pAura: “Bir sonraki hedefimiz VALORANT Champions 2021’de dünya şampiyonu olmak.”

Please log in or register to like posts.
Haberler

First Strike Europe turnuvasının şampiyonu Team Heretics’te forma giyen ve ülkemizi temsil eden Türk oyuncu pAura ile röportaj gerçekleştirdik.

Röportaj: Ata Barış Dikbaş
Editör: Christopher Willekens

1) Team Heretics, birçok takıma kıyasla daha genç bir kadroyla mücadele ediyor ve takım olarak bir başarı serisi yakalamış durumda. Pandemi sebebiyle aynı takım evinde de olamazken, kısa sürede böyle bir ivme yakalamayı bekliyor muydunuz?

pAura: İlk günden itibaren aslında herkes birbiriyle beklenmedik uyumlu, bir şekilde sanki yıllarca beraber oynuyormuşuz gibi çok uyumlu bir ekip halinde başladık. Gün geçtikçe antrenmanlarda neler yapabileceğimizi gördük, o yüzden başarabileceğimize inanıyor ve yapabileceğimizi biliyorduk.

2) First Strike serisinin Avrupa şampiyonu olarak Team Liquid ve SUMN FC gibi takımları, en önemlisi de G2 Esports gibi galibiyet serisi çok uzun olan bir takımı yendiniz. Bu başarı hakkındaki düşüncelerini paylaşabilir misin?

pAura: Avrupa’da oynayan ilk ve tek Türk olmanın gururuyla birlikte ilk büyük Avrupa turnuvasında en iyi rakipleri yenerek şampiyon olmanın mutluluğunu gerçekten anlatacak bir kelime bulamıyorum. 2 ay boyunca sıkı çalışmanın, verdiğimiz emeğin karşılığı olarak görüyorum. Umarım 2021’de G2 gibi yakaladığımız galibiyet serisini aynı şekilde devam ettirebiliriz.

3) First Strike’ta G2 Esports’a karşı iki maçın çok yakın skorlarla sonlandığını görüyoruz. Turnuva çift eleme usulüyle düzenlenseydi sonuç farklı olabilir miydi? Prodigy Agency adı altında daha önce G2’ya karşı mücadele etmiş biri olarak kendi açından ve G2 açısından olan değerlendirmen nedir?

pAura: Açık konuşmak gerekirse bana göre bu oyunda sadece en iyi bir takım yok, en iyiler var ve bu yüzden herkes birbirini yenebilir fakat biz, First Strike’a çok iyi hazırlandık. Sonucun değişeceğini düşünmüyorum.

4) First Strike’ta en çok seçilen beş ajan arasında Sage olmadığını görüyoruz. %42.1’lik seçim oranına rağmen %68.8’lik kazanma oranıyla takımını başarıya ulaştıran ajanların başında yer alıyor. Bir önceki röportajımızda takımların Cypher ve Sage eşliğinde yapılandığını belirtmiştin. Cypher bu öngörüyü haklı çıkarsa da Sage sınıfta kalmış gibi gözüküyor. Sence takımların göz ardı ettiği bir durum mu söz konusu yoksa ajan metasının değiştiğini söyleyebilir miyiz?

pAura: Sage’e gelen nerf’lerden sonra takımlar doğal olarak Sage tercih etmekten vazgeçti fakat biz bunun tam tersini yaptık, eğer doğru kullanılırsa hala çok etkili olacağını biliyorduk ve bunu gösterdik. lowel, First Strike Europe turnuvasında MVP seçildi, onun adına çok mutluyum. Ajan metasına yön vermek için henüz çok erken çünkü çoğu şeyi hâlâ bilmediğimizi düşünüyorum. Aynı şekilde biz resmi maçlarda Reyna kullanırken, diğer takımlar tarafından çok az tercih ediliyordu. Herkes faydasız olduğunu düşünüyordu.

5) Riot Games’in organizasyonlarla oyunun geleceği için yakından iletişim içinde olduğunu biliyoruz. Gerek esporun gideceği doğrultu gerekse oynanış konularında oyuncularla da doğrudan iletişime geçiliyor mu? Senin ya da etrafındaki bir oyuncunun hiç fikri alındı mı?

pAura: Riot Games bu konuda çok başarılı. Oyunu, oyuncular ile birlikte yönetiyor. Gereken durumlarda iletişim kuruyorlar ve fikir soruyorlar, evet.

6) Özellikle çoğu oyuncunun haritalarda bulunan ‘‘off angle’’ sayısının ve ‘‘run and shoot’’ mekaniğinin dengesiz olduğu hakkında şikayetleri mevcut. Bu bağlamda mevcut metayı göz önünde bulundurduğunda; harita tasarımı, silah mekaniği ve ajan metasına karşın bir eleştirin var mı?

pAura: Bu konu hakkında söylemek istediğim sadece iki şey var. Koşarak adam vurmak bu kadar basit olmamalı fakat bunu iyi yaptığımı düşünüyorum. 🙂 İkinci olarak da Icebox’tan daha iyi harita yapabileceklerine inanıyorum ve öyle umut ediyorum.

7) Pandemi sürecinde herhangi bir LAN etkinliği düzenlenemedi. Sence LAN etkinliklerinde zorlanacak mısın? Heyecan, senin için engelleyici bir faktör olabilir mi?

pAura: Defalarca kez sahnede bulundum ve oynadım. Zorlanacağımı düşünmüyorum, aksine heyecan ve atmosfer beni daha da motive edecektir.

8) Önümüzdeki sene bireysel ve takım olarak hedefleriniz neler? Team Heretics, senin için bir sıçrama tahtasından mı ibaret yoksa uzun vadede bu takımla beraber yürümek planların arasında yer alıyor mu?

pAura: Hem bireysel hem de takım olarak VALORANT Champions 2021’de dünya şampiyonu olmak istiyoruz. Ne olursa olsun bulunduğum yerde her şeyimi vererek oynuyorum ve her zaman en iyisi olmak için çabalıyorum, bu hiçbir zaman değişmeyecek. Hem takımımdan hem de takım arkadaşlarımdan fazlasıyla mutluyum.

9) Turnuvalarda %79.5’lik seçim oranıyla Cypher’a ve ikincil ajan olarak %20.5’lik seçim oranıyla Killjoy tercih ettiğini görüyoruz. Bu iki ajan arasında hangi faktörlere göre seçim yapıyorsun? Spesifik bir ajanla düzenli olarak oynamanın, başarıda istikrara ulaşan kapıyı aralayan bir etken olduğunu mu düşünüyorsun?

pAura: Cypher ve Killjoy arasında seçim yaparken harita ve oyun planımıza uygun ajanı seçiyorum. Evet, bu iki ajana fazlasıyla hakim olduğumu ve istediğim oyunu rahatça sergilediğimi düşünüyorum.

10) Avrupa ve Amerika sahnesini kıyasladığında baskın olan bölge sence hangisi? Şu anda bir Dünya Şampiyonası düzenlense, Avrupa şampiyonu olarak diğer bölgelerdeki takımlara karşı olan performansınız ağır basar mı?

pAura: Herkesin aksine Avrupa’nın daha güçlü olduğunu düşünüyorum. Oyun planımız ve oyun anlayışımızın ağır basacağını düşünüyorum.

11) Kadronuzun, koç dahil 6 farklı milletten yapılandığını görüyoruz. Bu durum kendini ifade etme konusunda bazı sıkıntıları beraberinde getiriyor mu yoksa takım olarak adapte olduğunuzu söyleyebilir misin? Farklı kültürler avantaj mı dezavantaj mı oldu?

pAura: Takım arkadaşlarımın gerçekten çok uyumlu ve iyi insanlar olduklarını düşünüyorum.Takımla anlaşma konusunda en az İngilizce bilen kişi ve en zor anlaşan kişi malesef bendim. Fakat koçumuz ve lowel ilk günden bu yana bana fazlasıyla yardımcı oldu ve olmaya devam ediyorlar, onlara teşekkür ediyorum. Henüz bir dezavantajını görmedim. Hatta 6 farklı milletten oyuncu olması iyi ve eğlenceli olmasına sebep olabiliyor.

12) Eklemek istediğin bir şey var mı?

pAura: Röportaj için teşekkür ederim. Takip etmeyi ve desteklemeyi unutmayın. Sizin destekleriniz benim için çok önemli, herkese çok teşekkür ederim. Daha iyisi için her zaman çok çalışacağım. Umarım Türk bayrağını daha da fazla dalgalandırabilirim.

İfade İle Yorumla

13
1
0
1
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir