League of Legends

Crash: Bir gün Türk seyircisi önünde oynama şansına erişirsem bundan büyük keyif alırım!

1907 Fenerbahçe’nin 2017 Worlds macerasından tanıdığımız Hong Kong Attitude ormancısı Crash ve takımın koçu Chawy ile bir röportaj gerçekleştirdik.

LMS 2019 Yaz Mevsimi boyunca istikrarlı bir performans sergilediniz ve 2. haftada oturduğunuz üçüncülük koltuğunu mevsim sonuna kadar kimselere bırakmadınız. Lig aşamasında gösterdiğiniz performanstan memnun muydun? Hata yaptıysan nerelerde yapmış olabilirsin?

Chawy: “Asıl hedefimiz LMS şampiyonu olmak, kabul edebileceğimiz en kötü sonuç Worlds biletini almak.” Mevsimin başında oyuncularımızı seçerken onlara aynen böyle demiştim. Worlds biletini kaptığımız için mutluyum ancak beklentilerimiz daha büyüktü. Bir koç olarak daha tecrübeli olsaydım belki de daha iyi sonuçlar alabilirdik, zira şampiyonluk yolu boyunca pek çok sıkıntıyla karşılaştım.

Yaz mevsiminde finale kalmaya çok yaklaştınız. AHQ’yla mücadeleniz 5 maç sürdü. Son maç çok yakındı ancak Kadim Ejder çevresinde yaptığınız takım savaşından sonra maçı kaybettiniz. Sizce o maçta neler yanlış gitti? O serinin iyi ve kötü görünen yanları nelerdi?

Chawy: Takım savaşlarını bir tık daha iyi oynasak kazanabilirdik, ancak yine de oyuncularımla gurur duyuyorum. AHQ’yu 5. maça kadar götürdüler ve kazanmaya çok yaklaştılar. AHQ’nuın oyun tarzı aslında bize biraz ters düşüyor ve onlara karşı kazanmakta zorlanıyorduk.

Crash: O son maçtaki en büyük sorunumuz Baron etrafında sağlam bir plan oluşturamamamızdı. Takım savaşını daha iyi oynayabilseydik maçı da kazanabilirdik. O seri boyunca aslında pek iyi oynamadım. Koridorlarını kazanmaları için takım arkadaşlarıma yardımcı olacak hamleler yapmam gerekiyordu ancak tam olarak ne yapacağımı bilemedim. Yine de Bölge Finalleri’nde güzel bir performans ortaya koyduğum ve Worlds biletini aldığımız için mutluyum.

LMS’in mevcut kuvveti hakkında ne düşünüyorsunuz? Bazı yorumcular, LMS’in gerilemede olduğunu ve VCS gibi liglerin LMS’le aynı seviyeye çıkmaya başladığını söylüyorlar. Sizce bu sene LMS, Worlds 2018 ve MSI 2019’da gösterdiği performansın üstüne çıkabilecek mi?

Chawy: LMS’in gerilemede olduğu yorumuna katılıyorum, çünkü bizim bölgemizde takımlara yeterli destek sağlanmıyor. En iyi oyuncularımız ya bölge dışına transfer oldular ya da emekli oldular. Ancak inanıyorum ki bu sene LMS’i temsil eden 3 takım taraftarlarımızı hayal kırıklığına uğratmayacak!

Crash: LMS’in geçen seneye göre daha zayıf olduğuna katılıyorum. Ancak bence şanslı bir kura çekerlerse LMS takımlarından birinin gruplardan çıkmak için küçük de olsa bir şansı var. Öte yandan LMS bence hâlâ VCS’ten genel olarak daha iyi. VCS’in alt sıra takımlarıyla üst sıra takımları arasındaki uçurum gerçekten çok derin.

Geçtiğimiz günlerde çalışma izni almadan çalışmaktan dolayı Tayvan hükûmeti tarafından 3 yıl ülkeye girmene engel olacak bir ceza aldın. Bu, bölgenizdeki diğer takımların da sorun yaşadığı bir konu olarak göze çarpıyor. Şu anda süreç ne durumda, sorunun çözülme olasılığı var mı? Buna ek olarak, sence bu tarz sorunların daha fazla yaşanmaması için Tayvan espor ekosisteminde neler değişmeli?

Chawy: Yaşananlar gerçekten üzücü. Sorunun çözülme olasılığı düşük ve bu sıkıntıyla karşılaşmak benim için işleri oldukça zorlaştırdı. Umarım hükûmet, esporu tanımaya başlar ve destek sağlar. Tayvan’da bir takım ne zaman yeni bir yabancı oyuncu alsa onun için sıfırdan çalışma izni alınması gerekiyor, cezayı da bu yüzden aldım. Takımlar izin için başvuruda bulunuyor ama bu izni almak gerçekten çok uzun sürüyor.

Uluslararası sahnede her sene hiç aksatmadan gördüğümüz Flash Wolves, geçirdikleri kötü mevsimin ardından bu sene Worlds’e katılamıyor. Sence Flash Wolves’un hükümdarlığı sona mı erdi? Bu durum LMS’i nasıl etkileyecek?

Chawy: Flash Wolves’un bu kadar kötü durumda olmasının sebebi en iyi oyuncularını kaybetmesi değildi. Takım yönetiminin büyük bir kısmı da kulüpten ayrıldı. LMS’in en iyi takım ve şirket yapılarından biri onlardaydı ve bu sayede hep en tepede kalıyorlardı. LMS’in bu kadar fazla yeteneği kaybetmesi ligin seviyesini genel olarak düşürdü.

Worlds 2017’de seninle tanışan Türk taraftarlar, seni hâlâ hatırlıyorlar. O sene grup aşamasına yükselmiş ve grubunuzdaki büyük takımlara zor anlar yaşatmıştınız. Fenerbahçe’deki zamanın nasıldı?

Crash: İlk başta takım arkadaşlarımı pek iyi tanımadığım için pek bir beklentim yoktu. Ancak sahnede oynadığımız ilk maçın ardından galibiyete nasıl aç olduklarını gördüm ve bu beni de kazanmaya motive etti. Güzel bir Worlds serüveni yaşadık ve başardıklarımızdan dolayı gerçekten mutluyum.

Bu seneki Worlds’ten beklentileriniz neler? Sizce hangi aşamaya kadar yükselebileceksiniz?

Chawy: Hehe, neyse ki bu soru kuralardan sonra geldi! Tabii ki birincil hedefimiz son 16’ya kalmak. Ancak sonrasında zor bir gruba düşeceğimiz için adım adım ilerleyeceğiz.

Crash: Bu seneki Worlds’ten fazla bir beklentim yok ancak geçmişe göre kendime daha fazla güveniyorum. Ne kadar ileri gidebileceğimiz konusunda konuşmak zor ama göreceğiz.

Sizce sizi zorlayabilecek minör bölge takımları var mı? Ön Eleme Aşaması’nda umarım karşılaşmayız dediğiniz bir takım var mı?

Chawy: Buraya gelen takımlar, bölgelerinin en iyisi oldukları için buradalar. Çoğuyla antrenman maçı attık ve hepsi saygı duyulması gereken takımlar. Karşımıza çıkacak her rakip için heyecan hissediyorum!

Crash: Karşılaşmak istediğim veya istemediğim bir takım yok. Bu seneki minör bölge takımlarının çoğu güçlü görünüyor. Bu nedenle oynadığımız her oyuna konsantre olmalı ve fazla heyecanlanmamalıyız.

Türk temsilcisi Royal Youth hakkında ne düşünüyorsunuz?

Chawy: Asla pes etmiyorlar ve oyunun geç safhasına her zaman güçlü giriyorlar. Düşünce yapılarına bayılıyorum!

Crash: Maçlarını izledim, birçok maçta geriden oynadıklarını fark ettim. Kazanma konusunda çok kararlılar ve geri düştükleri maçlarda geri dönmek için yüksek konsantrasyon sergiliyorlar. Karşısında oynaması zor bir takım gibi görünüyorlar.

Minör bölge ormancıları hakkında ne düşünüyorsun, onları izleme şansın oldu mu? Sence sana karşı nasıl bir performans sergileyecekler? Ön Eleme Aşaması’nda karşılaşmak istediğin bir ormancı var mı?

Crash: Minör bölge takımlarının bazılarıyla antrenman maçı attık ve bazı ormancılar hiç fena değildi, benimle başa baş gidebilecek oyuncular vardı. İkinci soruya cevabım ise hayır, özellikle karşılaşmak istediğim bir ormancı yok.

Türk taraftarlara söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Chawy: Bizden çok uzakta olmalarına rağmen bizi destekleyen tüm Türk taraftarlara teşekkür ederim. Bir gün mutlaka Türkiye’yi ziyaret edeceğim çünkü çok güzel gözüküyor!

Crash: Kariyerim boyunca beni destekleyen tüm taraftarlara teşekkür ederim. Bu seneki Worlds’ü iple çekiyorum ve bir gün Türk seyircisi önünde oynama şansına erişirsem bundan büyük keyif alırım!

Görüşünü belirt

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler

To Top