Bwipo: En iyilere karşı oynayabileceğimi kanıtlayacağım

Please log in or register to like posts.
Haberler

2018 Dünya Şampiyonası finalinden önce Fnatic’in yıldızı parlayan üst koridor oyuncusu Gabriel “Bwipo” Rau, VPEsports ile bir röportaj yaptı.
Bwipo
Fnatic açık ara batının en iyi takımı ama bu senin için çok daha fazlasını ifade ediyor olmalı. Kendi gelişimin hakkında ne düşünüyorsun?
Her şey benim gelişimimin kanıtı. MSI sırasında bir çaylaktım. Birçok çaylak hatası yaptım. Standart bir performansım yoktu. Başlatmamam gereken birçok savaş başlattım. Şimdi, daha çok kontrole sahip olduğumu ve oyunu daha akıllıca oynadığımı hissediyorum. Doğru durumda doğru kararı verecek kadar tecrübeye sahip olduğumu hissediyorum.
Birçok kesim seni Fnatic’in koridoru daha agresif oynayan üst koridor olarak tanımlıyor. Sen kılıç gibisin, sOAZ ise kalkan.
Evet, kılıç ve kalkan gibi.
Sence bu doğru mu?
Doğru sayılır. Genel olarak Fnatic’in oyun tarzı bunun etrafında şekilleniyor. Üst koridorumuzu biraz daha zor duruma sokmakta ve seçim/yasaklama ekranında zorlamakta sorun görmüyoruz. Bence bu bizim kimliğimiz. Bana sorarsanız, kötü bir eşleşmeye sahip olduğunuzda, koridordan geride çıkmamak için ne zaman kaynaklar için savaşacağınızı bilmeniz gerekiyor. O tanımlamaya katılmıyor değilim ancak ikimiz de fırsatını bulduğumuzda savaşmayı biliyoruz. Kılıç ve kalkan gibiyiz ama ikimiz de yeterince esneklik sağlayabiliyoruz.
iG ile yaptığınız karşılaşmalarda, onlara değişik şekillerde yaklaştınız. Örneğin, hiç baskı kuramayacakları alt koridora sen ve Broxah tamamen odaklandınız. Onlar tekli koridorlara baskı kurarken, sizin alt koridora baskı kurmanız hakkında ne düşünüyorsun?
Bence iG, orta koridorda Caps’e odaklanma konusunda çok başarılı oldu ve bu bize darbe vurdu. Caps’in sakinliğini koruması çok iyi oldu, böylece iyi iletişim kurabildik ve maça geri döndük. Bence onların oyun planı orta koridora odaklanmaktı. League of Legends’ta orta koridora odaklanmak iyi bir strateji. Erken oyunda aktif olan eşleşmelerle beraber, onların neden tekli koridorlara odaklandıklarını anlayabiliyorum.
Genel olarak onların oyun planı sağlamdı; bizimki ise sadece alt koridora odaklanmaktı. Çünkü onları düşürebilirdik ve bu çok iyi göründü. Bence iG ile yaptığımız karşılaşmalardaki en önemli şey, orta oyunda iyi bir durumda olmak için Caps’in öne geçmesine ihtiyaç duymamamız oldu. Son birkaç aydır yaptığı gibi onun bizi taşıması yerine, biz onu oyuna geri döndürmeyi ve güçlendirmeyi başardık.
Sezon ilerledikçe sürekli daha da dengeli bir takım haline geldiniz. Birçok kesim sizi batının umudu olarak görüyordu ve resmen de öyle oldunuz. Bu nasıl hissettiriyor?
Bence bu turnuva herkese bizim ne kadar güçlü olabileceğimiz hakkında bir fikir verdi. Invictus erken oyunda çok iyi bir takım ancak orta oyunda o kadar iyi değiller ve “outplay” yapmaya dayalı birçok kötü ve agresif karar verdiler. Örneğin, Duke orta koridorda bir savaş yapmaya karar verdi ve oyun yaparak  ikide iki aldı. Daha iyi bir günümüzde olsak Duke orada direkt düşerdi, katliam alır ve orada maçı bitirirdik. Çok sabırsız hale gelebilen bir takım ve kötü savaşlar tercih ediyorlar.
Çok iyi oynuyor olmak ve belki de Dünya Şampiyonu olacak olmak sana ne hissettiriyor?
Komik bir anımı anlatayım. Bir iki yıl önce, EUW sunucusunda ilk sıraya çıkmayı başardığım için Reddit’te bir soru cevap etkinliği düzenlemiştim. Dün onu tekrar okudum ve sorulardan biri şöyleydi: “Seni ne zaman LCS’te göreceğiz?” Cevabım “O benim hayalim.” olmuştu. Şimdi ise Dünya Şampiyonası’nda, dünyanın en iyi üst koridorlarına karşı oynuyorum. Duke ve TheShy gerçekten çok güçlü oyuncular ve onlara karşı mücadele edebildiğim için çok mutluyum. Onları yeneceğim tarzı bir şey söylemeyeceğim ama onlara karşı iyi bir performans göstereceğim ve bu beni çok heyecanlandırıyor. Artık kendime ve diğer herkese en iyilere karşı oynayabileceğimi kanıtlayacağım. Bu çok güzel bir his.

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir