Faker: Wolf ve Bang ayrılırken duygulandım

Please log in or register to like posts.
Haberler

“Külleri tekmeleme. Sen hiç hayatındaki biri için yandın mı?” Bu, Lee “Faker” Sang-hyeok’ın sevdiği şairlerden Ahn Do-hyeon’un şiirinden bir alıntı. Eğer insanlara “Herhangi bir şeye, sizi yakıp kül edecek kadar tutkuyla bağlı mısınız?” diye sorulsa, çok az kişi buna kendinden emin şekilde “Evet.” cevabı verebilir. Herkesin böyle büyük bir tutkuyla yaşamaya ihtiyacı yok. Ancak Faker böyle biri. 2018 sezonunda yaşadığı başarısızlığın ardından bu sene küllerinden tekrar doğması gereken Faker, InvenGlobal’a hissettiklerini aktardı.
Faker

2018 Sezonu ve sezon öncesi dönem

– Olabildiğince uzun süre iyi performans göstermek istiyorum. Bu oyunda nasıl daha iyi olabilirim öğrenmek istiyorum.
– Oyunu daha iyi oynamanın yollarını arıyorum. En büyük endişem bu. Diğer tüm küçük endişelerim, bu büyük endişenin parçaları. Diğer arzularımı göz ardı etmeye çalışıyorum. Oyun oynamaktan başka pek arzum da yok aslında. Bazen aşk hakkında düşünüyorum ancak bu benim için önemli değil. Oyun dışında en önemli şey sağlığım.
– Sezon öncesi antrenmanlarda ne olacağını bilmek neredeyse imkansız. İlk başlarda iyi olsanız bile, bir yıl o kadar uzun bir süre ki iyi performansı sonuna kadar sürdürmek çok zor. Geçtiğimiz sezon böyle oldu. Bahar Mevsimi’nden önce antrenmanlarımız çok iyi geçiyordu ancak mevsim başladıktan sonra performansımız sürekli düştü.
– Yaz Mevsimi ve Bölge Finalleri’nin bitmesinin ardından, kendimi dinlenmeye çektim. 2014 yılında Dünya Şampiyonası’na gidemediğimizde, sürekli çalışmıştım. Bu sefer sadece dinlendim. Dünya Şampiyonası maçlarını izlemedim. Zihnim rahatladı. Dinlenirken özel bir şey yapmadım ama çok sakindim.
– 2018 sorunlu bir yıldı. Ancak önemli olan sorunlar değil, onlarla nasıl mücadele ettiğinizdir. O süreçte, sürekli yenilgi aldığımız için mental olarak iyi değildim. Şimdi ise, ne kadar çok çalışırsam o kadar iyi oynayacağımı düşünüyorum. Sanırım anksiyete ile mücadele ediyordum ve o sırada başka negatif duygular da ortaya çıktı. Dinlenirken bunlardan tam olarak kurtulamadım. Verdiğim aranın ardından, bu duyguları kendimi daha ileriye götürmek için birer araç olarak kullandım.
– Başka birinin benden daha iyi olduğunu duymak beni biraz rahatsız ediyor. Beni daha iyi olmaya itiyor. Şu anda LCK’de çok iyi performans gösteren bir oyuncu olduğunu düşünmeme rağmen, onun gerisinde olduğumu düşünmüyorum. Performans olarak onun gerisinde değilim.
– İnsanların benden daha iyi olmak istediklerini duymaya alıştım. Belki de çok duyduğum içindir. Önemsemiyorum.

SKT ile sözleşme yenileme süreci

– Espor oyuncuları arasında dünya çapında bir üne sahip olduğumun farkındayım. Bu kadar çok para almamın sebebi bu. Ayrıca bu durum beni motive ediyor çünkü bu üne yakışır bir performans göstermeliyim.
– Takım kaptanı olacağımı duydum. Artık daha fazla sorumluluk almam gerekecek. Takımın atmosferine yön vermek istiyorum. Dürüst olmam gerekirse, liderlik yeteneklerine sahip bir insan değilim. O yüzden insanları yönlendirip onlara liderlik etmeyeceğim. Sadece kendi yaptığım işi iyi yapacağım. Bunun olumlu bir ortam yaratacağını düşünüyorum.
– Sözleşmemin sona ermesinin ardından, yeni sözleşmeyi hemen imzalamadım. Dinlenirken diğer seçeneklerimi de değerlendirdim. Yeterince düşündükten sonra SKT’yi seçtim.
– Sundukları şartların hepsi bana uyuyordu. En iyi şartları SKT’nin sunduğunu düşündüm. Şartlara baktım ve kararımı verdim. Uzun süredir SKT’de oynadığım gerçeğini de dikkate aldım. Sözleşme imzalarken duygularımı dikkate almıyorum.
– Bir sözleşme imzalarken, karar vermeden önce her şeyi düşünürüm. Yine de, her zaman mantıklı düşünmek zor ve insanın duyguları değişebiliyor. Emin olduğum şey, duyguların benim için en önemli şey olmadığıdır.
– Endişelerimi diğer insanlarla paylaşan biri değilim. Doğru cevabı tek başıma bulmaya çalışırım. Olumsuz şeyler hissetsem de bunları dışarı vurmam. Bunları kendim iyileştiririm.
– Gerginliğimle mücadele etmek için meditasyon yapıyorum. Şu anda okuyacak kitabım yok, yapacak hiçbir şey bulamadığımda gözlerimi kapatıyorum ve o zaman iç huzura kavuşuyorum. Hiç sesin olmadığı bir ortam yarattığım ya da derin nefesler aldığım özel bir meditasyon tarzım yok.

Yeni SKT

– Dört yıldır beraber oynadığım Wolf ve Bang takımdan ayrıldı. Aslında bu tecrübeye alışığım. Uzun zamandır profesyonel olarak oynadığım için takım arkadaşlarımın beni bırakmasına alıştım. Ancak dürüst olmam gerekirse, onlara veda ederken biraz duygulandım. Yine de bu benim için doğal bir durum olmaya başladı. Bu yıl biraz daha duygusal bir insan oldum.
– 2018 sezonunun ardından çok güzel değişiklikler yapıldı. Haberleri ilk duyduğumda önümüzdeki yılın çok güzel geçeceğini düşündüm. Yeni takım arkadaşlarımın tanınan isimler olması ve iyi oynamaları bana her şeyin iyi gideceğini hissettirdi.
– Takım uyumunu oturtmaya çalıştığımız bu dönemde, takımın üyelerinin anlaşamadığı durumlar oluyor. Bunları kısa sürede aşacağımızı düşünüyorum. Bence kişisel yetenekler her şeyden daha önemli. Önümüzdeki yıl işlerin çok daha iyi gitmesini bekliyorum.
– Teddy’nin kişiliğini ilk başta bilmiyordum. Beklemediğim derecede gürültücü. Diğer takım arkadaşlarım beklediğim gibiydi, o yüzden beni şaşırtan bir şey olmadı.

Faker
Park Soo-young(Red Velvet), Faker ve Kang Seul-gi(Red Velvet)

Gelecek

– Bence önümüzdeki yıl çok önemli olacak. Performansımın geçtiğimiz yıl iyi olmaması bunun sebeplerinden biri ancak şöyle bir karar aldım: “Bundan sonra böyle olmayacağım. Önümüzdeki yıl bir şeyleri değiştirip daha iyi olmaya çalışacağım.” 2019 çok önemli bir yıl olacak. Detaylara giremem ama yanlış yaptığım şeyleri düzeltmek ve iyi yaptığım şeyleri hatırlamak için çok çalışacağım.
– 2019 yılında dünya şampiyonluğunu Çin’den geri alacağımı söylemiş olsam da, nihai hedefim Çin’e karşı kazanmak değil. Benim gerçek amacım, takımımın harika bir performans göstermesi. Çin’e karşı kazanmak buna yardımcı olur. Eğer bunu başarabilirsek, sonrası doğal olarak gelecektir. Çin’de değişen bir şey olduğunu düşünmüyorum. Eskisine benzer şekilde oynuyorlar. Tam emin değilim.
– Ben mücadeleci bir insanım. Kaybetmeyi sevmiyorum. Beni sürekli çalışmaya iten motivasyonum bu. İyi sonuçlar almadığım zaman, gelecek eleştiriler hakkında endişeleniyorum.
– Bu kadar uzun süredir en iyi olarak anılmamın sebeplerinden biri, League of Legends oynamayı diğer oyunları oynamaktan çok daha fazla sevmem. Geçmişle kıyaslayamam ama hala çok eğleniyorum. Bunun dışında bir sebep düşünemiyorum.
– Geleceğim hakkında düşünmüyorum. Geleceği, gelecekte düşünürüm. Şimdilik, önümde olan şeylerle mücadele edeceğim. Yapmam gereken şey bu.

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir