Kirei: IWCQ'daki problemin büyük bir kısmı takım içi iletişimdi

Please log in or register to like posts.
Haberler

Dark Passage’ın son zamanlarda öne çıkan shot caller’ı Kirei’yle konuştuk ve ligle, diğer takımlarla ve geçmiş tecrübeleriyle ilgili bir sohbet gerçekleştirdik.

Merhaba Thomas. Öncelikle en yakın maçtan başlamak istiyorum. Bir win streak yakalamıştınız ama Fenerbahçe’yle oynadığınız son maçı kaybettiniz. Hatchy taraftar grubunuzda bununla ilgili bazı açıklamalar yaptı ama senin bu konudaki düşüncelerin neler?
Kirei: Aslında takım kompozisyonumuz sayesinde snowball olabilirdik. Taliyah’ı jungle’da görüp ilk kanı aldığımda “Tamam, artık oyunu organize edebilirim.” dedim. Top’a gank düşündüğümüzde lane istediğim kadar ittirilmemişti ve healing pot’lar kullanılmıştı, bu yüzden orada bir şey deneyemedik. Aslında basit bir deneme gibi görünüyor ama çok fazla zaman harcadım, bu esnada farm yapabilirdim. Sonrasında neredeyse 30 saniyelik bir kaybım oldu ve 2-3 kamp kaçırdım. Buna ek olarak küçük mekanik hatalarım da vardı. Mid’e gank attığım pozisyonda da biraz fazla zorladık ve o kadar geri düştükten sonra aslında maç bitmişti.

Dark Passage’da istikrarlı bir oyun ortaya koydun, insanlar Braum shot call’unu konuşuyorlar hala.

Kirei: Braum’un pozisyonunda yaptığım şeyi shot call olarak değerlendirmiyorum. Evet bize maçı getirdi ama o kadar da etkileyici değildi çünkü ondan önce görüşlerin nerelere yerleştirileceği, hangi yeteneklerin ne zaman kullanılacağı gibi oyun içi kararlar çok daha önemliydi. Farkındayım çok hype bir andı ama Baron denememizde garip bir pozisyonda kaldığımızda nasıl savaşacağımızla ilgili call vermek daha etkileyiciydi bana göre.
Önceki takımlarında da shot caller olarak bu kadar rahat hissetmiş miydin? Şu anda rahat hissetmenin sebebi sence ne?

Kirei: Hemen hemen evet. Ama önceki takımlarımda daha zor olabiliyordu. Mesela bir takımımda gaming house’ta yaşamıyorduk ve insanlar motive değildi. Böyle bir takımdayken takım oyununu geliştirmeniz çok zor oluyor. Bireysel olarak iyi oynasanız bile takım oyunu oynayamadığınızda bütün takım bireysel olarak kötü görünüyor. Diyelim ki bot’a gank attınız ama orayı çok kötü oynadılar, o zaman herkes int’liyormuş gibi görünüyor. (Gülüyor.) Sonrasında her şeyi düzeltmek çok zor oluyor ama bu takımda farklı.

Aslında scrim’lerde deneyip yapamadığımız şeyleri maçlarda yapabildik. Bence Türk takımlar scrim’lerde biraz troll’lüyor ve avrupalı takımlar da bunun farkında. Bu yüzden scrim’lerde çok fazla kill görebilirsiniz. Ama ligde çok daha dikkatli oynuyorlar, hatta bazen biraz fazla dikkatli. Ama bu hata yapmamamızı sağlıyor ve böylece mid game’i yönlendirip “Tamam, hadi bunları bunları yapalım.” diyebiliyorum. Böylece oyunları kazanıyoruz.

Finallere yaklaşıyoruz ve Dark Passage iyi bir çıkış yakaladığı için final adayları arasında gösteriliyor. Sence playoff’lara gidebilecek misiniz? Eğer başarabilirseniz playoff’larda DP ne yapar?

Kirei: Önümüzdeki maçlarda YC ve BUR ile oynuyoruz. Önemli maçlar çünkü eğer yenilirsek YC ile aynı skora geliyor olacağız ve önceki maçlardan dolayı bize karşı avantajlı olacaklar. Yani bu hafta YC ve BUR’a karşı kazanmak zorundayız. Eğer kazanamazsak playoff’lara gitme imkanımız çok düşük. Win streak yakalamış olsak da bir önemi yok çünkü biz takıma gelmeden önce önce çok fazla maç kaybedilmişti. Yani önümüzdeki maçları ya kazanırız, ya da bg. 🙂

Peki sence kazanır mısınız? YC maçı önemli bir maç sizin için.

Kirei: Emin değilim çünkü şu anda onların ne yapabileceklerini çok da bilmiyoruz. Savage ligdeki diğer jungle’lara göre çok iyi işler yapıyor ama Koreli oyuncularla takım iletişimi büyük bir bariyer olabilir. Bu yüzden takım olarak nasıl oynayacaklarını merak ediyorum. Bireysel olarak iyiler ve bireysel yönlendirmelere çok da ihtiyaçları yok, bu onların avantajına.
SoloQ’daki başarını herkes biliyor ama bazıları seni takım oyunu konusunda eleştiriliyordu. Buna katılıyor musun?
Kirei: SoloQ’da bütün bilgimi kullanıyorum ve objektiflere odaklanıp oyunu ileri taşımaya uğraşıyorum. Try hard oynamazsanız zaten kaybediyorsunuz. Aynısını takım oyununda da yapıyorum ve bence hiçbir farkı yok. Bu ikisi birbirini geliştiren şeyler ve birbirinden çok farklı oldukları fikri bana hiç mantıklı gelmiyor. Bence bu sadece bir meme. Aslında meme demek istemiyorum ama geçmiş sonuçlarıma baktığınızda çok da iyi görünmüyorlar ve sanırım insanlar sadece geçmişi hatırlıyor.
Sence ligdeki iyi takım ve en iyi jungler hangisi?
Kirei: Royal Bandits olabilir, şu anda diğer takımlar için bir tutarlılıktan bahsetmek zor. Ligdeki bütün takımlar birbirini yenebilir gibi görünüyor. Bazılarının şansı daha yüksek olabiliyor ama yine de kesin konuşamıyorsunuz.
Jungler olarak Stefan’ı söyleyebilirim sanırım. İyi bir Kindred oyuncusu ve Graves’te de öyle ama takım oyunu devreye girince her şey farklı olabilir. Yine de dışarıdan, bireysel çerçevede baktığımda en iyi görünen o diyebilirim.

Peki Naru?

Kirei: Naru? (Gülüşmeler.) Henüz emin değilim, daha önce jungle oynarken görmedim. Ama bu oyunu çok uzun zamandır oynuyor ve bu konuda bayağı bilgili. Ormancı rolü biraz da oyun bilgisine dayanan, takımına nasıl rehberlik ettiğine bakan bir rol. Mekaniklerini bilmiyorum ama bu anlamda başarılı olabilir. Wisdom biraz tilt’ti, Naru daha iyi olabilir.


Peki biraz geçmişe dönelim. IWCQ 2016 kariyerinin en büyük fırsatlarından biriydi. 3-2’lik INTZ mağlubiyeti sonrası neler hissettin?
Kirei: Son oyunu dakikası dakikasına hatırlıyorum. (Gülüyor.) Aslında problemin büyük bir kısmı takım içi iletişimdi çünkü çoğu Türk oyuncunun ingilizcesi iyi değildi. Mesela Elwind SoloQ’da İngilizce yazabiliyordu ama konuşurken gerçekten iyi değildi. Maçtan sonra bir şeyler açıklamaya çalışıyordum ama “Şükrü gelip bana söylediklerini çevirir misin?” diyordu. Bazen oyun içinde TP’yi durdur diyordum ve bunu anlamadığı için zor pozisyonlara giriyordu. Bunun dışında o zamanlar çok da iyi bir shot caller da değildim, idare eder seviyedeydi. Ama şu an oyunla ilgili çok daha fazla şey biliyorum ve şu anda oyunda ne yapmamız gerektiğini tam anlamıyla biliyorum diyebilirim.

ŞL’den başka teklifler de aldığını duydum. Neden Dark Passage’ı seçtin?

Kirei: Hatchy ve Humanoid’in Dark Passage’a gideceğini duydum, Humanoid’i bireysel olarak bildiğim için ve daha önce birlikte oynadığımız için gidebileceğimi düşündüm. Açıkçası diğer tekliflerde takım iyi görünmedi, ne kadar iyi olsam da taşıyamam diye düşündüm.

DP’ye tekrar transfer olmadan önce bazı fanların sana karşı önyargısı vardı, gelirken çekincelerin var mıydı?
Kirei: Hayır, vardı diyemem. Relegate olmaması için çağırılmıştım ve tanıdığım isimler de vardı. Zaten hemen hemen her split “Hey bro oralarda mısın, gelmek ister misin?” diyorlardı ama bu zamana kadar kabul etmemiştim. Yani kötü hissetmedim çünkü zaten sık sık konuşuyorduk.
Son olarak, bu sezondan sonra DP’de devam etmeyi düşünüyor musun yoksa başka planların var mı?
Kirei: Şu anda bir plan yapmak çok zor, önce masada neler var bir bakmam sonra da en iyi opsiyonu seçmem gerekiyor. Şimdiden “Dark Passage’da kalacağım.” demek çok zor, bunu hiçbir oyuncu yapamaz muhtemelen. Bakalım. 🙂
Peki Kirei röportaj için çok teşekkür ederim. Ligde iyi şanslar.
Kirei: Ben teşekkür ederim, eğlenceliydi.

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir