Nova: Bu benim açımdan yepyeni bir deneyim.

Please log in or register to like posts.
Haberler

 

Röportaj: Simge Nur Erten

Düzenleme: Sıla Öz

 

Lige alışma sürecin nasıl gidiyor, dil bariyeri gibi bir zorluk var mı var ise bununla nasıl mücadele ediyorsun?

Lige alışma sürecimiz beklenenden biraz daha zor oldu. Antrenmanlara geç başlamış olmamız; geçen dönem 5 Brezilyalı oyuncu parametresine bu dönem  Koreli destek oyuncusunun eklenmesi uyum sürecini hâyli zorlaştırdı. Bunun sonucu olarak görev dağılımında eksiklikler yaşadık. Alınan mağlubiyetlerin de bu eksikliklerin bir yansıması olduğu konusunda hemfikiriz, çözümü için yapılacaklar kendi aramızda netleşti diyebiliriz.  

Brezilya Ligi’nin Türkiye Ligi’nden farkları neler?

Türkiye Ligi’ndeki en büyük farklılığın; oyuncuların tekli derecelide birçok farklı ülkedeki ve seviyedeki oyuncu ile oyun deneyimi yaşayabiliyor olması diyebilirim. Antrenmanlar aracılığıyla birçok farklı bölge takımı ile oynayıp hem taktiklerini güçlendirme hem de yaratıcılık anlamında tecrübeler edinebiliyor. Burada ise sadece kendi sunucumuzda oynandığından ve yalnızca lig takımlarıyla antrenman yapıldığından farklı ülke veya seviyedeki oyuncu ile oyun deneyimimiz oldukça kısıtlı. Diğer bir farklılık ise Türkiye’de oyuncular; Gaming House ortamında birlikte yaşayarak veya kendi evlerinde yaşayıp antrenman yapılacağı zaman takımların ofislerine gelerek mesleklerini yerine getiriyorlar. Burada ise herkes kendi evinde, online bir şekilde çalışıyoruz. Bu benim açımdan yepyeni bir deneyim.

Bir koç olarak TCL’de son 2 senedeki oyuncu gelişimini nasıl değerlendiriyorsun? 

Bana kalırsa oyuncularımız bu meslekte yurt dışı şanslarının olduğunun farkında ve sadece takım ile başarı yakalamanın yanı sıra tekli derecelide; bireysel davranışlarına ve oyunlarına daha fazla dikkat etmelerinin kişisel gelişimleri konusunda onlara farkındalık kattığını düşünüyorum. Bu sebeple bireysel gelişimleri doğrultusunda yapacakları her şey hem kendilerinin hem de takımlarının yükselişine sebep oluyor.

Bu sene yurt dışındaki liglerde bizi temsil eden bir sürü oyuncumuz ve tabii sen ve Pades koçumuz var, sence Türk esporcuların ve koçların bu yükselişinin sebebi ne?

Açıkçası Avrupalı koçlar ve oyuncular kendi ülkelerinin dışındaki takımlarda tecrübe ediniyordu zaten, bana kalırsa bizim antrenmanlarda etkileşimde olduğumuz bölge de Avrupa olunca bir süre sonra onların da artılarını eksilerini görmeye ve kendimizi buna adapte etmeye başladık dolayısıyla onların izlediği mesleki kariyer değişimleri bizlerde de başlamış oldu. Tabii bunun ilk adımlarının Broken Blade ve Closer olduğunu da söylemeliyim. Onlar Türkiye’den çıkıp yurt dışında da başarılı olabileceklerini  gösterdiklerinde bunun hem yabancı takımların Türklere karşı bakış açılarını değiştirdiği hem de bizlere cesaret verdiği düşüncesindeyim.

Pades’in takımı FLA’ya karşı çıktığın maçı değerlendirebilir misin?

Gayet kaliteli kadroları olmasının yanı sıra destek-orman iletişimlerinin çok güçlü olması oyunlarının diğer takımlardan daha kontrollü olduğunu gösteriyor. Onlar lige gayet iyi ve hazır başladılar ve şu an ligin en iyi momentumunu yakalamış ekip diyebilirim.

Şu an ligde 2-4 bir konumdasınız, bunu neye bağlıyorsun ve takımın durumunu nasıl değerlendiriyorsun? 

Yani açıkçası tecrübeli bir oyuncu ekibimiz var ve bazı noktalarda uyum sorunları gibi şeyler yaşadık. Takımca oyuna bakış açımızı gözden geçirmeye başladık ve inanıyorum ki önümüzdeki haftalarda daha iyi olacağız.

İfade İle Yorumla

1
3
1
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir