Çin’in Hangzhou şehrinde “espor kasabası” açıldı

Please log in or register to like posts.
Haberler

16 Kasım tarihinde, Çin’in Hangzhou şehrinde bir “espor kasabası” açıldı.  Yaklaşık 17.000 m² alana kurulan ve yapımına 280 Milyon Dolar harcanan espor kompleksi, Çin’de espor alanında yapılan en büyük yatırımlardan biri oldu. Espor kasabasının yönetimi Hangzhou şehir yönetiminde olacak.
Espor kasabası
Kasaba içerisinde açılacak tesislerden ilki, LGD Gaming’in kuracağı bir merkez olacak. Geçtiğimiz temmuz ayında LGD Gaming ve Allied Esports, Hangzhou’da bir tesis kurmak için anlaşmıştı. Açılan tesis, LGD Gaming’in League of Legends Çin ligi LPL’deki evi olmasının yanında, takımın yönetim kadrosuna da ev sahipliği yapacak.
Hangzhou şehir yönetimi, 2022 yılına kadar bu alana 14 espor tesisi kurulacağı planını duyurdu. Espor akademisi, espor temalı otel, eğlence parkı, iş merkezi ve esporcuların ihtiyacına göre bölümlere sahip olan bir hastanenin de dahil olduğu tesislere toplam olarak 2.2 Milyar Dolar harcanması planlanıyor. Hangzhou şehir yönetimi, yapılan yatırımların ardından bu tesislerin yıllık 10.000 esporcuyu buraya çekmesini ve bu sayede yıllık 140 Milyon Dolar vergi geliri elde etmeyi planlıyor.
Ayrıca Hangzhou şehri, esporun ilk defa madalya sporu olarak dahil edilmesi beklenen 2022 Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak. Asya Olimpik Konseyi başkanı Husain Al-Musallam, esporun tam manasıyla dahil edilebilmesi için tek bir uluslararası federasyonun olması gerektiğini belirtmişti.

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir