Bir başarı hikayesi: Griffin

Please log in or register to like posts.
Haberler

Griffin, 2018’e kadar neredeyse hiçbirimizin ismini duymadığı bir takım. Şu an ise LCK’de liderler. Peki buraya kadar nasıl geldiler ve başarılarının sırrı ne?
Griffin 10 Ocak 2017′ de kuruldu ve Sword, Yonghun, Rather, Force ve Shield beşlisi ile Challengers Korea sahnesine adım attı. CK 2017 Bahar Mevsimi’nde 7. olan Griffin, ligde kalmak için REVERSE Gaming ile karşılaştı ve seriyi 3-0 kazanarak lige tutundu. Griffin bu sonucun ardından Tarzan’ı ana ormancı yapıp destek pozisyonuna Jin’i transfer ederek, kadrosunu Yaz Mevsimi için güçlendirdi. Yaz Mevsimi’nde 3. olarak play-off’lara kalma başarısı gösteren Griffin, burada yarı finale kadar ilerledi. Yarı finalde eşleştiği APK Prince’ e 3-1 mağlup olarak sezonu 4.lük ile noktaladılar. KeSPA Cup öncesi Force ve Jin yerine Viper ve Lehends’i transfer eden Team Griffin böylece büyük başarılara imza atacak olan Sword, Tarzan, Rather, Viper ve Lehends beşlisini oluşturmuş oldu. KeSPA Cup’ta Afreeca Freecs’i eleyip ardından SKT’ye kılpayı kaybeden takım, kadrosunun gücünü göstermiş oldu. Ertesi mevsim, ligi kasıp kavurarak 14-0 bitiren genç ekip birçok otoritenin dikkatini üzerine topladı. LCK’e yükselmek için MVP ile oynadığı seriyi 3-1 kazanan Griffin, sonunda uğruna 1 yıldır uğraştığı hedefine ulaşmıştı: onlar artık bir LCK takımıydı.


Griffin’in LCK’de ne kadar başarılı olacağını herkes merak ediyordu ve 14-0 giden kadroda bir değişiklik vardı: artık maçlara takımın orta koridoru Rather yerine ondan tam 4 yaş küçük olan Chovy çıkacaktı. Chovy daha önce ismini neredeyse kimsenin duymadığı, 2001 yılı doğumlu tecrübesiz bir oyuncuydu. Ancak Griffin ona güvendi ve ilk 10 maçın neredeyse tamamında o oynadı. Chovy bunun ne denli doğru bir karar olduğunu herkese gösterdi. Takım 15 maçta aldığı 11 galibiyet ve 4 yenilgi ile LCK’in liderlik koltuğuna otururken, Chovy de yakaladığı 9.9 KDA oranı ile bu alanda lig liderliğini elinde bulunduruyor. Griffin’in sahipleri de yakaladıkları başarıdan oldukça memnun olmalı ki, koçları cvMax ve oyuncularına 10’ar milyon won prim verildi.
 
Üst Koridor: Sword 
Sword veya bizim bildiğimiz adıyla Fencer, Griffin öncesinde ülkemizde Team Turquality forması giymişti. Daha da önemlisi Griffin’den önce sadece TT forması giymişti. Yani, Griffin kariyerinde daha önce ŞL’de ortalama bir takımda oynamaktan başka tecrübesi olmayan bir oyuncuya güvendi. Sword da bu güveni boşa çıkarmadı ve takım kurulduğundan bu yana takımına güçlü bir üst koridor katkısı veriyor. 4.2 KDA oranı ile bu alanda üst koridorlar arasında 2. olan Sword, gerektiğinde işlevsel gerektiğinde taşıyıcı oynayabildiğini herkese gösterdi.
 
 
 

Ormancı: Tarzan
11 Mart 2017’de Griffin’e katılan Tarzan, aynı zamanda Griffin’in yükselişini başlatan isim oldu. Onu bu mevsime kadar Jarvan, Sejuani, Skarner ve Zac gibi işlevsel/tank şampiyonlar ile görmeye alışsak da bu mevsim LCK’de yaptığı Camille, Nocturne, Xin Zhao ve Master Yi seçimleriyle bize çok yönlü bir oyuncu olduğunu gösterdi. Tarzan şu an ligde KDA oranı en yüksek ve asisti en çok olan ormancı.
 
 
 

Orta Koridor: Chovy
Ligin en genç oyuncusu olmasına rağmen KDA lideri olan Chovy, aynı zamanda ligde 400 dakikadan fazla oynayan oyuncular arasında en az öleni. Chovy’nin en çok tercih ettiği şampiyon Zoe, bu şampiyonla maç başına sadece 0.63 kere ölüyor ve aynı zamanda Zoe ile 14.40 gibi muazzam bir KDA oranı var. Buna ek olarak onu bu mevsim Yasuo, Irelia, Aatrox gibi dövüşçü şampiyonlarla da izleme fırsatı bulduk. Henüz sahnenin çok yeni isimlerinden olsa da, kendisinin hem çok yönlü hem de çok yetenekli bir oyuncu olduğuna şüphe yok.
 
 
 
Alt Koridor: Viper
Şu an içinde olduğumuz metaya dünyada en iyi adapte olan nişancı muhtemelen Viper’dır. Kendisi 15 seride tam 14 farklı şampiyon ile oynadı, üstelik bunlardan sadece 3 tanesi nişancı. Özellikle, oynadığı 7 maçın 7’sini de kazandığı Vladimir performansı ile kendisine hayran bırakan Viper; geniş şampiyon havuzu ile Griffin’e büyük bir avantaj sağlıyor. Viper bu mevsim alışık olmadığı şampiyonlar oynamasına rağmen ligde alt koridorlar arasında KDA oranı en yüksek olan isim ve lig genelinde 2. sırada, Chovy’nin tam arkasında bulunuyor.
 
 
 
Destek: Lehends
Viper’ın şampiyon havuzu her ne kadar geniş olsa da Lehends bunu bambaşka bir boyuta taşıyor. Birkaç ay önce neredeyse sadece Singed oynayarak Kore tekli derecelesinde 1. sıraya kadar yükselen Lehends, ayrıca Elise, Gragas, Zac, Sejuani gibi şampiyonları da destekte kullanmaktan çekinmiyor. Destek Shen’i ilk oynayan isimlerden biri olan Lehends’in bu mevsim en çok oynadığı şampiyon da Shen. Lehends şu an LCK’de destekler arasında skor katkısı ve asist sayısı en fazla olanı, üstelik bunu ligde en az ölen destek olarak başarıyor.
 
 
 

Koç : cvMax
Griffin’in gizli kahramanı olan cvMax, takıma gelişi ile Griffin’i kökten değiştirdi. Takımı ve taktiklerine dair gelen sorulara cevap vermeyi pek sevmese de, cvMax her fırsatta en büyük hedefinin oyuncularının konuşmadan bile oyun yapabilmesi olduğunu dile getiriyor. Lehends ve diğer oyuncular da verdikleri röportajlarda sık sık takımın ulaşmak istediği noktanın 5 kişinin tek bir beyin gibi oynaması olduğunu söylüyor.
 
 
 
Özet olarak Griffin çok yetenekli oyunculara ve çok iyi bir koça sahip olan bir organizasyon. Tecrübesiz oyuncularla kurdukları bu kadro gün geçtikte olgunlaşıp daha da gelişecektir. Daha kesin bir şey demek için erken sayılsa dahi Griffin, LCK’in en iyilerine karşı kendini kanıtladı ve şampiyonluğun en büyük adaylarından biri gibi gözüküyorlar. Takım iyi yönetilmeye devam ederse kısa sürede yakaladıkları bu inanılmaz başarının devamı gelecektir.

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Yorumlar

  1. Ligde ne kadar fırtınalar estirselerde 5 maçlık serilerde nakavt olacaklarını düşünüyorum.Bkz 2017 IMT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir