marqnue “Zeka gerektiren işlere her zaman saygı duydum ve VALORANT’ta bu fazlasıyla var.”

Please log in or register to like posts.
Haberler

First Strike Türkiye turnuvasının finalisti olan Futbolist’in kaptanı Salih ‘‘marqnue’’ Onaran ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportaj: Ata Barış Dikbaş
Editör: Christopher Willekens

Merhaba, bize kendini tanıtabilir misin?

marqnue: İsmim Salih Onaran, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tarih ve İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım mezunuyum. Eski bir profesyonel CS:GO oyuncusu olarak biraz aranın ardından VALORANT’a başladım ve şu anda Futbolist takımının kaptanlığını ve oyun içi liderliğini yapıyorum.

Daha önce profesyonel bir CS geçmişin oldu, o dönemde de yine en üst sıralara oynuyordun. O dönemlerden ve VALORANT öncesi profesyonel oyunculuğun nasıl olduğundan biraz bahsedebilir misin?

marqnue: Bizim durumlarımız biraz zordu açıkçası. Uzun bir süre turnuvalardan kazandığımız fare ve klavyeleri satarak öğrenci harçlıklarımızı çıkarıyorduk. 2016’dan sonra bu bir iş olarak görülmeye ve oyuncular maaş almaya başladı. Ben de o süreçte evlenmeyi planlıyordum ve oyunculuğu bırakıp düzenli bir işe girmeye karar vermiştim. Günümüzde ise şu an VALORANT oynayarak geçimimi sağlayabiliyorum. 4 yıl oyun sektörünün mutfak bölümünde çalışmak bana inanılmaz bir vizyon ve bilgi kattı. Bu bilgiler ile oyunu oynamak ve anlamak daha kolay hale geliyor.

Geçmişte oynadığın FPS oyunlarını baz aldığında seni VALORANT’a çeken ana etken ne?

marqnue: VALORANT’ı oynamamdaki asıl sebep tabii ki düzenli bir işte çalışıp kariyer peşinde koşmanın yerine hala oyun oynayarak yani sevdiğim işi yaparak para kazanmak. Bu takım en başında bu sebep ile kurulmuştu ancak zaman geçtikçe hepimiz oyunu sevmeye başladık. Rakibinizin ya da sizin ajan yetenekleri kullanma ve buna karşı koyma durumlarında sınırsız kombinasyonlar olması oyunda her zaman odaklı kalmanızı ve bir an bile düşmemenizi gerektiriyor. Zeka gerektiren işlere her zaman saygı duydum ve VALORANT’ta bu fazlasıyla var.

Mevcut ajan metası ve oynanış hakkındaki düşüncelerin neler? Özellikle çoğu oyuncunun haritalarda bulunan ‘‘off angle’’ sayısının ve ‘‘run and shoot’’ mekaniğinin dengesiz olduğu hakkında şikayetleri mevcut. Sence neler değişmeli, olmazsa olmaz ajanlar ve genel oynanış hakkında tüyolar verebilir misin?

marqnue: Bence oyunun metası şu an dengede ama bunun da oyunların ezberlenmesi ve monotonlaşması anlamına geliyor. Riot bununla alakalı bazı dengelemeler yapsa da ajan kombinasyonları çok değişmiyor. Ben koşarak vurulmasında bir absürtlük görmüyorum çünkü sanırım ben de böyle vuruyorum. Onun haricinde off angel sayısı sanırım Haven ve Icebox’ta çok fazla. Diğer haritaların çok dengeli olduğunu ve oynamanın keyif verdiğini düşünüyorum.

Resmi maçlarda Bind ve Haven haritalarında genellikle Cypher oynarken Ascent ve Split haritalarında genellikle Killjoy üzerinden ilerlediğini görüyoruz. Sence bir ajanın oynanışını kavramak mı daha önemlidir yoksa ajan havuzunda derin bir bilgiye sahip olmak mı? Ajan seçiminde dikkat ettiğin hususlar neler?

marqnue: First Strike’ta bu iki ajan ile oynadım ama turnuvadan sonra takımca bazı değişiklikler yapma kararı aldık. Yeni ajanım sürpriz olsun ama Killjoy ve Cypher için konuşmak gerekirse takıma nasıl fayda sağlayacaksam onu almaya çalışıyorum. Bazı oyun planlarımız var ve bunların bazılarını Cypher ile bazılarını ise Killjoy ile yapıyoruz. Bu oyun planını rakibe göre ya da kendi momentumumuza göre maçtan önce konuşuyoruz ve uyguluyoruz. Bence benzer ajanları maksimum seviyede kullanmak gerekiyor. Cypher/Killjoy – Brimstone/Omen – Sova/Skye ve bunlara Breach de ekleyebiliriz. Bu ajanların birini ana ajanı olarak belirleyenler aynı işi yapan diğer alternatiflerini de oynayabilmeli.

Kuzey Amerika ve Avrupa’daki birçok organizasyon, henüz VALORANT espor sahnesi yok denilebilecek durumdayken bile birçok ünlü isimle takım kurdu. Türkiye’deki organizasyonların bu kadar ihtiyatlı davranmasının sebebi sence neydi? Takımızın adı henüz LOL’ken ve Futbolist’le anlaşmamış olduğunuz dönemde maruz kaldığınız bu durum sizi nasıl etkiledi?

marqnue: LOL döneminde bazı takımlardan teklif aldık ama bunlar çok komikti. Bazıları bizim ismimiz var onu kullanabilirsiniz derken bazıları ise çok cüzi miktarlarda paralar önerdi. Biz VALORANT’ın Türkiye’de kısa sürede iyi noktaya geleceğini biliyorduk çünkü ben bir FPS oyunu olan oyun firmasında 4 sene çalıştım. FPS pazarını 4 sene boyunca her gün inceledim. Bu oyuncuların VALORANT’a geleceğini ve oyuncu/izleyici sayısının çok popüler olacağını biliyordum ve en başında bu çok tanınmış, ismi olan espor kulüplerinin hepsini reddettik. Futbolist ise ESL Türkiye Şampiyonu olduğumuz gece bizimle görüşmek istedi ve sundukları teklif çok iyiydi. Avrupa’dan 3 takımla görüşmemize rağmen Futbolist’i tercih ettik ve girdiğimiz günden bu yazıyı yazdığım ana kadar en ufak bir pişmanlığımız olmadı. Burada bir dediğimiz iki edilmiyor ve gerçekten oyuncusuna çok değer veren bir kulüp. Ülkemizin önde gelen diğer espor kulüpleri ise muhtemelen First Strike finalinde 72.000 anlık izlenmeyi gördükten sonra bir nebze pişmanlık duymuşlardır diye düşünüyorum. Bu bir kumardı ve bu kumarı kaybettiler. Şu anda zirveye oynayan 4 takım var. Bu takımlarla anlaşmaları pek mümkün değil ve VALORANT sahnesinde yer almaları kolay gözükmüyor.

Gerek ülkemizde gerekse yurt dışında birçok oyuncunun, özellikle de eski CS:GO oyuncularının VALORANT’a geçtiğini görüyoruz ve birçoğu VALORANT’ta da saygıdeğer başarılar elde ediyor. Bu oyuncuların büyük bir kısmı yaş olarak 25’in ve hatta 30’un üstünde kalan oyunculardan oluşuyor. Sence esporda en yüksek seviyede performans gösterebilmek için yaş önemli bir etken mi, sektörün ‘‘yaşlılarını’’ iki sene sonrasında da sahnede görebiliyor musun?

marqnue: Ben her zaman yaşın hiçbir önemi olmadığına inanıyordum ve diğer takımların da bir tane yaşı büyük kaptan etrafında kurulduğunu ve başarılı olduğunu gözlemliyordum. Biz de aynı yoldan ilerliyoruz. Ben neyi yapıp yapamadığımın çok farkında olan birisiyim ve takıma fayda sağlayamadığım noktada çok rahat bir şekilde oyunu bırakabilirim. Şu anda bireysel, takım ve mental olarak sürekli takımdaki arkadaşlarımı geliştirmeye odaklanıyorum. Onların bu gelişimlerini ve takımda liderlik yapabildiklerini gördüğüm anda gerekeni yapacağım ancak şu noktada bunun gerekli olmadığı öngörüyorum. Takımdaki her oyuncu VALORANT’ta bir superstara dönüşüyor. Bunun örneklerini turnuvalarda sergilediğimizi düşünüyorum. sterben, mag0o, MOJJ ve SasuKe her maç başkası çıkıp harikalar yaratabiliyor bunu gösterebildiğimiz için önce arkadaşlarımı sonra kendimi başarılı sayıyorum.

First Strike turnuvasının Avrupa sahnesinde Ascent, %10.5’luk seçim oranıyla Icebox’tan sonra en az oynanan harita olurken Türkiye’de %37.5’luk oranla en popüler harita olmayı başardı. Sizin de takım olarak en çok oynadığınız harita Ascent. Harita seçimlerinizde hangi kriterler önem arz ediyor?

marqnue: Harita seçimlerinin tamamında savunmayı iyi yaptığımızı düşünüyoruz. Ascent ve Split haritasında bunun aksine saldırı tarafını da iyi oynuyoruz. Bu sebeplerden ötürü bu iki haritayı oynamayı çok seviyoruz ve kendimizi çok rahat hissediyoruz. First Strike sonrasındaki antrenmanlarımızda ise tamamen Icebox’a odaklanıp 3. bir haritayı ana haritamız haline getireceğiz. İlerleyen zamanda Bind adlı haritayı oynadığımızı görmeyeceksiniz.

First Strike turnuvasının Avrupa sahnesinde %73.7’lik oranla Raze tercih edilirken Türkiye’de %92.2’lik baskın bir oranla Jett tercih edildi. Bölgesel tercih farklılıklarını göz önünde bulundurursak, League of Legends’taki gibi baskın meta farkları olmadığını söyleyebilir miyiz?

marqnue: Meta farkı çok yok ama Türkiye’de Breach’te kullanılmıyor mesela. Jett kullanmanın cNed eseri olduğunu düşünüyorum. Oyunun başında fantastik hareketler yaparak kitleleri peşinden sürükledi ve bir oyun tarzı yarattı. Bence Jett bazı haritalarda kesinlikle alınmamalı ve onun yerine Raze kullanılmalı ama bazı haritalarda da iyi oynayan bir Jett’iniz varsa fark yaratabiliyor. Bunlara örnek olarak Bind ve Split haritalarında Raze oynanması gerekirken diğer 3 haritada Jett fark yaratabiliyor diyebilirim. Tabii ki takımların kendi oyun tarzları ve planları ajan seçimlerini direkt etkiliyor. Bir takım Split’te de Jett ile iyi oynayabilir Bind’da da. Bir takım Sage’i tercih edebilir ve bunun üzerine oyun kurabilir. O yüzden baskın meta farkı yok ve bu iyi bir şey.

Türkiye’nin şüphesiz en iyi takımları arasındasınız, First Strike Türkiye Finalleri’nde BBL Esports’a karşı oynadığınız 4 maçtan 3’ünde çok yakın skorlarla kaybettiniz. Hem bireysel hem de takım olarak kendinizi BBL ile karşılaştırdığında, galibiyet kapısına uzanan yoldaki en büyük fark sence neydi? Genel olarak turnuvadaki performansınızı nasıl yorumluyorsun?

marqnue: BBL ile oynadığımız 4 maçın 3’ü çok yakın skorlar ile bitti gerçekten. Maçın tekrarını izlediğimizde verdiğimiz elleri gördüğümde gerçekten çok üzüldüm çünkü böyle elleri antrenman maçlarını geçtim ranked oyunda bile vermemiz zor. Zoru başararak 2. olmuşuz gibi geliyor ama BBL takımını gönülden tebrik etmek lazım. Eleme sürecinde bize, Oxygen’e ve Sangal’a yenildikten sonra ayağa kalkmasını bildiler ve şampiyon oldular. Bence zaten tüm takımlar birbirlerini yenebilir ve ufak nüanslar ile turnuvalar, maçlar kazanılabilir. Önümüzdeki sürecin böyle olacağını düşünüyorum. Bir de biz gaming house’tan oynadık. Covid-19 süreci olduğu için 15 gün öncesinden takım evine gittik ve koronaya yakalanmamak için evden hiç çıkmadan karantina yaptık. Bu bizi biraz mental olarak yordu diyebilirim. Oxygen ile çok yorucu bir maçın üstüne finali oynamamız da birazcık etkendi diyebilirim. Çünkü ara 15 dakika falandı. Oxygen maçı da çok erken saatte başladı ve yemek yiyecek fırsatımız bile olmadı. Turnuvada çifte eliminasyon bo3 kullanan First Strike ülkeleri Endonezya, biz ve Singapur. Diğer tüm ülkeler takvimi daha yayarak oynattılar. İzleyici ve Riot açısından çok güzel geçse de ben takımım adına yorucu olduğunu ve buna dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Türkiye VALORANT sahnesini Amerika ve Avrupa’daki rakiplerinizle kıyaslayınca Türkiye’yi hangi konumda görüyorsun? Espor sektöründe ülke olarak diğer oyunlara nazaran uluslararası çapta en büyük başarıya ulaşacağımız oyun bu olur diyebilir miyiz?

marqnue: Bence BBL biz ve Oxygen Avrupa’da başarılı olabilecek potansiyele sahip. Diğer taraftan Sangal doğru oyunu bulabilirse onlar da başarılı olabilecek durumda. Alttan da farklı takımlar ve oyuncular geliyor. Umuyorum ki bu gerçekleşir. Zaten Avrupa’da olan oyuncular Türkiye’nin farkında ve bizlere saygı duyuyorlar. Ben Türk VALORANT’ına inanıyorum ve aramızdan bir Avrupa/Dünya şampiyonu çıkacağına olan inancım tam.

CS:GO takımlarına nazaran hem Kuzey Amerika hem de Avrupa bölgesinde birçok takımın koçsuz mücadele ettiği görülüyor. Siz de koçsuz çalışan takımlar arasındasınız. VALORANT espor sahnesinin organizasyonlar tarafından henüz ciddiye alınmadığı çıkarımını yapmak doğru olur mu, bu konudaki düşüncelerin neler?

marqnue: Koçluk VALORANT için çok yeni. Oyunda koç modu bile yok. İzleyici olarak girdiğinde karşı takımın da ne yaptığını görebiliyorsun ve bazı takımlar bunun olmasını istemiyor ve koçlar takımın maçını ancak discorddan birinin gözünden takip edebiliyor. Bizde 2 tane daha önce ciddi seviyede IGL’lik yapmış oyuncu var ben ve SasuKe. Biz hem koç gibi takımın oyun planını hazırlıyoruz ve oyun içinde yönlendiriyoruz. Bu sebepten ötürü en azından oyunda koç modu gelene kadar bir koçla çalışmak mantıklı değil. Riot’tan bir adım gelirse sanırım takımlar da buna geçer.

Önümüzdeki sene bireysel ve takım olarak planlarınız neler?

marqnue: 2021’de tek hedefimiz VALORANT Champions Tour’a katılmak ve dünya şampiyonasında ülkemizi temsil etmek. Bununla alakalı çok farklı adımlar planlıyoruz ve yakın zamanda attığımız adımları göreceksiniz. Bir akademi takımı kurmayı ve genç yetenekleri de eğitmeyi planlıyoruz. 2021 umarım her anlamda Futbolist’in yılı olacak.

Eklemek istediğin bir şey var mı?

marqnue: Röportajı okuduğunuz için teşekkürler, bizi desteklemeye devam edin. Bu arada yakın zamanda Twitch yayınlarına başladım. www.twitch.tv/marqnue adresinden yayın esnasında gelip bir selam verirseniz çok sevinirim. 🙂 Herkese mutlu bir sene diliyorum.

İfade İle Yorumla

26
13
1
1
0
1
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir