Eski Defterler: Galatasaray Espor'un macerası

Please log in or register to like posts.
Haberler

Riot Games Türkiye, ortalık yapısına dahil ettiği 10 takımı açıkladı. Bu açıklamaya göre Galatasaray Espor, Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi’ne geri döndü. Peki takımın 2017 yılındaki LoLespor macerası nasıl geçmişti? Takımda yer alan aktörler kimdi? Büyük bir hevesle başlayan macera nasıl oldu da hayal kırıklığıyla sonuçlandı?
Eski defterleri açtığımız serinin ilk yazısında konuğumuz Galatasaray Espor oluyor.

VICTORIOUS Ace’ten Galatasaray Espor’a

Şu an Royal Youth’un menajeri olan Mert Tanrıverdi’nin menajerliğini yaptığı Victorious Ace, 2016 Yaz Mevsimi’nde Yükselme Ligi’nde boy gösterdi. ŞL Elemeleri’nde Team Turquality ile eşleşen ekip, koca çınarı devirerek lige adını yazdırdı. TT’yi YL’ye yollayan kadro Broken Blade, Kanani, Abbedagge, mean ve Madagger’dan oluşuyordu.
VA markası ŞL’de boy göstermedi, çünkü koyu Galatasaraylı Mert Tanrıverdi’nin organizasyonu, tüm haklarını Galatasaray Espor’a devretti. Böylelikle Galatasaray seyircisi ŞL sahnesiyle tanışmış oldu. VA adı geride bırakılsa da değişmeyen birçok şey vardı. Tanrıverdi, takımdaki pozisyonunu korudu. VA beşlisinden dördü takımda kalırken ekibin nişancısı mean yerine KillerEs oldu. Koç pozisyonuna ise Daisyx getirildi. Espor şubesi tüm kulüpte heyecan uyandırdı. Öyle ki oyuncular ve koç birçok defa GS TV’nin konuğu oldu.

Vadi’deki İlk Derbi

Heyecan büyüktü, beklentiler yüksekti. Ne var ki genç kadro bu beklentileri karşılayacak seviyede değildi. GS, ligdeki ilk üç maçından iki beraberlik ve bir mağlubiyet alarak ayrıldı. İkinci haftanın son karşılaşması, yeşil sahalardaki ezeli rakibe karşıydı. 1907 Fenerbahçe ile oynanan seri 1-1 sonuçlandı.

Bu tarihi maçın ardından FB git gide yükselen bir grafik çizerken GS için işler hep kötüye gitti. Takım, Kış Mevsimi boyunca sadece Galakticos ve BAUSuperMassive karşısında galip gelebildi. Ne yeni koç Vorborg ne de yeni oyuncular Adeniel, Nerroh, NoXiAK gidişatı değiştirebildi. Galatasaray’ın ilk ŞL macerası, puan tablosunun en altında son buldu ve takım küme düştü. Takım için denebilecek tek olumlu şey, ezeli rakip FB karşısında mağlubiyet görmemeleri oldu.

Yükselme Ligi

Yükselme Ligi’ne düşen takımda sadece KillerEs yerini korudu. Broken Blade ve Abbedagge takımdan ayrıldı. Menajerlik görevine Mert Tanrıverdi yerine Murat Şengöz getirildi. Ekibin kurduğu yeni kadro ise YL standartlarının bile altındaydı. Crimson, GiletteAbdi, Jinsh, KillerEs, Kazze beşlisiyle başlayan mevsimde takımın koçluğunu Ahmet “Heisn” Arslan üstlendi. Alınan kötü sonuçların ardından GiletteAbdi yerine Koreli Coma ve Jinsh yerine Polyokov getirildi. Bu değişim takımı kendine getirmeye yetmiş, takım YL Finalleri için iyi bir avantaj elde etmişti.

Dost Kazığı

YL’nin son haftasında Galatasay Espor 4 galibiyete sahipti. En yakın takipçileri Victorious Ace ise 2 galibiyetteydi. GS’nin alacağı tek galibiyet onları YL Finalleri’ne taşıyacaktı. Ancak aranan galibiyet bir türlü gelmedi. GS haftayı galibiyetsiz kapatırken VA ikide iki yaparak GS ile tiebreak karşılaşmasına çıkmaya hak kazandı. Galatasaray Espor, tiebreak karşılaşmasında mağlup ayrılarak hem finallere katılamadı hem de YL’deki yerini kaybetti.
Bu eşleşmeyi trajikomik yapan unsursa GS’nin eski menajeri Mert Tanrıverdi’ydi. Takım ŞL’den düştükten sonra Tanrıverdi günah keçisi ilan edilmişti. Devam eden süreçte GS’nin yeni yönetimiyle Tanrıverdi arasında birkaç gerilim de yaşandı. Tüm bu olanların ardından Mert Tanrıverdi yönetimindeki Victorious Ace’in Galatasaray Espor’u bitiren hamleyi yapması, ülkemizdeki LoLespor tarihinin en dramatik anlarından biri olarak akıllara kazındı.

Uzun Sessizlik

YL’deki yerini kaybeden Galatasaray Espor, 2018’de rekabetin içinde yer almadı. 2018 öncesinde Alican “Alikante” Ateş’in Move’a attığı Twitter mesajıyla taraftarlar bir beklentiye girse de, bu atılımın devamı gelmedi. Sarı-kırmızıya gönül veren espor takipçileri 2018 sezonunu uzaktan ve sessizce takip etti.
2019, Galatasaray Espor için yeni bir başlangıç olacak. Yeni yönetim, yeni bir yapılanma ve yeni oyuncular… Peki bu yenilik, Galatasaray adını esporda da yüceltmeye yetecek mi? Geçmişin tatsız anıları, geleceğin muhtemel başarılarıyla unutturulabilecek mi? Espora küsen taraftarın önyargıları kırılabilecek mi? Tüm soruların cevabı için söz sarı-kırmızı renklerin yeni temsilcilerinde olacak. Galatasaray Espor, 2019 yılında Vadi’ye yeniden adım atacak.

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir