GBM: Sonucun sizi hayal kırıklığına uğrattığını biliyorum ama elimizden geleni yaptık.

Please log in or register to like posts.
Haberler

Unicorns Of Love’a 3-0 yenilerek Worlds 2020’den elenen temsilcimiz Papara SuperMassive’in koçu GBM ile serinin ardından bir röportaj gerçekleştirdik.

1 – Hedefimize bu kadar yaklaşmışken ona ulaşamamak gerçekten çok üzücü oldu. Eminim bu sen ve takım için daha da zor olmuştur, zira hepiniz elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştınız. MAD’e karşı güzel bir performans ortaya koyduktan sonra bugün bizim için çok zor geçti ve turnuvanın dışına itildik. Bize seride yaşananları biraz anlatabilir misin? Hangi yönlerden eksik kaldık?

GBM: İsterseniz son iki serinin tüm hikâyesini ve takımla ilgili görüşlerimi direkt anlatayım. MAD Lions karşısında seçim yasaklama ekranında bir fikir ayrılığı yaşıyorduk. Ben Ornn’u yasaklayıp Orianna vermek istiyordum, takım ise Ornn’u açık bırakıp Orianna yasaklamak istiyordu. O olay bu şekilde gelişti. Takım olarak karar verdik. Ornn’u açık bırakacaksak karşısına Sett almamız gerektiğini söyledim. Sett tanklara karşı iyi bir seçim oluyor. MAD Lions’a karşı bir şekilde galip geldik ama tüm kartlarımızı kullandık, tüm şampiyonlarımızı gösterdik. Tabii Unicorns of Love da bizi izledi ve her şeyimizi gördü.

Takımımızı takip edenlerin farkında olduğu bir sorun var. Şampiyon havuzumuz sıkıntılı. Bu durum beni üzüyor, Worlds’e geldiğimizde bu konuda sıkıntı çekeceğimizi biliyordum. Bolulu’yla farklı şampiyonlar çalışmak istedim, Orianna ve Twisted Fate ile antrenmanlar yaptık ancak istediğimiz gibi gitmedi. Bu antrenmanların üstüne çok fazla düşüp bu konuda çalışmaya devam etseydik belki de VFŞL’yi kazanıp Worlds’e gelemezdik bile. O yüzden bu konuyu bir kenara bırakmak zorunda kaldık. Şampiyon havuzumuzun hikâyesi bu aslında.

Ancak günün sonunda Unicorns of Love kesinlikle bizden daha iyiydi. Hem takım olarak daha iyiler hem de seçim yasaklama ekranında daha iyiler. Bugün seçim yasaklamaları kaybettim. 2 sene önceki maceramdan sonra bu sene ikinci bir şans elde etmiştim ve olayların bu şekilde gelişmesi beni çok üzdü.

Fakat güzel şeyler de oldu. Tüm oyuncularımız gelişme gösterdi. Özellikle de İrfan ve Onur. Bolulu sezon başında pek iyi oynamıyordu, orta koridor oyuncum beni hayal kırıklığına uğratıyordu diyebilirim. Ancak sezon ilerledikçe çok hızlı bir gelişme kaydetti. Mesela ona Zoe oynamayı öğretirken her şeyi çok hızlı bir şekilde kavradı, gerçekten çok hızlı öğreniyor. Bu gelişmeler sayesinde bugün Worlds’te oynayabildik aslında.

Oyuncularımla gurur duyuyorum, Onur ve İrfan’a buradan teşekkür ediyorum. Seçim yasaklama ekranım için de sizden özür diliyorum, işler olması gerektiği gibi gitmedi. Hatalarımı kabul edebilirim. Elimizden geleni yaptık, bazen işler istediğiniz gibi gitmez. Şu anda çok üzgünüm ve bunun tek pozitif yanı Kore’ye daha çabuk gidecek olmam oldu.

2 – Bir başka sorunumuz da istikrar konusundaydı. Turnuva boyunca çok inişli çıkışlı bir grafik çizdik ve istikrardan yoksun göründük. Sence bunun sebebi neydi?

GBM: Bunun çok sayıda küçük sebebi var, ufak farklar büyük etkiler yapıyor. Bazen biz rakibimize üstünlük sağladık ve iyi oynadık. Bazen ise rakiplerimiz bizden iyi oynayıp avantajı ele geçirdi. Bu aslında bundan ibaret.

Dün 5 maç birden oynadık ve çok yorulduk. İstediğimiz gibi dinlenme şansımız olmadı, bir günlük dinlenme zamanımızın olmasını kesinlikle tercih ederdim. Belki o zaman rakibimize fazladan bir sürpriz hazırlayabilirdik, seçim yasaklama ekranına daha iyi girebilirdik. Beş maçlık seriler oyuncular için çok zordur, dikkatiniz dağılır ve kendinizi toparlamanız zorlaşır. Dünkü maçtan sonra herkes bitap düşmüştü.

3 – Bölge olarak Worlds’te her sene bir şeyler yapmaya çok yaklaşıyoruz ama o son adımı atarken genelde başarısız oluyoruz. Sence bunu düzeltmek için neler yapabiliriz?

GBM: Bence takımlar oyuncularına yoğunlaşmalı. Bazen Türk oyuncular oyunu sadece kendilerine yönelik oynamak istiyor ancak takımları için oynamalılar. Bir tavsiye verecek olsam şunu derdim: Takımınız için oynayın. Bazı oyuncular iyi bir performans sergilerken bazıları kötü oynayabilir. İyi oynayanlar kötü oynayanların hatalarını kapatmalı, kötü oynayanlar ise kendilerini geliştirmeye çalışmalı. Oyuncular bir takım gibi düşünmek için çaba harcamalı.

Bununla ilgili güzel bir örneğim var, sezon başında 5 Ronin nişancısı Husky Rider bu konuda benden bir tavsiye istedi. Takımdaki oyuncular birbirlerine karşı yıkıcı eleştiriler yapıyorlarmış. “Yapman gereken takımı bir araya getirmek.” dedim. Üç maç kaybettikten sonra takım olarak oynamaya ve kazanmaya başladılar. Rakiplerinin kim olduğunu umursamayıp kendilerine güvendiler ve başarılı oldular. Sezon sonunda finale çıktılar ve bu duruma güzel bir örnek oldular.

4 – Peki son olarak taraftarlarınıza söylemek istediğin bir şey var mı?

GBM: Sonucun sizi hayal kırıklığına uğrattığını biliyorum ama elimizden geleni yaptık. Önümüzdeki seneye hazır olmamız gerek. Elimize daha pek çok şans geçecek, bu sadece bir sezondu, tamam, belki de birkaç sezon. Ancak biliyorsunuz ki ilk kez bir LEC takımını beş maçlık bir seride yendik, bu güzel bir şey. Hâlâ büyüme sancısı çekiyoruz, kendinizi çok fazla üzmemeye çalışın. İsterseniz beni suçlayabilirsiniz ancak lütfen oyuncularımı suçlamayın.

İfade İle Yorumla

32
2
1
0
3
6
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir