MSI öncesi Khan kendisi ve turnuva hakkında konuştu

Please log in or register to like posts.
Haberler

Esporda ortalığı kızıştıran konuşmalar yapan oyuncular her zaman dikkati çekmiştir. Takipçiler Perkz’ün ortalığı kızıştıran bir yorumunu ya da Doublelift’in röportajlarda diğer oyuncuları ezdiğini görünce eğleniyorlar. Geçtiğimiz yıl Kim “Khan” Dong-ha, MSI 2018 öncesinde tüm üst koridor oyuncularının önünde diz çökmesi gerektiğini söylemişti. İnsanlar bu yıl Khan’ın MSI öncesinde ne söyleyeceğini çok merak ediyordu. InvenGlobal ile konuşan oyuncu kendisi, LCK finali ve MSI hakkında yorum yaptı.
Khan
Finalin ardından nasıl hissediyorsun?
Sezon bittiği için takım bize uzun bir tatil verdi. Kkoma bu konuya çok önem verdi. Geçtiğimiz mevsim iyi performans gösterdiğimiz için, bize iyi dinlenmemizi söyledi. Memleketime gittim, arkadaşlarımla ve ailemle buluştum. 5 günlük bir ara verdik ama bu kadar büyük bir ara vermemiz garip oldu. Gerekenden fazla dinlendiğimi düşünüyorum.
Finalden sonra bahsi geçen lüks tatil yerine ne zaman gideceksiniz?
Mevcut turnuvanın bitmesinden sonra gideceğiz gibi görünüyor. Nereye gideceğimiz daha kesinleşmedi ama SKT’nin klas sahibi olduğunu düşünürsek, lüks bir yer olacaktır.
Biraz geçmişe dönelim. Khan çocukken nasıldı?
Çalışmam gerektiğinde çalışır ve bulduğum her fırsatta oyun oynardım. Her sınıfta bulunan sınıf palyaçolarından biriydim. Öğretmenler beni severdi ve sınıf arkadaşlarım arasında popülerdim. Büyükler sanırım benim şirin olduğumu düşünüyordu ve arkadaşlarımla iyi anlaşıyordum. Herkesin önünde yeteneklerimi göstermeyi seviyordum. Dediğim gibi, sınıf palyaçosuydum.
Oyunlarla aran nasıldı?
O zamanlar bir sürü oyun oynuyordum. Starcraft, Fight of Characters (Warcraft 3 Custom haritası). Oynadığım her şeyde ortalamanın üstündeydim.
Diğerlerine göre daha çok zevk aldığın oyunlar var mıydı?
Her tür oyunu oynuyordum. RPG, FPS ve MOBA. İnternet kafelerde çok vakit geçirdim.
Ailen buna onay veriyor muydu?
Oyun oynamama karşı çıkmıyorlardı. Annem bayağı genç ve açık fikirli birisi, benim oyun oynamamı seviyordu. Şimdi kendi bile kendisi oyun oynamaktan zevk alıyor.
Çok şanslısın. İlk defa ne zaman League of Legends oynadın?
Hâlâ ilk defa League of Legends oynadığım zamanı hatırlıyorum. Bildiğin gibi, kimse oyunun nasıl oynanacağına dair bilgileri okumuyordu. Ben ilk oynamaya başladığımda, Çarp ve Tutuştur’u gördüm. Büyünün açıklamasında Çarp’ın daha çok hasar verdiği yazıyordu, o zaman kendi kendime “kim Tutuştur alır ki” diye düşündüm ve Çarp aldım. Rakibe Çarp atmaya çalıştım ama işe yaramadı, ben de oyunu bıraktım. Sonra oyun Güney Kore’de popüler oyunca, bir arkadaşımla oynadım ve çok eğlendim. Tek başına oynamak ve bir arkadaşla oynamak arasında çok açık bir fark var.
Başlarda iyi miydin?
Ben tekrar başlamadan önce birçok arkadaşım 30. seviyeye ulaşmıştı. Bana genç yetenek diyorlardı.
Farklı oyunlarda tecrübenin olması sana yardımcı oldu mu?
Ne oynarsam oynayayım, ucuz ve sinsi hamleler yapmayı biliyordum. LoL oynarken duyabileceğiniz en iyi övgü bu değil mi? Çoğu rakibim bana sinsi oynadığımı söylerdi. Benim tarzım buydu. RPG oyunlarında bile iyi olan oyuncular ve iyi olmayan oyuncular olurdu. Aynı şeyi yapsanız bile, daha iyi olan görevler ve tercih edebileceğiniz daha verimli yollar vardı. Bana en çok fayda sağlayacak yolu bulma konusunda iyiydim. FPS oynadığım zaman, rakiplere son vuruşu yapmak konusunda tam bir ustaydım.
Profesyonel oyuncu olma yolunda nasıl ilerledin?
Okulumda, sezon 2’de Elmas seviyesinde 2,200 civarı olan birkaç arkadaşım vardı. Onlardan biri profesyonel oyuncu oldu. Resmi bir turnuvada oynayışını görmek için onu izlemeye gittim ve ben de orada olmak istediğimi düşündüm.
O zamanlar çok fazla oyun oynamamıştım ama puanım yüksekti. Eğer daha fazla oyun oynarsam, o sahnede olabileceğimi düşündüm. Sınıf arkadaşımdı ve okulun en iyi oyuncusuydu. Onun turnuvalardaki iyi performansını görmek beni ateşlemişti.
Kimdi bu arkadaşın?
Echo Fox’ta oynayan Fenix. Evet, o benim sınıf arkadaşımdı.
Gerçekten mi? Hiç bilmiyorduk. Hâlâ görüşüyor musunuz?
Ara ara.
Bahar mevsimini kazanmadan dolayı seni kutladı mı?
Hayır. Birbirimizle o kadar sık iletişime geçmiyoruz çünkü ikimiz de çok meşgulüz. Birbirimizle konuşmamız zor oluyor. Eğer bir turnuvada buluşursak, tekrar yakınlaşacağımıza eminim. Bilirsiniz, çok sık görüşmeseniz de her zaman yakın olduğunuz arkadaşlarınız vardır.
Profesyonel bir oyuncu olmasaydın ne olacağını düşünüyorsun?
Dürüst olmam gerekirse, öğretmenler ve büyükler sıklıkla bana ne yolu seçersem seçeyim iyi olacağımı söylüyorlardı. Lisedeyken komedyen olmak istiyordum. Okulu bitirdikten sonra diğer herkes gibi maaşlı bir çalışan olabilirdim. Bana sorarsanız, ne yaparsam yapayım iyi olacaktım. Yayıncı da olabilirdim.
SKT
SKT’ye nasıl katıldın?
Kingzone ile sözleşmemin sona ermesinin ardından koçumuz Kkoma beni aradı ve ben de evet dedim.
SKT’ye katılmadan önceki beklentilerine göre aynı ya da farklı olan şeyler var mı?
Atmosferin çok ağır ve korkutucu olacağını düşünüyordum ama öyle değildi. Koç ekibi ve yöneticiler, rahat bir ortamda çalışabilmemiz için hepimizle yakından ilgileniyorlar. Hiç korkacak bir şey yokmuş. Şikâyet edecek bir şey de yok. Çok uzun süredir burada değilim ama gerçekten bizi önemsediklerini hissediyorum.
Takım arkadaşların hakkında ne söyleyebilirsin?
Çin’deyken yaklaşık bir buçuk yıl boyunca Clid ile birlikteydim, o yüzden iyi anlaşacağımızı düşündüm. Dünya çapında tanınan ve efsanevi bir oyuncu olan Faker’dan çok şey öğrenebileceğimi düşünüyordum. Tıpkı düşündüğüm gibi, öğrenilecek çok şey vardı ve onun da öğrenmemiz için gösterdiği çabayla motive oldum. Teddy düşük seviye bir takımda çok sıkıntı çekmişti ama o her zaman parlayan bir oyuncu olmuştur. Hepimizin bildiği gibi Mata’nın harika bir kariyeri var ver herkes onun makrosunu üst düzey olarak kabul ediyor. Bu değerlendirmenin sebebini görebildim.
Takım arkadaşların hakkında sevmediğin hiçbir şey yok yani?
Faker bazen uyduruk şakalar yapıyor.
Eskisine göre daha iyi değil mi şaka yapmakta?
Evet öyle ama hâlâ böyle aptalca şakalar yapıyor. O şakalara gülümsediğim zaman kendime sinirleniyorum. Yapmam gereken duymazlıktan gelmek ve tepki göstermemek. Onun şakalarına güldüğüm zaman Faker’ın suratındaki gururlu ifadeyi görmekten nefret ediyorum.
SKT’nin diğer takımlara göre en büyük farkı nedir?
En çok şampiyonluğa sahip olan takım. Öğrenecek çok şey var, tüm bilgilerini edinmek istiyorum.
Mevcut halinde SKT’nin gücü ulaşabileceğinin ne kadarında?
Yaklaşık %70-80. Antrenmanlar sırasında hâlâ hata yapıyoruz, bu güzel bir şey. Bunlar düzeltebileceğimiz şeyler. Her şeyi çözersek kusursuz bir takım olabileceğimizi bilmek çok heyecan verici. Bu takımın bir limitinin olduğunu sanmıyorum, bu kadar büyük bir potansiyele sahip olmamız çok tatmin edici.
Bu takımla oynamanın iyi ve kötü yanları nelerdir?
Şampiyonluğu kazanmış olmak tabii ki güzel. Üzüldüğüm şeyler kendi tarafımda yaptığım hatalar. Ancak bunlar da çözülebilir. Sıklıkla nasıl kendimi geliştirebileceğimi düşünüyorum. Zihnimi kontrol edip, meditasyon yapıyorum. Çok eğlenceli.
Khan Sword
Sword ile nasıl arkadaş oldun?
Başlangıçta birbirimizi hiç tanımıyorduk. Tekli dereceli maçlarında tanıştık ve tartışmaya girdik. Birbirimize ciddi hakaretler ettik. Bir maçın sonrasında birbirimizi ekledik. Daha sakince konuşmaya başladık ve onun ilk başta düşündüğüm kadar kötü olmadığını hissettim, o da böyle hissetti. Böylece yakın arkadaş olduk. Çocuklar kavga ederek büyür.
Neden birbirinize hakaret ediyordunuz?
Sanırım maç kötü gitmişti. Konuştukça barıştık ve iyi arkadaş olduk. Geçtiğimiz yıl Sword yükselme maçlarında oynarken onu desteklemeye bile gittim.
Şimdi aranız nasıl?
Şimdi arkadaşça atışıyoruz.
Finalden sonra onunla konuştun mu?
Birbirimize sadece iyi şeyler söyledik. Çok üzgün değildi ve birbirimizin performansını övdük. Kazanan kişinin kaybedeni kızdırması çok uygun bir şey değil. Beni teke tek pozisyonda düşürdüğü pozisyonu hatırlatarak teselli ettim. Beni teke tek pozisyonda düşürebildiği için üst koridoru kazandığını söyledim.
Şimdi taraftarlardan gelen sorulara geçelim. SKT oyuncuları nasıl bu kadar çabuk birbirine alıştı?
Tüm oyuncular iyi olduğu için, herkes kazanmayı biliyordu. En büyük sebep buydu.
Tüm oyuncular taşıyabildiği için kararlar çatışabilirdi.
Horozun çok olduğu yerde sabahın çabuk olur deyimi doğru. Ancak koç ekibi bunu çok iyi kontrol etti ve tüm oyuncular birbirine saygı duyuyordu. Birbirimizin fikirlerini dinliyoruz o yüzden kararlarla ilgili çok sorun yaşanmıyor.
Tarzan’ı yendin. Şimdi motivasyon için kimin resmine bakacaksın?
Kimin resmine bakacağım. Bakacak kimse var mı? Şimdi Tarzan, motive olmak için odasına benim resmimi asabilir.
Dünyanın en iyi üst koridorlarından biri olarak görülen TheShy ile MSI’da karşılaşacaksın. Onunla karşılaşacak olmaktan dolayı gergin misin?
Onun en iyilerden biri olduğuna katılıyorum ama kazanamayacağımı düşünmüyorum. Kazanacağımı düşünerek oynayacağım.
Tekli derecede oynamak için en iyi üç şampiyon hangileri?
Hecarim, Sylas ve Akali. Hepsi oynaması zor şampiyonlar ancak onları oynamakta iyiyseniz harika etki ediyorlar.
Dünya Şampiyonası’nı kazanırsan, hangi şampiyona kostüm isteyeceksin?
Bunun için çok erken. Erkenden böyle konuşmalar yapmak iyi sonuçlar getirmez, o yüzden bir şey söylemek istemiyorum.
MSI’da en çok karşılaşmayı istediğin oyuncu hangisi?
Kişisel olarak da tanıdığım TheShy.
MSI’da meta nasıl olacak?
Şimdikinden çok farklı olacağını düşünmüyorum.
SKT’nin eski üst koridor oyuncusu Impact ile de karşılaşacaksın.
Dünyanın en iyi üst koridorları orada olacak, yani kimsenin karşısında oynamak kolay olmayacak. Impact de çok iyi bir oyuncu.
Finalde hem taraftarların hem de oyuncu ve koçların tahminleri ağırlıklı olarak SKT’den yanaydı.
SKT beş maçlık serilerde ve finallerde iyi olmasıyla ünlü ve Griffin’in böyle büyük bir sahnede fazla tecrübesi yok. Tahminlerinin sebebi bunlar olabilir.
En yakın olduğun takım arkadaşın hangisi?
İçlerinden birini seçmek istemem ama ormancılar Clid ve Haru ile yakınım sanırım.
Teddy mi daha gürültücü yoksa sen mi?
Tabii ki Teddy. Ben daha sessizim. Sessiz ve huzurlu ortamda meditasyon yapmayı seviyorum. Küçükken sınıf palyaçosuydum ama şimdi büyüdüm ve olgunlaştım.
Vietnam’da pho yiyecek misin? (Vietnam’a özgü bir çorba çeşidi)
Pho iyi olacak sanırım ancak benim gerçekten yemek istediğim şey Nasi Goreng.
O bir Endonezya yemeği.
Öyle mi? Olsun, onu denemek istiyorum. Tabii ki pho da yiyeceğim.
SKT
Sorularımıza geri dönelim. Farklı takımlarda oynayan birçok oyuncuyla yakın gibi görünüyorsun.
Çin’deyken sadece tekli dereceli oynuyordum, o yüzden çok yalnızdım. Ancak bunun sayesinde iyi oyuncularla beraber tekli dereceli maçlarını çok oynadım, böylece yakınlaştık.
Bu mevsimin en unutulmaz maçı hangisiydi?
İyi olduğumuz maçlar içerisinden seçmeyeceğim çünkü maçların çoğunda iyiydik. En pişman olduğum maç, üç kere Urgot’un Ölümden Beter’ini kaçırdığım maçtı. Eğer onları tutturabilseydim, maç çok farlı olacaktı ama çok kötüydüm. Reflekslerim alıştığım gibi değildi.
Çok üzülmüş olmalısın.
Bu, profesyonel bir oyuncu olarak kendime iyi bakmamın önemli bir etken olduğunu fark etmemi sağlayan bir fırsat oldu.
LoL Park’taki açık ortamda oynamaya alışabildin mi?
Mevsimin ilk yarısında çok garip geliyordu ama ikinci yarısında daha iyi oldu. Kabinlerde oynadığınız zaman, dışarıdan tamamen izole oluyor böylece daha mahrem hissediyorsunuz. Diğer yandan açık sistemde sürekli biri beni arkadan izliyormuş gibi hissediyordum. Birinin seni izlediğini hissettiğin zaman, maçlar düşündüğünüz kadar iyi gitmez.
İnsanlar senin Dr. Mundo’da çok iyi olduğunu söylüyor.
Evet, harikayım. Bugün Faker’ı yendim. Dürüst olmak gerekirse 1-1 bitti ama yine de onu yendim.
İkinci maçı kim kazandı?
Faker kazandı.
Yani kaybettin. Dr. Mundo ile tek tek oynamaktaki sırrın nedir?
Tamamen dürüst olmam gerekirse, galibiyet oranım çok düşük. Sadece kendime fazla güveniyorum. Güven benim göbek adım.
Bu güvenle gerçekten çok iyi röportajlar veriyorsun.
O durum da sanırım benim güzel konuşmamla alakalı. Röportajlar konusunda iyi olmayan oyuncuları gördüğümde bazen utanıyorum. İyi röportaj yapamayanlar, benden eğitim almak için paralarını hazırlayıp beni ziyaret etmeliler.
Kimin röportaj için acilen ders alması gerektiğini düşünüyorsun?
Clid. Röportajlar sırasında gerginliğini gözlerinden görebiliyorum. Röportajlar, taraftarların hoşlandığı bir içerik. Sıkıcı röportajlar eğlenceyi bozuyor.
Gerginliğini nasıl atıyorsun?
Faker çok tecrübeli olduğu için üstümdeki baskıyı ve gerginliği atmam için bana yardımcı oluyor. Bana yardımcı olmak için maçlardan önce sıklıkla benle teke tek maçlar yapıyor.
Oyunlar dışındaki ilgi alanların nelerdir?
İnternette dolaşmayı seviyorum. Ne olduğu fark etmeksizin bilgi edinmeyi seviyorum. Kişisel olarak bilgimin geniş ve sığ olduğunu düşünüyorum. “Entelektüel konuşmalar için geniş ve sığ bilgi” adında bir kitap var ve onu okumayı çok sevdim.
Eğlenmek için ne yapıyorsun?
Fazla bir şey yapmıyorum. Yemek yemeyi ve tek başıma karaokeye gitmeyi seviyorum.
İyi şarkı söylüyor musun?
Karaokeye gitmek eğlenceli, olay iyi şarkı söylemek değil. Tüm şarkıları söyleyebilirim.
MSI öncesi nasıl hissediyorsun?
Çoğu kesim, geçtiğimiz yılki sonucun iyi olmadığını söylese de ben o kadar kötü olmadığını düşünüyorum çünkü ikinci olduk. İnsanların şampiyonluğu kazanamadığımız için neden hayal kırıklığı yaşadığını anlayabiliyorum. Bu yıl şampiyonluğu kazanmak istiyorum.
Geçtiğimiz yıl tüm üst koridor oyuncularına önünde diz çökmelerini söylemiştin. Şimdi daha mütevazı mısın?
Pek değil. Geçtiğimiz yıl bunu söyledim çünkü böyle konularda taraftarın duymak istediği şeyleri söylüyorum genellikle.
Bu güzel bir bakış açısı. Esporda eğlence için böyle atışmaların olması gerekli.
Kesinlikle, ben hiç çekinmem. Keşke herkes aynı şekilde davransa ama ben bu konuda yalnızım. Herkesin hedefindeki kişi ben oluyorum ama bu eğlenceli. Umarım daha çok kişi benim gibi yapar. Kendime güveniyorum.
Ne tarz bir oyuncu olarak hatırlanmak istiyorsun?
Gerektiğinde çok iyi konsantre olan ve sürekli mutlu olan bir oyuncu. Tıpkı PraY gibi. Onun yayınlarını izlemek çok eğlenceli ve kariyeri de çok iyiydi. Bence bu çok güzel.
Belki bunu sormak için erken ama emekli olduktan sonra ne yapmak istiyorsun?
Benim hayattaki amacım çok para kazanmak, büyük bir bina satın almak ve canımın istediğini yaparak yaşamak. Para ya da çalışmak hakkında endişelenmek istemiyorum. Sabahları uyandıktan sonra istersem oyun oynamak, istersem dışarı çıkmak ve istediğimi yemek istiyorum. Görünüşe bakılırsa kaderimde bu yok. Sanırım öleceğim güne kadar çalışmak zorundayım.
SKT
Profesyonel bir üst koridor oyuncusu olmak isteyenlere ne söyleyebilirsin?
Ne söyleyebilirim? Oynadığınız zaman, her şeyinizle oynayın. Tutkuya ihtiyacınız var. Bu her şey için böyle. Eğer pişman olmak istemiyorsanız elinizden gelen her şeyi yapmalısınız. Gerçekten profesyonel bir oyuncu olmak istiyorsanız umarım bu hedefiniz için elinizden geleni yapıyorsunuzdur.
Kendim de kusursuz biri olmadığım için tavsiye vermek zor. Benim söyleyebileceğim tek şey, sıkı çalışmanın size asla ihanet etmeyeceği olur. Sıkı çalışın, oyun oynamayı ders çalışmaktan kaçmak olarak görmeyin. Bunun önünüzdeki tek yol olduğunu düşünmelisiniz. Bir açıdan baktığınızda, oyun oynamak da ders çalışmak gibi.
Derslerinle ilgili bir pişmanlığın var mı?
Olsaydı, en azından daha iyi notlarım olurdu sanırım. Galiba daha iyi notlarım olmadığı için biraz pişman gibiyim.
Komedyen olmak hakkında ne düşünüyorsun?
Verdiğim kararlar hakkında pişman olmuyorum. Profesyonel bir oyuncu olmak benim için en iyi karardı. Çin’deyken bile, pişman olmamak için elimden gelenin en iyisini yapmam gerektiğini düşünüyordum.
Bu kadar çok hayranın olduğunu görmek seni nasıl hissettiriyor?
Çok seviyorum. Sokakta yürürken biri beni tanıdığında biraz utanıyorum ama iyi hissediyorum. Beni tanıdıklarında onlara gülümsüyorum.
Son olarak seni sevenlere bir şey söylemek ister misin?
Eğer beni sokakta fark eder ve benimle fotoğraf çektirmek isterseniz, buna açık olduğumu bilin. Çekinmeyin ve bana yaklaşıp konuşun.
Vietnam’da da böyle mi yapacaksın?
Eğer takvim nedeniyle imkansız olmazsa, problem yok.
Kaynak: https://www.invenglobal.com/articles/8083/skt-khan-fakers-lame-jokes-are-so-i-get-annoyed-at-myself-when-i-sometimes-smirk-at-them
https://www.youtube.com/watch?v=8S-yed1ICMU
 
 

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir