Almanya'da espor bir spor dalı olarak sayılmayacak!

Please log in or register to like posts.
Haberler

Geçtiğimiz günlerde Almanya, espor adına önemli bir adım atarak esporcular için vize kolaylığı sağlayacağını açıklamıştı. Bu sabah ise Almanya Olimpik Spor Birliği(DOSB) espor camiasının tepkisini toplayan bir açıklama yaptı.
DOSB bu sabah, esporun geleneksel spor dalı sayılmayacağını ve ”eGaming” olarak adlandırılacağını duyurdu. Uzun süredir beklenen bu açıklamaya ise ilk itiraz Alman Espor Federasyonu (ESBD) tarafından geldi.


Alman Espor Federasyonu, federasyon başkanı Hans Jagnow’un yaptığı basın açıklamasını attığı tweet ile duyurdu:
”Bugün DOSB, yaptığı açıklama ile Almanya’nın esporu bir spor dalı olarak saymayacağını ve espor yerine ‘eGaming’ isminin kullanılacağını belirtti. ESBD bu açıklamaya karşı çıkmaktadır. Esporu ‘spor oyunları’ ve ‘eGaming’ olarak ayırmak, topluluğumuzun normlarından oldukça uzak bir karardır. Bu karar onları genç espor jenerasyonunu karşı karşıya getirecektir ve DOSB’nin esporun temel konseptini bile anlamakta başarısız olduğunun göstergesidir. DOSB bu karar ile, Almanya’nın büyüyen espor hareketinde kendine bir yer bulma şansını kaybetmiştir. Bu, genç jenerasyonun organize sporlara olan güvenini zedeleyecektir.”
Almanya'da espor ESBD
Jagnow yaptığı açıklamanın devamında DOSB’nin ESBD ile bir süredir iletişim halinde olduğunu ancak yine de espor hakkında yaptıkları analizin yetersiz kaldığını belirtti. Jagnow ayrıca bu hareketin, espor camiasında çalışan binlerce insana saygısızlık olduğunu niteledi.
Konuyla ilgili olarak ESBD’den Martin Müller ise şöyle yorum yaptı: ”Görünüşe göre DOSB yeni spor dallarına açık değil ve bu karar daha genç ve daha güçlü bir spor birliği olasılığını yok etti. Ancak biz esporun gelişmesi için farklı birliklerle çalışmaya devam edeceğiz.”
 

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir