En şaşırtan 10 transfer

Please log in or register to like posts.
Haberler

Şampiyonluk Ligi geçmişten bugüne sürekli daha iyi transferlerle şekillenen ve oyun kalitesinin her zaman geliştiği bir lig oldu. 2018 Yaz Mevsimi’nin başlamasına kısa bir süre kala, Esporin editörleriyle kafa kafaya vererek ŞL tarihinin iyi ya da kötü anlamda bize göre en şaşırtan 10 transfer hamlesini derledik.

10 – Naru (AUR)

Naru’nun BAUSuperMassive’e gidişi başta biraz şaşkınlık yaratmıştı, bunu kabul ediyoruz. Ancak Naru’nun BAUSuperMassive’den ayrılıp Team AURORA’ya katılması, DP’den ayrılıp SUP’a gitmesine oranla çok daha büyük sükseye yol açtı. BAUSuperMassive’in 2. kez üst üste TBF’de kaybetmesinin ardından Naru “tekliflere açık olduğunu” duyurmuştu.
Bu gelişme önce soru işaretlerine yol açtı, ardından da GBM transferi duyuruldu. Bunun üzerine Naru’nun Team AURORA’ya geçtiği haberiyle büyük bir şok yaşandı. 2018 Kış Mevsimi’nde ligdeki tek yerli orta koridor olan Naru, GBM ve Cepted ile birlikte mevsimin en iyi performans gösteren isimlerinden biri oldu ve kalitesini konuşturdu.

9 – HolyPhoenix ve Zeitnot (HWA ve DP)

2015’in Nisan ayında belki de LoL Türkiye tarihinin en büyük takası gerçekleşti. Her ne kadar tam bir takas olmasa da, önce Dark Passage, ardından da HWA Gaming birbirlerinin nişancısını aldı. Her ikisi de yıldız oyuncular olan HolyPhoenix ve Zeitnot bir anda takım değiştirmişti.
Zeitnot’un sözleşmesindeki fesih bedelini ödeyerek oyuncuyu bonservisiyle alan Dark Passage, hem takıma yeni bir soluk getirdi hem de şu anda “Türkiye’nin en iyi nişancısı” olacak Zeitnot’u kaplanlara kazandırdı. Bu gelişmeden kısa bir süre sonra yine aynı yöntemle HWA Gaming HolyPhoenix’i DP’den transfer etti. Zeitnot bu transferden sonra DP formasıyla 2 TBF şampiyonluğu yaşarken, HolyPhoenix ise yurtdışında Huma ile başlayacağı maceranın ilk adımlarını attı.

8 – niQ760 (HWA)

Şampiyonluk Ligi’ne gelen ilk büyük transfer kim desek çoğu insanın aklına niQ760 gelmez, fakat tartışmasız dönemin en ünlü transferiydi. Bekleneni verebildi mi? Hayır. Fakat Gambit’te başarılı bir kariyer geçirirken hastalığı sebebiyle EU LCS’ten ayrılmak zorunda kalan Polonyalı oyuncu, o dönem ligimize katılan en yetenekli yabancıydı.

7 – KaKAO (DP)

KaKAO neden bu listenin bu kadar gerisinde önce açıklayalım. KaKAO gibi bir dünya yıldızının ligimize gelmesi büyük bir şaşkınlık yarattı evet, ancak KaKAO buraya gelmeden önce ismini o kadar unutturmuştu ki, tanımayıp sonradan öğrenen taraftarların sayısı halihazırda tanıyanların sayısından çok daha fazlaydı. Bu yüzden KaKAO’nun çok şaşılacak bir transfer olmasına rağmen ilk 5’te yer almadığını üzülerek söylemeliyiz.

Fakat KaKAO’nun sırası ne olursa olsun, bu Türkiye’den bir dünya yıldızının geçtiği gerçeğini değiştirmeyecek.

6 – ReostA (DP)

Dönemin en iyi orta koridorlarından olan ReostA, belki Türkiye’de yerli oyuncular arasındaki en şok edici kararlardan birine imza attı. Orta koridorda Naru’ya kafa tutabilen yegane isimlerden biri olan oyuncu, 2013-2014 arasında her turnuvayı ağır farkla kazanan Dark Passage bünyesine katılabilmek için orman rolüne geçti. Burada çeşitli şampiyonluklar yaşayan ve WCG gibi turnuvalara da katılan ReostA’nın kariyerindeki en iyi günler ormancı rolünde oynadığı zamanlarda gerçekleşti.

5 – Wickd (CRW)

Küme düşmeme savaşı veren CREW, üst üste yaptığı oyuncu değişikliklerinin ardından bir anda Wickd’ı Türkiye’ye getirerek herkesin ağzını açık bıraktı. EU LCS’te aradığını bulamasa da gerek tecrübesi gerekse de oyun içindeki yetenekleriyle genç ve tecrübesiz CRW’un tam ihtiyacı olan oyuncu profilindeki Danimarkalı efsane, ŞL’ye gelerek takımının önce ligi 6. bitirmesinde ardından da mevsim finallerini 5. bitirmesinde büyük rol oynadı. Wickd her ne kadar CRW ile devam etmemiş olsa da bıraktığı etki takımın bugünkü durumuna gelmesinde en büyük etkenlerden biriydi.

4 – SuperMassive’in kuruluşu

2016 Kış Mevsimi’nde yeni bir takımın temelleri atıldı: SuperMassive. Muse grubunun bir şarkısından esinlenerek yola çıkılan isimle dev transferlere imza atan takım, nişancı hariç tüm rollerde belki de en iyilerle anlaştı: fabFabulous, Stomaged, Naru, Dumbledoge… SuperMassive’in kuruluşu, her transferi, aldığı uyarı, maç sonuçları, Hatchy’nin gelişi gibi her gelişme artık büyük hype yaratıyordu.

Hakan Baş, Kaan Karamancı ve Onur Aksu önderliğinde kurulan takım öyle bir sükse yaptı ki, “Türkiye LoL tarihinde espora en başarılı giriş yapan marka unvanı kimin?” diye sorsak cevap şüphesiz ki “SuperMassive” olur.

3 – SnowFlower (SUP)

Kore’de başarılı bir kariyer, LCK takımlarının gözdesi olan bir destek oyuncusu, Türkiye’ye transfer… İlk ikisi oldukça birbirine uyumluyken üçüncü maddede bahsettiğimiz şey gerçekten inanılması güç. Afreeca Freecs ile muhteşem bir sezon geçiren ve kalitesini kanıtlayan SnowFlower, Koreli göçünün yaşandığı mevsimde ligimize gelen en iyi oyuncuydu desek yanlış olmaz. Mevsim boyunca oynadığı oyunla hem “En iyi destek” hem “Mevsimin en iyi oyuncusu” hem de “Finalin en değerli oyuncusu” ödüllerini kazanan oyuncu, buraya gelmesinin ne kadar şaşırtıcı olduğunu oyunlarıyla da gösterdi.

2 – Frozen (FB)

1907 Fenerbahçe’nin lige gelmesi yeteri kadar sürpriz değilmiş gibi, bir de Kore’den kaliteli bir oyuncu getirmeleri sansasyonel bir giriş yapmalarına yol açtı. Evet, belki Frozen geldiği sırada kariyeri yükselişte değildi ama o tarihe kadar ligimize gelen en kaliteli oyuncuydu, Kore’den gelmişti, Faker’a karşı sürüyle maç oynamıştı. FB’nin kötü giden mevsiminde de kalitesini gösteren oyuncu, bir sonraki mevsim takımı toparlayıp FB’nin Dünya Şampiyonası’na giden macerasına önderlik etmişti.

1 – Cepted ve Malrang

Royal Bandits ilk kurulduğunda SuperMassive’e benzer bir etki yaratmayı başardı. Broken Blade haricinde duyurulan transferler büyük bir etki yarattı, takım hızlı bir biçimde taraftar topladı. Bu transferlerden ikisi vardı ki, bırakın Royal Bandits’e gelmeleri, Türkiye’ye gelmeleri bile ağızları açık bıraktı. Tabii bu oyuncuların sadece gelişleri değil, gidişleri de bir o kadar sürpriz oldu. Cepted ve Malrang mevsim boyunca çok iyi oynadılar. Malrang harikalar yarattı Cepted ise sonradan açıldı ve herkesin dilinde aynı söz vardı; “Bu kadro kurulursa RBE gelecek mevsim şampiyon.”

Ancak Cepted ile Malrang’ın gelmesi ne kadar heyecan yarattıysa, gitmeleri de bir o kadar sürpriz oldu. Royal Bandits bir gün ansızın bu iki oyuncuyla yolların ayrıldığını duyurarak taraftarları üzdü.

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir