League of Legends

Liste: Zeitnot ve eski partnerleri

Wolf isminin Bahçeşehir SuperMassive’le anılmasıyla beraber gözler Zeitnot’a çevrildi. Aslında Zeitnot, destek konusunda yüzü gülen bir isim değildi. Uzun soluklu kariyerinde ona alt koridorda birçok isim eşik etti. 2015’ten bu yana tam 10 farklı yerli ve yabancı oyuncu Baba’yla aynı koridoru paylaştı. Yüzünü güldürenlerin sayısı ise bir elin parmaklarından az oldu…

Peki Baba’nın bu partneriyle uyumu nasıldı? Şükrü ile başlayan süreçte Wolf’a gelene kadar neler yaşandı? Bu yazıda Zeitnot’un profesyonel VFŞL kariyerindeki desteklerini ve onlarla yaşadıklarını listeledik.

1) LELOUCH

Yıl 2015. Şampiyonluk Ligi’nin profesyonel anlamda ilk yılı. HWA Gaming forması giyen Zeinot’un yanında, şu sıralar IRL yayınlarıyla ün salan Şükrü var. Bu ikili, ligin profesyonel olarak nitelendirilmediği 2014 sezonunda da yan yana oynamıştı. Birliktelikleri 2015 Kış Mevsimi’nin sonuna kadar devam etti. İkiliye; fabFabulous, Stomaged ve wtcN eşlik etti.

HWA Gaming, lig aşamasını 11-3 kapatarak üçüncü sırayı elde etti. Çeyrek finalde Team Turquality’yi 3-2 mağlup eden takım, yarı finaldeki Dark Passage engelini geçemeyerek mevsimi noktaladı. Mevsimin sonunda Zeitnot takımdan ayrılarak Dark Passage’ın yolunu tuttu.

Şükrü, aynı mevsimde BPI ile ŞL Elemeleri’nde mücadele ettikten sonra oyunculuk kariyerini sonlandırdı. 2016’da yolu Zeitnot ile bir kez daha kesişti ve alt koridor olarak kupa kazanamayan ikili, koç – nişancı olarak TBF şampiyonluğu yaşadı. 

2) ZERGSTING

HWA Gaming kariyerini noktalayan Zeitnot, yıldızının parlayacağı ve ona kupalar getirecek takım olan Dark Passage’a imzayı attı. 2015 Yaz Mevsimi’nin başında alt koridor partneri Zergsting’ti.  Uzun süre boyunca HolyPhoenix’in ve partnerlerinin gölgesinde kalan bu ikilinin beraber yükseleceğine dair bir inanç vardı. Ne var ki işler bu şekilde yürümedi. DP alt koridorundaki uyum eksikliği ve Zeitnot’un rahat olmadığı her maçta göze çarpıyordu. İlk iki haftada alınan iki mağlubiyetin ardından Zergsting ile yollar ayrıldı.

DP’den ayrılan Zergsting, 2015 Yaz Mevsimi’nde YL’deki Team AURORA’ya katılarak kariyerinde yeni bir sayfa açtı. 

3) RYDLE

DP’de Zergsting’ten boşalan koltuğu, LCS tecrübesi bulunan İspanyol oyuncu Rydle devraldı. Zeitnot, yeni alt koridor partneriyle beraber kendini buldu. Yarı finaldeki HWA serisinde, uzun süredir gölgesinde kaldığı HolyPhoenix’i mağlup etti ve kariyerinde ilk defa Türkiye Büyük Finali’ne adımını attı. Dark Passage, Beşiktaş karşısında TBF’den zaferle ayrılırken akıllarda Naru’nun Ezreal’ı ve Zeitnot’un Vayne performansı kaldı.

TBF’nin ardından takımın gözü Worlds’e çevrilmişti. Eleme turnuvası olan IWCT’de (IWCQ’nun eski adı) Dark Passage istenileni veremedi ve bu turnuva Zeitnot’un uluslararası sahnedeki lanetinin başlangıcı oldu.

IWCT’nin ardından Rydle ile yollar ayrıldı. İspanyol oyuncu bir süre boyunca İspanya’daki yerel ligde mücadele etse de Türkiye’dekine benzer başarılara bir daha ulaşamadı. 

4) DENDEN

2016 Kış Mevsimi öncesinde Dark Passage, yıldız oyuncusu Naru’yu SuperMassive’e kaptırmıştı. Zeitnot ise onu takip etmedi ve DP’de kaldı. Bu karar, oyuncu için çileli bir sezonun başlangıcı oldu. Naru’dan boşalan koltuk Lukezy ile dolduruldu, destek pozisyonuna da genç Norveçli Denden getirildi. Denden ne kariyerli bir oyuncuydu ne de gelecek vaat eden genç bir yetenek. 8 maçta alınan 6 galibiyete rağmen alt koridorda yine bir değişiklik yapıldı.

DP’den ayrılan Denden, kariyerine Norveç’in yerel liglerinde devam etti.

5) ARPHAN

Denden’e kıyasla daha tecrübeli bir isim olan Arphan, Zeitnot’un yeni partneri oldu. Bu takviyeye orta koridordaki Abaria da eşlik etti. DP adına lig aşaması rahat geçti ve takım 11-3’lük performansla yarı finalin yolunu tuttu.

Yarı final öncesinde DP, mevsimin en büyük favorisi olarak gösteriliyordu. Yıldızlar karması olarak ortaya çıkan SuperMassive’de işler pek de iyiye gitmiyordu. Ancak Zeitnot ve DP, VFŞL tarihinin en dramatik yenilgilerinden birinde başrol oynadı. Yarı finalde serisinde 2-0 öne geçen takım, Beşiktaş.OyunHizmetleri’ne arka arkaya 3 maç kaybedip seriyi 3-2 mağlup kapattı mevsimi noktaladı.

Yeni mevsimde yabancı hakkını orman ve orta koridora harcamak isteyen DP, Arphan ile yollarını ayırdı. Zeitnot’un en uyumlu olduğu desteklerden biri olarak göze çarpan Arphan bir süre boyunca Avrupa’nın yerel liglerinde forma giydikten sonra kariyerine son verdiğini açıkladı. 

6) UN1TBACK

2016 Yaz Mevsimi öncesinde Abaria kadroda tutulurken ormana Xerxe getirildi. Böylelikle Zeitnot’a yerli bir destek arandı ve öne çıkan isim Un1tback oldu. Bu dönem, yıldız nişancı için oldukça zor geçti. Esporu uzaktan takip eden bir insan dahi alt koridordaki sorunları rahatlıkla fark edebilirdi. “İki maçlık seri” formatına geçen VFŞL’de DP için işler kötüye gidiyordu. Süper haftada Çilekler ve HWA Gaming karşısında alınan mağlubiyetlerin ardından radikal bir değişim şart oldu. Abaria ve Un1tback takımdan gönderildi.

DP’den ayrılan Un1tback kariyerine devam etti. Bir sonraki sezon 1907 Fenerbahçe ve Çilekler formalarını terletti. Tecrübeli destek, geçen günlerde yeni bir takım aradığını duyurdu.

7) ROGU

DP’de formanın yeni sahipleri Caps ile Rogu oldu. Geçmişten bugüne birçok defa eleştiri yağmuruna tutulan Rogu, TBF 2016’da kariyerinin en iyi oyunlarından birine imza attı. Serinin kahramanları Caps ve Xerxe olsa da Rogu bu kadroda hiçbir şekilde sırıtmadı. Böylelikle Zeitnot, ikinci TBF kupasını da kaldırdı.

TBF’nin ardından Brezilya’ya yolculuk başladı. Yaş sorunu sebebiyle Caps ve Xerxe’ye veda edildi ve yerlerine CozQ – Kirei ikilisi getirildi. Worlds bileti için IWCQ’da verilen mücadeleyse tam bir dramdı. Rogu’nun düşen performansıyla üzülen taraftar, CozQ’nun Lissandra performansıyla buz tuttu. Bu durum Zeitnot’un yüzünü asmıştı. Takım finalde INTZ’e 3-2 kaybederek Worlds 2016 biletini kıl payı kaçırdı. Böylelikle Zeitnot ikinci defa uluslararası sahneden hayal kırıklığı ile döndü.

Mevsim sonunda Zeitnot SUP’a geçince Rogu ile yollar ayrıldı. Ancak bu ayrılık uzun süremeyecekti.

8) DUMBLEDOGE

2017 Kış Mevsimi itibariyle Zeitnot’un yeni adresi SUP, yeni partneri Dumbledoge oldu. Herkes bu ikilinin alt koridoru domine etmesini bekliyordu. Nitekim öyle de oldu. Rahat bir mevsimin ardından SUP, KMF’yi kazandı.

KMF’nin ardından takım MSI ön elemerinde mücadele etmek için soluğu yurt dışında aldı. Grup aşaması rahat geçse de Flash Wolves ve GIGABYTE Marines karşısında alınan mağlubiyetlerin ardından SUP, grup aşamasına kalamadı. Bu hayal kırıklığını Dumbledoge’un veda kararı izledi. Zeitnot, uzun yıllar boyunca aradığı destek oyuncusunu en nihayetinde bulmuş gibi görünürken bu birlikteliğin sadece bir mevsim sürmesi oldukça beklenmedikti.

SUP’a veda eden Dumbledoge yurt dışına gitmek istedi ancak istediği teklifi bulamayınca sırasıyla Beşiktaş ve Royal Bandits takımlarının formasını giydi.

9) TOLERANT

2017 Yaz Mevsimi’nde Dumbledoge’un boşluğu çaylak Tolerant ile doldurulmaya çalışıldı. Bu değişimden sonra takım dominant görünümünü kaybetmiş ve Oyunfor.CREW ile 1907 Fenerbahçe ligde iddialı konuma gelmişti. Tolerant, bazı maçlarda ortalama üstü bir performans sergilese de yerini koruyamadı. 6. haftanın ardından formayı Rogu’ya bıraktı ve SUP macerasına yedek olarak devam etti.

SUP’tan ayrılan Tolerant, 2018’de Beşiktaş ve Bursaspor Esports formalarını giydi.

10) ROGU (YENİDEN)

SUP, şampiyonluk için destek değişikliğini yeterli görmüştü. GAL ile kötü bir mevsim geçiren Rogu, SUP formasını sırtına geçirdi. Takım, lig aşamasını ikinci sırada bitirdi ve yarı finali de rahat bir şekilde geçerek TBF’ye yükseldi. Ancak TBF 2017’de gülen taraf 1907 Fenerbahçe oldu.

TBF’nin ardından Rogu takımdan ayrıldı. Tecrübeli destek, 2018 sezonunu AUR’da geçirdi.

11) SNOWFLOWER

Zeitnot’un yerli desteklerle koridorunu paylaşmayı sevdiği biliniyor. Ancak SnowFlower ismi, böylesine bir ön yargıyı kıracak kadar büyüktü. 2018 Sezonu öncesinde bu ikilinin yapabilecekleri konusunda herkes oldukça heyecanlıydı. Hiçbir alt koridorun onlara karşı koyamayacağı düşünülüyordu. Senaryo da bundan farksızdı. Zeitnot – SnowFlower alt koridoru, KMF’de HolyPhoenix – Dumbledoge ve TBF’de Freeze – Dumbledoge karşısında çıktığı iki sınavdan da başarıyla ayrıldı. En büyük sınavları olan MSI ve Worlds ön elemelerindeyse boyunlar bükük kaldı.

Uluslararası sahnede işler yolunda gitmese de fatura hiçbir zaman bu ikiliye kesilmedi. Zeitnot ve SnowFlower, yerli ve yabancı birçok espor izleyicisinin büyük beğenisini topladı. Bugünlerde SnowFlower ülkesine geri döndü ve kt Rolster formasıyla LCK’de mücadele etmek için gün sayıyor. Artık yurt dışındaki birçok otorite tarafından da yıldız olarak nitelendirilen Zeitnot ise Wolf ile açacağı yeni sayfayla, belki de tüm dünyanın dikkatini üzerine çekecek…

Görüşünü belirt

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler

To Top