C9 koçu Reapered kadro değişikliğinin nedenini açıkladı

Please log in or register to like posts.
Haberler

Geçtiğimiz hafta Jensen, Sneaky ve Smoothie’yi yedeğe çektiğini duyurduğumuz Cloud9’da bu değişikliğin sebebini koç Reapered açıkladı. Inven Global’ın yaptığı röportajda sebepleri sıralayan koça sorulan soruları ve cevaplarını sizin için çevirdik.
Önceki mevsimin sonuçları biraz talihsizdi. Taraftarlarınızdan çok eleştiri almış olmalısınız.
Temel birçok şeye sahip olmadığımızı Bahar Mevsiminin son anlarında fark edebildim. Oyuncunun problemleri ve eksiklerini fark etmekte geç kalmıştım. Eğer koçun problemler hakkında bir fikri yoksa oyuncuların da fikrinin olmaması çok alışılmadık bir şey değil. Benim hatamdı. Sona yaklaştığımızda hatalarımı düzeltmeye çalışmama rağmen zamanım kalmadığı için başaramadım.
İnsanların dikkati çeken şey kadrodaki değişiklikler oldu. Bu değişimin arkasındaki sebebi açıklayabilir misiniz?
C9’ın ana oyuncuları olarak adlandırılan üç oyuncuyu (Jensen, Sneaky ve Smoothie) Akademi takımına yolladım ve 3 Akademi oyuncusunu ana kadroya çıkardım.
Kısa zaman önce, RapidStar Cloud9’a koç olarak katıldı. Önceki kadroyla iki hafta çalıştı ve bu süreçte RapidStar ile sürekli konuştum. Motivasyonlarının olup olmaması sorun değildi. İkimiz de takımın atmosferinin sorun olduğu sonucuna vardık. Takımın atmosferi fazla rahattı ve hiç mücadeleci bir anlayış yoktu.
C9’ın iki yıldır koçu olduğum için, nasıl performans göstereceğimizi iyi anlayabiliyorum. Önceki kadro ile playoff’lara ulaşamayacağımızı hissettim. Mesele oyuncuların ellerinden geleni yapmaması değildi, yenilgiyi çok kolay kabul etmeleri ve antrenmanları ciddiye almamalarıydı. Ancak, Akademi takımına düşürülen tüm oyuncular için aynı şey geçerli değil. Hepsinin farklı sebepleri var. Kararda en etkili olan etmen takım atmosferiydi.

İnsanlar kazanan takımın oyuncularının gözlerinden lazerler çıktığını söyler. Böyle oyuncular tamamen konsantre olmuştur çünkü kaybetmekten nefret ederler. Bu bizim takımımızda mevcut değildi. Kazanmak için mücadele etmek isteyen insanların gözleri değildi. Gözleri rahattı. Bir değişikliğin yapılması gerektiği sonucuna vardım.
C9’ın ana oyuncuları olarak kabul edildiklerinden, oyuncuları Akademi Takımına gönderirken hiç şikâyet oldu mu?
Tabii ki ilk başta çok şikâyet oldu. Bu insanlar takımımın oyuncuları olmalarının yanında, benim en yakın arkadaşlarım. Ayrıca kişisel olarak, bu oyuncuları Akademi Takımına göndermekle alakalı olarak kendimi tamamen rahat hissedemedim.
Fakat, Akademi takımındaki 3 oyuncunun kendini bu işe çok adadığını öğrendim. Bu oyuncular Akademi antrenmanlarını resmen tüketiyor ve LCS takımının tüm görüntülerini izliyor ve analiz ediyorlardı. Kendilerini geliştirmek için ortaya koydukları çaba şaşırtıcı seviyedeydi. Akademi oyuncularına bu fırsatı vermemek adil olmazdı. Bu kimsenin tartışamayacağı bir gerçek.
Akademi takımına gönderilen oyuncuların hala birçok fırsatı var. Onlara, “Eğer savaşmak için hazırsanız ve LCS’te bir koltuk istiyorsanız, alabilirsiniz. Ancak bunun için savaşmanız gerek” dedim. Kore tarzı rekabetçiliğe çok benziyor.
Antrenman sonuçları ve takım atmosferi nasıl?
Antrenman sonuçlarımız çok iyi. Öncelikle, oyuncular elinden gelen her şeyi yapıyor. Ayrıca yaptığımız antrenman maçı sayısını da arttırdık. Genellikle antrenman maçlarının sayısı arttıkça kalite düşer. Ancak bu kadroyla antrenman maçlarımızın kalitesi de yükseldi. C9’ın antrenman kalitesi hiç bu kadar iyi olmamıştı. Ne zaman çalışsak, konsantrasyonumuz azalır ve oyuncunun antrenmandan bir şeyler kazanma oranı düşer. Bu kadroyla, diğer kadroyla hissedemediklerimi hissettim.
RapidStar göreve başlamasının ardından sana çok yardımcı oldu mu?
RapidStar oyunculara temel konuları öğretmekte çok çaba harcıyor. Geçmişte EDG’nin koçu olması ve SKT T1 kkOma’nın altında bir yıl öğrenmesi, RapidStar’ın tecrübesini çok arttırmış gibi görünüyor.
Birçok antrenörün altında çalıştığından, RapidStar nasıl koçluk yapılacağını anlıyor. Benim koçluktaki yönümün ne olduğunu çözüyor ve buna göre detaylıca kendi koçluğunu yapıyor. Benim bir şey kaçırdığım durum olduğunda bana tavsiyede bulunmaktan ya da destek olmaktan kaçınmıyor. Aktif kişiliği ve tavrı sayesinde çok yardımcı oluyor.

RapidStar kadroyla alakalı olarak da aktifti. Zeyzal’i LCS takımına alma kararı RapidStar’ın önerisiyle ortaya çıktı. Zeyzal yetenekli olup elinden gelenin en iyisini yaparken, takıma getirdiği en benzersiz özellik iletişim yaparkenki yöntemleri. RapidStar bana Zeyzal’in diğer oyunculardan farklı olduğunu söyledi, bunun üzerine ben de inceledim ve gerçekten çok farklıydı.
Zeyzal geleceği düşünerek iletişim kuruyor. Yani birkaç adım sonrasını düşünüyor. Örneğin “Eğer bunu yaparsak, hemen ardından şunu yapabiliriz” ya da “Eğer bunu yapmazsak, rakip şunu yapacak” diyebiliyor. Bu tarz bir iletişim daha önce bizim takımımızda mevcut olmadığından, deneme yapmaya ve onu LCS takımına çıkarmaya karar verdim.
Röportajın İngilizcesine bu adresten ulaşabilirsiniz.

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir