleN derdim.

12- Hali hazırda birçok oyuncunun ve hatta izleyicinin şikayetçi olduğu çok fazla turnuva olması ve bunların peş peşe oynanması hakkında ne düşünüyorsun? Bu siz oyuncuları nasıl etkiliyor?

Sürekli turnuva olduğu zaman sanki günlük antrenman maçı yapıyormuşsun gibi hissedebiliyorsun, izleyenler için takibi zor oluyor ve sürekli insanlar CS:GO izlemek istemeyebiliyor. Eski düzene geri dönüldüğünde bu sorun düzelecektir.

13- Covid-19 yakın süreçte bitecek gibi görünmüyor, bu da daha bol bol online turnuva göreceğimiz anlamına geliyor. LAN’da çok iyi performanslar gösteren biri olarak bir süre daha online turnuvalara katılmak seni nasıl etkileyecek?

Önümüzdeki günlerde turnuvalar, stüdyo içerisinde sadece oyuncuların katılabildiği ortamlarda yapılabilir. Bu yüzden yakın süreçte bu durum düzelebilir ne kadar taraftarsız olsa da.

14- Uluslararası arenada üst düzeye yükseldiğin için vize sorunlarından en çok çeken oyunculardan birisin, Cloud9 gibi her soruna ekstra çözümler yaratabilen bir takıma katılmış olan bu süreçler konusunda elini güçlendirecek mi?

Politik konulara maalesef bir şey yapabileceklerini düşünmüyorum ama onun dışında en iyi şekilde yardım edeceklerini biliyorum.

———————————————————————————————————————————————————————————————————————

1 – Stewie’s tweet “F*CK 10AM matches, that’s all.” became a point of debate. Do you think matches being played at “off” times is an issue or is it an aspect of the profession a pro should endure?

He’s right about that. Because the games are not always played in the morning; sometimes them being played early in the day, then in the afternoon or in the evening affects the player’s consistency. This may cause you to not be able to adapt. You may not be able to warm up or prepare yourself for the game both physically and mentally early in the morning.

 

2 – “Being a pro” is a thing almost every gamer dreams about. Being someone inside the scene, can you share some of the details that wouldn’t come to an outsider’s mind? About the hardships, the things you have to sacrifice, etc.

You can say it’s a cool job. However, the game you played fondly once becomes a thing of money and ambition. You have people to answer to; you may not want to play the game once you joyfully played with your friends. You might have to give up the time you would spend with your family or for yourself. You have to show up for work like someone who is working regularly. You have to play the game and tweak your life on a schedule; you may be forced to say no to a friend, to your girlfriend or to your family. Working times being one or two hours ahead of Turkey is another issue. For example, you have to practice between 12:00-22:00; after that, you feel like your head is about to explode. In short, you need to accept the fact that your personal life stays in the background during your work days. Then comes the mental side of things; if you lose your motivation or will to play, with your personal problems on top of that, you may face some very difficult times. Everyone around you has to accept this life and tag along. Yes, it is an awesome job if you are OK with all this and you think you can do it. But it is not as easy as it sounds, you have to experience it to understand.

 

3 –  What do you think about Cloud9’s General Manager HenryG sharing the details of the Cloud9 roster’s contracts? Even though the community response is great, some think that this act might create pressure on the players. As a player, what are your thoughts on the matter? Should other teams follow yours’ steps?

Yes, I think being transparent is better; because, if the details such as the players’ wage, purchase cost etc. are not public, this obscurity creates too much gossip. After a while, this situation bothers you as you can’t talk about it during your streams. Now, everybody knows how much we make, how much I am being paid. Every team should do this for every purchase; this determines the market trends. However, if a player is performing poorly, people would talk about his wage based on the player’s given performance; just like football.

 

4 – What are the differences between 2017’s woxic of HellRaisers and 2020’s woxic of Cloud9? How did you improve yourself and your gameplay?

Experience. Another language. Meeting all kinds of people and working with them. I was a novice coming into the scene back in 2017; even though I had 4-5 years of experience. Back then, I had only seen the %15 of it, given the circumstances back in Turkey. I learned how the things go, both game-wise and organization’s side, I have worked with professionals and gained experience; this made me make the right calls. If I haven’t played for HellRaisers, I would probably be the “new kid”.

 

5 – When Cloud9 announced they were rebuilding their roster and they would become a “colossus”, everybody expected they would be signing huge stars. Although you and ALEX fit the description, community response for mezii’s acquisition was partially negative. What are your thoughts on this? Would you say a perfect team has to be made of 5 stars or 5 players who compliment each other? 

A roster of 5 complimenting each other would be my choice; a team could underperform regardless of how many stars were signed in. When I was in HellRaisers, I was just like mezii, less experienced, even. I came a long way in 2 or 3 years and was chosen one of the best players in the world. Similar things were said about me; “I wasn’t good enough” for HellRaisers. Some were even wondering if I was good enough when I was playing for Mousesports. I think I performed past that. I wouldn’t be able to if I didn’t have the chance; why wouldn’t this be applicable for mezii?

 

6 – Speaking of 5 players, what do you think about the 6+ players trend Astralis started? Are you open for mid-tournament subs?

It is a formidable decision; after all, players are people, too. Just like a team is able to substitute players in basketball and football, it is valid in CS:GO. Act of substitution should be beyond a player’s ego.

 

7 – You have won ESL Pro League Season 10 and you played finals against FNATIC in Season 11. After your subsequent accomplishments, just as everyone was thinking you were in the top 5, things started to go sideways. What was the cause of this downfall beginning with ESL One: Road to Rio? Was it hard for you guys to concentrate, given the tournaments were being played online?

You might say that tournaments being played online was the cause of the team underperforming; though I wouldn’t say it was the only cause, it was one of them. Failure after failure, it gradually pulled us down.

 

8 – When you were benched from Mousesports, French reported neLendirekt stated that it was your negativity that caused this. This report was perceived as you were a toxic person by many. Even though players who knew you well argued against it, what are your remarks on the topic?

I should say this for the readers – as I’ve explained before; nobody, including neL, would know anything about any internal issue the team had. Moreover, the reason I was benched or me leaving the team was not my performance. It was both a personal and an executive decision. I had already requested to be benched 2 or 3 times beforehand.

 

9 – Recently, The Green Crescent’s post “There is no ‘e’ in sports, esports are not sports” raised many eyebrows. Do you consider esports as a sport?

(The Green Crescent, or “Yeşilay” in Turkish, is a charity organization founded in Turkey to inform about and take preventive action against addiction, substance abuse, alcoholism, etc.)

Yes, I do. Most of the ones saying the opposite consider sports solely as physical activities. We can go to the gym after work, we can invest our time in it during our holidays. Some teams even have life coaches; they can provide you with a diet and sleeping schedule.

 

10 – You played alongside many people during your career, each one of them taught you a thing or two, but who taught you the most? Do you have a name in mind?

I can’t say just one name. From Turkey, I would say marqnue (an ex-CS:GO player). From HellRaisers, ANGE1 and our coach, ami. From Mousesports, karrigan.

 

11 – You being one of the top 10 AWPers is not something debatable for many CS:GO fans. Where would you put yourself on that list? What would be your top 5?

I would consider myself in the top 5. My list would be: #1 woxic, #2 kennyS, #3 device, #4 kennyS, #5 FalleN.

 

12 – Too many matches to play and watch, so little time: a topic many players and even fans complain about– what do you think about it? How does it affect you as a player?

As a player, tournaments being this often makes you feel like you are just playing for practice. For the fans, you may not feel like watching CS that day. We should be OK when things are back to normal.

 

13 – COVID-19 is with us for a while, so it seems; this means more online tournaments. As a player performing well on LAN, how do you think playing online for a while longer would affect you?

Tournaments may be held in studios or in player-exclusive environments in days to come. Even if the “online” issue would be over, we’d still play without our fans.

 

14 – You being an international player competing in high levels, setbacks on your visa have a serious effect on your career. Do you think playing for a team that is as resourceful and flexible as Cloud9 would strengthen your hand?

I don’t think they’d be able to do much about political situations; otherwise, I know they’re going to do their best.

 

İfade İle Yorumla

24
3
0
0
0
1
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir