Nemesis: Vitality'yi bir kitap gibi okuduk

Please log in or register to like posts.
Haberler

LEC 2019 Bahar Mevsimi çeyrek finallerinde Fnatic, Team Vitality karşısında 3-0’lık rahat bir galibiyet aldı. İki saatten kısa süren serinin ardından, Fnatic yarı final biletini kaptı. Galibiyetin ardından, Fnatic’in yardımcı koçu Louis-Victor “Mephisto” Legvendre ve orta koridor oyuncusu Tim “Nemesis” Lipovsek, InvenGlobal’a konuştu.
Nemesis
Sezon boyunca yaşananların ardından, mevcut sonuçlar hakkında neler düşünüyorsunuz?
Mephisto: Ne olacağını biliyorduk, onlara karşı nasıl oynayacağımızı biliyorduk ve onlara karşı oynayabilecek kadar iyi olduğumuzu da biliyorduk. Sonuç olarak, onlar üst koridora odaklandılar biz de alt koridora. Bu bizim için iyi.
Nemesis: Dürüst olmam gerekirse, bizim en çok beklediğimiz sonuç buydu. Eğer başka bir oyuncu ya da kişi bu maçın 3-0 bitmeyeceğini düşündüyse, onun kafasından ne geçti bilemiyorum. Bu sonucu çok belli, tek taraflı bir karşılaşmaydı.
Team Vitality hakkında Bwipo da benzer şeyler söylemişti. Oyuna yaklaşımları açısından çok tahmin edilebilir bir takım olduğunu düşünüyordu. Eğer erken oyunda üstünlük alamazlarsa, ya oyun orta koridorda taşınıyordu ya da Baron güçlendirmesi etrafında savaşılıyordu. Takım savaşlarında iyi olursanız, kazanıyordunuz.
Mephisto: Nihayetinde, onların tek bir strateji oynayabilecek oyuncuları var. Eğer karşılaştıkları takım onlardan daha iyiyse, bu strateji çalışmıyor. Bunu serinin ikinci karşılaşmasında gördünüz. Takımın güçlü üyesi olması gereken Kennen, kulesinin altında kalırken, bizim güçsüz üyemiz olması gereken Aatrox, onların alt koridoru karşısına geçmiş minyon temizliyordu. Durum böyleyken standart stratejinizi çalıştıramazsınız.
Alt koridorda çok insan olması nedeniyle oranın en önemli koridor olmaması imkânsız. Eğer orada cevap veremiyorsanız, kötü bir oyun oynamış olursunuz. O takımla bunu başarmak çok zor olmalı.
Nemesis: Bwipo’ya katılmıyor değilim. Vitality’yi bir kitap gibi okuduk. Bir takımı kitap gibi okuduğunuzda, rakibinizin kazanması imkânsızdır.
Biraz sezonun en başı hakkında konuşalım. İkiniz de Fnatic’e sezon başında katıldınız. Takıma katıldığınızda sizden beklentiler nelerdi?
Mephisto: Benden beklenti, koç ekibinin ve oyuncuların potansiyellerine ulaşmalarını sağlamaktı. Onlara bu konuda yardım edebileceğimi düşündüler büyük ihtimalle. Benim tek görevim onları potansiyellerine ulaştırmaktı ve benim beklentim ise LEC’in en iyi yardımcı koçu olmaktı. Çok fazla yardımcı koç yok, bu sebeple kendi beklentimi karşılamak çok zor olmayabilir. Biliyor musunuz, takımdaki oyuncular çok iyi. Hepsi çok yetenekli ve çok zekiler. Onlarla çalışmak büyük bir zevk.
Geçmişte, Fransa’da birçok genç yetenekle çalıştın ve onları geliştirmekle uğraştın. Şimdi dört tane olmuş oyuncuyla çalışıyorsun. Bwipo’nun hala kendini geliştirme imkânı var. Oynadığı seviyeyi düşünürsek bu müthiş bir şey. Nemesis de MAD Lions’ta geçirdiği güzel bir sezonun ardından katıldı. Takıma katılırken, bu durumla nasıl çalışmayı planlıyordun?
Mephisto: LEC seviyesinin ne olduğunu gerçekten bilmiyordum ve başlarda biraz hayal kırıklığına uğradım. LEC’de doğru yapmadığımız ya da bilmediğimiz birçok şey vardı. Çok eksiğimiz vardı. Geldiğimiz noktada, bu oyuncuların ve takımın en iyiler arasında yer alacak kadar iyi olduğu görülüyor.
Bu oyuncular kesinlikle çok zeki ama bunun yanında çok fazla şey var. Bazen, yaptıkları oyunlarda duyguları çok fazla etkili oluyor. Ya da bazen çok fazla şey yapmak istiyoruz ve bu %90 bizim aleyhimize sonuçlanıyor. Eğer bunları antrenmanlarda yapar ve sahnede de bunu gösterebilirlerse, bu hiç sorun değil. Yine de, onların daha iyi yapabilecekleri çok şey olduğunu düşünüyorum ve belki de bu seviyeye yılın sonunda ulaşacağız. Ancak herkes çok daha iyi olabilir. Diğer LEC takımları da daha iyi olabilir.
Çok fazla şey yapmak konusunda örnek verebilir misin?
Mephisto: Oyuncular yapmamaları gerekmesine rağmen 1’e 2 durumları fazla zorlayabiliyorlar ya da kazanmaları gerekmeyen koridorları kazanmaya çalışıyorlar. Bazen 5 bin altın üstünlüğe sahip olmamıza rağmen, çok zorladığımız için maçları kaybedebiliyoruz. Oyuncuların o noktada maçın aslında bittiğini anlaması gerekiyor. Eğer makro oyunumuzu oynarsak, oyun zaten bitecek.
Nemesis’in hazır bir takıma gelip Caps’in boşluğunu doldurmasıyla, takım içerisinde uyumu ve güveni oturtma süreci yaşanmış olmalı. Anladığım kadarıyla, kendisi ne yapması gerektiğini çözmeye çalışıyordu ve onun etrafındakiler de bu durumu yaşuyordu. Youngbuck’la beraber oyuncuları bir araya getirmek için ne yaptınız?
Mephisto: Bana sorarsanız, Nemesis gelişimini kendi başına gösterdi. Doldurması gereken boşlukları anladı ve kendi başına bu takımda neler yapması gerektiğini çözdü. Bunu yapabilecek kadar zeki. Gerçekten çok değerli bir oyuncu.
Nemesis: Çoğu şeyi tek başıma yapmışım gibi hissediyorum çünkü Fnatic’e alışma sürecim çok yavaş gerçekleşti. Bu yüzden ilk haftalar çok kötü geçti.
Fnatic
Yaşadığın tecrübeleri göz önüne alırsak, bu sürece en baştan başlamış olsaydın neyi farklı yapardın?
Nemesis: Diğer oyuncuların yanına gider ve onlarla yüzleşip düşündüğüm şeyleri söylerdim. Koçlarıma yaptığım farklı şeyleri söylerdim. Başlangıçta yaşadığımız problemleri düzeltirdim.
Mephisto: İyi bir iş ilişkisini oturttuktan sonra, diğer insanlara karşı daha açık olabiliyorsunuz. Bence, en başlarda herkesin birbirine fazla saygı göstermesi nedeniyle, insanlar takımda yaşanan problemler hakkındaki düşüncelerini kendilerinde sakladı. Böylece sorunlar çözülemedi. Şimdi geliştik ve çok daha iyiyiz.
Bunu görebiliyoruz. Team Vitality’ye karşı alınan 3-0’lık galibiyet bunun göstergesi. Serinin ilk karşılaşmasında çok garip kararlar aldılar ve ikinci karşılaşma da bana onların stratejisini çok sorgulattı.
Mephisto: Çok zorladılar. Reddit’te bazı insanlar “Bwipo 50 minyon gerideydi” dediler. Bunu anlayamıyorum. Koridoru 1’e 3, hatta 1’e 4 oynuyordu. Her minyon dalgasında baskın yiyordu. O seride Cabochard’ı gördünüz mü? Onun Kennen’ını ve Lucian’ını gördünüz mü? Bir şey yaptı mı? Ben onu hiç göremedim. Eğer bir takım senin etrafında oynuyorsa, bunun karşılığını vermelisin. Ancak o karşılığını veremedi çünkü biz haritanın diğer tarafında çok fazla şey kazandık.
Nemesis: Karşılaşmalar sırasında herhangi bir tekli dereceli takımına karşı oynuyormuş ve üst koridor oyuncusu diğer oyunculara göre daha üst bir ligdeymiş gibi hissettim. Bu sebeple onun etrafında oynadılar ve ona olabildiğince çok kaynak verdiler. Tekli dereceli gibi oynayamazsınız.
Bunlar çok sert sözler.
Nemesis: Hayır değil.
Mephisto: Kennen ile 1’e 5 yapmaya çalıştılar ama yapamadılar. Ne yapmaya çalıştıklarını biliyordum ve ilk karşılaşmada Bwipo’da Kronometre olduğu için çok şanslıydık. Buna rağmen, karşılaşmayı dikkatli izlediğinizde ne olursa olsun bizim kazanacağımızı görüyorsunuz. Nişancıda toplanan altın, üst koridor oyuncusunda toplanan altından çok daha iyidir. Takım savaşlarında kazanırsınız.
Üçüncü karşılaşmada Kayle tercihiyle seriye damganı vurdun. Bu konuyla ilgili ne söyleyebilirsin?
Nemesis: Mevcut orta koridor metası, bireysel oyuncular için en kötü orta koridor metası durumunda. Bu yüzden Jiizuke gibi oyuncular öne çıkamıyor. Neyi riske etmeleri gerektiğini ya da takıma bırakmaları gerektiğini bilmiyorlar. Lissandra’yı yasakladıklarında, taşıyacak şampiyon seçme imkânım oldu.
Mephisto: Lissandra her şeyi engelliyor. Ona karşı çok belirli tarzda şampiyonlar seçmeniz gerek ve bu şampiyonlar, takımı için bir şeyler yapması gereken oyunculara uymuyor. Onlar rakibini “outplay” etmeli ya da şampiyonların yapabildiğinden çok daha fazlasını yapmalı. Lissandra büyük bir problem. Ona karşı koridoru kazanamıyorsunuz, her zaman koridor üstünlüğünü alıyor ve takım savaşlarında da çok güçlü. Onun gibi fazla şampiyon yok. Lissandra yasaklandığında çok mutlu olduk. O yasaklandığında, oynanabilecek çok şampiyon ortaya çıkıyor. Lissandra ile biraz sıkıcı oluyor, anlatabiliyor muyum?
Nemesis: O şampiyonu oynamak çok sıkıcı.
Mephisto: Aynı zamanda çok etkili. Bunu yapmak zorundayız. Bunu yapmak zorundasın, böylece kazanacağız. Madalyonun diğer tarafı da var. O yasaklandığında bizim yapabileceğimiz seçimler. Nemesis’in şampiyon havuzu geniş.
Bu düşünce tarzı sadece orta koridor için geçerli değil, Gangplank bile kaybettiği eşleşmelerde çok etkili.
Mephisto: İyi bir üst koridor oyuncumuz var. Gangplank’e karşı yeterince hızlı kazanamıyorlar çünkü minyon dalgasına Top Salvosu ile müdahale edebilir. Çok güvenli bir şampiyon tercihi. Bunun yanında başka tercihlerde de bulunabiliriz. Bwipo’nun da şampiyon havuzu geniş. Bizim oyuncularımızı yasaklamalarla düşüremezsiniz. Çok fazla şey oynayabiliriz, oyuncularımız çok iyi.
LEC’deki ilk mevsiminizi tarif etmeniz gerekse, bunu nasıl yaparsınız?
Mephisto: İyi gidiyor. Ne kadar ilerleyebileceğimizi göreceğiz. Bunu çok merak ediyorum. Umarım bir noktada bizi durdururlar, o noktada LEC iyi bir bölge olabilir. Eğer durduramazlarsa, daha iyi bir rakibe ihtiyaç duyarız. Bizim çok daha iyi bir seviyeye gelmemiz gerekiyor ve diğer takımların bizi zorlaması gerekiyor. Vitality bunu başaramadı. Belki Splyce bunu başarabilir. Ancak sezon iyi gidiyor.
Kötü bir başlangıç yaptık ve sonlara doğru kendimizi bulduk. Kazanmak için oynamamız gerektiğini anladık. Oyuncular bireysel olarak ilerlediler, oyun yapma konusunda bile ilerledik. Nemesis ne yapması gerektiğini anladı. Herkes ilerleme sağladı ve böylece çok sayıda taşıyacak oyuncumuz oldu. Böyle bir takımı yönetmek çok kolay.
Bazen maçları birdenbire kazanıyoruz. Aatrox’u Renekton karşısına yolluyoruz ve Aatrox maçı tek başına taşıyabiliyor. Bu benim için problem değil. Benim görevim, takımın kendini geliştirmesini ve öğrenmesini sağlamak. Ben kendi görevimi yapmaya çalışıyorum.
Nemesis: Bana sorarsanız, bu mevsimin başarılı tarafları da vardı, başarısız tarafları da. Her durumdan bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.
Nemesis
Başarısızlıklar hakkında konuştuk ancak başarılar kendi başına konuşabiliyor. Şu anda 11 maçlık galibiyet seriniz var.
Nemesis: Evet. Fnatic’e katıldığımdan beri takımın tarihi gereği sürekli kazanmaya alışık olması nedeniyle, insanlar bizi övmek ya da hakkımızı vermek yerine bizimle alay ediyorlar. Böyle bir organizasyona katıldığınızda bunu beklersiniz. Şimdi bile, bu kadar üst üste maç kazanmış olmamıza rağmen, insanlar hala bahaneler bulmaya çalışıyor. Ancak herkes Fnatic gerçeğiyle yüzleşecek.
Mephisto, Fnatic’teki çok yetenekli oyuncularla çalışma fırsatı buldun ve onların öğrendiği kadar, sen de onlardan bir şey öğrenmiş olmalısın. Yaşadığın tecrübelere dair belirli bir şey söylemen gerekirse, ne olurdu?
Mephisto: LEC’deki koçlar çok daha fazla gelişebilirler. Koçları ve yapılması gereken şeyleri düşünürsek, olması gereken şeylerin %20’sini yapıyoruz, belki bundan da az. Her şeyi önemli ölçüde geliştirebiliriz. Oyuncular ve bölgenin geneli için, umarım herkes bu konuda aynı şekilde düşünüyordur. Koçlar olarak kesinlikle çok daha iyi olabiliriz.
Kaynak: https://www.invenglobal.com/articles/7954/fnatic-nemesis-after-their-first-round-playoff-matchup-we-basically-read-vitality-like-a-book-when-you-read-a-team-like-a-book-they-cant-win

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir