Fenix: Aniden takımdan gönderildim

Please log in or register to like posts.
Haberler

Echo Fox 24 Temmuz’da orta koridor oyuncusu Fenix ile aniden yollarını ayırdığını duyurdu. Bu durum sadece taraftarlar için değil, Koreli oyuncu Fenix için bile şaşırtıcı bir hamleydi çünkü oyuncunun kendisi bile gönderilmeye hazırlıklı değildi.
Gönderildiği gün NA LCS takımları için kadroların kilitleneceği tarih olduğundan dolayı takım bulamayan Fenix, sözleşmesi öğlen saatlerinde feshedilince adeta imkansız bir göreve çıktı. Yeni bir takımla anlaşması için on dakikaya daha ihtiyacı olan oyuncu, kadro kilit saati geldiği için on dakikayla yeni bir sözleşme imzalama fırsatını kaçırdı.
InvenGlobal bu durumla alakalı olarak Fenix ile bir röportaj yaptı.

Echo Fox ile yollarınız bir anda ayrıldı. Ne oldu?
Fenix: Beni aniden takımdan gönderdiler. Sözleşmeyi feshettikleri gün bana açıklama yapmadılar. Görüşelim dediler. Ancak birden bire beni takımdan göndermeye karar verdiklerini söylediler.
Komik olan şey, takımla olan görüşmemde Altec de benimleydi. Önce ben toplantıya girdim, sonra Altec girdi. Toplantıdan önce, Altec antrenmanlarda en iyi şekilde yer alabilmek için ekmek ve kahve aldığını söyledi. Onun da haberi yoktu.
Bu önceden bir bilgi verilmeden gönderildiğin anlamına mı geliyor?
Fenix: Rift Rivals uluslararası bir turnuva olduğundan, ciddiye almak istiyordum. Ancak takım aniden kadro değişikliğine gitti ve oyuncuları farklı pozisyonlarda oynattı. Bu hoşuma gitmemişti.
Bende onlara tek başıma birkaç hafta orta koridorda çalışmak istediğimi söyledim. Söylemek istediğim, onlar beni göndermeye karar verdiklerinde, ben dinleniyordum. Gönderilmeden önceki gün, takım menajeri beni aradı ve “Çalışmaların nasıl gidiyor? Seni özledim. Yarın görüşelim” dedi. Bende ona çalışmalarımın iyi gittiğini ve ertesi gün onunla görüşeceğimi söyledim.
Görüşmeye gittiğimde, beni takımdan gönderdiklerini söylediler. Ortada çok büyük bir neden yoktu, “performans düşüklüğü” olduğunu söylediler. Benim yerime Damonte’yi oynatacaklarını söylediler.
Sözleşmen seni bu şekilde göndermelerine izin veriyor muydu?
Fenix: Sözleşmemde, takımımın beni performans düşüklüğü nedeniyle gönderebileceğine dair bir madde var. Bence çok saçma bir madde, ama bunun sebebi Echo Fox’un sözleşmemi Gold Coin United’tan satın almış olması. Bu durum yeni sözleşme imzalarken daha iyi şartlar isteme imkanımı elimden aldı.
Echo Fox benim sözleşmemi satın aldığında, diğer takımların aksine Echo Fox’un oyuncuların yanında olan bir takım olduğunu söylemişti. Bana oyunculara müdahale etmeyeceklerini ve bu konuda endişelenmememi söylediler.
Takımdan gönderilmekten başka bir seçenek sundular mı?
Fenix: Hayır. Bana akademi takımı ya da benzer bir seçenek vermediler.

Gönderildikten sonra seninle iletişime geçen takımlar oldu mu?
Fenix: İki takım vardı. İki takımın beş saat içerisinde benle iletişime geçmesine çok müteşekkirim.
Durumum acil olduğundan, ana kadroda yer almayı talep etmedim, altıncı oyuncu olabilirdim. Ama ilk takımla işler görüşmeler iyi gitmedi.
Diğer takımla şartlarda anlaşabilirdik ama o anlaşma da çöpe gitti. Kadrolar saat 17:00’da kilitlenecekti ve o takım bana 16:40 civarı ulaştı. Bana “Antrenmandaydık, o yüzden senin boşa çıktığını bilmiyorduk. Çok fazla vakit olmadığından, önce seni kadroya katmak istiyoruz. Sözleşmeyi sonra konuşuruz” dediler. Sorun, benim gelen mesajı erken görmemiş olmam. Ben mesajı 16:55’te gördüm.
İlk takımla anlaşamadığım için, bu sezon başka takım bulamayacağımı düşündüm ve takım aramayı bıraktım. On dakikam daha olsaydı, şimdi o takımla antrenmanlarda olacaktım.
Bu olayla ilgili en büyük problem serbest bırakıldığın gün oldu. Seni kadroların kilitleneceği gün gönderdiler.
Fenix: Oyuncular Birliği ile görüştüm. Bana yardım etmeye çalıştılar. Bildiğim kadarıyla kadroların kilitleneceği günün bir gün ileri alınmasını istediler, ama değişen bir şey olmadı.
Altec de bayağı kızgın olmalı.
Fenix: Altec de çok sinirlendi. Altec’in sözleşmesindeki fesih tazminatı miktarı çok azdı. Bence o yüzden onu gönderdiler.
Senin durumun neydi?
Fenix: Benim fesih tazminatım yoktu. Aslında, beni takımdan gönderdikleri an çok mutlu oldum. Gülümsedim. Artık o kötü sözleşmeden kurtulmuştum.

Takım içinde sorun var mıydı?
Fenix: Bildiğim kadarıyla yoktu. Benim kişisel olarak takımla alakalı bazı problemlerim vardı. Geçtiğimiz Rift Rivals, benim tüm 5 yıllık kariyerimdeki ilk uluslararası turnuva olabilirdi. Ancak aniden Damonte ile oynamaya karar verdiler. Mutlu olmadım.
Rift Rivals’ı izlediğimde, NA’in ne olursa olsun kaybedeceğini düşündüm. Team Liquid dışında, hiçbir takım turnuvayı ciddiye almadı.
Geleceğe dair planların nedir? EU’dan takımlar seninle iletişime geçti mi?
Fenix: İletişime geçtiler, ancak ben başka bir ligde oynamak istemedim. Yaz Mevsiminde oynamış olsaydım, yerli statüsüne geçecektim. Ancak bu fırsatı bir ya da iki maçla kaçırdım. Yerli statüsüne geçmek için önümüzdeki tüm mevsimi oynamam gerekecek. Bu benim kariyerim için çok önemli.
Bu olay olmasaydı, önümüzdeki sezon için büyük bir avantajım olacaktı. Beni alan takım, EU ya da Kore’den yabancı bir oyuncu daha getirebilecekti.
Riot ile bu konu hakkında görüştün mü?
Fenix: Riot ile görüştüm, tek söyleyebildikleri üzgün olduklarıydı. Büyük ihtimalle yapabilecekleri bir şey yoktu. Sözleşmeme uygun olarak gönderilmiştim.
Sence Echo Fox neden önceden haber vermedi? Sana önceden haber verselerdi, problem yaşanmaz ve sende bu konu hakkında açıklama yapmazdın.
Fenix: Belkide “Eğer biz onu bu mevsim takımda bulundurmayacaksak, kimse bulundurmasın” diye düşünmüş olabilirler. Aklıma gelen tek sebep bu.
Doğru mu bilmiyorum, ancak gönderilmemin ardından bir şey duydum. Echo Fox, beni göndermeyi bir hafta öncesinde konuşmuş. Eğer bu doğruysa, beni göndermeden önceki gün çalışmalarımın nasıl gittiğini sormak komik değil mi?

Takımdan gönderildiğini söylediklerinde, sana kadroların kilitlenmesi hakkında bilgi verdiler mi?
Fenix: Bana kadroların kilitlenmesi hakkında o kadar sakin bilgi verdiler ki, ben kadroların altıncı haftada kilitleneceğini düşündüm. Tamamen anlamadım. Çok sorun yaşamayacağımı, başka bir takıma katılabileceğimi düşündüm. Çok ciddiye almadım.
Başka bir takımın koçu benimle iletişime geçtiğinde, bana saat 17:00’a kadar bir takım bulamazsam, bu sezon NA LCS’te oynayamayacağımı söyledi. Durumun ciddiyetini o zaman anladım.
Motivasyon sorunu yaşıyor muydun?
Fenix: Motivasyon sorunum yoktu. Her zaman elimden gelenin en iyisini yaptım.
Bahar Mevsiminde iyi oynamıştın. Bu şekilde gönderilmek seni üzmüş olmalı.
Fenix: Doğru. Geçtiğimiz mevsim Dardoch’la uyumumuz çok iyiydi. Orta koridorda oynamaya odaklanarak, daha iyi performans vermeyi istedim. O yüzden birkaç hafta tek başıma çalışmak istedim. Ancak kendimi kanıtlama şansını bulamadan gönderildim.
Takım arkadaşlarınla konuştun mu?
Fenix: Bana üzgün olduklarını söylediler. Altec dışındaki diğer oyuncularla çok konuşmadım. Echo Fox’la alakası olan kimseyle görüşmek istemedim.
Takımın sözleşme üzerindeki hareket alanı çok fazla gibi görünüyor.
Fenix: Aynı şey Altec’in başına sözleşmesini bir menajerle imzalamasına rağmen geldi. Benim sözleşmem birkaç yıl önce imzalanmıştı. Değişen tek şey maaşımdı.
Team Liquid’de oynadığım sürede, sözleşmem çok iyi olmamasına rağmen, Steve benimle çok ilgilendi. Echo Fox’un yaptığı gibi oyuncuları göndermiyordu. Sözleşmeye oyuncunun faydasına olacak maddeler ekledi ve maaşımı arttırdı. Steve kadar iyi bir takım sahibi olmadığını şimdi anladım.

Jared Jeffries olayın perde arkasında çok şey yaşandığını söyledi. Ne demek istedi?
Fenix: Bu bir şaka olmalı. Büyük ihtimalle sadece onların bildiği ve benim bilmediğim bir şey olmuş perdenin arkasında.
NA’de oynamaya devam etmeyi planlıyor musun?
Fenix: Evet. Elime imkan geçtikçe Echo Fox ile ilgili kötü konuşacağım. Altec de bana, eğer Echo Fox ile karşılaşırsa asla kaybetmeyeceğini söyledi. Sanırım Echo Fox’u yenersem çok iyi hissederim.
Kore’ye geri dönmek istemiyor musun?
Fenix: Uzun süredir Amerika’dayım ve yakında yerli statüsüne geçebileceğim. Bunu çok istiyorum.
Şimdi nerede kalıyorsun?
Fenix: Los Angeles’ta. Bir yer kiraladım, ama aylık kira ücreti çok pahalı.
Sana bu süreçte en çok kim destek oldu?
Fenix: Kız arkadaşım çok yardımcı oldu. Piglet de bana her gün içki ısmarladı ve destek oldu. O, benden daha çok sinirlendi. Bilirsin, onun sınırları yoktur.
Önümüzdeki mevsim katılmak istediğin bir takım var mı?
Fenix: Echo Fox’u yenebilecek tüm takımlar.
 
Röportajın orijinal halini InvenGlobal’ın sitesinde İngilizce olarak bulabilirsiniz.
 
 
 

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir