Güney Kore hükûmetinden Griffin cezaları sonrası resmî açıklama!

Please log in or register to like posts.
Haberler

17 Ocak günü Güney Kore hükûmeti, Griffin cezaları sonrası oluşturulan imza kampanyasına yanıt veren resmî bir açıklamada bulundu. Kore’nin önde gelen espor basınlarından Inven Global bu açıklamayı Koreceden İngilizceye çevirdi, biz de Esporin olarak İngilizce versiyonunu Türk okuyucular için Türkçe olarak sunuyoruz.
Kaynak: https://www.invenglobal.com/articles/10196/kr-government-announces-official-statement-on-re-investigation-of-the-griffin-controversy

20 Kasım 2019’da, Riot Kore’nin eski Griffin yeni DragonX koçu Kim “cvMax” Dae-ho ve eski Griffin yöneticisi Cho Gyu-nam hakkında aldığı disiplin kararları sonrası hükûmeti göreve çağıran bir imza kampanyası başlatılmıştı. İmza kampanyasının 30 gün içinde 200 binden fazla imzaya ulaşmasıyla birlikte, Mavi Saray kampanya hakkında resmî bir açıklama yayınlamak durumunda kaldı. Kültür, Spor ve Turizm bakanı Park Yang-woo imza kampanyasına yanıt verdi.

Mavi Saray’ın konu hakkındaki açıklamaları şu şekilde;
Hükûmet, oyuncuların oyunlara konsantre olabileceği, oyuncuları korumak için çözümler geliştirebilecekleri ve haksız sözleşmelerin gelecekte tekrarlanmayacağı bir ortam yaratmak için elinden geleni yapacaktır.
Bu imza kampanyası sonrası hükûmet “espor oyuncularının haklarını ve çıkarlarını korumak için bir önlem” hazırlamıştır. Tedbir üç maddeden oluşmaktadır.
İlk olarak, standart bir espor oyuncu sözleşmesi oluşturacağız. Ortada bir temel olmadığı sürece, oyuncular haksız sözleşmelerin kurbanları olacaktır.
Hükûmet bu yılın Mart ayında uzmanların, sektördeki kişilerin, eski ve aktif oyuncuların görüşlerini toplayarak bir “standart espor oyuncu sözleşmesi” hazırlayacak. İlgili kuruluşlara danışarak bu yılın ilk yarısında bir kurum kuracağız. Adil Ticaret Komisyonu gibi Kore Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı’nın ana sayfasında “standart sözleşme” ilan edecek ve tedarik edeceğiz. Ayrıca, espor endüstrilerinin bu standart sözleşmeyi kullanmalarını sağlayıp onları denetleyeceğiz.
Çoğu espor oyuncusu kariyerlerine gençliklerinde başladığından, genellikle haklarının ve çıkarlarının düzgün bir şekilde korunmadığı haksız ortamlara maruz kalmaktalar. Küçük oyuncuların sözleşmeleri ile ilgili olarak, ayrı bir “küçükler için standart oyuncu sözleşmesi” hazırlayacağız. Standart sözleşmelerin yaygınlaştığını ve sıkça kullanıldığını görmeyi umuyorum, böylece espor oyuncuları ve şirketler arasında adil bir sözleşme kültürü oluşacaktır.
İkinci olarak, “espor oyuncu kaydını” genişletmek ve yerleştirmek için elimizden geleni yapacağız.
Oyuncuların haklarını ve çıkarlarını korumak için en önemli sistemlerimizden biri “oyuncu kaydı”dır. Şu anda, bazı espor etkinliklerinde oyuncu kaydı yürürlüktedir ve oyuncuların çoğunluğu üzerinde sistematik yönetim veya koruma çeşitli alanlarda yetersizdir.
Espor oyuncu kaydı genişletilirse, oyuncuların bilgileri ve kayıtları yönetilebilir ve oyuncuların maaşları, Kore içindeki veya dışındaki takım hamleleri gibi durumları ile ilgili sistematik koruma mümkün olacaktır.
Hükûmet, Kore Espor Birliği (KeSPA) ile birlikte bu yılın ilk yarısında bir “entegre oyuncu kayıt sistemi” oluşturacak. Tüm resmî esporlarda oyuncu kaydını yapmak ve sistemi mümkün olan en kısa sürede çözmek için elimizden geleni yapacağız.
Bunu yapmak için, KeSPA ve oyun şirketlerinin bir Uzlaşı Belgesi imzalaması ve oyuncu kaydının verimli bir şekilde genişletilerek çözülmesi sağlanacaktır.
Bununla birlikte, hükûmet “oyuncu kaydını” kurumsal olarak desteklemek için Espor Tanıtım Yasası’nı revize edecektir.
Üçüncü olarak, bir espor oyuncu sistemini devreye sokacağız.
Oyuncu kaydı ile birlikte hükûmet, espor oyuncularını sistematik olarak yönetmek ve korumak için bir sistem hazırlayacaktır. Oyuncuların ve liderlerin periyodik olarak uygun eğitimi almasını sağlayacak ve oyuncular için de psikolojik danışmanlık hizmetlerini desteklemelerini sağlayacağız.
Ayrıca, oyunculara haklarını koruma, sözleşmeler, takım hamleleri, yasal bilgiler, vergi işleri ve muhasebe ile ilgili bilgiler, kariyerlerini yönetme vb. konularında tam destek vereceğiz.
Ocak ayında, KeSPA içinde bir “anlaşmazlık uzlaştırma komitesi” kuracağız. Oyuncuların haksız sözleşmeler veya yanlış muamele gördükleri zaman komiteye başvurabilmelerini sağlayacağız. Komite aracılığıyla, önerilen sorunla ilgili uyarılar veya düzeltmeler yapacağız.
Yukarıda belirtilenlerle birlikte, espor oyuncularının haklarını ve çıkarlarını korumak için Kore İçerik Üreticileri Ajansı ile işbirliği yapacağız.

İfade İle Yorumla

1
0
0
0
0
1
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir