Galatasaray Espor menajeri Kerem Şerbetçi’den resmî duyuru

Please log in or register to like posts.
Haberler

Galatasaray Espor’un takımlar menajeri Kerem Şerbetçi, Esporin aracılığıyla son olaylarla ilgili bir duyuru yayımladı. Duyurunun tamamını aşağıda bulabilirsiniz.

Kerem Şerbetçi: “Herkese merhaba,
Galatasaray Espor açısından tüm bu sürecin nasıl gerçekleştiğini tüm şeffaflığıyla açıklamak için bir duyuru yapmak istedik.
Galatasaray Espor olarak 2019 Sezonu’nda oyuncu ve koç bütçemiz 1.3 milyon TL’nin üzerindeydi. Ekim ayına kadar toplam ödemelerimizi %80 oranında tamamladık.
Ekim ayı ve sonrasında yaşananları madde madde anlatmak gerekirse:

  • Spor kulübünün genel borçları sebebiyle kulübümüzde nakit blokajı olduğu için herhangi bir ödeme yapamıyorduk.
  • Ziraat Bankası’nın spor kulüpleri için yapmış olduğu yapılandırma çalışmasında son döneme denk geldik.
  • Kasım ayı sonunda bu yapılandırma tamamlandı ve kulüpte nakit akışı tekrar sağlandı.
  • Bu süre zarfında oyunculara durumu aktardık ve ufak bir miktar da olsa ödeme yapıldı.
  • Tarafımızdan ödemelerin tamamının yapılması için planlanan tarih 6 Aralık 2019’du ancak bu tarihte Galatasaray SK eski başkanı Dursun Özbek kulübe haciz uyguladı ve bankaların blokajı gerçekleşti.
  • Bu durumu hem oyunculara hem de Riot Games tarafına ilettik, içinde bulunduğumuz durumda kulübümüzün oyunculara olan borcumuzu ödeyecek nakit parasının bulunduğunu, blokajın geçici bir durum olduğunu ve ödemeler konusunda sona yaklaştığımızı ilettik.
  • Riot Games ile 2020 yılında nasıl bir yaklaşım içinde olacağımızı, tüm bütçemizi, sponsorlarımızı ve planlarımızı tüm şeffaflığıyla paylaştık.
  • Riot Games konu ile ilgili bize ve kamuoyuna 11 Aralık 2019 tarihinde bir açıklamada bulundu.

Ekim ayından, 11 Aralık’taki Riot Games duyurusuna kadar olan süreç bu şekilde gerçekleşti. 6 Aralık’taki haciz ve blokaj, sadece espor branşını değil, futbol dahil Galatasaray’ın tüm branşlarını ciddi anlamda etkiledi. 27 Aralık 2019 tarihine geldiğimizde gün içinde Dursun Özbek ile kulüp arasında anlaşma yapıldı, borçlar yapılandırıldı, ancak banka blokajlarının açılması ne yazık ki aynı gün içerisinde gerçekleşmedi. 30 Aralık’ta KAP’a da bildirilen borç yapılandırması duyurusunu da burada görebilirsiniz.
27 Aralık akşamında borcumuz olan tüm oyuncularla temasa geçtik. Hepsine durumu tekrar açıkladık, oyuncuların geri dönüşlerinde negatif bir tavır ya da ceza almamızı istediklerine dair bir düşünce yoktu, en azından benimle konuştuklarında böyle bir şey belirtmediler ve “Ödemelerimizi 30 Aralık-3 Ocak tarihine kadar aldığımız sürece sorun yok.” dediler. Bu durumu 27 Aralık akşamı Riot Games tarafına ilettik.
Riot Games, 28 Aralık 2019 sabahında bize saat 09.30’da haber verip 10.00’da VFŞL 2020 Kış Mevsimi’nden ihracımız konusunda açıklama yapacağını belirtti. Biz kendilerine durumu tekrar açıklamaya çalıştık ve durumun 2 ya da 3 gün içinde çözüleceğini, geldiğimiz noktada halihazırda 2020 yılı için kadromuzu kurduğumuzu belirttik ancak bu sonucu değiştirmedi.
Şu anda blokaj tamamen kalktı ve tüm ödemeleri 31 Aralık 2019 itibarıyla tamamlayarak oyuncularımıza olan borçlarımızı kapattık. Ödemeler konusunda geçtiğimiz yıl yaşananlar ile ilgili Riot Games’in bize bir ceza/yaptırım uygulamasını anlıyoruz. Bizim isteğimiz, verilen bu cezanın “yabancı oyuncu kısıtlaması” ve “oyuncu/koç bütçesinde üst limit” belirlenerek uygulanması, bu durumun bir “finansal fair play” olarak görülüp, kış mevsiminde GS operasyonunun gözlem altında tutulması ve yaz mevsimine kadar olan süreçte operasyonumuzda bir gelişme yoksa, aynı hatayı sürdürüyorsak yaz mevsiminden itibaren ihraç edilmemiz kadar büyük bir yaptırım uygulanması yönünde.
Galatasaray Espor olarak 2019 yılında yeniden giriş yapmış olduğumuz ligde, eski yönetimin gerçekleştirdiği 2017 macerasından ötürü Galatasaray’a kuşku ile bakan bir espor kamuoyu bulunmaktaydı. Bu süreçte sadece League of Legends’ta değil, katılmış olduğumuz her oyunda 1 yıl içinde en üst seviyelere çıkmayı başardık. LoL’de 2 kere üst üste yarı final oynayarak, ekosisteme gerek taraftarımız gerekse de markamızın varlığı ile VFŞL’ye en çok değer veren ve değer katan markalardan biriyiz.
VFŞL’nin 2020 Kış Mevsimi’nde 9 takım ile oynanması kararının oyunculara, rakip takımlara, VFŞL markasına, Galatasaray’a, yani kısacası kimseye bir yararı bulunmamakta. Galatasaray markasının ligde bulunmamasının ekosisteme daha büyük zarar vereceği kanaatindeyiz ve bu konuda Riot Games ile yeniden masaya oturarak sorunun çözümü için bir kere daha uzlaşmacı bir görüşme yapma beklentisi içerisindeyiz.”

İfade İle Yorumla

4
3
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir