Ambition: Emekli olmaya karar vermeden önce çok ağladım

Please log in or register to like posts.
Haberler

Profesyonel kariyerine “en iyi orta koridor oyuncusu” olarak başlamış ve “en iyi ormancı” olarak devam eden Kang “Ambition” Chan-yong, kısa süre önce profesyonel oyunculuğu bıraktı. League of Legends’ın ilk jenerasyon oyuncularından biri olan Ambition, rol değişikliğine en başarılı şekilde adapte olmuştu. LCK’de oynamış en yaşlı oyuncu ünvanına erişmesinin yanı sıra, profesyonel kariyeri devam ederken evlenen tek oyuncuydu. Ambition; emekliliğe giden süreci, yayıncılıkla ilgili düşünceleri ve çok daha fazlasını InvenGlobal’a anlattı.

Ambition
Ambition

Profesyonel Oyunculuğu Bırakma Süreci

 • Emekli olmaya karar vermeden önce çok ağladım. Çok fazla şey hakkında düşündüm. Çok engeller aştım ve sonrasında işlerin nasıl bu noktaya geldiğini düşünmeye başladım. Elde ettiğim sonuçlar çok kötü değildi, peki ben kötü müydüm? Kendimi hüsrana uğramış gibi hissetmiştim ve bunun için kendimi suçladım. Tekli dereceli oyunlarında çok puan kazanamama nedenimin bu olabileceğini düşündüm. Çok mutsuzdum.
 • Bir gün, o duygusal limiti aştım. O gün, sanırım hayatımda en fazla ağladığım gündü. Ancak sonrasında kendimi daha iyi hissettim. Düşüncelerimi sakin şekilde değerlendirdim ve bu şekilde emekli olmaya karar verdim.
 • Emekli olma kararım dolayısıyla hiç pişmanlık yaşamadım. Aslına bakarsanız, bu iyi oldu. Emekliliğin en iyi tarafı eşimle daha fazla zaman geçirebiliyor olmak. O da çok mutlu görünüyor. Biraz değişik gelebilir ancak onunla beraber uyuyup, beraber uyanmak beni mutlu ediyor. Uzun zamandır hayal ettiğim hayat buydu.
 • Öte yandan profesyonel oyunculuğa devam etseydim, büyük ihtimalle kötü sonuçlar alacaktım. Bu durum, bu bireysel performans ve fiziksel durumla bir yıl daha devam etmek zorunda kalacağım anlamına geliyordu. Bir gün emekli olma kararını vereceğimi biliyordum ve bence bu kararı doğru zamanda verdim.
 • Emekli olmayı düşünürken en çok eşimle konuştum. O süreçte bazı seçenekler önüme geldi. Denizaşırı ülkelerden bir oyuncu ya da koç olarak takımlarına katılma teklifleri aldım. Bir Güney Kore takımından da koç pozisyonu için teklif aldım. Ancak hiçbir teklif benim ilgimi çekmedi. Teklifler konusunda sürekli fikrimi değiştiriyordum. Sonunda eşim bana ne istiyorsam onu yapmamı söyledi. Bana ne olursa olsun destek vereceğini söyledi.
 • Sonrasında yayıncılık yapmayı düşündüm. Dürüst olmam gerekirse, ilk başta emekli olmayı düşünmüyordum. Yayıncılık yaparken çalışmalarıma devam etmeyi ve yaz mevsimine hazırlanmayı düşünüyordum. Sonra bu pek mantıklı gelmedi. Profesyonel sahneye dönmem kesin olmadığı için, motivasyon sorunları yaşayacaktım. Başarılı olsam bile, profesyonel olarak uzun süre bu başarıyı sürdüremeyecektim. Tüm bu sorunları düşündükten sonra, tamamen emekli olmaya karar verdim.
 • Eşim Twitch’te çalıştığı için ondan çok destek alıyorum. Yayın yapabilmem için tüm hazırlığımı o yaptı. Yayıncılıkla ilgili hiçbir fikrim yoktu ve bu çok karışık bir işti. Onun yardımı olmasa asla yapamazdım. Yayınların içeriği hakkında da sürekli onunla konuşuyorum.
 • Şimdi farklı bir konuda endişe duyuyorum. Artık eşim, beni emekliliğe götüren süreçteki gibi zorlu bir dönemden geçiyor. Bana, beni LCK’de, o kabinlerin içinde oynarken görmediği için üzgün olduğunu söyledi. KeSPA Kupası’nın finallerine gitmeyi düşünüyordum ancak gitmedim çünkü eşim çok üzgün görünüyordu. Beni sürekli o kabinlerin içinde oynarken gördüğü için, beni seyircilerin arasında görmek onun için zor olacaktır. Şimdi ben ona destek oluyorum.
 • Koçumuz Kezman bana çok tavsiye verdi. Karar vermekte zorlandığım süreçte bana, “Baskı hissetme. Bir teklif alırsan, o takıma gitme konusunda düşünürsün. Eğer gitmek istemiyorsan, o zaman emekli olmayı düşünürsün. Hiç böyle dinlenmemiştin, değil mi? Fırsatın varken değerini bil,” dedi.
 • Geçmişte emekliliği düşündüğümde, hiçbir takım beni istemediği zaman bırakmaya karar vermiştim. Kezman’ın tavsiyesi bu sayede işe yaradı.
 • Profesyonel bir oyuncu olmanın en güzel tarafı, sizi izlemekten mutlu olan ve sizinle tanışmak isteyen hayranlarınız. Özellikle sizi uzun süredir takip edenler. Hayranlarımdan biri beni 7. sınıftan beri takip ediyordu, şimdi liseden mezun olacak. Bunu görmek çok güzel ve bu ilgiye çok müteşekkirim.
 • Beni seven insanlar emekli olma kararımı ilk duyduklarında üzülmüş olsalar da, çoğu kararıma saygı duydu. Şimdi ise, beni sürekli yayınlarda ve mutlu olarak gördükleri için bu durumu seviyorlar. Hayranlarımla sadece stadyumlarda ve taraftar etkinliklerinde buluşuyordum. Şimdi, beni destekleyen birçok online hayranım olduğunu hissediyorum.

Ambition

Yurtdışından gelen teklifler, koçluk ve yayıncılık

 • Neden yabancı bir takıma gitmeyi tercih etmediğimi açıklamam gerek. Yabancı bir takımda çok fazla engelle karşılaşacağımı düşündüm. Uluslararası turnuvalarda çok deneyim kazandım ancak yabancı ortamlara uyum sağlamakta iyi değilim. Eğer yabancı bir takıma gitseydim, zorluk çekeceğimi tahmin ediyordum. Ayrıca eşimi de düşünmem gerekiyordu. Bana karşı anlayışlı olmaya çalışmasına ve beni desteklemesine rağmen, onun için çok zor olacağını biliyordum.
 • Güney Kore’de koç olmam için doğru zaman olmadığına karar verdim. Kendime şunu sordum: “Eğer bir koç olursam ve takımım başarılı olup kupayı kazanırsa, mutlu olacak mıyım?”. Cevap hayırdı. Bu sebeple daha hazır olmadığıma karar verdim. Yine de, bu konuya ilgim artınca bir koç olmayı istiyorum. Maç yorumculuğu konusunda ise kendime güvenmiyorum. Eğer bir etkinlik için konuk yorumcu ya da analist olarak teklif gelirse, kişisel imajımla çelişmediği sürece bu teklifi kabul etmek istiyorum.
 • Aslına bakarsanız, birçok farklı şeyi denemek istiyorum. Profesyonel oyunculuğa başladığımda neredeyse 20 yaşındaydım ve 20’li yaşlarımda çok fazla şeyi deneyemedim. Emekli olduktan sonra açtığım ilk yayında, sanki ilk defa dışarı çıkmış gibi hissettim. Endişelendiğim ve hatta zor bulduğum çok fazla şey var ancak bunları aşabilmeliyim.
 • Aslında, daha rahat şekilde yayın yapmak istiyordum. Ancak doğuştan bir yayıncı değilim. O yüzden eğer çaba göstermezsem yayınların sıkıcı olacağını düşündüm. Bu sebeple rahat yayın yapamadım. Yayınlarımı daha eğlenceli hala getirecek içerikler üzerine çalışıyorum. Yeni başladığım için, odaklandığım şey kendimi göstermek ve izleyicilerimle etkileşime geçmek. İnsanlarla konuşmak düşündüğümden çok daha fazla eğlenceliydi.
 • Biraz durgun olduğum doğru ancak profesyonel kariyerimde göründüğüm kadar durgun değilim. O imajın benim üstüme yapışmasıyla birlikte, her şeyi daha az yapmaya başladım. İki kez söyleyeceğim şeyler hakkında bir kez konuşuyordum, az gülüyordum ve bilerek duygusuz şekilde bakıyordum. Bu yüzden zaman geçmesine rağmen farklı yönlerimi gösterme fırsatı bulamadım. Yayınlarda farklı yönlerimi olabildiğince göstermeye çalışıyorum.
 • Her şeye rağmen, profesyonel oyunculuk sırasında bana verilen karakter (빠따 : Bba-Dda – beysbol sopasını takım arkadaşlarına doğru sallamak) yayıncılıkta çok işime yaradı. Güney Kore Twitch’te, yayıncıların hayranları __ 단(__’in takımı) olarak adlandırılırlar ve benim hayranlarım 빠따단 (Team Bba-Dda) olarak adlandırılıyorlar. İnsanlar bunu çok beğendi ve komik buldu. Amacım, League of Legends yayıncıları arasında en iyi ve en eğlenceli yayıncı olmak.
 • Biraz da kendi reklamımı yapayım. Şu anda Twitch’te yayın yapıyorum. Orada sadece ben yokum, bir sürü insan League of Legends da dâhil birçok oyunun yayınlarını yapıyorlar. Çok çalışıyorum ve bana olabildiğince çok destek vermenizi umuyorum.

Ambition

Profesyonel olarak oynadığı dönem

 • Orta koridor olarak oynadığım dönemde, çaylak oyuncuları hiç istemiyordum. Ne yapabileceklerini tahmin ediyordum. Faker, bu ön yargımı kıran oyuncu oldu. Onun çok iyi olduğunu kabul etmekten başka çarem yoktu. O yüzden, koridor aşamasında çok gergin olurdum. Ayrıca, Kha’Zix oynadığım zaman R yeteneğini öğrenmemin ardından hemen geliştirmek gibi kötü bir huyum vardı. Bunların hepsini bir araya getirince, ortaya onun tek bir mızrağıyla öldüğüm sahne çıkıyor.
 • Bu olay, benim en iyi orta koridor unvanını bıraktığım an olarak defalarca önüme geldi. Bu bana kötü hissettirmiyor. Aslında, çok önemsiz olabilecek bir ana insanların bu kadar önem yüklemesini güzel buluyorum. LoL en iyi anlar videolarında birçok kez kurban olarak yer aldım.
 • O zamanlar, mevcut durumları ya da değerlendirmelerini göz önüne almadan en çok etki gösteren oyuncuyu seçmem gerekseydi, DanDy’i seçerdim. Orta koridorda Faker, destek olarak Mata ve üst koridorda MaRin. Nişancı pozisyonu için çok seçenek var. Birini seçmem gerekseydi, sanırım Samsung’da oynadığı dönemlerdeki Deft ve Imp’i alırdım. Onların yaptıkları oyunları görünce çok şaşırıyordum.
 • En büyük rakibim Score’du. O benim kıskandığım bir rakipti ve aynı zamanda benim gelişmeme en çok yardım eden kişiydi. Çok iyi bir ilham kaynağıydı. Bununla alakalı özellikle konuşmadık ancak onun da böyle hissettiğini düşünüyorum. O kadar çok şeyimiz ortaktı ki buna engel olamazdık. Aynı yaştayız ve benzer kariyerlerimiz var. İkimiz de sonradan ormana geçtik.
 • Eğer Score olmasaydı, profesyonel kariyerim çok daha zor geçerdi. O hem bir rakipti, hem de yoldaşım gibiydi. 2018 Dünya Şampiyonası’na gidemeyeceğim belli olduktan sonra bile Score’u desteklemeye devam ettim ve o ligin zirvesine ulaştı. Genellikle diğer oyuncuları desteklemem ama onu desteklemem çok doğaldı. Gelecekte de onu desteklemeye devam edeceğim.
 • Benim için en unutulmaz an Dünya Şampiyonası’nı kazanmaktır. En mutlu anlarınız, en uzun süre aklınızda kalan şeylerdir. Son karşılaşmada rakip Nexus’u yıkmanın verdiği hissi asla unutmayacağım. Kalbimin sesini duyabiliyordum. Hiç hissetmediğim bir duyguydu. Ayrıca kupayı kaldırdığım an, başarıya ulaşılan yolda geçen tüm zor zamanları unutmuştum ve geriye kalanlar sadece buraya gelebilmiş olmanın verdiği mutluluktu.
 • Eğer profesyonel kariyerinizde elinizden gelenin en iyisini yaptıysanız, emekli olduktan sonra yapabileceğiniz çok şey oluyor. Bu konuyu düşünenlere, bunun o kadar da endişe edilecek bir şey olmadığını söylemek istiyorum. Sanki kimse sizin kariyeriniz boyunca ortaya koyduğunuz çalışmayı ve tutkuyu görmemiş gibi hissedebilirsiniz ancak nihayetinde herkes bunun farkında oluyor. Unutulmak gibi bir korkunuz olmasın. Demek istediğim, elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız.
 • Son olarak, karım kariyerim için motivasyon kaynağı ve devam etmeme yardımcı olan güçtü. Emekli olmam konusunda herkesten daha fazla üzüldü ve yayıncılıkla yaptıklarımdan mutlu olmasını umuyorum. Beni sevenler için de bu geçerli. Her zaman elimden gelenin en iyisini yapacağım ki kimse üzgün hissetmesin.

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir