Hylissang: Şu anda birbirimize çok daha fazla güveniyoruz

Please log in or register to like posts.
Haberler

Fnatic, kötü başladığı mevsimde işleri 6 haftada düzeltmeyi başardı. Sezona 0-4 gibi çok kötü bir başlangıcın ardından, kendilerini toparladılar ve sonraki haftalarda 9-3 yapmayı başardılar. Playoff’lara kalabilmeleri için sadece bir maç kazanmaları gerekiyor. Hatta Misfits Gaming ve SK Gaming iki maçını da kaybederse buna bile ihtiyaçları olmayacak. Takımın destek oyuncusu Zdravets “Hylissang” Iliev Galabov, takımın toparlanışı ve takımın kafa yapısının nasıl değiştiğiyle alakalı olarak InvenGlobal’a bir röportaj verdi.
Hylissang
Fnatic olarak 0-4 başladığınız mevsimi 9-7’ye getirmek için çok uğraştınız. Geriye dönüp baktığın zaman en çok öne çıkan şey nedir?
Eskisine göre, şu anda birbirimize çok daha fazla güveniyoruz. Önceden tekli dereceli maçı oynuyor gibiydik, takım gibi değildik. Maçları kazanmaktan ziyade çok güzel hareketler yapmaya çalışıyorduk. En Değerli Oyuncu puanları ve özetlerde görünmeyi daha çok önemsedik, en azından ben böyle hissediyordum. Şimdi bunlar hiç umurumuzda değil. Sadece maçlarımızı kazanmak istiyoruz. Playoff’lara kalabilmemiz için maçlarımızı kazanmak zorundayız.
Bunu spor psikoloğumuza ve koçlarımıza borçluyuz çünkü onlar bu konularda bizi geliştirmek için çok uğraştılar.
Geçtiğimiz yılla bu yıl arasında sadece bir oyuncu değişti. Güven konusunda neden böyle bir sorun yaşadınız?
Bunun oyuncu değişimi yüzünden olduğunu düşünmüyorum. Sanırım takım olarak nasıl oynamamız gerektiğini unuttuk. Önceden oyunun haricinde birlikte pek bir şey yapmıyorduk. Şimdi daha fazla takım halinde aktivite yapıyoruz ve birbirimizle konuştuğumuz toplantılar düzenliyoruz. Bu tarz şeyler birbirimizi daha iyi tanımamızı sağladı ve takım gibi oynamamıza yardımcı oldu. Yaşadığımız sorunlarının takımın ya da Nemesis’in yeni oluşundan kaynaklandığını düşünmüyorum.
Bence Nemesis takımımıza çok iyi uyuyor çünkü çok farklı tarzlarda oynayabiliyoruz. Caps varken, işe yarayan sadece bir stratejimiz vardı.
Aktivitelerinizden biri balık tutmak oldu mu? (Hylissang boş zamanlarında balık tutmayı seviyor)
Balık tutmak mı? Hayır. (Gülüyor) Balık tutmuyoruz. Beraber oyun oynuyor ya da film seyrediyoruz. Spor psikoloğumuzun bizim için hazırladığı çok güzel görevler oluyor, bunları beraber yapıyoruz.
Manchester City hakkında yapılan belgeseli seyrettik. Bu belgeselde sahada nasıl oynadıkları, zorlu süreçlerden geçerken ya da galibiyet serilerinde neler yaptıkları ve maçların dışında birbirleriyle nasıl iletişim kurduklarını görüyorsunuz. League of Legends’a çok benziyor. Bence çok güzeldi.
(Bahsedilen belgeselin adı All or Nothing)
Hylissang
Belgeselde izlediğin ve aklında yer eden bir olay var mı?
Belgeselde Teknik Direktör Pep Guardiola oyuncularına şunu söyledi: Eğer size baskı kurarlarsa, şut atmak yerine pas verebilirsiniz. Eğer size baskı kurmazlarsa, topu tutabilirsiniz.
Bu durum League of Legends’ta da aynı sayılır. Eğer baskıya sahipseniz, bunu sürdürürsünüz. Minyon dalgalarını ittirirsiniz. Eğer ormancıları alt koridor tarafındaysa, siz orta koridora gider ve orayı, ormancı orta koridora gelinceye kadar itersiniz. Eğer ormancı alt koridordan ayrılırsa, pas verirsiniz. Orta koridordan alt koridora geçer ve orada oyun yaparsınız. Hatırladığım en önemli şey bu.
Daha önce bu düşünce yapısına sahip değil miydiniz?
Caps varken sahiptik, o ne yapacağını biliyordu. Nemesis, orta koridorda ne zaman hareket etmesi gerektiğine dair karar vermekte biraz eksikti. Belgeselin bu kısmı bize çok yardımcı oldu.
İşler kötü giderken senin düşünce yapın nasıldı? O süreçten geçerken kafandan neler geçiyordu?
Kişisel olarak, üst üste bu kadar maç kaybedince ve takım çok kötü giderken biraz pesimist oluyorum. Biraz umudumu kaybediyorum. İyi bir havada değildim ve artık uyandıktan sonra oyunu oynamak istemiyormuşum gibi hissetmeye başladım. Bizim hakkımızda çok yüksek beklentiler varken neredeyse LEC’in en kötü takımı oluyorduk ve bu durum beni kötü hissettiriyordu. Bunu görmek üzücüydü ancak zaman geçtikçe takım arkadaşlarımla ve koçlarımla konuşmanın bana çok yardımı oldu. Zamanla kendimi düzelttim.
Takımca yaptığınız etkinlikler ve Pep Guardiola’nın felsefesiyle kendinizi düzelttiniz. Belki biraz eğlenmenin de etkisi olmuştur.
Olay sadece Pep Guardiola değildi. Olay, takım olarak bir şeyler yapmamız, eğlenmemiz ve bundan zevk almamızdı. Pep Guardiola’dan esinlenmenin ya da film izlemenin dışında ufak oyunlar da oynadık. Futbol bile oynadık. Belki de bizde eksik olan şey buydu. Hem oyun oynarken hem de oyunun dışında eğlenebilmek.
En azından üstünüzdeki baskıyı azaltmıştır.
Evet. Oyundayken farklı bir bakış açısıyla maça yaklaşmak, maçları çok daha kolay hale getiriyor. Kaybettiğimiz zaman bakış açımız, “Bu maç çok zor. Tüm koridorlar kaybediyor!” şeklindeydi.  Ancak şimdi tüm koridorlar daha rahat şekilde oynuyor. Takımdaki herkes makro oyumuzun çok iyi olduğunu ve iyi oyunculara sahip olduğumuzu biliyor. “İyi bir şey yapacağız, rakibimizden iyi oynayacağız ve maçı kazanacağız” bakış açısı var. En azından bu benim için farklı bir bakış açısı. Maçları kaybedeceğimizi hissedip, kendimi bir şeyler yapmak zorunda hissetmek yerine, takımımın tüm maçları kazanabileceğini düşünüyorum.
Dürüst olmak gerekirse, bu sezon kariyerindeki en kötü sezon başlangıcı oldu. Unicorns of Love’da bile genellikle sezona iyi başlardınız. Bu senin için bile yeni bir his.
Unicorns of Love’dayken iyi oynadığımızı ama istatistiklerin iyi görünmediğini düşünürdüm. Neredeyse sonuncu takım olduğumuzu gördüğümde şoka girerdim. Bana göre çok iyi oynuyorduk ve o kadar kötü olamazdık. Biraz farklı bir durumdu.
En azından şimdi playoff’lara çok yakınsınız. Geçirdiğiniz kötü dönem sırasında bunu biri sana söylese ne düşünürdün?
İnanmazdım. Buraya gelebileceğimize inanamazdım. Çok fazla maç kazanmamız gerekiyordu. Neden ya da nasıl oldu bilmiyorum ama zihinlerimizde bir şeyler yerine oturdu ve şöyle düşünmeye başladık: “Kazanmak zorundayız. Artık kaybedemeyiz. Kaybedersek sadece vaktimizi harcamış oluruz.” Kendimizi zamanında toparlamayı başardık ve umarım playoff’lara kalırız. Hala kesin değil. Umarım playoff’lara gideriz.
Kaynak: https://www.invenglobal.com/articles/7796/fnatic-hylissang-right-now-we-trust-each-other-way-more-than-before-before-that-we-were-playing-like-solo-queue-and-not-really-playing-as-a-team

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir