Sina Afra: "Sene başı planlamamıza göre yaz mevsimine geçişte yalnızca 1 oyuncu değiştirecektik."

Please log in or register to like posts.
Haberler

1907 Fenerbahçe Espor’un kuruluşundan bu yana başkanlık görevini sürdüren Sina Afra ile geçmiş, mevcut sezon ve gelecek hakkında detaylı bir röportaj yaptık.
Esporin: 2018’den 2019’a geçerken kadroda büyük bir revizyon yaşandı ve Thaldrin, Frozen, Padden gibi FB Espor ile özdeşleşmeye başlamış isimlerle yollar ayrılıp sıfırdan bir kadro kuruldu. Bu kararın arka planını anlatma şansınız var mı?
Sina Afra: 2019’da önümüzdeki seneler için genç bir kadro kurmaya karar verdik. Uzun vadeli hedeflerimiz olduğundan kulübümüze yeni, genç yetenekli oyuncular kazandırmamız lazım.
Kaldı ki 2018 sonunda Thaldrin üniversitesine odaklanmak istediğini belirtmişti. Kaptan’ın ara vermek istemesi değişim kararımızı destekledi. Kapımız Padden, Frozen veya Thaldrin gibi oyunculara her zaman değişik roller için de açık olacak.

Fotoğraf: SinaAfra.com
Fotoğraf: SinaAfra.com

Esporin: Kış mevsimi sizin için nasıl geçti? Bu yeni yapılanmayla ve kendini yenileyebilme yeteneğiyle gelen şampiyonluk neler hissettirdi?
Sina Afra: Kış mevsiminde istediğimiz kadroyu kurmuştuk. Üst koridorda ligden Thaldrin, Elwind, Marshall gibi deneyimli üst koridor oyuncuları oyuna devam etmiyorlardı. Onun için kuvvetli bir üst koridor ile ligi domine edeceğimizi biliyorduk. Aynı stratejiyi 2017’de Frozen’ı getirerek uygulamıştık. Ruin bu arayışın sonunda aramıza katıldı. Kirei ile istediğimiz oyun için liderimizi de bulmuştuk.
Takımın diğer pozisyonları için iki genç yetenek Bolulu ile Hades ve evine geri dönen Japone’yle başlamıştık. Kış mevsimi için akademi takımını da itina ile kurduk. As takım çok yeni olduğundan şampiyonluk konusunda ilk başta emin değildik ama beşinci haftadan sonra şampiyon olacağımıza inanmıştık. Nitekim öyle oldu ve takım birbirine çok iyi alıştığından şampiyon olduk. Bence çok iyi bir kış mevsimi geçirdik.
Esporin: Taraftarlar tarafından hayal kırıklığı olarak nitelendirilen MSI 2019 macerasını kendi gözünüzden aktarabilir misiniz?
Sina Afra: MSI’a başladığımızda çok iyi bir takımımız vardı. Ön Eleme Aşaması’na hiçbir hatayı affetmeyen bir takım olarak gitmiştik. İlk gün yapılan bir hata ile Latin America takımlarından Isurus Gaming’e puan kaybettik. Bu olmasaydı gruplardan çıkmayı başaracaktık. Benim de, takımın da gruplardan çıksak daha da ilerilere gidebileceğimiz konusunda büyük bir motivasyonu vardı. Maalesef olmadı.
Burada değişik nedenler devreye girdi. Öncelikle Vietnam’a gittiğimizde hazırlık ortamı sağlanmamıştı, ikincisi genelde kimsenin bilmediği ve o zaman bahsetmek istemediğimiz bir olay yaşadık. Oyuncularımızdan biri, Hades, ilk maçımızdan bir gün önce hastaneye kaldırıldı, bu kendisinin ve takımın motivasyonunu maalesef negatif etkiledi. Sonuçta iyi oynamadık, ama bu olaylar da takımı çok etkiledi.
Esporin: Ruin ve Kirei’nin transfer süreci, bazı taraftarlar tarafından “Biz gönderdik, keşke göndermeseydik.” şeklinde yorumlandı. Bize transfer sürecini anlatmanız mümkün mü? 
Sina Afra: Ruin ve Kirei’yi tabii ki biz göndermedik. Ruin zaten bir mevsimlik bir anlaşma yaparak gelmişti. Türkiye’de kendini toparlayıp, kendini göstermek istiyordu. Bunu da zaten bildiğimiz gibi çok iyi yaptı. Kendisine birkaç takımdan teklif vardı, sonuçta CLG ile anlaştı ve ayrıldı. Ruin’in ayrılacağını zaten bildiğimizden biz Untara ile Ruin sonrası için plan yapıyorduk. Oraya kadar sorun yoktu.
Fotoğraf: Riot Games
Fotoğraf: Riot Games

Kirei mevsim sonunda Avrupa’da oynamak istediğini bize bildirince onu ikna edemedik. TCL’in çok zayıf olduğunu ve kendisini geliştirmediğini söylüyordu. Ne yaptıysak ikna edemedik, sonra Misfits’ten transfer teklifi geldi ve Kirei’nin de bunu çok arzulaması sonucunda sözleşmemizi feshettik. Ruin tarafında hazırlıklıydık ama Kirei bizim için sürpriz oldu. O ayrılınca yeni bir oyuncu bulmak için sadece 4-5 haftamız kalmıştı.
MSI sonrası Japone ile ayrılma kararı aldık. Bizim planlarımıza göre şampiyon takımda sadece bir pozisyonun yenilenmesi gerekirken, mayıs başı 3 pozisyon yenileniyordu ve takdir edersiniz ki mayıs başı; takımlara yaz mevsimi başlangıcına kadar, yani oldukça az zaman tanıyan, istediğimiz oyuncuların hepsinin kontrat altında olduğu bir dönem.
Esporin: Mevsim bittikten sonra Ruin ve Kirei’den alınan yüksek bonservis bedellerinden bahsettiniz ve sonrasında taraftarlar bu konuda büyük beklentiye girdi. Bu ticari başarı ile Yaz Mevsimi’nde sportif olarak beklentilerin karşılanmamasının arasında bağlantı var mı?
Sina Afra: Evet, Ruin ve Kirei transferlerinden hakikaten iyi para kazandık ama tabii ki bu parayı yeni oyuncular için kullanıyoruz. Untara ve diğer oyuncular karın tokluğuna çalışmıyorlar. Sportif beklentiler ve yüksek transfer gelirleri arasında bir bağlantı kurmak teoride mümkün. Pratikte değişik dinamikler devreye giriyor. İsterseniz geçen sezon rollerinde en iyi oyuncuları satın alın, onlar bir takım olamıyorsa, harcadığınız paralar bir işe yaramıyor.
Örneğin 2018 Kış Mevsimi’nde Thaldrin, Chaser, Frozen, Padden ve Zergsting’den oluşan kadromuz yüksek bütçeli bir takımdı. Kore’de bootcamp’e gönderdik ama olmadı. Takım olmayı başaramadık ve finale kalamadık.
Esporin: Sizin fikrinize göre bu mevsimin çeyrek finalde sona ermesinin arkasındaki sebepler neler? Mevsim başında yapılan bir hatayı düzeltebilecek olsanız neyi düzeltirdiniz?
Sina Afra: Yukarıda bahsettiğim, kış mevsiminden yaz mevsimine geçişte yaşanan değişimin bir bölümüne hazırlıksız yakalandık. Bir neden o. İkinci neden bir rotasyon denemesi yaptık, maalesef henüz buna hazır değilmişiz. Kaybettiğimiz maçlar bize motivasyon kaybettirdi. Mevsime bir daha başlasak rotasyonu yapacağımızı düşünmüyorum. Suçu bireysel oyunculara yüklemek büyük bir hata olur, onlar her zaman ellerinden gelenin en iyisi yapıyor.
Esporin: Son dönemde sizin de hakkında açıklama yaptığınız bazı konularda taraftarların yoğun tepkisi vardı. Bu tepkileri dikkate alıyor musunuz? Taraftarların tepkileri yönetimin aldığı kararları etkiliyor mu? Taraftarlar tarafından 1907 Fenerbahçe yönetiminin, teknik kadronun ve bazen de oyuncuların çok sert ve acımasızca eleştirildiğini görüyoruz. 2 TCL şampiyonluğu ve Akademi şampiyonluğu yaşatmış bir başkan olarak yönetim ekibinin ve diğer isimlerin bu eleştirileri hak ettiğinizi düşünüyor musunuz?
Sina Afra: Burası Fenerbahçe. Kan da kusturur, bulutların üstünde de uçurur. Arası yok. Onun için başarılı olduğumuzda taraftarın coşkusuna ortak oluyoruz, başarısız olduğumuzda ise -ki şampiyon olmadığımız her sezonu biz başarısız kabul ederiz- taraftarımızın bir bölümünün tepkili yaklaşmasını anlayışla yaklaşıyoruz. Bu espora özel bir durum değil. Bir hatamız varsa görelim diye tepkileri takip ediyoruz ama sonuçta kararlarımızı uzun vadeli hedeflerimizin doğrultusunda alıyoruz. Taraftarımız bizim en büyük gücümüz ve desteğimiz.
Fotoğraf: Riot Games
Fotoğraf: Riot Games

2017’de 1907 Fenerbahçe olarak espora girdik. LoL’de iki TCL şampiyonluğu, bir akademi şampiyonluğu, Rift Rivals’da kupa ve Worlds’te gruplara kalma başarısını gösterdik. 2017-2019 arasına baktığımızda teknik kadro, oyuncular ve ben dâhil yönetimin başarılı olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki diğer espor branşlarında da rekabet etmeye başladık ve orada da başarılı sonuçlar elde ediyoruz.
Sportif başarının yanı sıra esporun Türkiye’de daha yayılmasında önemli bir misyon üstlendiğimizi düşünüyorum. Fenerbahçe Espor en çok takip edilen, maçlarının en çok seyirci tarafından izlendiği takım.

Esports Charts verilerine göre, son 4 mevsimin en çok izlenen 5’er maçı baz alındığında en çok izlenen 20 maçın 13’ünde 1907 Fenerbahçe Espor bulunuyor.

Esporin: Taraftarların tepki gösterdiği bir diğer konu da başarısızlıktan ziyade yönetim ekibinin zaman zaman sergilediği agresif tavır. Hem bu konuda hem de bazı taraftarların sosyal medya üzerindeki resmî kulüp sayfalarından ban’lanması konusunda neler düşünüyorsunuz? 
Sina Afra: Yönetim ekibinin sergilediği sert tavır bence gayet iddialı bir soru olmuş. Bu konuyu biraz açalım. Twitter hesabından toplam 32 kişi ban’lanmıştı, bunların hepsi ya küfür ya dini istismar veya şiddete çağrıdan dolayı ban’lanmalardı. Bu arada play-off öncesi tüm banları kaldırmıştık. Şu an banlı tek bir hesap yok. Ancak küfür veya Fenerbahçeyi küçük düşürücü ifadelere sıfır toleransımızın olduğunu belirtmem lazım.
Yönetim ekibindeki herkesin fanatik Fenerbahçe taraftarı olduğunu da vurgulamak isterim. Renklerimize yönelik eleştiriler bizi her zaman derinden yaralıyor ve bazı zaman şahsen buna tepki verebiliyoruz. Bu konularda daha da dikkatli olacağız.
Esporin: 1 şampiyonluk ve 1 final oynadığınız Akademi Ligi hakkında görüşleriniz neler? Oyuncu yetiştirmek için doğru adım olduğunu düşünüyor musunuz?
Sina Afra: Akademiye en çok önem veren takım olabiliriz. Geçen sene ve bu sene akademide oynayan oyuncularımızdan Robin, Only35 ve Blue artık TCL oyuncusu. Bana kalsa akademi kurallarını gençlerin lehine olacak şekilde sertleştiririm. Örneğin veteran bir TCL oyuncusu mevsim başına 2 maçtan fazla akademide oynamamalı veya bir akademi oyuncusu örneğin TCL maçlarının yarısından fazlasını oynarsa, artık akademiye dönememeli gibi. Sanıyorum Riot da bu seneki deneyimlere göre bazı değerlendirmeler yapacaktır. Buradaki ortak amacımız yeni oyuncuları keşfetmek ve ekosistemimize kazandırmak.

Fotoğraf: SinaAfra.com
Fotoğraf: SinaAfra.com

Esporin: Farklı sektörlerde birçok girişime imza attığınızı biliyoruz. 1907 Fenerbahçe Espor’un diğer girişimleriniz ve işleriniz arasındaki yeri nedir sizin için? 
Sina Afra: Fenerbahçe Espor benim hayatımdaki en önemli üç alanımdan biri. Ailemden sonra ikinci sırada olabilir. Hiçbir zaman oyunu bir oyuncu veya sizler kadar bilemeyecek olsam bile bir takım kurulmasını, yönetimini ve bunu her sene geliştirmek hakkında çok şey öğrendim. Benim için bir tutku oldu ve kısmet olursa daha uzun bir süre devam etmek istiyorum. Bunu yaparken 1907 Fenerbahçe Derneği Yönetim Kurulu’nun da çok yoğun katkıları ve destekleri olduğunu belirtmem lazım. Ortak amacımız Fenerbahçe Espor’u Türkiye sınırlarını aşan bir başarı hikayesi yapmak.
Esporin: Spor kulübünde Ali Koç’un başkanlığa gelmesiyle esporun bir branş olarak kulübe katılması konusunda beklenti oluştu. Bu konuda ne gibi adımlar atılacak ya da atılacak mı?
Sina Afra: Bu Fenerbahçe SK Genel Kurulu’nun takdirine kalmış bir konu. Başkanımız Ali Koç uygun gördüğü bir zamanda bu konuyu gündeme getirecektir. 1907 Fenerbahce Derneği’nin eskiden Fenerium’u kurup kulübe vermesi veya FB Erkek Basketbol Takımı’nın başlangıcındaki rolünü anımsarsak, nihai hedef her zaman Fenerbahçe SK’ya hizmet etmek. Yani espor kulübünün resmî sahibi 1907 Fenerbahçe Derneği olsa da, biz kendimizi renklerimizden ayrı tutmuyoruz.
Esporin: Lige 1907 Fenerbahçe Espor ile hemen hemen aynı zamanda katılmış fakat sizin kadar başarılı olamamış takımlar var. Diğer takım yönetimlerinden neleri farklı yaptığınızı düşünüyorsunuz?
Sina Afra: Biz çok odaklıyız ve ilk baştan beri çok dedike bir ekiple başarının peşinde koşmaya başladık. Belki bu tutkumuz fark yarattı. Onun dışında altyapı kurmakta, sponsorluklarda da çok başarılı olduğumuzu düşünüyorum.
Esporin: 1907 Fenerbahçe Espor dışında esporda da 3 yılı geride bıraktınız. Bu 3 yılı Türk esporu adına değerlendirebilir misiniz? Neleri daha iyi yapabiliriz, ne yapmayı bırakmalıyız, nasıl gelişebiliriz?
Sina Afra: Türkiyede ve dünyada espor, 2008 senesindeki Facebook gibi. Herkes orada, herkes ilgileniyor ama daha bu kadar çok seyircisi olan bir rekabete yakışır maddi bir güç oluşmadı. Bu bence esporun önündeki en büyük tehdit. Takımların nefesi veya sabrı, maddiyatın kuvvetleneceği bir dönemi beklemeye yetmeyebilir. Burada oyun şirketleri ve başta Riot (Türkiye’de en cok izlenen oyunun sahibi oldukları için) çok dikkatli ve hassas davranmalı.
Fotoğraf: Riot Games
Fotoğraf: Riot Games

Bir espor kulübünün normalde beş tane gelir kalemi olması gerek: Yayın gelirleri, bahisten gelen paylar, ödül paraları, sponsorluk ve takım ürünleri. LoL özelinde ödül paraları büyük bir sorun mesela, şampiyon olunca aldığımız ve oyunculara dağıttığımız para gülünç bir seviyede. Yayın gelirleri yok. Bahis oynanması yasak oldugundan oradan gelen katılım payları yok. Sonuçta sponsorluk ve takım ürünlerinden gelen gelir var. Eğer Fenerbahçe değilseniz, sponsorluk ve ürün satışı daha da zor. Cepten yemek gerekiyor. Bahsettiğim devam edilmesi zor durum bu zaten. Başta Riot olmak üzere oyun şirketleri bu yönde adım atmazsa, bir iki seneye liglerine katılacak takım kalmayabilir.
Esporin: Geçtiğimiz günlerde tamamlanan Türkiye Büyük Finali hakkında neler düşünüyorsunuz?
Sina Afra: İnanılmaz keyifli bir seriydi, heyecan doruktaydı. Mücadeleleri için iki takıma da teşekkür ederim. Royal Youth’u tebrik eder, Worlds’te başarılar dilerim. Final ile ilgili bir düşüncemizi de eklemek zorundayım: Espora ve LoL’e ilgi bu kadar büyürken finali Ülker Sports Arena’dan espor sahnesine almak büyük bir hata olmuş. Bu alan müstakbel sponsorları espor dünyasına katmak için çok önemli bir platformdu, bunu takımların elinden aldılar. Bu konuda tüm takımların düşüncelerini paylaştığımı düşünüyorum.

İfade İle Yorumla

1
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir