League of Legends

Frozen: Mesajımda bahsettiğim isim Move’du

Geçtiğimiz mevsim 1907 Fenerbahçe’de forma giyen ve 2017’de takımla TBF şampiyonluğu yaşayan Koreli oyuncu Tae-il “Frozen” Kim, geçtiğimiz günlerde duygusal bir mesaj yayımlamış ve bu mevsimin neden böyle geçtiğini açıklamıştı. Bunun üzerine Esporin olarak kendisine ulaşarak kısa bir yazılı röportaj gerçekleştirdik.

Frozen ve 1907 Fenerbahçe - Worlds sırasında

Frozen ve 1907 Fenerbahçe – Worlds sırasında

1907 Fenerbahçe’nin bu sene kaybetmesindeki ana etkenler neydi sence? Takım kadrosu daha iyi görünüyordu ama yine de kaybettiniz.

Frozen: Geçen seneye göre kadromuzun daha iyi olduğunu düşünmüyorum sadece stili farklı bir kadroyla oynadık. Kaybetmemizin asıl sebebi düşünce yapısıydı.

Sezon bittiğinde duygusal bir mesaj yayınladın, herkes Move’dan bahsettiğini düşündü. Bu konuda bir şeyler söylemek ister misin?

Frozen: Evet, Move’dan bahsediyordum. Gerçekten en iyi arkadaşımdı ve bu iş için ondan iyisi yoktu ama artık öyle değil. Onun FB’deki bu döneminden maddi gelir elde etmesini bile istemem. Bize gerçekten kötü şeyler yaptı ve sebebini bile bilmediğimiz bir şekilde mevsimi kaybetmek istedi. Durduk yere “Kazanmak için oynamayacağım, kazansak da kaybetsek de umrumda değil nasılsa yine de paramı alıyorum” dedi.

Takım olarak antrenman yapmak istemedi, antrenmanları iptal etmek istedi, çeyrek finalden önceki gün bile hala başka oyunlar oynuyordu. Büyük hayal kırıklığına uğradım. Kaybetmemize yol açan kişiydi.

Move transferi istenen etkiyi yaratmamıştı

Move transferi istenen etkiyi yaratmamıştı

1907 Fenerbahçe’nin 2 mevsim boyunca problemlerini çözememesinin sebebi neydi? Bunları tamir etmek için oldukça fazla süreniz vardı.

Frozen: Evet aslında düzeltmek için çok fazla zamanımız vardı ama kullanmadık. Takım evimizi değiştirdik, antrenmanlardaki rollerimizi değiştirdik, herkes biraz daha boş vakte sahip olmak istedi, bazen de başka oyunlar oynadılar. Takımımızda olgun oyuncular olmasına ve çok fazla zamana sahip olmamıza rağmen başka şeylere vakit harcayıp koça saygı göstermedik.

Frozen

Frozen

Birçok kişi koç Pades’i çok eleştirdi. Sence bu eleştiriler haklı mıydı?

Frozen: Hayır, bence iyi iş çıkardı ve zaten seçim yasaklama ekranlarında hep beraber karar veriyorduk.

2019’da lige gelecek partnerlik sistemi hakkında ne düşünüyorsun?

Frozen: Bence sponsorluk ve yerli oyuncular açısından oldukça iyi olacak. Ancak bu durumda takımların yabancı oyuncu almak için daha fazla para harcayacağını düşünmüyorum. Eğer yabancı oyuncu almazlarsa Türkiye ligi daha zor gelişir.

TÜRKİYE’DEN TEKLİF ALDIM

Geçtiğimiz gün FOMOS’a verdiğin röportajda önceliğinin LCK ve Türkiye olduğunu söyledin, bu bölgelerde en çok hangi takımları beğeniyorsun?

Frozen: Evet bunu söyledim çünkü daha da gelişmek istiyorum ve LCK’de oynayarak VFŞL’de ne kadar geliştiğimi, aynı zamanda da limitimi görmek istiyorum. VFŞL’ye gittikten sonra kendime güvenim yerine geldi, kendine güvenen oyuncu daha iyi oynar. Takımlara gelince, buraya gelmeden önce Longzhu’da (KING-ZONE) oynuyordum o yüzden en beğendiğim takım KING-ZONE 😀 Şaka bir yana her takımı beğeniyorum.

Şu ana kadar Türkiye’den teklif aldın mı?

Frozen: Evet, 20 Kasım’dan sonra VFŞL takımlarından teklif aldım ve konuştuğum bazı Türk takımları var.

Frozen ve Crash

Frozen ve Crash

Hâlâ en üst seviyede oynamak istiyorsun, LCK orta koridorları kadar yüksek seviyeye ulaşabileceğini düşünüyor musun?

Frozen: Bu zor bir soru. Normalde bu soru geldiğinde hep “Evet, tabii ki yapabilirim” diyorum ve cevabım yine bu olacak. Çünkü hedeflerimi hep yüksekte tutmalıyım.

Neredeyse tüm FB taraftarları seni çok seviyor ve onların favorisisin. Onları bıraktığın için üzgün müsün?

Frozen: Tabii ki, gerçekten üzgünüm. Beni çooooooook fazla sevdiklerini biliyorum ama bu sefer takımı bırakmak durumundaydım. Bunun için üzgünüm ama böyle şeyler olabiliyor. Fenerbahçe’deyken taraftarlar sayesinde mutlu bir insandım, onlara çok teşekkür ediyorum.

FB ile yolları ayırmanızın asıl sebebi neydi? Sen mi kalmak istemedin yoksa FB’nin başka planları mı vardı?

Frozen: Bu konuda çok detaylı şeyler söylemek istemesem de şunu açıklayabilirim; İlk olarak farklı planlarımız vardı, ikinci olarak da ben kalmak istedim, FB kalmamı istedi, kalmam için ellerinden gelen her şeyi yaptılar ama ben artık başka bir takımı ya da başka bir bölgeyi denemek istediğime karar verdim.

Frozen, FB formasıyla Worlds 2017'de

Frozen, FB formasıyla Worlds 2017’de

Türkiye’ye geri dönmezsen neleri özleyeceksin?

Frozen: Taraftarlar, takım arkadaşlarım, VFŞL, yemek, Fenerbahçe, Türkçe ve kedileri çok fazla özleyeceğim.

2018 Yaz Mevsimi’nde sen SUP’ta olsan ve GBM FB’de olsa ne değişirdi?

Frozen: Bu ilginç bir soru. Bence en azından Worlds grup aşamasına yükselip son 16’ya kalmayı başarırdık.

Görüşünü belirt

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler

To Top