Kore’de antrenman rehberi: Asla uyumayan şehirde nasıl verimli çalışılır?

Please log in or register to like posts.
Haberler


Kore’nin önde gelen espor basınlarından Inven Global tarafından İngilizce olarak sunulan bu rehberi biz de Esporin olarak siz Türk okuyucular için Türkçe olarak sunuyoruz.
Kaynak: https://www.invenglobal.com/articles/10182/feature-a-bootcampers-guide-to-korea-how-to-be-efficient-in-the-city-that-never-sleeps
Çeviri: Sercan Tuncel
Editör: Asu Taştan
Bildiğiniz gibi Güney Kore esporun öncüsü olan bir ülkedir. 90’ların sonlarından bu yana Starcraft, Kore’nin resmi olmayan ulusal oyunu olarak kabul edilen bir oyun olmuştur ve oyunun popülaritesini takip eden espor sahnesi Kore’nin alt kültürlerinden biridir.

Son on yılda, League of Legends dünyadaki en popüler çevrimiçi oyun oldu ve Kore’deki popülaritesi de çok yüksek. Örneğin PC bang (ülkemizdeki internet kafe tarzı mekanlar) en sevdiğiniz popüler PC oyunlarını oynamak için saatlik ücret ödediğiniz bir yerdir. Ülkedeki internet kafelerde her hafta düzenli olarak yapılan bir araştırma sonucu elde edilen verilerle oluşturulan aşağıdaki infografiğe göre League of Legends, bilgisayar oyunlarında uzun yıllar boyunca en popüler olanıdır.

▲ Kore internet kafelerinde oynanan oyunların haftalık infografiği (Kaynak: DailyGame)

En sevdikleri oyuna ulaşmaları bu kadar kolay olunca, Kore LoL espor sahnesi her zamankinden daha fazla büyüyor ve pek çok genç bir sonraki espor süperstarı olmak için çabalıyor. Ayrıca Kore’deki LoL sunucusu, dünyadaki muadilleri arasında en iyisi olarak kabul ediliyor. Günümüzde dünyadaki birçok insan çeşitli nedenlerle Kore’ye seyahat ederken League of Legends oyuncuları için bu nedenlerden biri Kore’de tekli dereceli oynamak.
İster profesyonel bir takıma girmeye çalışan amatör bir oyuncu, ister içerik üretip tekli sıra oynamak için Kore’ye gelen bir içerik üreticisi ya da sadece tekli sıra oynayıp Faker ile tanışmayı umarak Kore’ye seyahat eden sıradan bir oyuncu olun, Kore hakkındaki bu rehber zamanınızı nasıl verimli bir şekilde geçirebileceğiniz konusunda size yardımcı olacak.

BARINMA

Dünyanın neresinde olursanız olun, başınızın üzerinde bir çatıya ihtiyacınız vardır ve nereye giderseniz gidin, yaşamak için verimli ancak uygun fiyatlı bir yer bulmak zor olabilir. Kore’de, başınızın üzerinde bir çatıya sahip olmanın iki ana yolu vardır.
Birincisi “Goshiwon” adlı bir yerde yaşamak. Goshiwon da ne? dediğinizi duyar gibiyiz. Goshiwon, rezidans binalarda ucuza kiralayabileceğiniz küçük ama özel bir odadır. Fiyatları ise 300 bin ile 500 bin KRW arasındadır (TL ile yaklaşık 1500 TL ile 2500 TL) Bu odalar, ortak alanda ücretsiz olarak noodle, pilav ve kimchi sunar, bu nedenle düşük bütçeyle seyahat edenler için bu Goshiwonlar yaşamak için mükemmeldir.
Ancak, daha önce de belirttiğimiz gibi, bu odalar çok küçüktür ve odalar birbirine çok yakın olduğu için diğer odaların gürültüsüne maruz kalabilirsiniz.
Antrenman için Kore’ye gelen amatör/profesyonel oyunculara göre, çoğu PC bang denilen internet kafelerde vakit geçirdi çünkü Goshiwonlarda oyunu oynarken diğer insanlardan gürültü konusunda şikayetler alıyorlardı. Goshiwonlar bütün Kore’de bulunabilir ve Kore’ye gidip düşük bütçeyle bir aydan fazla kalacak herkese tavsiyemizdir.


▲ Goshiwon odaları küçüktür ve diğer odalardan çok gürültü alır fakat ucuzdur. (Kaynak: @KGoshiwon)

Mevcut diğer bir seçenek, kısa süreli sözleşmelerle bir yer kiralamaktır. Bu odaların büyüklüğü Goshiwon odalarından biraz daha büyük olmaktan lüks dairelere kadar değişebilir. Bu tip yerlerin hedef kitlesi iş veya tatil için Kore’ye 3-6 ay yaşamaya gelen insanlardır. Bu tarz yerleri Seul’ün her yerinde bulabilirsiniz fakat çoğu Seul’ün Gangnam ve Sillim bölgesindedir.
Ancak yabancılar bu odaları almak için bir Koreli yardımına ihtiyaç duyacaklardır. Bu odaların sözleşmeleri ya doğrudan sahibiyle ya da emlakçılar aracılığıyla yapıldığından, sözleşmeleri imzalamak için bir Koreli’nin sözleşme imzalamasına yardımcı olması gerekir.


▲ Kısa süreli sözleşmelerle tutabileceğiniz bir oda örneği, kesinlikle Goshiwonlardan iyi görünüyor.

PC BANG DENİLEN İNTERNET KAFELER


▲ Bir internet kafedeki standart istasyon, ekranda sipariş edebileceğiniz yemekleri görebilirsiniz.

Bir espor hayranı olarak, PC bang’ler kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerler. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu PC bang’ler Türkiye’dekinden daha farklı bir kültürle oluşturulmuş internet kafelerdir. Bu internet kafeler Kore’nin her yerinde bulunur ve saatte yaklaşık 1000 ila 1500 KRW (kabaca 6 TL ile 9 TL) ödeyerek oynamak istediğiniz tüm popüler bilgisayar oyunlarının tadını çıkarabilirsiniz.
Bu mekanlar 24 saat açıktır bu yüzden gece geç saatlere kadar buralarda zaman geçirebilirsiniz. Gittiğiniz internet kafeye bağlı olarak hazır noodle, sosisli, patates kızartmaları sipariş edebilirsiniz, bu sebeplerden dolayı bu internet kafeler oyuncular için cennet tarzı yerlerdir.


▲ Oturduğunuz yerden sipariş edebileceğiniz yemekler

ULAŞIM

Kore ile ilgili birçok harika şeyden biri toplu taşıma araçlarının ne kadar uygun olduğudur. Kore’deki, özellikle Seul’deki toplu taşıma sistemi dünyanın en iyilerinden biridir. Metro haritasının kendisi çok kafa karıştırıcı olsa da, toplu taşıma ile A noktasından B noktasına ulaşmanıza yardımcı olacak yabancı dostu uygulamalar var.


▲ Seul Metro Haritası. O kadar da karışık değil, değil mi? (Kaynak: Seoul Metro)

YEMEK

Seul’ün asla uyumayan bir şehir olarak görülmesinin bir nedeni var. Birincisi, birçok yer 7/24 açık. Her köşede bulabileceğiniz marketlerin, akşamdan kalmalarınızı iyileştirecek çorbacıların ve Kore barbeküsü bulunan restoranların çoğu neredeyse 7/24 açıklar. Marketlerde, yaklaşık 2500 KRW (kabaca 12 TL) ile noodle ve üçgen Kimbap’tan oluşan basit bir yemeği kolayca alabilirsiniz. 7/24 açık olan restoranlar da var ve yemekler 5000 KRW (kabaca 30 TL) kadar ucuza mal oluyor.


▲ Bunun gibi basit bir yemeği 18 liranın altına alabilirsiniz. (Kaynak: steemit.com/@maybemay)

Kore ayrıca, gece gündüz neredeyse her zaman hizmet sunan inanılmaz bir yemek sistemine sahiptir. Sabah 3’te kızarmış tavuk bulabileceğiniz başka bir ülke olduğundan şüpheliyim. Kızarmış tavuktan bahsetmişken, Kore’de inanılmaz derecede popüler ve yurtdışında bile popülerlik kazanıyor. Kızarmış tavuk ve biradan oluşan -bira Kore’de ‘mekju’ olarak telaffuz edilir- Chi-mek adlı bir menüyü denemenizi tavsiye ederiz. (Kelime ingilizce chicken kelimesinden chi’yi, korece mekju kelimesinden mek’i alarak oluşur. Kısaca tavbir veya tavukbira diyebiliriz.)


▲ Kore tarzı Chimek (Kaynak: CNN)

TURİSTİK GEZİ

Kore’de bulunduğunuz süre boyunca ziyaret edebileceğiniz sayısız yer var. Ancak, League of Legends hayranı olarak mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer var o da LoL Park.


▲ LoL Park girişi

League of Legends hayranları için LoL Park bir çocuğa oyuncak mağazası gibi bir yer. Sadece tüm LCK maçlarına ev sahipliği yapmakla kalmaz, aynı zamanda güzel bir dükkan, Bilgewater Cafe ve kendi internet kafesi gibi birçok yere de ev sahipliği yapar.


▲ Bilgewater Cafe (Pizzası çok güzel)

Turistik gezi için ziyaret edebileceğiniz başka bir yer Gyeongbokgung. Seul’ün kalbinde yer alan bir saray (LoL Park’tan çok uzak değil) ve gidip görebileceğiniz Kore tarihinin önemli bir simgesi. Sarayın yanında Hanbok adı verilen geleneksel Kore kıyafetleri de kiralayabilirsiniz ve eğer yaparsanız, saraya giriş ücreti ödemezsiniz.


▲ Gyeongbokgung gece görünümü (Kaynak: ivisitkorea.com)

Seul’de geçirdiğiniz zamanda mutlaka tecrübe etmeniz bir diğer şey gece hayatıdır. Itaewon, Hongdae ve Gangnam, gençlerin çoğunun takılmak, içmek ve kulüplere gitmek için dışarı çıktıkları ilçelerdir. Çoğu bar, kulüp ve hatta bu bölgelerin sokakları tüm gece dünyanın her yerinden insanlarla dolu olacak, bu yüzden yeni arkadaşlar edinmekten çekinmeyin.


▲ Hongdae’de sokak sanatçıları (Kaynak: dailytravelpill.com)


▲ Gece vakti Itaewon sokakları (Kaynak: theseoulguide.com)

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir