marqnue: “Dünya’nın en iyi koçu olmak ve bu toplulukta fark yaratmak hedeflerim arasında.”

Please log in or register to like posts.
Haberler

VCT Stage 1, Challengers 2’nun Türkiye ayağı öncesinde önemli takım içi değişikliklerle gündeme gelen Futbolist’in koçu marqnue ile röportaj gerçekleştirdik.

Röportaj: Ata Barış Dikbaş
Editör: Christopher Willekens

qRaxs transferi ne zamandan beri planlanıyor? Takıma adapte olmak için uzun bir süresi var mıydı?

marqnue: qRaxs transferi için ilk görüşmeyi ocak ayının ortasında ben yapmıştım. Kendisine teklifimizin Challengers 1’dan sonra bu turnuvayı kazansak da kaybetsek de geçerli olacağını belirtmiştim. O da bu turnuvanın sonrasına kadar süre istediğini ve oyuna alışmaya çalıştığını söyledi. Turnuva tamamlandıktan sonra görüşmelerimizi hızlandırdık ve transfer gerçekleşti.

Benim burada planladığım farklı bir şey var. Öncelikle takımı 6 oyuncuya daha sonra da 7’ye çıkarmak ve tüm bunları planlarken ben işin arka tarafında organizasyonu kuran kişi olmak istiyorum. Tabii bu durum bir çoğunuza garip gelecek ama VALORANT’ın geleceğinin 7 kişilik takımlardan oluşacağını düşünüyorum. Örnek vermek gerekirse: A oyuncusu A haritasında A ajanını oynuyor ama kompozisyona göre B ajanını oynaması gerekiyor. B ajanını A oyuncusuna oynattığımızda oyuncunun performansı düşüyor. Bu, benim oynadığım takıma ya da organizasyona turnuva/maç kaybetme sebebi olmamalı. Oyuncu da B ajanını oynamak için azami özeni gösterip başarılı olamıyorsa onu da darlamanın çok manası yok. O sebepten ötürü ilerleyen zamanda ajan sayısı arttıkça belli ajanları oynayan oyuncuları rotasyonlu bir şekilde oynatmamız gerekecek. Bu transfer, bu planımın ilk adımı. Futbolist yönetimine de bu fikrimi sunduğumda sağ olsunlar bu konuda destek oldular. Bu takımın en nihayetinde 7 kişiden oluşmasını ve rotasyonlu oynamasını planlıyorum.

Bu sürecin bir parçası olabilecek ve takıma hızlıca uyum sağlayabilecek aklımda 4-5 kişi var. Hepsini alamayız tabii ki ama karşımıza da fırsat çıkarsa değerlendirmeyi istiyoruz. qRaxs kesinlikle beta sürecinden beri beraber oynamak istediğim ve kariyerini sürekli yakından takip ettiğim oyuncuların başında geliyordu. Böyle bir fırsat karşımıza çıktığında da hiç düşünmeden değerlendirdik. Futbolist yönetimine bu süreçte gösterdikleri profesyonellikten dolayı çok teşekkür ediyorum. Umuyorum ki kafamdaki plan ve projeyi gerçekleştirebilirim. Her zaman farklı düşünmeye çalışıyorum ve hedeflerim çok büyük. Aralık ayında First Strike’tan sonra da zaten kendimi ufaktan koçluk yapmaya hazırlıyordum. Burada da tabii ki bir hedefim var. Dünya’nın en iyi koçu olmak ve bu toplulukta fark yaratmak. Aynı zamanda nisan ayı gibi akademi takımımızı hayata geçirmeyi planlıyoruz. Belki de buradan oyuncuları yetiştirip A takıma hazırlayacağız.

Challengers 2 öncesi alınan bu karar, kompozisyon uyumu ve takım sinerjisi açısından riskli miydi? IGL rolünü kimin üstleneceği belli mi?

marqnue: Challengers 2 öncesi alınan bu karar uzun süreli bir planımızın parçası. Kompozisyon uyumu ya da takım sinerjisi açısından bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum ve bu bizim için bir risk taşımıyor. IGL rolünü SasuKe üstlenecek. Bu süreci nasıl yöneteceğini hep beraber gözlemleyeceğiz.

Sence analiz ve oyunu yorumlama yeteneklerin, oyunu oynama kısmına göre daha da mı ağır basıyor?

marqnue: Vallahi oyunu da oynuyorum analiz de yapıyorum. Oyun içerisinde kill katkısı olarak katkı vermemem çok doğal çünkü takım kurgusu zaten 3 tane firepower ve 2 tane support oyuncu üzerine kurulu. Benim oyunda yaptığım katkılar çok ufak nüanslar, bunları çıplak gözle izlediğinizde belki anlamazsınız ama ilerde YouTube’a başlarsam detaylı maç analizlerimi orada paylaşmayı düşünüyorum, orada hep beraber öğreniriz.

Bir önceki röportajımızda oyunda koçluk modunun bile olmadığını ve bu konuda herhangi bir çalışma olmadığı sürece koçla çalışmanın mantıksız olduğunu söylemiştin. Bu fikrin değişti mi?

marqnue: Açık konuşmak gerekirse bir program keşfettik ve ben 5 oyuncunun ekranını aynı anda görüp izleyebiliyorum. Böylelikle kimin ne yaptığına dair çok fazla fikrim oluyor. Bu programla beraber aslında kendi koç modumuzu getirmiş oluyoruz. O yüzden de oyuncuları rahat takip ediyorum ve hatalarını dışarıdan gözlemleyebiliyorum. Dolayısıyla bu konudaki fikirlerim de değişmiş oluyor.

İfade İle Yorumla

19
8
0
0
0
1
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir