Griffin olayı: Kovulan CEO, ceza alan koç, kullanılan oyuncu.

Please log in or register to like posts.
Haberler

Griffin, Worlds 2019’a sayılı günler kala ana koçu cvMax ile yollarını ayırmıştı. O zamandan itibaren bu ani ayrılığın sebebi hakkında spekülasyonlar yapıldı. Özellikle koç cvMax’in yayınında yaptığı açıklamalar, takım hakkında soruşturma açılmasına hatta takımın ceza almasına kadar giden bir sürecin başlangıcı oldu. Esporin olarak bu yazımızda bütün süreci detaylı olarak derledik.
Önce, bu olaydaki kahramanları tanıyalım.
Griffin: Kore ligi LCK’de mücadele eden, 2 yıldır kadrosunu koruyan, 2019 yılında her iki mevsimi de 2. olarak tamamlayan bir takım.
Still8: Griffin’in sahibi olan şirket. Espor alanında takımlara ve şirketlere birçok farklı alanda hizmet veriyorlar.
Cho Gyu-nam: Griffin takımının başında olan Still8 çalışanı. Griffin takımının CEO’luğunu üstleniyordu ancak kovuldu.
cvMax: Griffin takımını Kore Yükselme Ligi’nden getirip Kore’de 2. yapan koç. Tüm bu süreçte takım koçluğunu üstlenmişti ancak kovuldu.
Kanavi: Griffin’in yedek ormancısı, Çin ligi takımlarından JD Gaming’e kiralanmıştı.

cvMax’in takımdan kovulması

cvMax takımdan ayrıldıktan sonraki gün çıktığı yayında, yaz finalinden iki hafta önce takım yöneticisi Cho Gyu-nam ile aralarında “küçük” bir problem çıktığını belirtti. cvMax, iki haftanın ardından kendisine “ana koçluktaki yetersizliğinden dolayı” kovulacağı bildirildiğinde buna itiraz ettiğini ama kırılan güven tamir edilemediği için sonucun değişmediğini ifade etti. Sonrasında yayın açan cvMax, takımı hakkında konuştu. Griffin oyuncuları röportajlarda cvMax’in takım hakkında asılsız söylemlerde bulunduğunu söyleyip onu eleştirince sinirlenen cvMax, bu sefer başka bir olayı tüm açıklığıyla anlattı: Kanavi olayı.

Kanavi olayı 

Kanavi
Kanavi

Griffin bu yılın mayıs ayında ormancısı Kanavi’yi Çin takımı JDG’ye kiralamıştı. Ekim ayına kadar bunun düzgün işleyen bir süreç olduğu düşünülürken cvMax’in açıklamaları bunun aslında öyle olmadığını işaret ediyordu. cvMax’in iddialarına göre Kanavi, bahar mevsimi bittikten sonra Kore’ye dönerken JDG ona tam bir transfer teklifinde bulunmuş ve Kanavi bu teklife bir cevap vermemiş, durumu cvMax’e anlatmıştı. cvMax, cevap vermemesini aksi takdirde kural ihlali olabileceğini söyledi. Hemen ertesi gün takım yöneticisi Cho Gyu-nam, bu durum yüzünden Kanavi’ye “oyuncuların bir takımla sözleşmesi devam ederken başka bir takımla görüşmemesi kuralını” ihlal etmekle suçlanabileceğini, durumu kendisinin halledeceğini söyledi. Kısa bir süre sonra Cho, Kanavi’yi tehdit ederek, beş yıl için toplam 170.000$ kazanacağı bir kontrat imzalamaya zorladı ve mümkün olan en düşük ücrete boyun eğmesini sağladı. Karşılığında ise 1 B KRW (yaklaşık 850.000$) bonservis ücreti aldı. Takımın bu bonservisten pay almadığı iddia edildi.
Bu açıklamaların ardından KeSPA (Kore Espor Birliği) Riot Kore ile işbirliği yaparak soruşturma başlattı. Bu işbirliğine Riot Çin de katıldı. Bu sırada Griffin’in sahibi olan şirket Still8’in CEO’su Seo Kyung-jong, Griffin taraftarlarından ve cvMax’ten özür dileyen bir açıklama yayımladı. Açıklamada cvMax’in katkılarına edilen teşekkürler ve olaydan sorumlu olduğu takdirde Cho’nun kovulma ihtimali dikkat çekiyordu. 

Soruşturma

Riot Games, yaptığı soruşturmanın ara raporunda oyuncu ayartmaya dair kanıt bulunmadığını ve bahsi geçen anlaşmanın tamamlanmadığını 29 Ekim’de ortaya koydu. Ne var ki Cho, başka bir kuralı ihlal etmişti: Kore yasalarına göre reşit sayılmayan 18 yaşındaki Kanavi’nin transferini, yasal vasilerinin onayını almadan yapmaya çalışmıştı (Kore yasalarına göre reşit olmayan bireylerin sözleşme imzalamadan önce yasal vasilerinin bilgilendirilmesi şarttır). 

cvMax’in ceza alma sebebi ve soruşturmanın nihai sonuçları

Soruşturma tamamlandığında 20 Kasım’da yayımlanan raporla beraber koç cvMax’in de ceza alacağı ortaya çıktı. Soruşturma kapsamında yetkililerle görüşen Griffin oyuncuları, cvMax’in kendilerine sözlü ve fiziksel şiddet uyguladığından bahsetmişlerdi. Ayrıca üç oyuncu (Sword, Tarzan, Rather) ve bir koç (Chaos) InvenGlobal’a verdikleri röportajda bu olaylara dair yaşanmışlıklarını paylaştılar. Oyuncuların ifadelerine göre, cvMax geri bildirimlerde çok agresifti. Oyuncuları yakasından tutup sarsmak, onlara not defterini fırlatmak, oturdukları sandalyelere vurmak, oyunculara ağır sözlü hakaretler etmek gibi hareketleri oluyordu. Özellikle Sword’a “Eğer senin yüzünden kaybedersek, seni dünyanın sonuna kadar takip eder, senden intikamımı alırım ya da seni öldürürüm.”, “Seni idare edemiyorum, senden iğreniyorum.” gibi cümlelerle ağır sözlü şiddette bulunmuştu. Bir oyuncu ise Rather’a cvMax’in onu çok sert çimdiklediğini, çimdiklenen yerin morardığını ve bu yüzden ağladığını anlatmıştı. 

Fotoğraf: Riot Games Kore
Fotoğraf: Riot Games Kore

Chaos: “Kariyerime Griffin’de başladığım için, diğer takımların nasıl geri bildirim yaptıklarını bilmiyordum. Oyuncularımız da tepki göstermediler. Bu yüzden olduğu gibi kabul ettim.” 
Şiddet içeren davranışları yüzünden koç cvMax, ligden ve Riot Games’in düzenlediği bütün etkinliklerden süresiz olarak men edildi. 
Cho Gyu-nam, reşit olmayan bir oyuncunun yapacağı sözleşme hakkında oyuncunun yasal vasilerini bilgilendirip rızalarını almadığı, bir oyuncuyu sözleşmeye eklediği maddeyle uzun süre başka bir takıma bağlama girişimiyle oyuncu haklarını çiğnediği, reşit olmayan bir oyuncuyu belirli bir tercih yapması yönünde negatif olarak etkilediği için ligden ve Riot Games’in düzenlediği bütün etkinliklerden süresiz olarak men edildi. LCK Operasyon Komitesi, Griffin’e de bu olanlara direkt dahil olduğu veya göz yumduğu için 100M KRW (yaklaşık 85K dolar) ceza kesti. Tekrar problem olması hâlinde, Griffin LCK’deki yerini kaybedebilir.

cvMax’in ceza ve suçlamalar sonrası yaptığı yayında verdiği cevaplar

Griffin YouTube kanalındaki videolardan cvMax'in bahsettiği samimiyeti destekleyen bir örnek.
Griffin YouTube kanalındaki videolardan cvMax’in bahsettiği samimiyeti destekleyen bir örnek.

Bütün bu olanlardan sonra cvMax yayınında bütün şiddet iddialarını reddetti. Sword’un sözlerini çarpıttığını, oyunculara hiç baş başayken geri bildirim vermediğini, çimdikleme olayının Chovy ile olduğunu ve bu yüzden ondan özür dilediğini, Chovy’nin bu konuda ifade vermeyi reddettiğini söyledi. Kendisi ve oyuncuların ilişkilerinin iyi hatta oldukça samimi olduğunu söyleyip kanıt olarak YouTube’daki videoları gösterdi (videolarda oyuncular, Kore’de büyüklere saygısızlık olarak görülen hareketler yapıp cvMax’in kafasını okşuyor, sırtına dirseklerini koyuyorlar). Hatta Tarzan’dan kendisine daha sert geri bildirim yapması yönünde mesajlar aldığını ve Rather’ın “Neden Sword’a bu kadar nazik davranıp onu koruyorsun?” dediğini de söyledi. 
Son gelişmelere henüz Riot Kore’den bir tepki gelmedi. Oyunculardan Chovy’nin ailesi, çocuklarının adının bu konuda geçmesini istemediklerini ve devam edilirse yasal yollara başvuracaklarını belirttiler. İlerleyen günlerde soruşturmanın devam etmesi ve olayın tamamen aydınlatılması bekleniyor.
Bu yazıda kullanılan kaynaklar:

İfade İle Yorumla

18
4
2
1
2
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir