Çin’de neler oluyor? – Şike soruşturmasının tüm ayrıntıları

Please log in or register to like posts.
Haberler

Makale boyunca konu ile ilgili yabancı dildeki kaynaklara bağlantılara tıklayarak erişebilirsiniz.

FunPlus Phoenix’in ormancısı Bo hakkındaki iddiaların yayılması, oyuncunun takımına yaptığı itiraf ve takımından ceza alması ile hepimizin öğrendiği şike soruşturması, geçtiğimiz günlerde LoL espor sahnesinde eşi benzeri görülmemiş bir ceza yağmuruyla sonuçlandı. Konu hakkında güncel bilgileri sizler için derledik.

FPX Bo

 

Profesyonel kariyerine 2020 yılında Çin’in ikinci ligi LDL’deki takımlardan eStar Young kadrosunda başlayan Çinli ormancı Bo, 2021 yılının başında FunPlus Phoenix’e katılmıştı. Bo’nun şikeyle olan bağlantısı ise LDL günlerine dayanıyor. Çin’de bolca tartışılan bir durum olmasına rağmen batıdaki bizler bu yaşananlardan Bo’nun takımına yaptıklarını itiraf etmesiyle haberdar olduk. Tabii Bo’nun şikeye mecbur bırakıldığı ve genç bir oyuncu olduğu haberleri de itirafın hemen ardından geldi. Bu işin Bo’nun takımdan ceza almasıyla kalmayacağı ise çoktan belliydi. Başta eStar Young olmak üzere, LDL’deki tüm takımlar zan altında kalmıştı. Bo’nun itirafı, Riot Games’in harekete geçmesine ve Çin’deki profesyonel sahne genelinde bir soruşturma başlatmasına sebep oldu. Bo’nun yaptığı açıklamanın üzerine Riot Games yaklaşık 2 ay süren bir soruşturma yürüttü ve beklenen oldu, espor sahnesi büyük bir ceza haberiyle çalkalandı.

“Özür dilerim. Geçtiğimiz günleri kimsenin yüzüne bakamaz halde, pişmanlıkla ve acı çekerek geçirdim. Yine de bir insan asla herhangi bir durumda yasaları delmemeli. Yanlış olan, yanlıştır. 2020 LDL sezonunda yaptığım hatalardan pişmanım.

Hep LPL’de oynamak istedim. 2021’de FPX’e katılmamın ardından, tüm takım arkadaşlarım bana, bu tecrübesiz, acemi oyuncuya sahip çıktı. Beraber oynadığımız beş maçta çok şey öğrendim. Bu yaşananlar, profesyonel kariyerimin en mutlu anları oldu. Bana sahip çıkan ve inanan herkesi hayal kırıklığına uğrattığım için çok üzgünüm. FPX ekibinin ve takım arkadaşlarımın güvenine ihanet ettiğim için de özür dilerim. LDL’de yaptığım hatalar yaşanmamış gibi davranmayacağım. Taşımam gereken tüm sorumluluğu üzerimde taşıyacağım ve hatalarımdan pişmanlık duyacağım. Profesyonel oyuncu olmak benim hayalim. Lig yönetimine, ekibe ve tüm dostlarıma beni affetmeleri için yalvarıyorum. Umarım bana yeni bir sayfa açmam için bir fırsat tanırlar. Gerçekten üzgünüm!” – FPX Bo’nun cezaların açıklanmasının ardından (22 Nisan) yaptığı açıklama

 

LPL’deki cezalar bir çırpıda söylenirken, bir takımın tamamen diskalifiye olduğu (Sheng Jie Gaming) LDL’de işler öyle olmadı. An itibariyle ömür boyu ceza alan en az 12 isim (menajer, koç veya oyuncu) bulunmakta. Diskalifiye olan Sheng Jie Gaming ise bu sezon maçlarında 7 galibiyet ve 7 mağlubiyet almıştı. İki yıldan iki aya kadar değişen cezaların sürelerini bu bağlantıdan kontrol edebilirsiniz.

 

22 Nisan’da Çin’den bu açıklamalar gelirken, aşağıdaki İngilizce LPL açıklamasının gelmesi 24 Nisan’ı buldu.

“Geçtiğimiz ayda, lig yönetimi şikeye karşı eğitim düzenledi ve tüm LPL takımlarını, onların oyuncularını, koçlarını ve yönetim ekibini birebir sorguladığı soruşturmalar yürüttü. Bu soruşturmalar ve toplanan kanıtlar ışığında, ilişiği olan şahıslarla durumun kesinleştirilmesi de eklenerek, LPL disiplin kurulu aşağıdakileri ortaya çıkardı. İlişiği olan şahıslar gönüllü itiraflarla alakalı yürürlükte olan politikalara göre cezalandırılacaktır.” – LPL yönetiminin yaptığı açıklamanın ilk kısmı

Açıklamaya göre, ceza alan LPL oyuncularının (bless, Teeen, Bo) üçü de soruşturma bitmeden suçlarını itiraf etmiş ve LPL’in yürüttüğü soruşturmaya yardımcı olmuşlardı. Aldıkları ceza da buna göre düzenlendi.

 

Soruşturmanın sonucunda ise, LDL’de şikenin ne kadar yaygın olduğu ve düzenlenme yapılması gerektiği ayyuka çıkmış oldu. 17 Mart’ta şike soruşturmasını ilerletmek adına LDL’e ara veren LPL yönetimi, açıklamanın devamında konu ile alakalı adımlar atacağını ve çalışmalar yürüteceğini de duyurdu. Bu çalışmalar sadece LDL’i değil, LPL’i de etkileyecek. Aşağıda LPL’in atacağını bildirdiği adımları derledik.

Açıklamaya göre, şikeyi önleyici adımlar atılacak, şikeyi engellemek için fon yaratılacak, konuyla alakalı eğitimler yapılacak ve tarafsız uzmanlar getirilecek. Şikeyi engellemek için takımlarla yakın çalışan özel bir ekip kurulacak. Daha detaylı yönergeler ve yönetim anlayışı yürütülecek, kurallar ve cezalar daha ağır ve daha sıkı hale getirilecek. Takımlar ve LPL yönetimi arasındaki işbirliği güçlendirilecek ve kontratlara şikeye engel niteliğinde maddeler eklenerek, bu maddenin ihlalinin kontratın ihlali anlamına gelmesi sağlanacak. Lig yönetimi güçlendirilecek, teknik konularda gelişmeler sağlanacak, yönetimin eline geçen bilgiler daha sıkı şekilde denetlenerek problem yaratabilecek durumlarda yönetim önceden uyarılacak. Oyuncuların oyun içi davranışları da araştırılacak. Bilgi toplama ve iletişim geliştirilecek. Ligin kendi içindeki ihbar sistemi geliştirilecek ve şikenin ihbar edilmesi için ödül sistemi devreye sokulacak. Takımların, oyuncuların ve çalışanların yönetimle doğrudan iletişime geçebilmesi adına LPL yönetiminin düzenli takım ziyareti sayısı arttırılacak. Bir sertifika sistemi devreye girecek ve takımlara genel anlamda takım yönetiminin geliştirilmesi için çalışan eğitimi imkanı sağlanacak. Yetkililer her yıl profesyonel etik dersleri verecek ve ligin yüksek standartlarını koruyacak. LPL, şike konusunda farkındalığı arttıracak, halkı bilgilendirecek ve şikeyi engellemek ve cezalandırmak konusunda tüm katılımcılar ve toplulukla beraber çalışacak.

LPL’in attığı adımların doğrudan veya gazeteciler üzerinden dünyayla paylaşılması halinde yine siz takipçilerimize yaşananları aktarmaya devam edeceğiz. Lig yönetiminin yapacakları, şikeyle mücadele kapsamında örnek teşkil edebilir.

Şike soruşturmasının sonuçlanmasıyla LDL, 26 Nisan’da tekrar başladı. Yeniden böyle bir skandalla karşılaşıp karşılaşmayacağımızı ise zaman gösterecek. Düşüncelerinizi Twitter üzerinden bizimle paylaşmayı unutmayın!

 

 

 

 

İfade İle Yorumla

4
1
0
0
2
5
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir