Beşiktaş Esports'un düzenlediği basın toplantısında neler konuşuldu?

Please log in or register to like posts.
Haberler

Bu sene Şampiyonluk Ligi’ne geri dönerek taraftarların ilgisini tekrar üzerine toplayan Beşiktaş Esports, misyonunu ve vizyonunu anlatan bir basın toplantısı düzenledi. Espor medyasının önde gelen isimlerinin katıldığı toplantı, perşembe günü Lenovo Game On’da yapıldı. Erman İpçi’nin toplantıda bahsettikleri aşağıdaki şekildeydi:

 

Basın açıklaması:

 • Geçtiğimiz mevsim direkt Şampiyonluk Ligi slotu alabilirdik, öyle yapmadık. Yükselme Ligi’nden başlayıp ŞL’ye çıkabiliyorsak çıkarız dedik.
 • Oyun yazılımları hakkında verdiğimiz eğitimleri arttırmak istiyoruz, insanları bu yönde geliştirmeyi hedefliyoruz. Yetenekli gençlerimiz burada inanılmaz işler yaptılar yazın.
 • Game On’u UEFA gelip görmek istedi, spor klüplerinin bu tip espor merkezlerine önem vereceğini ve yavaş yavaş her statta bu tip yerlerin yer alacağını öngörüyoruz.
 • Beşiktaş Esports’un an itibariyle tahmini değeri yaklaşık 65 milyon dolar
 • Biz Beşiktaş Esports olarak, özellikle yurt dışında önemli işler yapmak istiyoruz. Hem oradaki turnuvalar daha büyük oluyor hem de dövizin durumundan kaynaklı yurt dışında daha fazla kar elde ediyoruz.
 • EU LCS’e (LEC) başvuru yaptık fakat kabul edilmedi.
 • Federasyon, oyuncular birliği ve klüpler birliği gibi organizasyonlara pek sıcak bakmıyoruz ve dahil olmayı planlamıyoruz. Her ne kadar bu kuruluşlara karşı olmasak da kısa vadede katkılı olabileceklerine inanmıyoruz.
 • Yurt dışındaki marka değerimizi arttırmaya çok önem gösteriyoruz. Kadın CS: GO ve LoL takımlarımız, Street Fighter ve Fifa oyuncularımız bu hedefe yönelik adımlar.
 • Türkiye’nin Tayvan ve Vietnam gibi ülkelerden geride olmasının ana sebebi ülkemizde altyapı olmaması, diğer dallar gibi esporda da düzgün bir altyapı maalesef ki yok.
 • Esporcular internet kafelerde yetişiyor, üniversiteler espor birimlerimin kapısına kilit koyuyor. Altyapı bu şekilde olmamalı.
 • Ülkemizin maalesef espor alanında gelişmesini engelleyen bir etken de halkın maddi durumu, asgari ücret 1600 TL iken iyi bir bilgisayar ancak 10-15 bin TL’ye toplanabiliyor.
 • Esporun negatif yanlarından biri de oyunun bir sahibinin olması, kurallar her an değişebilir. Şu an Riot Games, Türkiye’den çekilme kararı alırsa biz hiçbir şey yapamayız. Bu yüzden oyunlara ayrı ayrı değil genel olarak ilgi göstermeliyiz. Oyunlar ve isimler gidicidir ancak oyun motorları kalıcıdır. Örneğin LoL, CS: GO, PUBG gibi oyunlar gidip gelebilecek olsa bile MOBA’lar, FPS’ler her zaman olacak.
 • Yabancı sponsorlardan destek almak için yabancı bir takipçi kitlesine sahip olmanız lazım, sizin takipçilerinizin yüzde 90’ı Türk ise yabancı sponsor bulmanız çok zorlaşıyor. Örneğin bizim kadın CS: GO takımımızın yaklaşık 100 bin yabancı takipçisi var. Bu durum, yabancı sponsorluk anlaşmaları yolunda önemli bir adım.
 • Bize göre “akademi takımı” terimi yanlış, bu takımlara ikinci birer takım gözüyle bakılmalı. Biz, bir yerde Akademi ismi geçiyorsa burada eğitimin söz konusu olması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak akademi takımları, birçok takım tarafından oyuncu eğitmek için kullanılmıyor. Biz akademi takımımızı maddi bir projeden çok bir sosyal sorumluluk olarak görüyoruz ve buna göre hareket edeceğiz.
 • Oyuncular kesinlikle esporun yanı sıra eğitimlerine de devam etmeli. Bu çocukların büyüdüklerinde bir B planı olmalı.
 • Önümüzdeki mevsim itibariyle Beşiktaş Esports bünyesinde tam olarak 31 oyuncu bulunacak. Bunların erkek LoL takımımız (akademi takımı ve ŞL takımı) haricindeki 21 oyuncumuz neredeyse tamamen yurt dışı odaklı. Örneğin Street Fighter’ın ülkemizde az ilgi gören bir espor dalı olmasına karşın, Japonya ve ABD gibi ülkelerde büyük kitlelere sahip. Bu yüzden Street Fighter branşımıza da çok önem veriyoruz.
 • Fikrimizce oyunlar ikiye ayrılmalı; gaming house gerektiren oyunlar ve gaming house gerektirmeyen oyunlar. gh gerektiren oyunlar beraberinde çok daha fazla masraf ve sorumluluk getiriyor. Takımlar buna dikkat etmeli.
 • Overwatch League kurulduğunda katılmamız için bize de teklif geldi. ”İstanbul” adı altında oraya katılacaktık ancak 20 milyon dolarlık ücret bizim içim imkansızdı.
 • Federasyon ve birlikleri gereksiz bulmamızın bir diğer sebebi de günümüzde sosyal medyanın gücü. Bir haksızlık varsa ortada sosyal medyada rahatça bir kitleye ulaşabiliyorsunuz. Biz bu federasyonların, sosyal medyadan daha etkili bir şekilde kullanıldığını görmedik.
 • Oyuncular kendini bir marka haline getirmeli. Avrupa’da bunun çok iyi bir örneği, Rekkles. Rekkles’ın markası belki Fnatic’ten bile daha büyük.
 • Gaming house’lara kesinlikle karşıyız. Gaming house’ların oyuncu performanslarına zarar verdiği biliniyor. Oyuncular aynı çatı altında yatsa bile iş yerleri yattıkları ev olmamalı. İşe gitme disiplinleri olmalı ve bu yüzden evden ayrı ofislere ihtiyaç var. Oyunculara gaming house rahatlığı verilirse, ileride bu ofis sistemine karşı olabilirler. O yüzden biz daha akademideyken oyuncularımızı ev-iş ayrımına alıştırmaya çalışacağız.
 • Son olarak neden ürünlerimizi ve formalarımızı online olarak satmadığımıza dair çok soru geliyordu. Bunun sebebi ürün çeşitliliğimizi arttırmak istememizdi. Gelecek mevsime yeni bir logo ve yeni bir forma ile gireceğiz, artık taraftarlarımız ürünlerimize daha rahat ulaşabilecek.


 

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Yorumlar

 1. Ne yazık ki bu kadar büyük bi kulüp fps ve moba oyun türü olarak nitelendirilen kısaltmaları oyun motoru zannediyor. e sporun gelişmemesine verdiğiniz örneklemelere bjk nin daha yaptığı işten bi haber olduğunu da ben eklemek istiyorum.saygılar
  Bjk li bir taraftar

 2. E-spor’da başarı mı istiyorsunuz? Bırakın parayı pulu, Türkiye sunucusundaki oyunların kalitesinin nasıl yükselebileceğini düşünün. Ligimizdeki oyuncular zaten AB Batı sunucusunda ayak uydurma aşamasını çoktan geçtiği gibi, LEC’in oyuncularıyla dalga geçer gibi oynar vaziyete geldi. Bu oyuncular Türkiye sunucusunda oynamalı ve Türkiye sunucusu yeni oyuncular çıkarabilecek bir sunucu haline gelmeli. Para pulla çözmeniz çoook uzun zaman alır!
  Sorunu söyledim, kendimce çözümü de anlatayım.
  1-İlk adım olarak “flame” yani moral bozucu konuşmalara rapor sistemi tarafından verilen tavizin sonlandırılması gerekli. Böyle bir tavizin olduğunu bilmeyen yok. İspatlanabilir.
  2-Bilerek besleyen oyuncular titizlikle izlenmeli ve ikinci şans verilmeden uzaklaştırılmalı.
  3-Bazı yayıncıların göz göre göre yaptığı ve kendi çapında eğlendikleri ama ne yazık ki izleyenlerin aklında kalan takım oyununa aykırı tutuma yol açan yayınlar/videolar silsilesine acilen çözüm bulunmalı.
  4-Küfür veya hakaret içeren sihirdar isimlerine sahip oyuncuların sihirdar isimleri acilen değiştirilmeli.
  5-Oyuncuların birbirine saygı duymasını sağlayacak videoların işlemci ana sayfasında gösterilmesi gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir