IG Rookie: Gelecek sene Sihirdar Kupası’nı LPL’e geri getireceğim.

Please log in or register to like posts.
Haberler

Invictus Gaming’in orta koridor oyuncusu Song “Rookie” Eui-jin, Inven Global ile bir röportaj gerçekleştirdi. Esporin olarak bu röportajı sizler için Türkçeye çevirdik.
 

Röportajın orijinali

Çeviri: Hasan Ege Karıksız

Editör: Sıla Öz

 

Merhaba! Kore’ye gitmenin üzerinden ne kadar zaman geçti? Nasıl gidiyor?

Karantina dâhil bir aydan fazla oldu. Geldikten sonra sürekli uyudum. Geçtiğimiz üç yılda mahrum kaldığım bütün uykular için ödüllendiriliyor gibiydim. Kalktığımda dışarısı hâlâ karanlıksa, dönüp tekrar uyuyordum.

 

Koreli hayranlarına da selam demek ister misin? 

Selam. Nasıl başlamam gerektiğini bilmiyorum… (Gülüyor) Çoğu insan ben ve TheShy’a Song Hyeong ve Kang hyeong (Korecede hyeong abi demek, Song Abi ve Kang Abi) diyorlar. Kore’de oynamıyorum ama Worlds’ü kazanmamızın ardından bizi sevmeye başlayan çok fazla insan var gibi duruyor. Bunun için her zaman minnettarım. Profesyonel oyuncular olsak da hayranlar sayesinde varız. Yani ülke fark etmeksizin bütün hayranlar çok değerli ve onlara teşekkür borçluyum.

 

Worlds 2020 yakın bir zamanda sona erdi. Bu turnuvayı maalesef bir izleyici olarak izlemek zorundaydın. Bölgesel elemelerin ardından nasıl hissettin?

Elemelerde kaybettiğimiz zaman kesinlikle kalbim kırılmıştı. Kaybetmemiz çok üzücüydü ve bireysel performansımda çok fazla eksik olmasından dolayı pişmanım. Ama diğer yandan biraz rahatlamış hissettim.

Şahsen yeterince iyi olmayan takımların şans yardımıyla Worlds’e gitmemeleri gerektiğini düşünüyorum. Ne ben ne de takımımız hazırlıklıydı, bu yüzden bu sonucu hak ettik. İyi oynadığımız hâlde bir şeyleri elimizden kaçırmış değildik. Kötüydük ama  zamanla gelişiyorduk fakat Worlds’e katılmayı başaramadık çünkü bir noktadan sonra daha iyi oynayamadık. Kaybetmenin getirdiği pişmanlıklar olsa da “Neden kaybettik?” diye içerlediğimiz bir durum yok.

 

Bütün Worlds maçlarını izledin mi?

Katılamadığımız için uzun süre sonra ilk kez ara verme şansım oldu. Bu ara sırasında Worlds izleyip izlememem gerektiği konusunda çok düşündüm ama turnuva başlayınca ben de gidip izlemeye başladım. Taraftarların “büyük maçlar” olarak gördüğü bütün maçları izledim. Çeyrek finalden itibaren maçların hepsini canlı izledim.

 

LCK ve LPL bu Worlds’te çok güçlü gözüktüler ve turnuva DAMWON Gaming’in şampiyon olmasıyla sona erdi. Bunun yaşanmasını bekliyor muydun?

Ben Kore’deyken bile bir Çin platformunda yayın yapıyorum ve bu yayınlar sırasında genelde düşüncelerimi paylaşıyorum. Bir LPL takımında olduğum için LPL’i destekliyorum ama LCK’in hep güçlü bir lig olduğunu düşünmüştüm. Ezeli rekabet gibi bir durum. Worlds 2018’i kazandığımızda bile kt Rolster’a karşı çok zorlanmıştık.

1 ve 2 numaralı LPL takımlarının çeyrek final ve yarı finalde gösterdikleri performansı izlerken bu takımların sıradan olmadığını düşünmüştüm. DAMWON Gaming yapabileceklerini gösterdi ve oynadıkları her oyunla beraber daha da güçleniyor gibi gözüktüler. Şampiyonluğu kazanabilmelerinin sebebinin de bu olduğunu düşünüyorum.

 

LCK yayınına misafir yorumcu olarak katıldın ve orada yeni bir lakap edindin: Song Chan-ho.

Song Chan-ho mu? Ah, Park Chan-ho yüzünden. (Kore’de Park Chan-ho’ya “çok konuşan adam” derler, çünkü sürekli birileriyle konuşmaya çalışır, hatta bunun için yolunu bile değiştirir) Böyle bir lakap mı kazandım? O kadar konuşkan biri olduğumu sanmıyorum ama sanırım o gün çok iyi bir durumdaydım. Oyunun kendisi de oldukça ilgi çekiciydi. Bu işi yapmak için davet edildiğime göre daha çok konuşmak için çabalamalıyım diye düşünmüştüm… Çok mu konuşuyordum? (Gülüyor) O kadar konuştuğumu gerçekten düşünmüyorum.

Sessiz biri olmadığıma eminim ama o kadar konuştuğumu da sanmıyorum. Gangqui, Caster Jun ve CloudTemplar oradaydı ve daha çok konuşmalıyım gibi gelmişti. Her gün orada yayın yapıyorlar. Onlar için çok yorucu olmalı. Eğer daha çok konuşmaya çalışırsam daha az yorulurlar diye düşünmüştüm bu yüzden çok konuştuğum aklımın ucundan bile geçmedi.

 

TheShy’ın yorumlarını da izledin mi? Yorumları çok netti ve iyiydi, topluluğun da çok hoşuna gitti.

Sanırım TheShy’la o kadar uzun süredir aynı evde yaşıyorum ki böyle şeyleri çok izleme eğiliminde olmuyorum. Birbirimizi fazla iyi tanıyoruz… Büyük ihtimalle o da benim yorumlarımı izlememiştir. (Gülüyor)

 

Haydi daha derin sorulara geçelim. Her zaman çok çalışan biri olduğunu söylüyorsun. “Çok çalışmak” dediğin şey hakkında konuşmak istiyorum.

Birçok insan benim çalışkan olduğumu söylüyor ama öbür türlü genç oyuncuları yakalamayı başaramazdım. Profesyonel oyunculuk kariyerime ilk başladığımda 16-17 yaşlarındaydım. Takımdaki en genç oyuncu bendim şimdi ise en yaşlısı benim. Takıma oyunun içinde ve dışında liderlik etmem gerektiğini düşünüyorum, bu da beni daha çok çalışmaya itiyor. 

Bu benim 7. veya 8. yılım. Ne zaman bir turnuvada oynasak, tekli dereceli ya da antrenman sırasında yapamadığım şeyleri ve neleri geliştirebileceğimi düşünüyorum. Çinli hayranlar sıklıkla “Rookie’nin performansı düşmez” diyorlar. Bunu söylemelerinin sebebinin bu olduğunu düşünüyorum.

Hep değişmeye devam etmek istiyorum. Eğer bunu yapmazsam takılı kalır, durgun bir su olurum. Böyle bir şeyi asla istemiyorum. Ayrıca LoL sürekli değişmeye devam eden bir oyun. Espor kadromuzda da sürekli değişmeler oluyor ve kendimi değiştirmedikçe onlara yetişebileceğimi zannetmiyorum. Bu her zaman aklımın bir köşesinde.

Bir keresinde, bir röportajda biri bana emeklilikle alakalı bir soru sordu, ne zaman emekli olmayı düşündüğünü merak etti. O zaman da fikrim aynıydı: Takım arkadaşlarımı aşağı çektiğimi hissettiğim zaman emekli olacağım. Bunu henüz hissetmedim. Kendim için sahip olduğum en büyük kararlılık bu ve gerçekten elimden gelenin en iyisini yapıyorum, çok çalışıyorum ve pes etmiyorum.

 

Eski koçun Kim Jeong-soo’nun senin hakkındaki yorumu da oldukça etkileyiciydi. Çin’de hayatta kalmak için tek başına çok çalıştığını söylüyor.

Jeong-soo ağabey röportajlarda gerçekten çok iyi iş çıkarıyor. Beni de çok övüyor. (Gülüyor) Söylediğine gerçekten yakın hissediyorum.

Invictus Gaming’e ilk katıldığımda Çin kültürü ve dilini hızlıca öğrenmek istiyordum. Çince öğrenmek istememin bir sebebi… Gerçekten konuşmak istememdi. (Gülüyor) Söylediğim gibi genel olarak çok konuşkan biri değilim ama yakın arkadaşlarımlayken çok konuşkan oluyorum. Oyunun içinde veya dışında fark etmeksizin konuşmayı çok istiyordum ama konuşamadığım için, öğrenmek için elimden gelenin en iyisini yaptım.

Tanıdıkları açısından çok özel bir şeye sahip biri olduğumu düşünüyorum. IG’ye katıldıktan sonra iletişime geçebileceğim çok arkadaşım oldu ve hala o arkadaşlara sahibim. Benim bu kadar uzun süre IG’de kalmış olmamın bir sebebi de bu. Aile gibiyiz. Bana çok iyi davranıyorlar, ben de onlara aynı şekilde karşılık veriyorum. Yolu IG’den geçen çok insan var ve ne zaman benle alakalı iyi bir şeyler söyleseler, kendimi iyi hissediyorum. Jeong-soo’nun röportajını okumadım ama böyle şeyler söylemesi çok iyi hissettirdi.

 

Birçok oyuncu Çin’de yaşamanın en zor tarafı olarak baharatların altını çiziyor. Sen buna nasıl alıştın?

Yemek yemeyi seviyorum. Açıkça söylemek gerekirse ağır baharatlı yemekleri beğenmemiştim. Alışkın olmadığım için sadece yiyebileceğim yemekleri yemeye çalıştım. Bir gün her şey iyileşti. Yemeğimden bir ısırık aldım ve tadı gerçekten çok iyiydi. Şu anda Kore’deyim ama Çin yemeklerini düşünmeye devam ediyorum.

Geçenlerde sosyal medyada Çin yemeği yemeyi çok istediğimden tarifine bakıp kendime yemek hazırlamış olduğum bir gönderi paylaştım. Tadı nasıl mıydı? Nasıl açıklayabilirim… Kötü değildi ama kafa karıştırıcı bir tadı vardı. (Gülüyor) Tadının böyle olması mı gerekiyordu? Yemekleri ve onun gibi şeyleri çok özlüyorum. Şu anda vizem COVID-19 sebebiyle erteleniyor bu yüzden henüz geri dönemiyorum.

 

Evet, COVID-19 yüzünden bu yıl çok zorluk yaşandı. Birçok oyuncu izleyicisiz oynamanın gerçekten kötü bir olay olduğunu söyledi.

Sahnede oynamanın zevklerinden biri kalabalığın kükreyişini dinlemek oluyor. Birçok profesyonel oyuncu da bana katılacaktır. Sahnede oynadıkları zaman daha iyi oynayan oyuncular var tabii, endişelenip normalden kötü oynayanlar olduğu gibi. Ben topluluğu dinlemek istediğim için oynuyorum. Kazanmak güzel ama beraber kutlama yapıp beraber üzüldüğümüz o atmosferi gerçekten çok seviyorum.

Ayrıca Çinli taraftarlar gerçekten çok canlı. Küfür ederken de çok agresif oluyorlar. (Gülüyor) Canlı oldukları gibi, iyi iş çıkardığımız zaman çok seviniyorlar. Buna her zaman minnettarım. Onların olmadıkları maçlar konusunda çok üzgün olmamın sebebi de buydu. Benim yaşadıklarımı deneyimleyen herhangi bir oyuncu benle aynı fikirde olacaktır.

 

LPL’de yabancı bir oyuncu olarak oynuyorsun ama artık dört yıl geçmiş oldu. LPL’de yerli oyuncu kabul edilebilirsin ama başvurmadın. Bunun bir sebebi var mıydı? 

Başlangıçtan beri, bir LPL oyuncusu olduğumu düşünüyordum. Kendimi asla dışarıdan gelen bir yabancı olarak görmedim. Bir LPL oyuncusu olmaktan gurur duymak için, iyi şeyler başarmak için elimden gelenin en iyisini yaptım ve çok iyi bir iş çıkardığımı düşünüyorum. Koreli bir yabancı oyuncu olarak Çin’de takdir edilmek için de çok çalıştım. Neyse ki birçok taraftar beni çok sevdi, bu yüzden dört yıl geçmiş olsa da yerli oyuncu olarak sayılmak için başvuru yapmaya ihtiyaç duymadım.

 

Daha önce yaşından bahsettin, çalışmazsan eğer genç oyunculara yetişemeyeceğinden bahsettin. Profesyonel oyuncuların yaşlanma eğrisi hakkında ne düşünüyorsun?

Espor bütün vücudun kullanıldığı geleneksel sporlara kıyasla el ve beyin ile oynanan bir spor. Beyin yıllar geçtikçe gelişebiliyor olsa da yaşlandıkça ellerimizin yavaşladığını düşünüyorum. Çok çalışmama rağmen henüz bunu değiştirmenin bir yolunu bulamadım. Geleneksel sporlarda, devamlı antrenman yaparak kaslarını geliştirebilirsen yaşlanmanın getirdiği dezavantajları kapatabilir. Ronaldo ve Messi’ye bakın: hâlâ çok iyi iş çıkarıyorlar. Farkın bu olduğunu düşünüyorum.

StarCraft günlerini düşünüyorum, profesyonel oyuncuların çoğu yaşlandıkça hünerleri gerilediği için emekli oluyorlardı. Tabii ki istisnalar var ama profesyonel oyuncular için en azından espor içerisinde bir yaşlanma eğrisi olduğuna katılıyorum. Yaşlanma eğrisi ile en iyi şekilde baş etmek için elimden geleni yapıyor olacağım.

 

Bu kadar zaman aktif olarak devam edebilmek için sağlıklı kalmak da çok önemli. Profesyonel oyuncuların ortak olarak yaşadıkları rahatsızlıklar bilek veya sırt ağrıları. Bu konuda ne durumdasın?

Neyse ki daha böyle bir şey yaşamadım. Bunun çok egzersiz yapmadan veya tedavi görmeden bu kadar süre aktif olabilmemin en büyük sebeplerinden biri olabileceğini düşünüyorum. Vitamin alıyorum ama özel bir şey yapmıyorum. Öyle uzun süre yedek oyunculuk da yapmadım, geçen sene babamın hastalığı sırasındaki ara haricinde uzun süredir ara da vermedim. Diğer oyunculara kıyasla daha sağlıklı olmak bir nimet. Belki de vücut yaşım gençtir. (Gülüyor)

 

Her sene genç oyuncular geliyor. Eski bir oyuncu olarak genç yeteneklerin yukarı gelmesi hakkında ne düşünüyorsun?

Çok uzun bir süredir tek bir oyunu profesyonel bir oyuncu olarak oynuyorum, bu yüzden bu oyuna karşı derin bir sevgim var. Hâlâ eğlenceli. Hâlâ kazandığımdaki o heyecan veya kaybettiğimde yaşadığım o sinir duruyor. Bu yüzden LoL’ün çok, çok uzun bir süre daha bizimle olmasını istiyorum.

Buna rağmen hep şöyle düşünürüm: Eğer bir oyuncu veya bir takım her şeyi uzun bir süre kazanırsa oyun evrilemez. Çaylaklar gelmek zorunda, gelirlerse onlardan önce iyi olan oyunculara yetişirler, çarpıcı maçlar oynanır ve birileri kazanır… Böyle bir hikaye sahne için bir artı olacaktır. 

Sonuç olarak, bu bir oyun ve yarışma beraber yapılmalı. Oyunun gelişmesi için birlikte olmalıyız ve oyun uzun bir süre devam etmeli ki profesyonel oyuncular daha iyi karşılık görsün. Bundan sonra, koç olmak veya sahnedeki başka bir pozisyona geçmek için çok daha iyi bir şansımız olur. Bir oyuncunun çekilmesi üzücü bir durum olabilir ama uzun vadede kuşak değişimi önlenemez ve gerekli.

 

Değişime önderlik eden orta koridorlar Worlds 2020’de iyi sonuç elde ettiler. Showmaker ve knight akla ilk gelen isimler.

4 LPL takımı Worlds’e katıldı. Ortak noktaları, benim hakkımda çok iyi şeyler düşünüyorlar. Başka bir oyuncu benle ilgili iyi şeyler söylediğinde çok iyi hissediyorum ve onlara daha fazla tavsiye vermek istiyorum. Hepsi çok iyi oyuncular ama eksikleri var ve bu eksiklerin bazılarını görebiliyorum. Worlds’e gidememiş olsam da bunları görüyor ve düşünebiliyorum.

knight Suning’e kaybetti ve finale gidemedi. Angel da çok iyi bir iş çıkardı. knight büyük ihtimalle en büyük pişmanlığı yaşayacaktır. Maçları izlerken ona çok üzüldüm. Bu hissiyatı çok iyi biliyorum. Herkes onun çok üst seviye bir oyuncu olduğunu düşünüyor. ESPN’in power ranking’inde en üstteydi ve Çin’deki herkes onun her zaman en iyisi olduğunu söylüyordu.

Zihinsel olarak çok fazla baskı altında olduğu için oyunları biraz daha muhafazakar oynadığını düşünüyorum. Daha rahat olduğu bir çevrede olsaydı, LPL’in özgür tarzı daha belli olacaktı. Bu kadar baskı altında bir durumdayken yarı finale çıktığı için onunla gurur duyuyorum. LPL’i temsil eden çok büyük bir orta koridor oyuncusu olacağına inanıyorum. Kendini bu kadar kanıtladı. Bu sadece gelişme süreci.

Finalde kaybetmiş olsa da, Angel da turnuva boyunca gelişme gösterdi. ShowMaker hakkında bir şey söylemeye gerek olmadığını düşünüyorum. Çok büyük bir oyuncu ve öyle olmaya devam edeceğine inanıyorum. Bu yıl ilerleyen bütün orta koridor oyuncularını seviyorum. Hepsi benim hakkımda olumlu konuştu. (Gülüyor)

 

Ah, bu arada, Suning’in TOP Esports’u yenerek finallere gideceğini tahmin etmiş miydin?

Bundan yayınlarımda sıkça bahsettim. Dürüstçe söylemek gerekirse çeyrek final performanslarına göre Suning’in kazanmak için daha büyük bir şansı vardı. TOP Esports stillerini koruyabilseydi, kazanabilirlerdi ama yapamazlarsa Suning kazanacaktı. Yaşanan da tam olarak bu oldu.

 

Şimdi konuyu değiştirelim. Düşüşler bütün oyuncular için normal şeyler. 2019 yılı da senin düşüşün olmuş olabilir.

Profesyonel oyunculuk kariyerim başladığından beri en karanlık sezonum 2019 Yaz Mevsimi’ydi. Babam o sırada çok hastaydı ve bir süreliğine Kore’ye dönmüştüm.

Daha önce söylediğim gibi, biraz yaşlandıktan sonra yeterince antrenman yapmazsam genç oyunculara yetişemeyeceğimi hissettim. Bunu Sezon 7’den beri hissediyorum. Daha sıkı antrenman yapmayı denememin sebeplerinden biri bu. Geçen yıl ise ne harcayacak zamanım vardı ne de mantalitem. Zihinsel olarak çok rahatsızdım.

Profesyonel olduğum için, profesyonellik göstermem gerekiyordu ama yapamadığım için pişmanım. Yine de Worlds’e gittim ama. (Gülüyor)

 

Oyunun dışında olmak zorlayıcı olmuş olmalı. Bunu nasıl aştın?

Neyse ki sonuçlar antrenmanlarımı doğruluyor. Antrenman yapmazsam kötü oynuyorum. O kadar kötü oynuyorum ki, sıradan bir profesyonel oyuncunun verdiği kadar bile performans veremiyorum. Eğer çok çalışırsam, o zaman bütün çalışmamın karşılığını alıyorum. Kendimle ne kadar gurur duyduğum ve kendime olan saygım ne kadar çalıştığıma bağlı. Çok fazla denememin sebeplerinden biri bu.

O zamanlar gerçekten çok çalıştım yani. Babam profesyonel oyuncu olmamı çok seviyor. Zihinsel kısım sağlıklı olmak için çok önemli. Ne kadar fazla mutluluk getiren şey olursa o kadar iyi. Benim maçlarımı izler ve daha çok gülümserse, babamın üzerindeki baskı azalır diye düşündüm. Çok çalışırken aklımda hep bunu tuttum, sonuçlar da takip etti.

Şampiyonluğu kazanamadığım için yeterince tatmin edici değildi ama beklediğimden daha iyiydi. Çeyrek finallere kalabileceğimizi düşünmemiştim. Ben orta koridor oyuncusuyum, bu rol takımın merkezinde yer alması gereken bir pozisyon. Bunu yapmayı başaramadım ama takım arkadaşlarım bana güvendi ve benimle beraber çalıştılar. Aynı zamanda hem minnettardım hem de üzgün hissettim.

 

Yani düşüşlerinin üstesinden daha çok çalışarak geliyorsun.

Tatmin olana kadar uyuyamıyorum. Bilirsin, “otobüse binmek” diye bir deyim vardır. (Kore’de, “otobüse binmek” taşınmak anlamına geliyor.) Bunu anlayamıyorum. Pozisyonumdan dolayı olabilir. Eğer “otobüse biniyorsam” kazanmış gibi hissetmiyorum. Bu kadar uzun süre aktif oyunculuğa devam edebilmemin bir sebebi de budur belki. İnsanlar çok güçlü olduğumu söylüyorlar, eğer olmasaydım, bugün bu noktada olamazdım. 

Her zaman bunu düşünüyorum. Burada olmamın sebebi iyi olmam. Başardıklarımı takım arkadaşlarım olmadan başaramazdım ama sosyal olarak tanınıyorum, oyunda takdir ediliyorum ve bireysel olarak yeterince iyi olduğum için iyi para da kazanıyorum. Beni çok seven hayranlarım da var. Bu yüzden onlara performansımla bunun karşılığını vermem gerektiğini düşünürüm hep. Yeterince iyi oynayamadığım zamana kadar aynen bu şekilde elimden gelenin en iyisini yapmalıyım. Yapmak zorunda olduğum şey bu.

 

Bu konuyu açtığına göre, bir zamanlar 10 milyon dolar maaş aldığın söyleniyordu. Burada bununla alakalı bir şey söyleyebilir misin?

Bu gerçekten çok ilginç. Kore’de biriyle tanıştığım zaman bana soruyorlar, “Gerçekten maaşın 10 milyon dolar mı?” diye. (Gülüyor) Sana gerçeği söylüyorum, değil. O civarda değil ama IG bana çok iyi para ödüyor, gerekenden fazla ödüyor.

 

2015’ten beri IG’desin. Başka oyuncularla başka bir takımda oynamayı hiç düşündün mü?

Başka takımlardan teklif geldi ama ben biraz tırsak biriyim. Yeni bir çevreye adapte olmak zorunda olmaktan korkuyordum. Bazen bunu düşünüyorum ama. Başka oyuncularla oynamak eğlenceli olabilir diye düşünüyorum ama bu düşünceleri hep o seviyede bıraktım. Takım da bana gerçekten çok iyi davranıyor.

 

IG ile devam edeceksin diyebilir miyiz o zaman?

Büyük ihtimalle. Galiba öyle yapacağım. (Gülüyor)

 

Çok konuştuk, zaman uçup gidiyor. Bu kadar konuşmak yorucu muydu? (Gülerek)

Konuşmayı seviyorum. Bu beni yormuyor. Son zamanlarda kaliteli şekilde dinleniyordum da. Bu kadar uzun süredir evde olduğum için enerjimi kullanacağım çok yer yoktu. Son zamanlarda spor salonuna gidiyordum… Ancak spor salonuna gitmek ya da arkadaşlarımla buluşmaktan başka yapacak çok fazla şey yoktu.

 

Toparlamanın vakti geldi diye düşünüyorum. 2021 için aldığın bir karar var mı?

Çok iyi iş çıkaracağım. İyi iş çıkarmam gerek. Hep, her sene benim son senem olabilirmiş gibi düşünüyorum. Ah, küstahça durabilir ama gelecek sene Sihirdar Kupası’nı LPL’e geri getireceğim. Ona dokunduğum son andan beri çok vakit geçti.

 

İşte son sorumuz: Bir oyuncu olarak taraftarların seni nasıl hatırlamasını istiyorsun?

Eskiden, güvenilir bir oyuncu olarak hatırlanmak istiyordum. Son zamanlarda ise insanların “Evet, o LPL’i temsil etmiş çok büyük bir oyuncuydu” diyeceği biri olmak istiyorum. Bunun herkes için aynı olduğunu düşünüyorum. Çok, çok uzun bir süre daha hatırlanmak istiyorum, emekli olduktan sonra bile.

İfade İle Yorumla

6
0
0
0
0
30
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir