Broken Blade: Hauntzer fena değil

Please log in or register to like posts.
Haberler

Sergen “Broken Blade” Çelik, LCS’te geçirdiği ilk mevsimin ardından lige izini bırakmayı başardı. TSM’in üst koridor oyuncusu Kuzey Amerika’ya sorunsuz olarak uyum sağladı ve takımının son on maçta 9-1 gitmesinde pay sahibi oldu. Broken Blade, CLG ‘ye karşı alınan galibiyetin ardından InvenGlobal ile bir röportaj yaptı.
Broken Blade
Son röportajımızı Las Vegas’ta gerçekleştirilen All-Star 2018 etkinliği sırasında yapmıştık. ABD’de yaşamak hoşuna gidiyor mu?
ABD harika. Antrenmanlar yüzünden çok dışarı çıkamasam da, insanların harika olduğunu düşünüyorum. Bazen takım olarak dışarı çıkıyoruz ve güzel yerlere gidiyoruz. Bu çok hoşuma gidiyor. Atmosfer çok iyi. 
TSM çok çalışkan bir takım, o yüzden bunları duymak şaşırtıcı değil. Takımın şu anda üstünde çalıştığı bir şey var mı?
Dürüst olmam gerekirse, sahnede sergilediğimiz oyunla sezonun başında antrenmanlardaki oyunumuz aynı değildi. Neden böyle olduğunu bilmiyorum ama şimdi antrenmanlardaki gibi oynayabiliyoruz. Daha alt koridor odaklı oynuyoruz ve üst koridorda daha az 2’ye 2 savaş yapıyoruz. 
Sezonun başında üst koridorda birçok 2’ye 2 kaybettik çünkü yeterince tecrübeli değildik ve üst koridordaki çatışmalarda kendimizi geliştirmeye yeterince odaklanmadık. Şimdi bu konuda çalışmış ve problemlerimizi çözmüş durumdayız, yani bayağı iyi görünüyoruz. Son maçlarda çok iyi oynadığımızı düşünüyorum. 
Sezonun başlamasından hemen önce ormanda Grig’den Akaadian’a geçmeniz takım uyumunu geliştirmenizi zorlaştırdı mı?
Hayır, Grig’in sakatlığından sonra Akaadian ile oynamaya alışacak vaktimiz oldu. Grig sakatlanmasaydı onunla başlayacaktık ancak işler iyi gittiği için Akaadian’la devam etme kararı aldık. Çok iyi gidiyoruz ve kendisi de tıpkı benim gibi çok gelişme gösterdi, bu yüzden mutluyum. 
Bu sezon LCS’te kendini diğer üst koridor oyuncularına karşı kanıtlamak için çok şey yaptın ve bugün Darshan, saldırı hızı Neeko ile karşına yeni bir zorluk çıkardı. Sen sezonun başlarında Neeko oynadığında, yetenek gücü eşyaları almıştın. Bu eşleşmeye uyum sağlamak senin için zor oldu mu?
Ayrık ittirme yapan Neeko’ya karşı oynamak çok zor çünkü neredeyse koridoru hiç kaybetmiyor. Ancak bizde Nocturne vardı, yani onun ayrık ittirme yapmasını engelleyecek araca sahiptik ve Neeko’nun tek kazanma koşulu ayrık ittirmeydi. Neeko takım savaşlarında çok kötü, buna karşılık Vladimir takım savaşlarında çok iyi. Neeko alt koridoru iterken Nocturne’e saygı göstermedi ve biz de bunu birkaç kez cezalandırdık. 
Böyle ne olacağı belli olmayan eşleşmelerde, ormancının daha fazla seninle ilgilenmesi mi iyi yoksa baskıyı kabullenmeyi mi tercih edersin?
Bu tamamen takım kompozisyonlarının nasıl olduğuna göre değişir. Örneğin, üst koridorda kaybedilenlerle alt koridorda kazanılanların takas edildiği maçlar olabilir. Ancak, eğer ormancı ve üst koridor olarak 2’ye 2’niz daha iyiyse ya da orta koridorunuz koridor önceliğini alıp size yardım edebiliyorsa, üst koridordaki baskıya karşılık vermenizin daha iyi olacağı durumlar da olacaktır. 
TSM’de birçok tecrübeli oyuncu bulunuyor. Onların sana daha önce bilmediğin bir şeyi öğrettikleri oldu mu?
Evet, tüm oyunculardan inanılmaz çok şey öğrendim. Sadece Bjergsen değil, tüm oyuncular ve koçlar bana çok şey öğrettiler. Benim önemli olduğunu bilmediğim şeyler yapıyorlardı ve bunlara karşı oynayıp, bilmememden dolayı cezalandırılınca çok şey öğrendim. Hala öğrenme aşamasındayım ve daha potansiyelimin sınırına yakın bile değilim. 
LCS’teki diğer üst koridorlara karşı oynamış durumdasın. İçlerinden seni etkileyen biri oldu mu?
Bu güzel bir soru. Bence tüm üst koridor oyuncuları çok iyiydi ama içlerinden birinin çok öne çıktığını söyleyemem. Licorice çok iyi, Ssumday iyi, Hauntzer fena değil ama içlerinden birinin net olarak en iyi olduğunu söyleyemem çünkü hepsinin kendilerine has yetenekleri ve güçlü yanları var. Tüm üst koridor oyuncularının zayıf yönleri var, buna ben de dahilim. 
Beni en çok etkileyen Licorice oldu. Bence o çok güvenilir bir oyuncu ve hiç hata yapmıyor, yapsa bile bu hatalar küçük oluyor. Eşleşmelerini nasıl oynayacağını biliyor ve haritada nasıl hareket etmesi gerektiğini biliyor. Herkes aşağı yukarı onlardan beklediğim performansı gösterdi ama bazıları beklentilerimi aştı. Örneğin, Solo mekanik olarak çok etkileyici. 
TSM koç ekininin başında, Zach Goldman’la beraber CLG’yi yönetmiş olan Tony “Zikz” Gray bulunuyor. Koçlarınız geçmiş tecrübeleri sayesinde bugünkü karşılaşma için size CLG’ye özel bilgiler verdiler mi?
Tabii ki koçlarımdan çok yardım alıyorum. Gerçekten çok sıkı çalışıyorlar ve maç günleri için rakiplerimizin bizden önce oynadığı karşılaşmaları analiz etmek için çok uğraşıyorlar.  Örneğin, Darshan hakkında çok şey biliyorum çünkü koçlarım onunla uzun süre çalışmıştı. Bu tarz koçların, analistlerin ve destekleyici çalışanların olması çok yardımcı oluyor. 
Kariyerin boyunca çalıştığın diğer koçlarla kıyaslarsan, Zikz hakkında ne söyleyebilirsin?
Tony gerçekten çok ama çok çalışan birisi. Hiçbir koçun onun kadar çalışkan ve sistematik olduğunu görmedim. Onun eğlenceli bir yanı da var, bunu çok seviyorum. Takım içerisinde birlikte çok güzel zaman geçiriyoruz. Ancak kendisi çok ciddi de olabiliyor.  Bize her zaman neyi kötü yaptığımızı ve neyi daha iyi yapabileceğimizi söylüyor. 
TSM’in play-off’ları garantilemesinin ardından, 9. hafta karşılaşmaları için belirli bir hedefiniz ya da odaklandığınız bir şey var mı?
İkinci olma şansımız var ama bu düşük bir ihtimal. Cloud9, kalan iki maçını birden kaybedecek bir takım değil. Yine de, son haftada öğrenebileceğimiz bir şeyler olacaktır. Elimizdeki zamanı, antrenmanlarda yaptıklarımızı sahneye taşımaya çalışarak ve kendi takımımız hakkında yeni şeyler öğrenerek kullanmaya çalışacağız. Üçüncülüğümüz neredeyse garanti, bu yüzden play-off’lara hazırlanmaya odaklanabiliriz. 
Play-off’lardaki meta için yeni stratejilerin geliştirildiğini görecek miyiz?
Bu her zaman kör seçim olarak ne yapabileceğinize bağlıdır. Yeni yamada bazı güçlendirmeler var. Örneğin, Urgot tekrar değişiyor ve Ornn güçlendirmeler alıyor.  Bazı şeyler değişebilir de değişmeyebilir de. Bekleyip göreceğiz. 
Röportaj için teşekkürler.  Bugünkü galibiyetinden dolayı da seni tebrik ederim. TSM taraftarlarına söylemek istediğin bir şey var mı?
Umarım taraftarlar benim şu ana kadarki oyunumdan tatmin olmuşlardır ama ben daha potansiyelime ulaşmadım. Her gün daha da iyi olmak için çok çalışıyorum. Hala hatalar yapıyorum ama kendimi geliştirmeye çalışıyorum, umarım play-off’da güzel bir performans gösteririz. 
Kaynak: https://www.invenglobal.com/articles/7851/tsm-broken-blade-i-hope-the-fans-are-satisfied-with-my-play-so-far-but-this-is-not-my-final-form

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir