Türkiye'de espor oyuncuları artık resmi sporcu olacak!

Please log in or register to like posts.
Haberler

Türkiye E-Spor Federasyonu’nun 25 Eylül’de yayımladığı talimatlara göre artık profesyonel espor oyuncuları “sporcu lisansı” alacak ve resmi bir sporcu olarak tanınacak.
Türkiye E-Spor Federasyonu’nun Hukuk Kurulu’nda bulunan Avukat Emin Öztürk’ün tweet’i ile yayılan haber, uzun süredir beklenen bir şeyin gerçekleşmesi anlamına geliyor.


TESFED’in resmi web sitesi olan tesfed.gov.tr’deki “mevzuat” başlığının altında yayınlanan talimatlara göre, futbol, basketbol gibi sporlarda uygulanan sporcu lisansı sistemi TESFED aracılığıyla espor organizasyonlarında da geçerli olacak ve hem oyuncular resmi sporcu olarak sayılırken hem de transfer oldukları takımda oynamak için kulübün oyuncu lisansı çıkarması gibi ek prosedürler de devreye girecek.
Bu gelişmeyle birlikte önümüzdeki dönemde espor etkinliklerinin iyice profesyonelleşeceği öngörülürken, resmi sporcu olarak sayılacak oyunculara yurt dışı vizeleri, askerlik vb. konularda ne gibi kolaylıklar sağlanacağı merakla bekleniyor. TESFED daha önce bu konuda bir açıklamada bulunmuş ancak henüz çalışma aşamasında olduğunu belirtmişti.

İfade İle Yorumla

20
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir