DAMWON koçu Kim: Hedefimiz yarı final

Please log in or register to like posts.
Haberler

Yaklaşık bir yıl önce DAMWON Gaming, bbq Olivers ve MVP’yi geçerek 2019 LCK Bahar Mevsimi’ne katılmayı başarmıştı. Hiç LCK tecrübesi olmayan ancak çok potansiyelli oyunculardan oluşan bir takımdı. Önceki yıl Invictus Gaming ile Worlds 2018’i kazanan koç Kim Jeong-soo’nun DAMWON Gaming’e katılacağının duyurulması insanları heyecanlandırmış ancak bazı kesimler onun kariyerinde ilk defa Worlds’e katılamayacağını düşünmüştü. Ancak Kim, elindeki kalemi ve not defteriyle çaylaklardan oluşan takımını herkesin beklediğinden daha üst noktaya çıkarmayı başardı. Koç Kim; takımı, Worlds ile ilgili düşünceleri ve kendisiyle alakalı InvenGlobal ile bir röportaj yaptı.
DAMWON Kim
DAMWON kısa süre sonra Worlds için Avrupa’ya uçacak. Hazırlıklar nasıl gidiyor?
Chuseok* yüzünden bir hafta ara verdik, sonraki haftada birkaç röportaj ve medya işimiz oldu. Yani 3-4 günlük antrenman vaktimiz oldu. Kısa süre sonra ayrılacağımız için, normalden farklı bir hazırlık yapmadık.
Chuseok, Güney Kore’nin Şükran Günü’dür.
DAMWON ön eleme aşamasından başlayacağı için biraz üzgün hissediyor olmalısın.
Daha önce ön eleme aşamasında oynamayı tecrübe etmedim, o yüzden bunun iyi mi yoksa kötü mü olacağını bilmiyorum ancak ikisinden de biraz olacağını tahmin ediyorum. Daha fazla maç yapacak olmamız daha fazla sahne süresi ve tecrübe anlamına gelecek. Durumu böyle değerlendirerek daha olumlu bir açıdan bakmaya çalışıyoruz. Belki antrenman için zamanımızın az oluşu ve takımın farklı bir kıtada fazla süre geçirmekten yorgun düşme ihtimali bize zarar verebilir.
Ben grup aşamasında başlamak isterdim ancak oyuncular daha farklı düşünüyorlar. Gruplarda ya da ön elemelerde bir tecrübeleri bulunmuyor ancak onlar Worlds’e gidecekleri için mutlular.
Ön elemelerde kendinize güveniyor musunuz?
Ön elemeleri kesinlikle geçeceğimizi düşünüyorum. Bizim için ilk büyük engelin çeyrek final olacağını sanıyorum. Eğer çeyrek finallerde bir LCK takımıyla karşılaşırsak zorlanırız ancak karşılaşmazsak, en azından yarı finale ulaşacağımız konusunda kendimize güveniyoruz. Hedefimiz yarı final. Finale ulaşmak çok daha güzel olur (gülüyor). Bu yıl Worlds’ün çok eğlenceli olacağını düşünüyorum. Çaylak oyunculardan oluşan bir takımı bu turnuvada nereye kadar götüreceğimi görecek olmak beni heyecanlandırıyor. Worlds için çok hazırlandık, pişmanlıklar olmadan oynamayı umuyoruz.
Bu senin dördüncü Worlds maceran. Ne hissediyorsun?
Benim için bölge elemeleriyle Worlds’e katılmak çok yorucu. Üç yıldır ilk defa bölge elemelerinde bulundum ve elemelere hazırlanmak zor oldu. Her yıl, kendi kendime Worlds’e gidemeyeceğimi düşünüyorum ama her yıl bir şekilde gitmeyi başarıyorum. Her seferinde Worlds’e katılabildiğim için çok mutluyum. Bu hissi kelimelere dökmek zor.
Bölge elemelerinde iki kere oynadın.
Mevcut oyuncularımızın Kingzone karşısında koridorda önceliği vardı ancak gerginlerdi. Eğer akıllarını oyunda tutamazlarsa maçı satacaklarından dolayı endişeliydim. Samsung zamanında takımda tecrübeli oyuncular vardı, o yüzden çok daha az endişeleniyordum.
Yakın zamanda iki kez 5 maçlık seri kaybettiğiniz için, insanlar endişeliydi.
Yapabileceklerimizi gösteremeden kaybedecek olmaktan dolayı endişeliydim. Oyuncularımızın mental durumuyla ilgilenmek için çok şey yapmayı denedim. Onlara bebek gibi davrandım ve “Sorun yok, daha iyi olacaksın” tarzı şeyler söyledim. Bu işe yaramadı. Bölge elemeleri başlandığında onlarla ciddi olarak konuştum ve durumun ölüm kalım meselesi olduğunu, üç aydır yaptıkları çalışmaların boşa gideceğini anlattım.
Lucian’a Baron’u çaldırdıklarında da aynı şey oldu. Aynı ciddiyetle bunun kabul edilemeyecek bir hata olduğunu, konsantrasyon eksiklikleri olduğu için yaşandığını ve eğer dakika 15-20 arasında odaklarını kaybederlerse, o aralıkta yaşananların kimin Worlds’e gideceğini belirleyeceğini söyledim.
Çabalarınız işe yaramışa benziyor. Oyuncular nasıl karşılık verdi?
Onlara bebek gibi davranmaktan kesinlikle daha etkiliydi. Oyuncular bana daha ciddi bir tarzda kontrol edilmeyi tercih ettiklerini söylediler. Bana onlara vurmak gerektiği konusunda şaka bile yaptılar (Gülüyor).
DAMWON’un seni kadroda görmeyi çok istediğini duydum. Bu doğru mu?
Serbest olduğumu açıkladıktan sonra, yerel ve yabancı takımlardan çok teklif aldım. Bazılarıyla görüşünce, DAMWON beni daha çok istiyor gibi göründü. Takıma katılmadan önce Micro’yu yıllardır tanıyordum ve o zamanlar kiminle çalıştığım da çok önemliydi.
DAMWON bana koç pozisyonunda teklif yapan tek takımdı ve maaş diğer tekliflere göre en düşük olandı. Ancak iG ile çok başarı yakaladığımdan, çaylak bir takımla güzel sonuçlar elde etmek istedim. DAMWON’daki oyuncuların potansiyeline de inandım.
DAMWON
DAMWON’a Worlds’e gideceğini bilerek mi katıldın?
Tabii ki hayır. Bu kadronun başarmasını gerçekten düşünmeme rağmen, o sıralar DAMWON bir Worlds takımı değildi. Tekli dereceli ve antrenman maçlarında çok iyi olan sayısız takımlar vardı ancak yükselme turnuvasını bile geçemediler. Ancak bu takım çok gelişti. Yedi maçlık galibiyet serisinin ardından ilk defa Worlds’e gitmeyi düşündüm.
Takıma ilk katıldığında, oyuncularından ilk olarak ne yapmalarını istedin?
Oyunun temellerinin en önemli şey olduğuna sıkı sıkıya inanan biriyim. Bölgesel ligleri ya da Worlds’ü kazanmak için özel bir şeye ihtiyacını yok. Önemli olan temelleri, kısa yollara sapmadan, tuğla tuğla oluşturmak. Öncelikle oyuncuların şampiyon havuzlarını genişlettim. Tekli dereceli maçlarında onlardan belirli şampiyonları oynamalarını ve kazanmak konusunda endişelenmemelerini söyledim. Şampiyon havuzları genişleyince oyuncular kendilerine daha fazla güvenmeye başladılar ve yasaklama/seçim ekranı bir anda çok daha kolay hale geldi.
Ayrıca onlara nasıl iletişim kuracaklarını da öğrettim. LoL bir takım oyunu olduğu için, makro olarak verdiğiniz bir karar varsa olabilecek kötü durumlardan bir takım olarak çıkmayı başarabilirsiniz. Bu tarz takım oyunu konularına eğildim. Ayrıca onların dış kuleler koridorları ittirdikten sonra ne yapacakları ve bazı takım kompozisyonlarını nasıl oynayacağı konusunda kullanacakları bir kılavuz yarattım. Bahar Mevsimi bu kılavuzu tamamen oluşturmak ve kılavuzda uzmanlaşmakla geçti.
Bir koç olarak, DAMWON’da en çok kimin geliştiğini düşünüyorsun?
Herkes çok gelişti ancak Canyon ve BeryL isimlerini verebilirim. Takımda en çok Canyon ile konuştum. Orman rotaları ve belirli oyunları nasıl yapacağına kadar en detaylı konular hakkında bile konuştuk. Ondan daha riskli oyunlar da yapmasını istedim. Zaman harcayıp, hiçbir şey yapmadan kaybetmek istemiyordum. Eğer kule altı denemesinde hata yaparsa bunun hakkında konuşabilir ve sonraki karşılaşmada farklı bir takım kompozisyonuyla tekrar denerdik ancak hiçbir şey, bir şey yapmadan oturarak çözülmez. Hata yapmanın getirdiği baskı sebebiyle zorlanıyordu ancak bunu atlattı.
BeryL ile karar verme konusunda çok konuştuk. BeryL, oyunu büyük resimde görme konusunda yetenekli ve çok zeki bir oyuncu. Ancak iletişim problemleri vardı. Daha önce bahsettiğim gibi, takımdaki oyuncuların bir takım olarak hareket etmeleri önemli. Örneğin, Baron güçlendirmesini almanın doğru karar olduğu ancak takımın orta koridoru ittirme kararı verdiği durumlarda, herkes bu kararı takip etmek zorunda. Kendisiyle alakalı iletişim problemleri dışında kusursuz bir oyuncu. Zaman geçtikçe ve sorunlarını düzelttikçe, doğal olarak vadiye çıkan destek o oldu.
Takımın yaşadığı en büyük değişim neydi?
Makro. Takımın makrosu başta hiç mantıklı değildi ancak şimdi çok daha iyi. Makro düzeyde karar verirken savaşlardan kaçmaktan bahsetmiyorum, savaşları ve avantajları elimize geçirmeyi birlikte başarmalıyız. Şimdi oyuncular bu konuda gerçekten çok iyi. Oyuncuların, onlardan istediğim şeyleri o şekilde yaptıklarını görünce, tatmin olduğumu hissettim. Bunu takip eden güzel sonuçlar da beni mutlu bir insan yaptı.
Şimdi DAMWON’da olduğu gibi, gittiğin her yerde üst koridorlar çok güçlü oluyor.
Bunu her yıl duydum. Ben hep güçlü üst koridorları olan takımlara katıldım ve böyle takımları seviyorum. Seçim ekranında, üst koridorlara yatırım yapmayı ve onların maçı taşımasını tercih ediyorum çünkü böyle oyunları oynamak daha kolay. Bu kadar güçlü bir uyum yaratmamızın sebebinin oyuncuların mekanik olarak çok yetenekli olmaları olduğunu düşünüyorum.
Bir espor koçu olarak, her yıl takım değiştirmek çok garip. Takım değiştirmenin bir sebebi var mı?
Her yıl farklı bir sebebim vardı. Bir keresinde maaşım düşük olduğu için ayrıldım, diğerinde ise değer farklılıklarından ayrıldım. Bu yaşanmaya başlayınca, yeni takımlarda iyi sonuçlar almanın biraz eğlenceli olduğunun farkına vardım.
2017 yılında kısa süre Dignitas’ta bulundun. Kuzey Amerika’da geçirdiğin sürede hoşnut kalmadın mı?
Tam 38 gün boyunca oradaydım. Öncelikle, NA’de hiçbir şey yapamıyordum. Seçim/yasaklama için sahneye bile çıkamıyordum. Ayrıca organizasyonun işletme kısmından çok müdahale oldu ve benim ne yapıp ne yapamayacağım konusunda kısıtlamaları oldu.
Oyuncular da onlara verdiğim bilgileri kabul etmiyorlardı. Örneğin, kaybedilen bir koridor hakkında konuştuğumda, oyuncular “Ben koridoru kaybetmedim” tarzı bir şey söylüyorlardı. Koçlara sanki menajerlermiş gibi davranıyorlardı. 4-5 maç sonra bana evime gitmem söylediler, ben de geri döndüm (Gülüyor). Bir şey yapamadığım için, olabilecek en iyi şeyin olduğunu düşünüyorum.
Invcitus Gaming günlerin hakkında biraz konuşabilir misin?
iG’de oyuncular ve koç ekibi eşitti. Herkesin birbirini özgürce övdüğü ve eleştirdiği bir ortamdı. Örneğin, TheShy “Kazandım çünkü sen bana nasıl oynamam gerektiğini söyledin. İyi bir koçsun” tarzı şeyler söylerdi. Ancak Kore kültürü yüzünden, Koreli oyuncular ve koçlar birbirlerine tamamen eşit davranamadılar.
iG bu yıl zorlanmasına rağmen, LPL’in üçüncü takımı olarak Worlds’e gelmeyi başardı. Onları izledin mi?
Onların zorlandığını düşünüyorum. iG’deki oyuncularla hâlâ yakınım. Daha kötüye gitmiş gibi görünüyorlar ve kesinlikle zorlanıyorlar. Ancak onlar bu sahnede tecrübeliler, turnuva başladıktan sonra onların toparlanacaklarını düşünüyorum. Rookie bana sürekli mesaj atar ve DAMWON ile iG’nin aynı olduğunu söyler (Gülüyor). Sezon sırasında kaybettiğimizde, onlar da kaybederdi ve biz kazanmaya başladığımızda, onlar da kazanırdı. Rookie bana, eğer DAMWON bölge elemelerini geçerse, onların da geçeceğini söyledi ve sözleri gerçeğe dönüştü.
Bir koç olarak yönetmekte en zorlandığın oyuncuyu seçmen gerekse, bu kim olurdu?
Kesinlikle Nuguri. Çok inatçı olduğu için onla iletişime geçmek zor. Yanlış bir şey olduğunda eğer haklı olduğunu düşünüyorsa, ne kadar konuşursanız konuşun ona dinletemezdiniz. Şimdi sorun daha iyiye gitti ve daha fazla dinlemeye başladı. Tecrübeme dayanarak şunu söyleyebilirim, üst koridor oyuncularıyla uğraşmak her zaman daha zordur (Gülüyor). Onların oyun içindeki düşünceleri çok nettir ve koridorlarına takıntılılardır. Bence CuVee de böyleydi.
Örneğin ilk 14 dakikada sadece kule barikatlarını almak yetmez, üst koridor oyuncularının tatmin olmaları için kuleyi tamamen almış olmaları gerekir. Ayrıca kazandıkları maçlardan sonra onlara dikkatli bakın. Eğer koridoru kaybettilerse üzgün görünürler. Garip bir şey. Bunu ilk defa gördüğümde gözlerime inanamadım ancak eğer biri üst koridorda oynamaya başlarsa, bu onları değiştiriyor. Bence bunu sebebi üst koridor oyuncularının bir adaya konuyor ve kendi başlarına oynuyor olmaları.
Peki, kendisinden bir şey öğrenebileceği düşündüğün bir oyuncu var mı?
Sadece iki oyuncu var, bunlar PraY ve Rookie. PraY’den çok şey öğrenebileceğimi hissettim ve Rookie beni büyüledi.
Oyuncular genellikle kendi hatalarını, yeteneklerinden gelen kibir yüzünden kabul etmezler. Ancak PraY, “Şuralarda hata yaptım ve batırdım. Üzgünüm” diyen ve durumun geneline bakmaya çalışan bir oyuncu. Bunu yapmak kolay değil. En geç saatlere kadar çalışan oyuncu hep oydu ve genç oyuncuları yönlendirmeye çalışırdı. PraY bir koç gibi de hareket ederdi, o doğuştan bir lider.
Rookie’de PraY’e benziyor. O bir lider. Çin’de hayatta kalabilmek için elinden gelenin en iyisini yaptı. Çince çalışmaları yaptı ve yerel yemeklere uyum sağlamaya çalıştı. LPL’e uyum sağlamak için ne gerekiyorsa yaptı. Oyunda da neredeyse kusursuzdu.
Ne zaman oyunculara tatil yapmaları söylense, PraY ve Rookie maç tekrarlarını izlerler ve tekli dereceli maçları oynarlardı. Kim böyle oyuncuları sevmez ki? Örneğin geçtiğimiz yıl Çinli oyuncular gece 1-2’ye kadar çalışırdı ancak Rookie hep sabaha karşı 5’e kadar çalışırdı. Hep elinden gelenin en iyisini yapıyor ve ona “Emekli olana kadar en iyi oyuncu sen olacaksın” demiştim.
DAMWON
Çoğu röportajında Showmaker’dan bahsetmen de dikkati çekti.
Showmaker’a minnettarım. Sadece Showmaker hakkında konuştuğum için diğer oyuncular için kötü hissediyordum. Onu o kadar çok övdüm ki, insanlar onu diğer oyunculardan farklı bir yerde tuttuğumu bile düşünmüştür. Övgüleri hak ediyor çünkü o kusursuz bir oyuncu. Karakteri, düşünce yapısı ve yetenekleri iyi, bunu yanında iyi geri dönüşlerde de bulunuyor. DAMWON’a geldiğimden beri hiç onu hiç azarlamadım sanırım ve buna gelecekte de gerek olacağını sanmıyorum.
Showmaker potansiyelinin tamamıyla oynayamadığı için hayal kırıklığına uğramış olmalısın.
Sahneye alışması için zamana ihtiyacı vardı.
Sahneye direkt alışanlarla, alışmak için zamana ihtiyacı olan çaylaklar arasındaki fark nedir?
Bu tamamen oyuncuların yetenekleriyle alakalı ancak bunda oyuncuların karakterlerinin de rolü olduğunu düşünüyorum. Açık konuşayım, eğer bir oyuncu bencilse, sahneye alışmakta problem yaşamıyor. Sadece kazanmak için ne yapması gerektiğini düşündüğünden, sahnede rahatça oynayabiliyor. Ancak bir oyuncu kendini düşünmüyorsa ve uysalsa, sahnede gerginleşiyor ve potansiyelinin tamamıyla oynaması için sahnede zaman geçirmesi gerekiyor.
Açık konuşmak gerekirse, DAMWON’un zayıf tarafı alt koridoruydu. Özellikle Nuclear. Bu zayıflığa bir çözüm buldunuz mu?
Eğer çok dürüst olmam gerekirse, koçların bu konuda yapabileceği fazla bir şey yok. Koridor eşleşmelerinde, aralarındaki uyumda ve makro/rotasyonlar konusunda onlara yardım edebiliriz ancak kendi bireysel yetenekleri konusunda kendileri çalışmalılar. Ancak koç ekibi bir kere bile Nuclear’a bu problemden bahsetmedi. Nuclear’ın ne kadar çok çalıştığının ve takımdaki daha yaşlı bir üyesi olarak iyi davranışlarının farkındayız.
İnsanlar nişancıların 20’li yaşların ortasında yaşlı ve kötü hale geldiklerini söylerler ancak buna hiç katılmıyorum. Kariyerlerinin daha geç noktalarında yükselişe geçenler var ve Nuclear da bu turnuvada yükselişe geçebilir çünkü çok çalışıyor. Bu onun için zor olmalı ancak onun zorlukları atlatması için elimden geldiğince yardım etmeye devam edeceğim.
Sence bu yılki Worlds nasıl olacak? LCK tekrar tahtı ele geçirebilecek mi?
Bu yıl LCK’in kazanacağını düşünüyorum. Eskisi kadar tek taraflı olmayabilir ancak LCK’in diğer bölgelerden önce olduğunu düşünüyorum. İnancım bu yılki LCK ve Rift Rivals’tan dolayı geliyor. G2 Esports çok güçlü görünüyor ancak kesin konuşamıyorum çünkü onlara karşı hiç oynamadık. G2 hiç Worlds kazanamadı, o yüzden bizi korkutmuyorlar. Bence LCK Worlds’ü kazanacak ve tahtı almaya en yakın takımın SKT olduğunu düşünüyorum.
SKT bir ara zorlanıyormuş gibi görünse de, tekrar zirveye çıktılar. Bir koç olarak, SKT hakkında ne düşünüyorsun?
Bence KkOma çok iyi bir koç ve liderlik vasfına sahip. SKT ile farklı yerlerde karşılaştık ve bence SKT hep finallerde olur. O kadar iyiler ve oyuncularının da o kadar çok tecrübesi var. Bence LoL’ün en iyi koçu o. Faker için de aynı şeyi söyleyebilirim. Hem tecrübeye hem de yeteneğe sahip olduklarından, yenilmez oluyorlar.
Yıllarını verdiğin espor macerasında, işlerin çok zor göründüğü zamanlar da olmuştur.
Her yıl zor oluyor. Bazen içimden boş ver demek ve her şeyi arkamda bırakmak geliyor. Bunu göstermiyor olabilirim ancak maç kaybettikten sonra böyle oluyor. Ancak sezon sona erdiğinde ve araya girdiğimizde, yaklaşık 3 hafta sonra kendimi toparlıyorum. Sonra ne olduğunu anlamadan, kendimi yeni bir takım ararken buluyorum (Gülüyor).
Son olarak taraftarlarınıza Worlds ile ilgili bir şey söylemek ister misiniz?
Taraftarlarımızın ne istediğinin farkındayız. Her zaman taraftarların beklentilerini karşılamak zor ancak bu bizim işimiz. Elimizden gelenin en iyisini yapacağız, o yüzden bizi desteklemeye devam edin. Çok iyi performans göstereceğiz.
Oyuncularıma buraya kadar gelmeyi başardıkları için teşekkür ediyorum. DAMWON’a ilk geldiğimde, onlara şaka yollu iyi sonuçlar alamayan ama kolay anlaşacakları bir koç mu yoksa iyi sonuçlar alan sert bir koç mu istediklerini sordum ve o zaman Worlds’e gidebildikleri sürece, ne kadar sert olduğumla ilgilenmediklerini söylediler. Bu kelimeler gerçek hâline geldi.
Oyuncuların sonuçlar hakkında düşünmesini istemiyorum, ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını istiyorum. Hepimizin daha ünlü olmasını istiyorum ve maaş görüşmelerinde daha fazla para kazanmasını umuyorum (Gülüyor). Ancak en önemlisi, herkesin Avrupa’da eğlenmesini istiyorum.
Kaynak: https://www.invenglobal.com/articles/9143/interview-the-baba-yaga-of-worlds-damwons-coach-kim-once-again-sets-his-eyes-on-the-trophy-in-his-4th-worlds-appearance

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir