Sword, Tarzan, Rather ve koç Chaos; cvMax’in şiddet içerikli davranışları hakkında konuştu

Please log in or register to like posts.
Haberler

Bu yazıyı okumadan önce buraya tıklayarak olayın tamamını ve cvMax’in savunmasını okumanızı tavsiye ederiz.

Kim “cvMax” Dae-ho’nun sözlü ve fiziksel şiddet uyguladığına dair iddialarla ilgili olarak Griffin’in üç oyuncusu ve koçu, konuyla alakalı yaşantılarını paylaştı. 

Riot Games 20 Kasım’da Griffin hakkındaki tartışmalar ile ilgili araştırma sonuçlarını açıkladı. Araştırma sonucunda Kim “cvMax” Dae-ho’nun takımdaki bazı oyunculara sözlü ve fiziksel olarak şiddet uyguladığının tespit edildiği ve rekabet kuralları gereği 21 Kasım’dan itibaren Riot Games’e bağlı tüm espor etkinliklerine katılmasının süresiz olarak yasaklandığı açıklandı.

Duyurunun ardından, cvMax yayınında “Bu kadar ağır bir cezayı hak edecek kadar şiddet içeren hiçbir şey yapmadım ya da söylemedim. Koçlukta şiddet uygulamak tehlikelidir çünkü güveni kaybedebilirsin.” dedi.

CvMax’in uyguladığı sözlü ve fiziksel şiddetle ilgili Choi “Sword” Sung-won, Lee “Tarzan” Seung-yong, Shin “Rather” Hyeong-seop ve Byun “Chaos” Young-sub, tanık olduklarını Inven Global’a anlattı. 

Kaynak: https://www.invenglobal.com/articles/9737/exclusive-sword-tarzan-rather-and-coach-chaos-talk-about-cvmaxs-violent-behavior

CvMax fiziksel veya sözlü tacizde bulundu mu? Bulunduysa ayrıntılı olarak açıklayabilir misiniz?

Koç Chaos: Geçen yılın yaz mevsiminin ikinci turunda Griffin kadrosuna katıldım. Katıldığım andan itibaren fiziksel ve sözlü taciz vardı. Geri bildirim verirken defterini fırlattığını sıklıkla gördüm. Bazı oyunculara karşı sık sık agresif hareketlerde bulundu. Örneğin, bir oyuncuya “annesiz gibi oynuyorsun*” diye bağırdı. Bir oyuncunun oturduğu sandalyeye güçlü bir şekilde vurmak veya bir oyuncuyu yakasından tutup sallamak gibi başka eylemleri de vardı.

* Not: Birisine annesiz demek veya ailesine hakaret etmek, Kore’de en ağır hakaretler olarak değerlendiriliyor.

Sword: CvMax bir keresinde bana, “Tek kolu olan birinin alkışlamasını sağlayamazsın. Diğer oyuncuların iki kolu var, fakat senin sadece bir kolun var. Özürlü birine diğerleriyle aynı şekilde davranamam.” demişti.

9 Şubat’ta, geri bildirim sırasında, beni yakamdan tuttu ve agresif bir şekilde salladı. Daha sonra beni odasına çağırdı ve “Senden hiç özür dilemiyorum. Bunları sen hak ettin. Neyi yanlış yaptığını biliyor musun?” dedi.

Ayrıca iğrenç olduğumu ve bana katlanamadığını söyledi. Benim yüzümden kaybedersek, intikam almak için beni dünyanın sonuna kadar takip edeceğini veya beni öldüreceğini söyledi. Ayrıca, kaydettiğim bir telefon görüşmesinde çok ağır küfürler sarfetti.

Tarzan: Fiziksel veya sözlü tacize uğramadım, ancak bunu diğer oyunculara yaptığına tanık oldum. Yaz finallerine hazırlanırken, cvMax bir oyuncuya “Sik gibi oynuyorsun.” demişti, bu olay aklıma kazındı.

Bunu duyduğumda cvMax’e “Küfür etmeyi keser misin?” diye talepte bulundum. Geri bildirim vermeyi durdurup bana, “Geri bildirim verirken araya girmemelisin. Bu durumda küfür etmek zorundaydım. Küfür etmeseydim anlamı olmazdı.” dedi.

Rather: Yaklaşık 2 yıl önce, bir takıma karşı yaptığımız scrim sırasında, o zamanki destek oyuncumuz düşmanı kışkırtarak alay etti ve bu yüzden öldü. Geri bildirim sırasında, cvMax bu olay hakkında “Bu oyunda takım arkadaşın olsaydım, sana annesiz kancık derdim” dedi. Gerçekten şok ediciydi ama üstünde çok durmadık ve hatta sonradan takımın içinde bir meme (şaka) haline geldi.

Bir süre sonra “Ölü? Ölü?” şeklinde geri bildirim vermeye başladı. Olanlardan sonra, hepimiz ölünün kim olduğunu biliyorduk. Bu tür ifadeler genelleşti ve oyuncular buna adapte oldu.

Ayrıca bir oyuncu, cvMax’ın kendisini sert şekilde çimdikleyerek o bölgeyi morarttığını ve bunun için ağladığını söyledi.

CvMax bu şekilde geri bildirim verirken aklınızdan neler geçiyordu?

Koç Chaos: İlk başta şok ediciydi. Koçluk kariyerime Griffin’de başladığımdan dolayı, diğer takımların geri bildirimlerini nasıl yaptığını bilmiyordum. Oyuncularımız karşı çıkmıyordu ya da itirazda bulunmuyorlardı, o yüzden benim “bu şekilde geri bildirim vermekten vazgeçmesini” söylemem zordu. Bu nedenle, durumu olduğu gibi kabul ettim.

Sword: İlk başta iyi oynarsam sorun kalmayacak diye düşündüm. Oyun içinde pek başarılı olmadığım için bana baskı yaptığını düşündüm. Zaman geçtikçe, düşman benden daha iyi oynadığında ve beni öldürdüğünde bile rahatlamış hissediyordum. Ancak, bir hata yaptığımda alacağım geri bildirimlerden korkuyordum.

Geri bildirimlerin zorbaca olduğunu birine söylemek gerçekten zordu. Ebeveynlerime söylersem bana profesyonel oyuncu olmayı bırakmamı söyleyeceklerinden endişe ediyordum. Bunun yanı sıra cvMax’i bunu bırakmaya ikna etmek için gerekli özgüvenim yoktu.

Tarzan: Bu tür geri bildirimler bana hiç yapılmadı ama yapılsaydı zihinsel olarak çok zor zamanlar geçireceğimi biliyorum. Muhtemelen mental sorunlar yüzünden oyuna konsantre olamazdım. Bu konuda takım arkadaşlarımla empati kuramayıp sonuçlarını daha önce düşünemediğim için kendimi kötü hissediyorum. Uzun zaman önce ona durmasını söylemeliydim.

İlk başta, aldığımız sonuçların bu tür geri bildirimler nedeniyle iyi olduğunu düşündüm, ancak geriye dönüp baktığımda yanlış olduğumu biliyorum. CvMax’in kesinlikle çizgiyi geçtiği yerler vardı.

Rather: CvMax birlikte çalıştığım ilk koçtu. Sık sık bu geri bildirim tarzının normal olup olmadığını düşünürdüm.

Yayınında cvMax, oyuncuların bu geri bildirim tarzını üstü kapalı olarak onayladıklarını söyledi. Kabul ediyor musunuz?

Tarzan: Hiçbir şey söylemediğimiz için bizim de hemfikir olduğumuzu düşünmüş olmalı. Herkes sessiz kaldığı için cvMax’in bu şekilde düşünmesini anlayabiliyorum. Ancak kendisine hakaret edilmesinden hoşlanan biri var mıdır? CvMax’in diğer oyunculara hakaret ettiğini duyduğumda kendimi iyi hissetmedim.

Sword: Onun geri bildirim tarzını kabul etmezsem diğer oyuncuları olumsuz etkileyebileceğimi düşündüm. Bu yüzden eğer iyi oynarsam her şeyin yoluna gireceğini düşünmeye devam ettim. Fakat eğer onun geri bildirim tarzını onayladığımızı söylüyorsa bir şeyleri yanlış anlıyor olmalı. O baş antrenörümüzdü, bu yüzden işleri onun yöntemiyle yapmak zorunda kaldık.

Koç Chaos: Suçu işleyen cvMax değil mi? Suçlu kişinin sözsüz bir anlaşma olduğunu söylemesi bir anlam ifade etmez. Zorbalık yapanların, kurbanları sessiz kaldığı için zorbalığı kabul ettiklerini ileri sürmesinden farkı nedir? Mantıken bunun hiçbir anlamı yok.

Rather: Dediğim gibi, cvMax kariyerimin ilk baş antrenörü olduğundan her yerde durumun böyle olduğunu düşünmüştüm.Çok ileri gittiğini düşündüğüm zamanlar vardı ama bu yaptıklarının takıma uzun vadede fayda sağlayacağını söylediğinde ona inanıyordum. Bu yüzden ona tahammül ettim ve olanları duygusal düzeyde kabul etmemeye çalıştım. Eğer bahsettiği anlaşma buysa… Belki de doğrudur.

Bazı Griffin oyuncuları bu görüşmeye katılmıyor. Neden bu gece gelmemeye karar verdiler?

Sword: Bence şiddetle karşılaşan herkes farklı bir deneyime sahip oluyor. Ayrıca oğullarının bu olaya karışmasını istemeyen bazı ebeveynler de olacaktır.

Rather: Aslına bakarsanız, doğrudan bu konu hakkında konuşmak bize de zarar verebilir. Bunu bilmemize rağmen yanlışları düzeltmek için bu röportajı yapmayı kabul ettik. Dürüst olmak gerekirse şu anda bile korkuyorum.

CvMax, bizim toplum önüne çıkmamızın takımı bölmek ve taraf tutmakla eşdeğer olduğunu düşünüyor. Oyuncular duygusal olarak çok acı çekti ve çok zor bir dönemden geçti. Sadece, bu olaydan kimsenin daha fazla zarar görmesini engellemek istedim. Sadece cvMax ile yaşadıklarımı söylüyorum ve yanlışları düzeltmek istiyorum.

Takımdaki bazı oyuncular röportaj yapmak konusunda kendilerini rahat hissetmedi. Öne çıkıp fikirlerini dile getirmenin zor olduğunu söylediler.


Bu röportajı okuyacak olanlara söylemek istediğiniz herhangi bir şey var mı?

Rather: Sword hakkında ortalıkta gezen birçok yanlış bilgi var. Umarım, insanlar onu yapmadığı şeyler hakkında suçlamaktan vazgeçerler. Oyuncuların taraf seçtiği söylentileri de doğru değil. Zamanla, kişisel yayınımla ya da röportajlarla şahsi tecrübemi anlatmak istiyorum.

Profesyonel oyuncuların performansının düşük olmasıyla ilgili eleştiriler, oyuncuların kendi başlarına yüzleşmesi gereken şeylerdir. Fakat,gerçekten kişisel saldırıların ve iftiraların sona ermesini diliyorum. Oyuncular olarak biz de insanız, biz de duygusal anlamda inciniriz. Umarım olumsuz yorumlar yazan insanlar, yorum yapmadan önce yazdıkları kelimelerinin ağırlığı hakkında iki kez düşünürler.

Tarzan: Bu röportajı yapmaktan gerçekten korkuyordum ve biraz da bencillik ederek bunun bana zarar verip vermeyeceği hakkında düşündüm. Ancak ben bu gece sadece gerçeği söylemek için buradayım ve gerçeklerden başka bir şey söylemedim, bu yüzden zarar görmeyeceğimi biliyorum. Buraya doğrulardan başka hiçbir şey konuşmamak üzere kendi irademle geldim.

Sword: Hakkımdaki popüler fikrin bu kadar olumsuz olmasının  kısmen benim suçum olduğunu anladım. Fakat, hâlâ sonuna kadar bana inananlar var. Destekleri için onlara çok teşekkür ediyorum. Worlds’te, üstüne hiçbir şey söyleyemeyeceğim kadar kötü oynadım. Gösterdiğim zayıf performansın farkındayım ve bana inanan insanlara üzgün olduğumu söylemek istiyorum.

Koç Chaos: Çarpıtılan birçok gerçek vardı, bu yüzden Tarzan gibi ben de buraya doğruları anlatmak için geldim. CvMax yayınında istediği her şeyi söylemedi mi? Bu röportajı daha önce veremedik çünkü Worlds için hazırlanıyorduk, bu yüzden bu fırsatı değerlendirip hikâyenin kendimize ait kısmını anlatmak istedik.

 

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir