Olimpiyat Komitesi'nin Espor Forumu'nda Espor İrtibat Grubu kuruldu

Please log in or register to like posts.
Haberler

Geçtiğimiz hafta düzenlenen IOC Espor Forumu’nda, espor paydaşlarıyla (Riot Games, Activision Blizzard ve diğerleri) Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Uluslararası Spor Federasyonları Genel Birliği arasındaki iletişimin devam etmesi için Espor İrtibat Grubu kuruldu.
IOC’nin düzenlediği Espor Forumu’nda, espor branşlarının olimpiyatlara dahil edilmesinin olasılığı incelenirken, IOC ve GAISF üyelerinin dikkatlerini espora çekmek için birçok görüşme ve panel düzenlendi.

NA LCS takımlarından Echo Fox’un sahibi Rick Fox’un moderatörlüğünü üstlendiği forumun başlangıç panelinde, Riot Games CEO’su Nicolo Laurent Uluslararası Olimpiyat Komitesi gibi kuruluşlar tarafından tanınmanın öneminin ve League of Legends’ın bütüne yapacağı etkinin altını çizdi.
Açıklamasında, “Bizim istediğimiz ve gerçekleşmesine çalıştığımız şey devletleri de bu konuya dahil edebilmek. Esporun tek başına bir branş olarak tanınması, doğru kuralların ve doğru sistemlerin oluşturulması bizim gerçekten büyümemizi sağlar. En zorlu konulardan biri yurt dışına yapılan yolculuklar. ABD gibi sporcu vizesi veren bazı ülkeler esporculara kolaylık sağlıyor. Bazı bölgeler bu konuda daha az gelişmiş durumda ve bu da o bölgelerde sporun gelişmesini zor kılıyor.” görüşünü belirtti.
Sürekli ve hızlı büyümeyi istemesine rağmen Laurent, IOC’nin esporla ilgilenirken dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi ve IOC’den bir karar almadan önce çok iyi araştırma yapmalarını istedi: “IOC için altını çizmek istediğim şey, eğer esporla ilgilenmek istiyorlarsa, bu konuya çok zaman ayırmaları ve doğru şekilde dahil olduklarından emin olmalarıdır.”
League of Legends’ın IOC ile ilişkisi; IOC sponsorluğunda gerçekleştirilecek Starcraft II, Hearthstone, Pro Evolution Soccer, Arena of Valor ve Clash Royal gibi oyunların da yer aldığı Asya Oyunları’nda yer alacak olmasıyla başlamıştı. 24 Ağustos’ta başlayacak Asya Oyunları’na 45 ülkenin arasından sıyrılan Güney Kore, Çin, Tayvan, Vietnam, Endonezya, Kazakistan, Pakistan ve Suudi Arabistan milli takımları katılacak.
Ayrıca League of Legends’ın 2022 Asya Oyunları’nda madalya müsabakası olarak yer alacak olması, esporun olimpiyatlarda yer alma ihtimalini de güçlendirdi.

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir