Yapay zeka 5v5'te Dota 2 oyuncularını yendi!

Please log in or register to like posts.
Haberler

OpenAI tarafından yaratılan yapay zeka, yaklaşık bir yılın ardından tekrar insanların karşısına çıktı.

OpenAI geçtiğimiz yıl Danil “Dendi” Ishutin karşısına çıkıp 1v1 maçlar yapmış ve insan rakibini yok etmişti. Kurucuları arasında ünlü girişimci Elon Musk’ın da bulunduğu OpenAI, insanlığı yapay zeka karşısında korumak için kurmuştu. Yapay zekanın kapasitesini ölçmek için kullanılan deneylerden biri de Dota 2 oldu. OpenAI yapay zekası bu etkinliğe yaklaşırken birçok amatör takımla oynamış ve hepsini zorlanmadan yenmişti.


Öncelikle seyircilerden oluşan bir takımla karşılaşan OpenAI, sadece 9 dakikada üsse girmeyi başardı. 11 dakika geçtiğinde seyircilerin alt koridorda 2 kuleleri ayakta kalmıştı. OpenAI durmaksızın baskı uygulayarak maçı 13 dakikada kapatmayı başardı.

Seyircilerle olan maçın ardından, OpenAI’ın CTO’su ve kurucularından biri olan Greg Brockman kısa bir konuşma yaptı. “2017’de bu işe kalkıştığımızda imkansız gibi görünüyordu ama yine de denedik ve bugün ne kadar yol katettiğimizi göreceğiz. Burada yapay zekanın insanlara karşı Dota 2 oynadığını izleyeceğiz. Ancak bunun sonuçları çok değişik olacak. Bizim amacımız, insanlar kadar akıllı makineler ürettiğimizde, bunların insanlığı ileri götürmek için çalışması. Bunun için hem kompleks sistemler kurmalı hem de bu sistemlerin insanlığın değerlerine uydurmalıyız. Dota 2 üstünde çalışmamızın sebebi, oyunun çok komplike olması. Yapay zeka için muhteşem bir eğitim alanı. Kısıtlı bilgi, takım çalışmasının gerekliliği, farklı şampiyonlar ve onların alacağı eşyalar. Oyun karışık olduğundan yapay zekaya sonuç programlayamayız. Oyunu öğrenmesi gerek.”
“OpenAI, her gün, 180 yıllık süreye denk gelecek kadar oyun oynadı. OpenAI beş adet yapay sinir ağı üzerinden çalışıyor. Bunu yapay bir sezi yeteneği olarak düşünebilirsiniz. Bu yapay sinir ağlarından her biri, yaklaşık bir karıncanın beyni boyutunda. Geçtiğimiz yıl profesyonel oyuncularla 1v1 yapmamızın ardından, 5v5 yapamayacağını düşündük. Çünkü nasıl strateji geliştirmesi gerekeceğini öğretmemiştik. Ancak yarattığımız yapay zeka, ona öğretmediğimiz problemleri bile çözmeye başlamıştı. Teknolojinin ilerlemesi ve ucuzlamasıyla, bu tarz sistemlerin çok alışılageldik bir şey olmasını bekliyoruz. Bugün hangi taraf maçı kazanırsa kazansın, gerçek kazanan insanlık olacak.”

Konuşmanın ardından Ioannis “Fogged” Lucas, Ben “Merlini” Wu, David “MoonMeander” Tan, William “Blitz” Lee ve Austin “Capitalist” Walsh’tan oluşan İnsanlık Takımı, OpenAI ile üç maç yaptı. Oynanan iki karşılaşmada OpenAI kendisinin galibiyetine maçların hiçbir noktasında %95’ten az ihtimal  vermedi. Üçüncü karşılaşmada OpenAI’ın işini zorlaştırmak için yapacağı seçimler kendisine bırakılmadı ve son karşılaşmaya çıkarken, kendisine yapılan kötü seçimler nedeniyle, OpenAI kendi galibiyet olasılığını %2.9 olarak gördü. Maç ilerledikçe OpenAI dengeyi sağlasa da, 22.dakika geçilirken kendi şansını %1’in altında gördü. İnsanlık Takımı güçlü kompozisyonlarına rağmen maçı ancak 35. dakikada kazanabildi.
Yapay zekanın özellikle önem gösterdiği bazı alanlar herkesin dikkatini çekti. OpenAI botları kulelerini savunmak için özellikle bir çaba gösteriyordu. Rakibin üssüne girdiğinde tercih yapması gerekiyorsa, önce menzilli minyonların barakasını yıkıyor ve üç destekle oynamayı tercih ediyorlar. İlk maçı aşağıda izleyebilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=jTdwZTAIFSE

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir