100T yatırımcısı Blake Robbins espor için 2019 tahminlerinde bulundu

Please log in or register to like posts.
Haberler

Forbes Under 30’ye girmeyi başarmış, Google ve SpaceX gibi firmalarda çalışmış 100T yatırımcısı Blake Robbins, Twitter üzerinden espor için gelecek tahminlerinde bulundu. Robbins, attığı 24 tweet‘le League of Legends, Counter Strike: Global Offensive, Overwatch, Fortnite ve Rainbow Six Siege gibi pek çok oyunun yanı sıra, genel olarak sektörün geleceğine dair yorumlar yaptı.
İşte Robbins’in tahminleri ve yorumları:

Esporun Geleceği
– Oyun oynamak, popüler kültür içerisindeki önemli yerini koruyor. Batı, 2019’da izlenme rakamları anlamında en iyi senesini geçirecek.
– Espor kulüplerinin operasyon maliyetleri ve çalışan maaşları (oyuncular dâhil) artarken gelir artışları duraklayacak. Bu nedenle üst seviye kulüpler mevcut hacmini korumak veya küçülmeye gitmek durumunda kalabilir.
– Fortune 500 firmalarının bir kısmı, espor kulüplerine ve oyunculara sponsor olacak. Böylece esporun sponsorluk gelirlerinde bir hareketlenme olacak.
– Oyuncu yetiştirmek için altyapı oluşturmaya önem veren oyunlar (PlayVS Espor Lisesi, akademi gibi yollarla), uzun vadede en çok başarı elde eden oyunlar olacak.
– Bu senenin izlenme ve hayran etkileşimi anlamında harika bir yıl olmasını bekliyorum. Ancak yatırımlar yavaşlayacak ve kâr artışları duraklarken piyasa “kendini düzeltme” yoluna girecek.
– Sermaye düşüşüyle beraber ikinci ve üçüncü seviye espor kulüpleri, ya dağılacak ya da birinci seviye kulüplerin bünyesine dâhil olacaklar.
– Oyuncu maaşları ve giderleri tüm espor dallarında artış gösterirken espor kulüpleri de stratejilerini iyice oturtacak ve daha hızlı bir şekilde oyunlardan yatırımını çekip yeni oyunlara giriş yapacak. Çoğu espor kulübü en fazla beş oyunda takım sahibi olabilecek.
– Çoğu espor organizasyonu, lig gelirlerinin uygun bir seviyeye gelmesini beklerken birer yetenek ajansı gibi işleyecek.

Fortnite
– Fortnite’ın egemenliği yavaşça ortadan kaybolacak ve oyuncuları başka espor dallarına kayacak.
– Fortnite’ın ücretsiz bir çoklu platform oyunu olarak elde ettiği müthiş başarı, espor endüstrisini sonsuza dek değiştirecek. Piyasada artık yeni çıkan oyunların çoklu platform ve ücretsiz olması konusunda bir beklenti olacak. Büyük yapımcılar, bu geçiş süreci boyunca oldukça zorlanacak.
– 2019’da yeni bir Fortnite doğmayacak. Bu sene yükseliş gösteren oyunlar kendi türlerini oluşturacak. Bir AAA yapımcısı değilseniz MOBA, FPS gibi artık yerleşmiş türlerde yeni oyun çıkarıp başarılı olmak giderek daha da zorlaşıyor.

FPS
– Oyunun ömrünü uzatmak konusunda tüm seçeneklerin tüketilmesi sebebiyle Overwatch (ve Overwatch League) çok sıkıntılı bir dönem geçirecek. Bunun sonucu olarak bence Bizzard son büyük kozunu oynayıp Overwatch’u ücretsiz yapacak.
– Call of Duty, espordaki en iyi yıllarından birini geçirecek.
– Rainbow Six Siege, büyük bir çıkış yakalayıp önde gelen espor oyunlarından biri olarak üst sıralara adını yazdıracak.
– Umarım pek çok oyun Counter-Strike’ın yolundan gidip ücretsiz olmayı seçer.

Mobil Oyunlar
– Mobil oyunlar, espor ekosisteminde hâlâ büyük gelecek vadediyor. Supercell firması, Clash Royale ve Brawl Stars ile mobil esporda başı çekiyor. Ancak mobil oyun yapımcıları genel olarak F2P ve P2W arasındaki dengeyi kurmak konusunda sıkıntı yaşıyor gibi.
– Mobil esporların yükselip gerçek potansiyellerine ulaşabilmesi için gerçekten F2P olan oyunlara ihtiyaç var. Yapımcılar, PC ve konsolda işe yarayan şeyleri kopyalamaktansa orta yolu bulmak zorundalar.

League of Legends
– Cloud9’ın yarı final, Fnatic’in final oynadığı, Batı takımlarının büyük başarılarıyla geçen 2018’in ardından 2019’da League of Legends en iyi yıllarından birini geçirecek.
NBA2K ve FIFA
– NBA2K ve FIFA gibi geleneksel sporlara dayalı espor oyunları, sıkıntılı dönemler geçirecek ancak ana akıma esporu öğretme yolunda önem taşımaya devam edecekler.
Yayıncılar
– Bazı bireysel yayıncılar, YouTube veya Twitch’le milyon dolarlık anlaşmalar imzalayacak.
Oyun Platformları
– Piyasaya hâkim oyun mağazası olma yolunda yarış devam ederken (Steam, Discord ve Epic Games Store gibi) şirketler, hızla indie yapımcıları satın alma yoluna gidecek ve kendi platformlarına özel oyunlara sahip olabilmek için agresif stratejiler uygulayacak.
– 2019’da espora yönelik start-up projelerine yapılan yatırımlarda yavaşlama olacak, zira yayın siteleri, yapımcılar ve Discord gibi büyük şirketler tarafından piyasa dışına itilme riskine sahip olmayan çok az yatırım fırsatı var. Ancak oyun yapımcılarına yönelik yatırımlarda artış bekliyorum çünkü en büyük potansiyeli her zaman onlar sunuyor.

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir