Calvin Lee: Bu tamamen saygısızca ve profesyonellik dışıydı.

Please log in or register to like posts.
Haberler

OPL’in kısa zaman önce kapatılmasının ardından OPL oyuncuları ve koçları ile kısa röportajlar gerçekleştirdik. 

1) Ligin kapatılması hakkında ne düşünüyorsun?

Calvin Lee (Gravitas koçu): Riot’ın ligi feshetme kararı sonrasında herkes şaşkına döndü ve hayal kırıklığına uğradı. Topluluk ligi bu noktaya getirmek ve sürdürülebilir olmasını sağlamak için çok fazla çaba sarf etti ve bunun sonucunda aldığımız tek şey, fikrimiz bile alınmadan yayımlanan “OCE, çabalarınız için teşekkürler fakat sizi terk ediyoruz.” yazan ani bir bildirim oldu. Bu tamamen saygısızca ve profesyonellik dışıydı.

N0body (Gravitas üst koridoru): Bence OPL’in beklenmedik bir şekilde ortadan kaldırılması gerçekten çok üzücü. Bu benim OPL’deki ilk yılımdı ve oldukça eğlendim. Ayrıca biliyorum ki bu sahneye girmek isteyen çok sayıda insan vardı ve bu durum etkilenen herkesi gerçekten çok kötü hissettiriyor. Sean ve diğer birçok takım sahibinin şu an 2021 yılı için bir çözüm aradığını biliyorum.

Praelus (Gravitas ormancısı): Herkesin verdiği zorlu uğraşların, fedakârlıkların tek bir anda yok edilmesi gerçekten çok üzücü. Tüm bölge bir sürü fedakârlık yaptı ve gelişme konusunda bir bütün olarak çalışma konusunda çok tutkuluyduk.

Swip3r (ORDER üst koridoru): Bence lig genel olarak çok daha kötü olacak, Riot’ın ligi bırakması bölgeye büyük bir darbe vurdu. Kaynaklar ve diğer tüm şeyler azalacak ki biz zaten zar zor geçinme durumundaydık.

Tally (Legacy Esports orta koridoru): Bunun sadece OPL’e değil, tüm Okyanusya ekosistemine büyük bir darbe olduğunu söyleyebilirim. Bir sürü yetenekli insan bu karara hazırlıksız yakalandı. Diğer yandan bu durum Okyanusya’daki en iyi oyuncular için büyük bir şans. Artık NA’de yabancı oyuncu olarak geçmiyoruz ve bu bize LCS’e gidebilmemiz için daha kolay bir yol sundu.

2) Bu karar oyuncular, koçlar, sunucular ve sektörde görev alan birçok insanı etkiliyor. Bu insanlara ne olacak?

Calvin Lee (Gravitas koçu): Açıkça konuşmak gerekirse, kimse bir sonraki adımımızı bilmiyor. Bazılarımız yurt dışından teklifler alabilir ama büyük çoğunluğumuz, bu işe karşı beslediğimiz büyük tutkuya rağmen yoluna başka şekillerde devam etmeye mecbur kalacak.

N0body (Gravitas üst koridoru): Herkese ne olacağını gerçekten bilmiyorum, hâlâ ileride ne yapacağımı çözmeye çalışıyorum ama biliyorum ki topluluk bir çözüm arıyor çünkü bunca zamandır verdiğimiz emeği bir anda kenara atıp vazgeçecek değiliz.

Praelus (Gravitas ormancısı): Üzücü bir şekilde birçok insan emekli olmak zorunda kalacak veya esporun içinde farklı roller araması gerekecek, ne yazık ki başka ülkelerde yabancı olarak oynamanın gerçekçi bir yöntemi olmadığı için devam etmek pek de uygun değil. Neyse ki birkaç oyuncu NA’e veya bazı minör bölgelere gidebilir.

Swip3r (ORDER üst koridoru): Bence en üst seviye oyuncular oynamaya devam edecek ve yurt dışı bölgelere gitmeye çalışacaklar. Bu orta ve alt seviye oyuncular ise durumdan çok fena etkilenecek. Onlar için profesyonel oyuncu olmaya devam etmek çok zor olacak ve birçok oyuncunun bu yüzden profesyonelliği bırakacağını şimdiden görebiliyorum.

Tally (Legacy Esports orta koridoru): OPL’in alt kademesindeki oyuncuların ders çalışmaya ya da tam zamanlı bir işte çalışmaya geri dönebileceğini söyleyebilirim, kazanabileceğine inanmayan oyuncular için oynamak artık sürdürülebilir görünmüyor. Büyük ihtimalle sadece birkaç kulübün takım evi olacak ve o birkaç takımdan sadece bir tanesi iyi bir kadro kurabilecek, çünkü en iyi oyuncularımız başka bölgelerdeki fırsatlara yönelecekler.

3) OCE oyuncularının LCS’te artık yerli oyuncu sayılmaları hakkında ne düşünüyorsun?

Calvin Lee (Gravitas koçu): Bence bu karar sadece şimdiye kadar kendini kanıtlayabilmiş oyuncular için faydalı. Oyuncuların OCE’den LCS’e transfer olmaları insanların düşündüğü kadar basit bir şey değil. Vize problemleri, lojistik problemler var. Ayrıca bölgenin durumu ve nüfus farklılığını göz önünde bulundurursak, oyuncuları keşfedecek kişilerin de sıkıntı yaşayacağı aşikar. Yeteneği keşfedilmemiş bir oyuncuyu dünyanın öteki ucuna getirmek hem organizasyon hem de oyuncu için büyük bir taahhüt gerektiriyor.

N0body (Gravitas üst koridoru): Bence bu çok klas bir kural ama bundan sadece en üst seviyedeki oyuncular yararlanabilecek. Artık tüm oyuncuların yeteneklerini dünyaya sergileyebileceği bir sahneye ve yayına sahip olmayacak olmaları büyük bir talihsizlik. 

Praelus (Gravitas ormancısı): Bu değişiklik bizim için çok büyük bir şey eğer bu olmasaydı bizim için hiçbir umut olmazdı ancak NA’de mücadele edebilecek birçok oyuncumuz var, FBI, Fudge, Lost, k1ng ve Shernfire bunlardan bazıları. Uluslararası arenaya çıkmak her zaman Okyanusya oyuncuları için bir hedefti, özellikle FBI ve Fudge’ın NA’de geçtiğimiz yıl içinde çok iyi performans göstermesi işleri kolaylaştıracak.

Swip3r (ORDER üst koridoru): Bence uzun süreli düşündüğümüzde, OPL oyuncularının LCS’te yerli sayılacak olması iyi bir fırsat. Özellikle de yurt dışına çıkma fırsatı bulana kadar ligimizde dayanabilecek başarıya aç oyuncular için. Şu an COVID yüzünden bir sürü vize sorunu olacaktır bu yüzden NA’de oynasak bile önümüzdeki yılın en az ortasına kadar oraya seyahat edemeyeceğiz.

Tally (Legacy Esports orta koridoru): Bu, şu anda Okyanusya sahnesindeki şiddetli yağmur sırasında açan bir gökkuşağı gibi. Bence insanlar denizaşırı ülkelere gitmenin ne kadar kolay olduğu konusunu abartıyor. En iyi olduğunu kanıtlayanlar dışındakilerin yurt dışına gidebileceği konusunda büyük şüphelerim var.

4) Bu karardan sonra senin gelecek için planların neler?

Calvin Lee (Gravitas koçu): Şu an için LCS ve PCS’teki fırsatları araştırırken bir yandan da OPL 2021’deki durumu hakkında bilgilendirme bekliyorum. Takım sahipleri ve Riot’un 2021 yılında çözüm bulabilmek için birlikte çalıştıklarını biliyorum, bu yüzden iyi haberler geleceğini düşünüyorum. Günün sonunda, herkes bölgeyi büyütmek için gerçekten çok çalıştı ve hepsinin kaybolduğunu görmek gerçekten üzücü. Aksi takdirde, herhangi bir seçeneğimin kalmayacağını tahmin ediyorum.

N0body (Gravitas üst koridoru): McDonalds’ta çalışıyorum ve OPL’de geçirdiğim süre boyunca da orada çalıştım yani en azından şu an için sırtımı yaslayabileceğim bir işim var. Hâlâ profesyonel bir oyuncu olmak için elimden geleni yapma niyetindeyim ve umarım bir gün bunu başaracağım ama bu süre boyunca “sıradan iş” olarak adlandırabileceğimiz işime devam edeceğim ve topluluğun geri kalanı gibi idare edeceğim.

Praelus (Gravitas ormancısı): Seçeneklerimi tartmalıyım, ya kendimi %100 adamalıyım ya da hayalimi bırakmalıyım. Üzücü bir gerçeklik ama artık ben ve oyuncuların büyük bir çoğunluğu gerçekçi olmalı, var olmayan kaynaklarla başka bir bölgeye transfer olmak gerçekten çok zor olacak. Her türlü destek bize şu anda çok şey ifade ediyor ve büyümemize yardım etmek isteyen insanları görmek gerçekten dokunaklı. Her bir Twitter etkileşimi, takip, yayınlardaki izleyiciler şu zamanlarda gerçekten yardımcı oluyor. Sean’ın ve diğer OPL takım sahiplerinin, OPL’in büyümesi için ne kadar uğraştıklarını biliyorum ve şimdi de 2021 için çözüm üretmeye çalışıyorlar, umarım bu son değildir.

Swip3r (ORDER üst koridoru): Benim için sırada ne var? Okyanusya’da ya da denizaşırı bir ülkede oynamaya devam etmek istiyorum. Hâlâ kazanmak istiyorum ve bu bölgenin sunabileceği en iyi oyunculardan biri olduğumu düşünüyorum. Bir minör bölgede ya da ana bölgelerden birinde bana yer olup olmadığına bakacağım ve bu bölgelere gitmek için elimden gelenin en iyisini yapacağım. Eğer hiçbir şey olmazsa muhtemelen yayıncı ya da koç olurum ama yolculuğumu bitirmeden önce bir şampiyonluk daha kazanmak istiyorum. 

Tally (Legacy Esports orta koridoru): League of Legends’taki kariyerimi sürdürmek istiyorum, hâlâ asıl hedefime ulaşamadım o yüzden bir oyuncu olarak hayallerimi gerçekleştirmek için elimden geleni yapacağım. 

5) Bu kısım sana ait burada söylemek istediğin her şeyi söyleyebilirsin.

Calvin Lee (Gravitas koçu): Okyanusya espor topluluğu olarak dünyanın dört bir yanından gelen ilgiye ve desteğe minnettarız ve durumu duyduktan sonra yardım teklif eden herkese teşekkür etmek isterim. Riot’ın kararı ve beyanı oldukça sorumsuzca, konuştuğum herkes Riot’ın bu karar konusunda sunduğu sebeplere katılmıyor. Bölgenin yıllar geçtikçe sürdürülebilirlik konusunda sıkıntı çektiği doğru ama bu yıllar boyunca Riot’tan çok az destek almamıza rağmen gerek sunucu gerek oyuncu ve koç olarak birçok uluslararası yetenek yetiştirdik. Hatta Worlds 2020’de bugüne kadarki en iyi derecemizi elde ettik. Bu bile Okyanusya’nın finansal olarak sürdürülebilir bir bölge olması için Riot’tan daha fazla desteğe ihtiyacımız olduğunu göstermiyorsa, açıkçası ne gösterir bilmiyorum.

N0body (Gravitas üst koridoru): Geneline bakarsak, Riot tarafından alınan bu karar gerçekten berbat. Sahnede yer alan insanlar gerçekten çok tutkuluydu ve bu kariyer için hem ruhlarını hem de kalplerini adamışlardı. Yine de bazı güzel şeyler bekliyorum, arkadaşlarımı desteklemek için elimden gelenin en iyisini yapacağım ve umarım hep birlikte toparlanıp daha güçlü bir bölge olabiliriz.

Praelus (Gravitas ormancısı): Hâlâ uluslararası arenada yer alabileceğimiz için mutluyum, hâlâ yeteneğimiz olduğu belli, ne yazık ki Legacy Esports’un da gerçekleştirdiği başarılı ön eleme performansının ardından tekrar o standarda yetişebilmemizin çok zor olacağını düşünüyorum. Yine de, doğru bir takımla diğer ön eleme ekiplerine bir tehdit olabileceğimize eminim.

Swip3r (ORDER üst koridoru): Bunu okuyan tüm Türk taraftarlara teşekkür ederim, umarım bu sizin sorunlarımızın iç yüzünü anlamanızı sağlar ve topluluğunuzu seviyorum. Gelecek yıl bol şans! Her zaman TCL’de nasıl performans sergileyeceğimi merak etmişimdir.

Tally (Legacy Esports orta koridoru): Kariyerim boyunca beni ve OPL’i destekleyen herkese teşekkür ederim, biliyorum bunun böyle ani bir şekilde sona ermesi gerçekten kötü oldu ama biliyorum ki bu Okyanusya sahnesinin sonu olmayacak. Bu yüzden lütfen kendilerini ileride hangi yolda bulurlarsa bulsunlar tüm Okyanusya oyuncularını destekleyin.  

İfade İle Yorumla

8
1
3
0
0
9
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir