Hükümetlerden Çin ve Hindistan espor sahnelerine ağır darbe

Please log in or register to like posts.
Haberler

Asya Oyunları için eleme heyecanı başlamışken Çin ve Hindistan ‘daki esporcular bürokrasi engelleriyle yüzleşmek zorunda kaldı. Çin tarafı sorunlarını çözmüş görünürken Hindistan’da sıkıntılar devam ediyor.
Çin ekibi neredeyse Asya Oyunları Elemeleri’ne katılamıyordu. Bu aksaklığın sebebiyle ülkedeki bürokrasi trafiği oldu. Çin’de espor organizasyonları artık Spor Bakanlığı’na değil Kültür Bakanlığı’na bağlı. Kültür Bakanlığı çalışanları, değişim sırasında politik risk almak istemedi ve Çin ekibinin gerekli izinleri alması konusunda yavaş davrandı. Neyse ki durum hızlıca çözüldü. Çin ekibi altı kişilik kadrosuyla elemelerde yer alacak.


Hindistan tarafındaysa işler daha karışık. 1.3 milyarlık bir nüfusa sahip olan ülkede yapılan ön elemelere sadece iki takım başvurdu. Bu iki takımdan biri olan Team Laggers, başvuru belgeleri eksik olduğu için ön elemelere katılamadı. Böylelikle tek geçerli başvurunun sahibi Ruthless Gaming, Hindistan’ı Güney Asya Elemeleri’nde temsil etmeye hak kazandı. Ancak oyunculara sunulan kontratların ortaya çıkması bir takım huzursuzluklara sebep oldu. Normal şartlarda sporcuların giderlerinin ülkeleri tarafından karşılanması bekleniyor. Buna rağmen Hindistan tarafı, espor oyuncularının yol masrafları dahil tüm harcamalarını kendi ceplerinden karşılamasını bekliyor.
Çin tarafından sorunların çözdüğünü görmek sevindirici oldu. Şüphesiz ki Çin’in oyunlara katılamaması, Güney Kore’yi rahat bir altın madalyaya kavuşturacaktı. Öte yandan Hindistan’da oyuncuların sırtına bırakılan bu yük, bölgede espor sahnesinin sancılı gelişim aşamasını ortaya koydu.

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir