Broken Blade: Avrupa takımlarından çok şey öğreniyoruz

Please log in or register to like posts.
Haberler

TSM’in üst koridor oyuncusu Sergen “Broken Blade” Çelik, TSM’in Fnatic karşısında Rift Rivals 2019’da aldığı galibiyetin ardından Inven Global ile iki mevsim arasındaki gelişimi, LEC üst koridor oyuncuları ve iki ormancıyla oynamak hakkında konuştu.

(Fotoğraf: Shannon Cottrell/Riot Games)

Rift Rivals 2019’un ikinci gününde aldıkları galibiyetin ardından konuğum TSM’den Broken Blade. Bugün bu galibiyeti alırken takımda farkı ne yarattı?
Emin değilim. Oynadığımız ilk iki karşılaşmada ezildik. O yüzden bu maçta galibiyet alabilmek için her şeyi bir araya getirmemiz gerekti. Herkes çok motiveydi, elimizden geleni yaptık ve karşılığını aldık.
İlk gün senin tabirinle “ezilmenizin” ardından sizin galibiyet almanızda etken olan bir faktör ya da değişiklik yoktu yani.
Bazı maçlarda bazen troll şampiyonlar seçiyor olsalar da Avrupa takımlarından oyunu nasıl oynadıklarına dair kesinlikle çok şey öğreniyoruz. Onların oyunu oynama tarzı çok farklı, insanların oyunu oynama konusunda farklı bir bakış açısını görmek güzel. Onların oyun tarzını kopyalamasanız da yeni etmenlere çok daha kolay uyum sağlayabilirsiniz. Bu bize gelecekte katılacağımız uluslararası turnuvalarda yardımcı olacak. Yenildiğimiz maçlarda bile çok şey öğrendiğimizi hissettim.
Bu karşılaşma bayağı ilginçti çünkü haritanın her noktasında durum eşit olmasına rağmen Fnatic’in tüm avantajı haritanın üst tarafındaydı. Bu sizin oyunda yaşananlara göre oyunu nasıl oynayacağınızı değiştiriyor mu?
Bwipo alt koridora Işınlan attığında bir avantaj kazandı ama ben de üst koridor kulesini alarak bir avantaj kazandım. Tüm barikatlarıyla beraber ilk kuleyi almanız yaklaşık dört skor almaya eş değer, böylece göründüğü kadar geriye düşmemiş oldum. Bwipo’nun altı skoru vardı ancak onun Işınlan’ı sayesinde ben 20 minyon öne geçtim.
Bu sayede oyun oynama tarzımı çok değiştirmeme gerek kalmadı ancak ona saygı duymaya devam ettim. Neeko ile Aatrox’un karşılaşmasında, koridor aşamasının ardından denge Aatrox’un lehine bozuluyor, bu yüzden koridor aşamasının ardından Aatrox’un karşısına Irelia’yı göndererek işleri değiştirdik. Bjergsen’in teke tek oynaması için çok elverişli bir durumdu çünkü Aatrox’un Neeko’ya karşı büyü direnci ve ormandaki Elise’e karşı Merkür’ün Adımları alması gerekiyor. Yani Aatrox’un karşısında oynamak için bir planımız vardı.
Fnatic’in en güçlü oyuncusu bizim en güçlü oyuncumuza karşı kazanamayınca, rakibin bize yaptığı baskıyı dengeledik ve işler bizim için iyi gitmeye başladı. Kolay bir oyun oldu.
(Fotoğraf: Shannon Cottrell/Riot Games)

LCS’te bir mevsim geçirmenin ardından, kariyerin boyunca öğrenmediğin ancak bu süreçte öğrendiğin belirli bir şey oldu mu?
Her gün bir şeyler deniyor ve öğreniyorum ancak en çok oyunun temelini öğrendim. Sanırım herkes profesyonel League of Legends’ta temel konuları bilmenin farkında değil. LCS’e katılmadan önce bunun farkında değildim ancak eğer League of Legends’ın temelleriyle ilgili her şeyi bilmezseniz, bu oyunu asla ileri seviyede oynayamazsınız.
Örneğin, G2 Esports sürekli farklı şeyler oynuyor ve yine de kazanıyor. Neden? Çünkü oyunun temellerini biliyorlar. Oyunun temellerini bildikleri ve oyun planı açısından aynı sayfada oldukları için, tahmin edemeyeceğiniz seçimler yapabiliyorlar. G2 Esports’a karşı yasaklama/seçim aşamasını kazanmak çok zor çünkü ne isterlerse onu uygulayabiliyorlar ve işe de yarıyor. Bunun mümkün olmasının sebebi tüm oyuncuların oyun planı açısından aynı sayfada olması ve oyunun temelini bilmeleri.
Ayrıca kendim de daha çok liderlik edebilmek için çalışıyorum ve Bjergsen’ın liderliğinden bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Ayrıca bahsettiğim konularda eskisinden daha fazla şey öğrenmek için yaklaşımımı değiştirmeye çalışıyorum.
Hem LCS hem de LEC üst koridor oyuncularına karşı oynadın. Karşılaştığın rakiplerden hangileri bölgelerinin en iyileri?
Bence LEC’nin en iyi üst koridor oyuncusu Wunder. Tüm LEC üst koridor oyuncularına karşı oynamadım ancak oynadıklarım arasında Wunder üste çıkıyor. Önce Wunder, sonra Alphari ve Bwipo.
LCS’te en iyi üst koridor oyuncusunu seçmek benim için çok zor çünkü bireysel yetenek ve oyun bilgisi açısından LCS üst koridor oyuncuları birbirlerine çok yakınlar. Ben kötü oynuyorum ancak kendimi bunun dışında bıraksam bile Licorice de kötü oynuyor, bu da diğer üst koridor oyuncularını bize kıyasla daha iyi gösteriyor. Impact bence hâlâ aynı seviyede.
LCS’te şu anda tek başına önce çıkan bir oyuncu yok ancak Licorice, Hauntzer ve Impact’in birbirlerine çok yakın seviyede oynadıklarını söyleyebilirim. Eğer diğerlerinin arasından bir oyuncu öne çıkacaksa, bu kişi LCS’teki diğer oyunculardan önce bir şey keşfeden ve daha etkili oynayan biri olacaktır.
Diğerlerinin arasından sıyrılacak bir üst koridorun ortaya çıkmasına yeni bir şampiyon eşleşmesi mi yoksa takımla alakalı bir durum mu sebep olacak?
Herhangi bir şey olabilir. Örneğin, Mordekaiser çok ama çok güçlü bir şampiyon. Mordekaiser’da bir oyuncu ustalaşırsa ona karşı oynamak imkânsız olur. Rakip üst koridor oyuncusuyla ve baskın atıyorsa ormancıya karşı teke tek oynayabilirsiniz. Yeni şampiyon Qiyana da üst koridor oyuncuları için yeni bir tercih olabilir.  
Bu şampiyonlarda ilk kim ustalaşırsa ya da genel olarak bir yamaya daha hızlı uyum sağlarsa, o oyuncu avantajlı olur. Bu tarz ufak şeyler, nihayetinde büyük farkların yaratılmasına neden oluyor. O oyuncu kim olursa, herkes onun en iyisi olduğunu düşünecek.
TSM, Yaz Mevsimi’nde iki ormancıyla oynuyor. Bir üst koridor oyuncusu olarak, farklı tarzlara sahip iki ormancıyla oynamak senin oyun tarzını değiştiriyor mu?
Buna katılıyorum ama bunu dezavantaj olarak görmüyorum. İkisinin de farklı tarzları var ve sürekli onlara uyum sağlamak zor. Ormancılarımız için de bu durum zor çünkü ana kadronun antrenmanlarındaki süreyi paylaşıyorlar. Takımın geri kalanı tüm maçlarda oynuyor ve onlar oynayamadığı için daha sıkı çalışmak zorundalar.
Bu durum diğer oyuncular için de zor oluyor çünkü tarz farklılıklarından dolayı hepimiz uyum sağlamak için farklı oynamak zorundayız. Sonuçta bu bir takım oyunu. Bence her iki ormancımız bu sistemin çalışması için iyi iş çıkarıyorlar ve birbirlerine de yardım ediyorlar. İkisini de kullanmamamız için bir sebep yok.
Bu tarz sistemler oyuncuların daha fazla çalışmasını gerektirse de uzun vadede daha kazançlı oluyor.
Grig’in Akaadian’a kıyasla daha iyi oynadığı şampiyonlar var, bunun tersi de geçerli. Onlar birbirlerinden öğreniyorlar ve bu durum hem onları, hem de takımın genelini daha iyi hale getiriyor. Grig ve Akaadian’ın arasında bir rekabet yaşanıyor, bu da onları her gün daha iyi oynamak için motive ediyor. Dürüst olmam gerekirse, bu iyi bir durum.
LCS’e katıldığın zaman, senin hakkında büyük beklentiler vardı. 2019 LCS Bahar Mevsimi Finali’nde Team Liquid ile karşılaşmanızın ardından, kazanamadığınız için üzgün müydün yoksa ilk mevsiminde finalist olduğun için mutlu muydun?
Finali kaybetmemizin ardından çok üzgündüm. Sonraki birkaç hafta boyunca sadece bu yenilgiyi düşündüm. Çok üzgündüm ve kötü hissediyordum ancak tarafsız olarak baktığınızda, iyi oynamıştık. Mevsimi ikinci olarak tamamladık ve LCS şampiyonluğundan sadece bir maç uzaktık.
Yine de, bunu çok istiyordum. LCS Bahar Finali’ni kazanmamız gerektiğini düşünmediğim tek bir gün bile olmuyor. Bence o maçı kesinlikle kazanmalıydık, o yüzden bu sefer takımımla bunu başarmayı çok istiyorum. Şimdilik, finalde olduğumuz kadar iyi olmadığımızı söylemem doğru olur. Ancak herkes çok sıkı çalışıyor ve maçlarda dışarıdan görülmüyor olabilir ancak gerçekten çok efor sarf ediyoruz.
Tekrar sahnede olmanın bana verdiği hissi istiyorum. Sahnedeyken insanların benim adımı söylemesi ya da TSM lehine tezahürat yapması sırasındaki hislerimi tarif edemem. Harika bir his.
Kaynak: https://www.invenglobal.com/articles/8590/tsm-broken-blade-not-a-day-goes-by-without-me-thinking-we-should-have-won-the-lcs-spring-finals

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir