2021 espor tahmini: Dünyanın dörtte biri esporun farkında olacak

Please log in or register to like posts.
Haberler

Oyunlar ve espor gibi konularla ilgili araştırma yapan Newzoo, 2021 yılında dünya nüfusunun dörtte birinin esporun farkında olacağını tahmin ediyor.

Newzoo Espor Tahminleri
Newzoo’nun espor izleyicisi tahminleri

 
Esporun büyümesiyle alakalı olarak en büyük göstergelerden biri, endüstrinin ne kadar insan tarafından bilindiği. Espor yeni bir olay ve doğal olarak rekabetçi oyunlar ve espor konusunda insanlar çok bilgili değil. Araştırmalara göre şu anda dünya çapında yaklaşık 1.6 milyar insan bu farkındalığa sahip. Newzoo bu rakamın 2021 yılında 2 milyar kişiye yükseleceğini tahmin ediyor. Bu, dünya nüfusunun dörtte birinden fazla.
Ancak bu 2 milyar tüketicinin aktif olarak espora katılım göstereceği anlamına gelmiyor. Endüstri ana akıma katılırken, esporun izlenme sayısının artması için bu farkındalığı izlenmeye çevirmek en büyük mücadele olacak. Newzoo’ya göre, aktif olarak katılım gösteren kişi sayısı mevcut durumdaki 395 milyon kişiden, 2021 yılında 580 milyon kişiye yükselecek.
Newzoo’nun tahminlerine göre esporun 2021 yılına kadar ulaşacağı dönüm noktaları şöyle:

Tahmin 1: League of Legends Worlds 2018 Finali Six Nations Championship’ten daha fazla izleyiciye sahip olacak.

League of Legends’ın izleyici sayısı çok hızlı şekilde artıyor. Newzoo’nun Oyun Yayınları Takip sistemine göre League of Legends sadece Temmuz 2018’de 34 milyon saatlik içerik yarattı ve genç izleyiciler bu sayıya katılmaya devam ediyor. Genç ve dünyanın her yerinden çektiği izleyicisiyle esporun mevcut büyüme çizgisi, bize rugby’nin en büyük uluslararası turnuvalarından biri olan Six Nations Championship’ten daha fazla izleyicisi olacağını gösteriyor.

Tahmin 2: Ünlü bir esporcu küresel bir Nike reklamında yer alacak

İzlenme sayısı açısından, espor bir bütün olarak golfle aynı seviyede. Nike’ın Tiger Woods ve Rory McElroy gibi golf yıldızlarıyla reklamları olduğunu göz önüne alırsak, 2021 yılına kadar Nike’ın ünlü bir espor atletiyle reklam çekeceği tahmin ediliyor.

Tahmin 3:League of Legends Worlds Finali’ni izleyenlerin yarısından fazlası aktif olarak oyunu oynamıyor olacak

Newzoo verilerine göre, League of Legends esporunu izleyenlerin %20’si aktif olarak oyunu oynamıyor. Önümüzdeki yıl League of Legends’ın 10. yılı olacak, bu sebeple sürekli yeni oyunların da çıktığını düşünürsek oyuncu sayısında azalma normal olacaktır. Bunu espor ekonomisinin küresel çapta büyümesiyle birleştirdiğimizde, oyuna geri dönüş yapacak insanların büyük kitleler halinde League of Legends finalini izlemesi büyük bir olasılık.

Tahmin 4: Espor içeriğinin çoğunluğunu canlı maçlar değil, yan içerikten oluşacak

Canlı etkinlikleri destelemek amacıyla yapılan maç öncesi/maç sonrası programlar ve yorumlar yıllardır spor dünyasının bir parçası durumunda. Bu çeşit yan içerikler belgeseller, perde arkasında yaşananlar, maç öncesi ve sonrası analizler, özet videoları, turnuva öncesi ve sonrası videolar ve talk show’lar esporda önemli bir yer edinmeye başladı. Buna örnek olarak EU LCS’in Paris’teki final öncesi yaptığı videoları, League of Legends’ın The Dive podcast’ini ve ESL’in “Ask the Pros” serilerini verebiliriz.

Tahmin 5: Ibiza şehrinde düzenlenecek organizasyonlara 10.000 espor turisti gelecek

Tüm büyük esporla alakalı şehirler turizmle yaşıyor ve yukarıda belirttiğimiz gibi, espor genç nüfusta çok yaygın. Küresel çapta bir turizm merkezi olan Ibiza’nın, şehirde kendilerinin düzenleyeceği espor etkinlikleriyle bundan faydalanacağı düşünülüyor. Esporun fiziksel olarak bulunması gittikçe daha çok önem kazanıyor. Las Vegas’ta inşa edilen espor arenaları, eğlence sektörünün önemli firmalarından Melco Resorts & Entertainment’ın Macau’da sadece espora özel stadyum açması ve diğer birçok şehrin espora yaptığı yatırımlar bunların kanıtları.

Newzoo’nun 2021 yılına dair diğer tahminleri

Tahmin 6: ABD’de esporun toplam izleyici sayısı tenisi geçecek
Tahmin 7: Dünya nüfusunun dörtte biri farkındalığa sahip olacak
Tahmin 8: Dünyanın en popüler espor takımının Golden State Warriors’tan daha çok Twitter takipçisi olacak
Tahmin 9: Dünyanın en büyük 10 başkentinde espor için özel stadyumlar olacak
Tahmin 10: Oyun yayınıyla alakalı içerikler tüm platformlar genelinde toplam 10 milyar saat izlenmeye ulaşacak

Newzoo’nun yayınladığı makaleyi İngilizce olarak buradan okuyabilirsiniz.

İfade İle Yorumla

2
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir