Çin hükûmeti, espor meslekleri için standart sınıflandırma oluşturulacağını duyurdu!

Please log in or register to like posts.
Haberler

19 Şubat 2021 tarihinde Çin İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile 12 diğer iş dalı ile birlikte espor ile ilgili mesleklere standart sınıflandırma yapılacağı duyuruldu. Kore’nin önde gelen espor basınlarından InvenGlobal‘ın bu konuda yaptığı haberi Esporin olarak sizler için derledik.

Kaynak: https://www.invenglobal.com/articles/13371/chinese-government-officially-recognizes-esports-as-a-reputable-profession

 

 

Nisan 2019’da profesyonel espor oyuncularının ve yöneticilerin mesleklerini resmî olarak tanıdığını duyuran Çin hükûmeti, espor meslekleri için standart sınıflandırma yapacağını duyurdu.

Bakanlığın yaptığı tanıma göre espor etkinliklerinin bir parçası olanlar, profesyonel oyuncuları eğitenler ve/veya profesyonel espor turnuvalarında rekabet edenler espor profesyoneli olarak tanınacaklar. Ayrıca performansları ve başarılarına göre seviye 5 en düşük, seviye 1 en yüksek olmak üzere 5 farklı seviyede kategorize edilecekler.

Oyuncular kategorilerinde yükselebilecekler. Örneğin bir oyuncunun en yüksek seviye olan 1. seviyeye çıkabilmesi için 2. seviye sertifikasını aldıktan sonra 4 yıl daha oynaması veya uluslararası bir etkinlikte ödül alması gerekecek.

Çin İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı “Çin’de faaliyet gösteren 5 binden fazla espor takımı, 100 bin civarında profesyonel oyuncu ve 50 bin amatör profesyonel oyuncu var. Oyuncular arasındaki devasa farklardan dolayı %15’ten azı standartları karşılıyor. Bu sistemi espor endüstrisinin hızlı büyümesine katkıda bulunmak için oluşturduk.” yorumunda bulundu.

Sektörün içindeki isimler ise bu haber konusunda farklı fikirlere sahip. Bazıları bu durumun oyuncuların emekli olduktan sonrası için çeşitli önlemler sağlayabileceğini, espor endüstrisinin büyümesi için gereken yolda küçük bir adım olduğunu düşünürken bazıları ise henüz pratik veya bilinir olmasa da sektörün büyümesi için anlamlı ve büyük bir adım olduğunu düşünüyor. Birçok insan henüz bakanlığın bu kararından habersiz olduğunu ve bu kararın ne kadar pratik bir olacağına dair şüpheleri olduğunu belirtti.

Uygulanabilirlik açısından birçok soru içerse de espor kategorisinin resmî meslekler içerisinde yer alması önemli bir durum ve hükûmetten destek için bir kapı açıyor. İlerleyen günlerde diğer hükûmetler bu konuda nasıl adımlar atacaklar hep birlikte göreceğiz.

İfade İle Yorumla

8
4
2
2
0
1
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir