Uluslarası Olimpiyat Komitesi toplandı: Espor spor olarak anılacak mı?

Please log in or register to like posts.
Haberler

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) geçtiğimiz hafta önemli esporcularını, yöneticileri ve turnuva organizatörlerini İsviçre’nin Lozan kentinde düzenlenecek bir foruma davet etti. Oyuncuların atlet olarak değerlendirilmesi bazılarını rahatsız etmesine rağmen, bu forum IOC’nin esporu ciddiye aldığının bir göstergesi. Eğer her şey olumlu gelişirse, 2028 Yaz Olimpiyatları’nda esporu görebiliriz.

Konu ile ilgili kendi içinde de mutabık kalamamış olan IOC komitesinde bazı komite üyelerinin esporun bir spor sayılması konusunda çekinceleri bulunmakta. IOC’nin esporu olimpiyatlara eklemeyi düşünmesinin en önemli sebeplerinden birisi de gençler arasında çok yaygın olması.
IOC başkanı Thomas Bach yaptığı açıklamada: “Bu foruma olabildiğince önyargısız katılmak istiyoruz. Dinleyip, öğrenmek istiyoruz. Profesyonel oyuncular da, geleneksel sporlarda olduğu gibi, fiziksel olarak zorlayıcı şekilde hazırlanıyor ve mücadele ediyorlar. Uzun süre konsantrasyonunuzu korumanız gerekmekte, hızlı reaksiyon vermeniz gerekmekte, taktiksel bir anlayışınızın olması gerekmekte, sadece zihnen değil fiziksel olarak da hazır olmanız gerekmekte.” dedi.
Olimpiyatlara dahil edilecek oyunlar konusunda Thomas Bach: “Kırmızı çizgimiz: Olimpik değerlerle ters düşecek şekilde şiddet ve ayrımcılığı öne çıkaran oyunları kabul edemeyiz.” açıklamasında bulundu.
Bugün gün boyu Lozan Olimpiyat Müzesi’nde IOC ve Uluslararası Spor Federasyonları Genel Birliği (GAISF) ortaklığında düzenlenecek forumda, espor endüstrisi ile olimpiyat hareketinin karşılıklı olarak hangi adımları atabileceğinin konuşulması ve espor endüstrisiyle olimpiyat hareketinin değerler ve yapılar konusunda karşılıklı olarak birbirlerini anlamaları sağlanması hedefleniyor.
GAISF başkanı Patrick Baumann: “GAISF, IOC ile birlikte espor ve oyun topluluğunu Lozan’da ağırlamaktan mutluluk duyuyor. Biz sporunun asla durağan bir şey olmadığını ve inanılmaz büyüyüşünü anlıyoruz. Espor forumu, bizim espor ve onun gelecekte yaratacağı etkiler hakkında çok derin bir anlayışa sahip olmamız için muhteşem bir fırsat sağlayacak; böylece biz de karşılıklı olarak iki tarafa da faydalı olacak şekilde önümüzdeki yıllarda nasıl ortaklıklar kurabiliriz birlikte düşüneceğiz.” açıklamasında bulundu.
Lozan’da yapılacak espor forumuna NA LCS takımı Echo Fox’un sahibi Rick Fox, G2’nun kurucusu ve CEO’su olan Carlos “ocelote” Rodriguez, KesPA genel sekreteri Kim Cheolhag, ESL CEO’su Ralf Reichert, Uluslararası Olimpiyat Komiteleri Birliği başkanı Sheikh Ahmad Al-Fahad Al-Sabah ve birçok üst düzey yönetici ile birlikte FIFA 18, Starcraft II, Hearthstone ve CS:GO branşlarından profesyonel esporcular katılım gösterecek. Ayrıca forumun dün akşamki açılışında Splyce ile Giants Gaming arasındaki EU LCS karşılaşması izlenmişti.
Espor forumunu gün boyunca IOC’nin resmi YouTube hesabından takip edebilirsiniz.
 

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir