Tayvan'da espor resmi spor olarak kabul edildi!

Please log in or register to like posts.
Haberler

Tayvan’da bulunan Overseas Chinese University, öğrencilerin espor ile ilgilenmesi halinde sınıf kredisi alabilecekleri sistemi sunmaya başlayan az sayıdaki üniversitelerden birisi oldu. Oyuncular ise en az 1 sene aktif profesyonel oyuncu olarak oynamaları koşulu ile askerlikten muaf olacak. 

Overseas Chinese University espor kulüp eğitmeni Lu K’e-hung henüz oyuncu olduğu sırada mezuniyeti sonrasında zorunlu askerlik için her şeyi bırakması gerekti. Tayvan’da düşük doğum oranları nedeniyle normalde zorunlu askerlik kaldırılmıştı, fakat bu kanun yalnızca 1994 ve sonrasında doğanlar için geçerliydi. Lu ise belirtilen yaş aralığında olmaması nedeniyle askerlik görevini yapmak için her şeyi bırakmak zorunda kaldı. İki üç gün dahi pratik yapılmamasının oldukça kötü olduğunu belirten Lu, 1 sene aradan sonra geri dönmenin nasıl olacağını hayal dahi edemediğini söyledi.
Kasım 2017 tarihinde, Tayvan’da esporun “spor” olarak kabul edilmesinden sonra oyuncular artık en az 1 sene aktif profesyonel oyuncu olarak oynamaları koşulu ile askerlikten muaf olacak. Mart 2017’de Başkan Tsai Ing-wen, Tayvan League of Legends temsilcisi “Flash Wolves” takımını ziyaret ederek takımla gurur duyduğunu söyledi. Kasım 2017’de ise başkanın çabaları ile Tayvan parlamentosu, esporu resmi bir spor olarak kabul etti.
 

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir