League of Legends

Ehe (Mojito): SoloQ’da negatif bir insandım ama toxic değildim

Geçtiğimiz yaz Elwind açıklamalarıyla gündeme gelen eski adıyla Mojito yeni adıyla Berk “ehe” Kocaman’la aldığı 3 aylık ban ve gelen eleştiriler hakkında bir röportaj yaptık.

Ehe Mojito

Ehe


Bir açıklamayla ban kararını haklı bulduğunu söylemiştin. Ban kararına ek olarak ban süresini de haklı buluyor musun?

Ehe: Ban süresi hakkında bir fikir sahibi olabilmem için diğer ban yemiş oyuncuların yaptıklarını şeffaf bir şekilde bilmem gerekiyor ama Riot’ın adil davrandığına inanıyorum.

Peki hem ban süreciyle ilgili hem de önceki süreçle ilgili “Böyle olacağını bilseydim şunu yapmazdım.” dediğin bir olay var mı?

Ehe: Olay diyemem ama öz eleştiri yapmam gerekirse geçtiğimiz sezon olanları aldırmadan daha çok çalışabilirdim. Etrafımdan bu kadar olumsuz ve kötü tepkiler alıcağımı bilseydim, YouthCREW döneminde de şu anda çalıştığım gibi çalışabilirdim. Örnek vermem gerekirse, oyunumu geliştirmek için diğer bölgelerdeki oyunları izleyip analiz etmiyordum.

NEGATİFLİK VE TOXIC’LİK KARIŞTIRILIYOR

Eleştirilerin oyununu kötü etkilediğini düşünüyorsun, peki doğru olduğunu düşündüğün eleştiriler var mıydı?

Ehe: Takım dışındaki insanların eleştirilerini umursamıyorum çünkü eleştiriyi yapan kişi benim oyun hayatımın haftada sadece 3-4 saatini -onu da Twitch’ten izleyerek- görüyor. Ancak takım içinde insanların size güvenini kaybetmesi, istediklerinizi yapamamanız, çift taraflı konuşmalar vs oyunumu etkiledi. Bir önceki soruda da yanıtladığım gibi bunlara aldırmayıp kendi oyunumu ileriye taşımaya odaklanmalıydım. Bunu şu an çalıştığım düzenle daha iyi anlıyorum. Haklı olduğunu düşündüğüm eleştiriler de var tabii.

Sence bu ban kararı takımınızı nasıl etkileyecek?

Ehe: Kötü etkileyecektir. Çünkü takım antrenmanlarımız gayet güzel gidiyordu, istediklerimi yapabiliyordum. Çok fazla çalışıyorum, çalışmaya da devam edeceğim ve takımıma da güveniyorum. Zaten arka planda takıma her daim destek olmaya devam edeceğim, umarım 2. mevsimde istediklerimi yapabileceğim şekilde geri dönerim.

Daha önce bir amacın olduğunu ve bu amacı gerçekleştirene kadar oynamaya devam etmek istediğini söylemiştin. Gelecek mevsim ligde oynayacak mısın? Takımların sana şans vereceğini düşünüyor musun?

Ehe: Evet amacımı gerçekleştirene kadar devam etmek istiyorum. Bir gelecek mevsime kadar çalışmaya devam edeceğim, şu an çalışmaktan çok zevk alıyorum. Önceden böyle değildi ve çalıştığım sürece her zaman bir yerlerde kendimi gösterme şansı bulabileceğime inanıyorum.

LongB’nin açıklamaları hakkında ne düşünüyorsun?

Ehe: Ciddi cevap verilecek bir yazı yazmamış, yazmış olsa cevabını alırdı. Söyleyebileceğim tek şey: Aklı başında olan bir insan LongB’nin yazdıklarını okuyup tarafsız olarak değerlendirirse yazıdaki inandırıcılığından ve yazının zamanlamasından bir şeyler çıkarabilir bence.

Bir de birçok insan eleştiri ile karalamayı, negatiflikle toxic’liği karıştırıyor. SoloQ’da negatif bir insandım ama toxic değildim. Negatiflikten kastım da “Bu oyunu kazanamayız hadi ff verelim.”, “Çok kötü oynuyorsunuz.”, “Sizinle kazanamayız.” tarzında şeyler. Almış olduğum ceza bunlarla alakalı değil ama zamanında bunlar için de uyarıldım ve yapmayı bıraktım.

Aldığım ceza TR’de 30 level’a kasarken seçim ekranında ve oyun içinde dediklerimden dolayı; madem kendisi beni daha önce bu tarz şeyler yaparken görüp rahatsız olmuş, uykuları kaçıyormuş bir ekran görüntüsü alıp Riot’a göndermesi zor olmamalıydı. “Yapmaya üşeniyorduk.” yorumu yazdığı yazıdaki birçok açığı kapatmak için kullanılmış bir cümle olarak duruyor. Dediğim gibi, ciddi cevap verilecek bir yazı değil. Aklı başında, düzgün bir şekilde ve mantık çerçevesinde yazarsa ciddi bir şekilde cevabını alır.

ÖZGÜN BİR NICK BULMAK İSTİYORDUM

Ligde oynamadığın süre boyunca yapmak istediklerin neler?

Ehe: 2. mevsim başlayana kadar gaming house’tayım, takıma antrenmanlarda elimden gelen yardımı yapacağım. Bireysel zamanım diğer takım arkadaşlarıma göre biraz daha fazla olacağı için bireysel antrenmanıma ağırlık vereceğim ve 2. mevsim  tekrar bulunmak istediğim yerde, takımımla beraber mücadele etmek istiyorum.

Tabii bunun yanında, cezalı olduğum süre boyuncu herhangi bir rekabetin içinde de olmayacağım için sosyal yaşantımı 2. mevsime kadar artıracağım, çünkü oyunu uzun bir süre rekabetçi arenadan uzak şekilde oynayınca oyundan soğuyorum. Bunun önüne de geçmem gerekiyor bu zaman zarfında.

“Troll’ledim ehe” olayı nickine yansımış gibi görünüyor ama yine de okuyucular için sormak istiyorum, neden nickini ehe yaptın? 🙂

Ehe: Bu çok anlık gelişti benim için aslında. Arkadaşımla muhabbet ediyorduk, o sıralarda da “Troll’ledim ehe” meme’i etrafta çok fazla dolaşıyordu. Ben de nick değiştirmeyi düşünüyordum, sebebi Mojito’nun özgün bir nick olmaması. Özgün bir şey bulmak istiyordum. Arkadaşım da o sırada “ehe” yapsana dedi. Benim de hoşuma gitti o yüzden değiştirdim.

Peki sence bu sezon sıralama nasıl olacak?

Ehe:
1. SUP
2. GAL (Ruvelius ban yediği için emin değilim.)
3. RY
4. BJK
5. FB
6. GS
7. DP
8. AUR
9. BUR
10. HWA

4-5 kendi arasında, 1-3 kendi arasında, 6-10 ise aralarında değişebilir.

Buradan son olarak takipçilerine ve profesyonel oyuncu adaylarına söylemek istediğin bir şey var mı?

Ehe: Beni ve Doğuş Üni Aurora’yı takip eden herkesten tekrardan özür dilerim. Bana inanan insanları 1 mevsimcik daha bekleteceğim ama sonrasında beklediklerine değecek. Profesyonel oyuncu adaylarına şu anki durumumdan dolayı söylemek istediğim şey şu: Aranızda ilerde iyi oyuncu olacak, bu sektörden kendine dilim alacak kişiler var. Bunun değerini iyi bilin.

1 Yorum

1 Comment

  1. alilker

    17 Ocak 2019 at 07:01

    Bu çocuğun ban yemesi çok iyi olmuş. Ligde oynamayı haketmeyen biri varsa oda bu çocuktur

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler

To Top