PraY son dönemde yaşananlar ve geleceği hakkında konuştu

Please log in or register to like posts.
Haberler

Kim “PraY” Jong-in, 3 Aralık tarihinde profesyonel olarak oynamaya ara verdiğini açıklamıştı. O tarihten bu yana, oyuncunun bu kararı vermesinde nelerin etken olduğu ve oyunu tamamen bırakıp bırakmadığı konusunda fazlasıyla yorum yapılmıştı. Tecrübeli oyuncu, takipçilerine gerçekleri anlatmak için InvenGlobal‘a konuştu.
PraY

LCK Bölge Finalleri ve Transfer Dönemi

– Ara vermeye daha önce karar verdiğimden diğer takımlardan gelen tüm teklifleri reddettim. Beni takip edenler için önemli bir konu olabilir ancak kt Rolster’a sorun yaratabileceğimden dolayı, çok fazla detaya girmek istemiyorum. Aslına bakarsanız, kt Rolster benimle çok iyi ilgilendi ama emin olamıyordum. Bana sürekli daha iyi teklifler sundular ama onlara sözleşmeyi imzalayacağımı söyleyemedim. Bir oyuncu olarak değerimin ne olduğunu biliyordum. Kadrodaki diğer oyuncular da iyi olduğundan, bana verebilecekleri fazla paraları kaldığını düşünmüyordum.
– kt Rolster ile görüşmelerin sona ermesinin ardından, eve dönüş yolunda gözyaşlarımı tutamadım. Neden böyle oldu bilmiyorum. Diğer takımlardan aldığım teklifleri değil, özellikle kt Rolster’ın teklifini reddettikten sonra sanki elimdeki her şeyi bir kenara itiyormuşum gibi hissettim. Eve dönüş yolunda ağlamaya başladım çünkü bir daha profesyonel olarak oynayamayacağımı ve bunun benim için bir son olduğunu düşündüm. Bana son ana kadar takımda kalmam için teklifler sunan kt Rolster’a çok teşekkür ediyorum.
– Normalde çok güçlü bir yapım olmasına rağmen bu sefer farklı hissettim ve bunu tek başıma atlatamadım. İlk defa ailemle bu konuyu konuştum. Ne söylersem söyleyeyim, geçmişte olan şeyler hakkında konuşmanın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Birkaç farklı konuda incinmiştim ve dinlenmek istiyordum. Ailem bunları duyunca çok üzüldü.
– Kingzone DragonX’te takım atmosferi iyi değildi. Takımın kötü performansı yüzünden ben de iyi durumda değildim. Eğer biri beni takımın kötü gidişinden dolayı suçlarsa, kendimi savunmak için kullabileceğim bir bahanem yok. Takım arkadaşlarım bana üzgün olduklarını söylediler, bu beni birçok şeyi düşünmeye itti.
– ROX Tigers’ta oynarken, Hojin’i yeteneksizliği yüzünden suçlamıştım ve Kuro’nun iyi bir orta koridor oyuncusu olmadığını düşünüyordum. League of Legends bir takım oyunu. Oyuncularla ilişkimi “iş ilişkisi” olarak tutmaya çalıştım.
– 2014 yılında da bir ara vermiştim. O zaman durum daha farklıydı. Yeni sezondan önce ara vermek istemiştim ama yeteneklerime olan güvenim tamdı. Aslına bakarsanız, takımdan gönderilmiş olmak beni sinirlendirmişti. Ancak ara verme konusuna dışarıdan bakarak, etraflıca düşünmenin doğru olduğuna inanıyorum.
– LCK Bölge Finalleri’nin ardından her şey çok karışıktı. Geçmişteki gibi ara verebilecek miydim bilmiyordum çünkü yüksek bir maaşım vardı. Aynı zamanda bir oyuncunun bu kadar kısa sürede nasıl dibe vurduğuna şaşırıyordum. Biraz düşündükten sonra, en önemli şeyin alınan sonuç olduğuna karar verdim. Böylece, en baştan benim için sözleşmeyi yenilemenin zor olduğunu anladım.
– Afreeca Freecs’i yenseydik ne olurdu? Gen.G Esports’a karşı galibiyet alsaydık, insanlar bizimle ilgili farklı mı düşüneceklerdi? Elimize geçen şansları kaybettikçe, üstümüzdeki baskı çok arttı. Son şansımızı da kaybedince takım arkadaşlarıma söyleyecek tek kelime bulamadım. Kendim iyi oynamış olsaydım, onlara da ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını söyleyebilirdim.
– Takım arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla, KZ benim için bir emeklilik maçı ayarlamayı düşünmüş. Gerçek niyetleri bu olmasa bile, onlara çok teşekkür ediyorum. Sözleşmemin bitmesinin ardından da bana çok iyi davrandılar. Ancak daha emekli olmayı düşünmediğim için, benim için endişelenmelerine gerek yoktu.
– Bunu söylemek benim için biraz zor ancak son maçımın ardından, ailemdekiler bana “devam etmek zor olacak mı” diye soran ilk kişiler oldu. O zaman onlara net bir cevap veremedim. Bana kendime olan güvenimi kaybedip kaybetmediğimi sordular. Farkında olmadan sinirlendim.
– Kendime yalanlar söyledim. Kendime olan güvenimi kaybettiğim için ara vermem gerektiği konusunda haklılardı ama bunu kendime itiraf edemedim. Taraftarlardan gelen eleştirileri çok önemsemedim. Onlara bazen kızıyordum ama onların tepkilerine katlanmak benim görevimdi.
 
PraY

Gelecek

– Bana “geri dönecek misin?” diye sorulduğunda, hep “Bahar Mevsimi’nde ara vereceğim ve Yaz Mevsimi’nde iyi oynayarak Dünya Şampiyonası’na katılacağım” dedim. Bu hem benim arzuladığım bir şeydi hem de taraftarlara söylenecek güzel bir yalandı. Bu tarz sorulara cevap vermekten kaçınıyorum. Bu konu üstüne ciddi düşünmeye başladığımda, kendimi sorguluyorum. “Tekrar yapabilecek miyim?” League of Legends’a şu anda ara vermemin sebebi sanırım bu.
– Bahar Mevsimi’ni kazanmıştık ve o zaman oyunu bırakmak için bir sebep aramıştım. Ancak artık insanların sizinle ilgili fikirleri birkaç maçta değişebiliyor. Gelecek için kendimi geçmişle avutacak vaktim yok. Ne zaman döneceğimi bilmiyorum ama tamamen bıraktığımı söyleyemem.
– Belki de bırakmanın en iyi zamanı şimdi. Alkışlanırken, sahneden ayrılacağına dair verdiğin sözü tutmak zor. Ben açgözlü bir insanım ve alkışları duyunca daha fazlasını istiyorum. Bunun yerine, taraftarlarımı bir kez daha böyle bırakacak olmaktan dolayı üzgünüm.
– Beni sevenlere karşı kararsız biri olarak gözüktüğümün farkındayım. Ne istediğimi kendim de bilmiyorum. Ne zaman döneceğimi bilmiyorum. Bana ara verdiğim için kızan taraftarlar var. Genç yaşımda dinlenmeye çekildiğim için kızan taraftarlarım var. Bana çeşitli yollarla beni sevdiğini gösteren herkese içtenlikle teşekkür ediyorum.
– Lütfen beni anlamaya çalışın. İhtiyacım olan şey bu olduğu için League of Legends’tan uzaklaşmaya çalışıyorum. Bu, oyunu sevmediğim anlamına gelmiyor. Turnuvaları izliyorum ve tekrar oynamak istiyorum ama dönüş tarihimi kesin olarak söyleyemem. Taraftarlara beni beklemelerini söyleyemem. Onlara umut vermek istemiyorum ama ne zamanı belli olmasa da geri dönmeye çalışacağım.
– Eğer geri dönmeye karar verirsem bu zamana kadar kaçırdığım fırsatları yakalamaya çalışacağım. Bu mümkün mü bilmiyorum ama insanların şunu aklında tutmasını istiyorum: Yurt dışında oynamak istemememin sebebi, taraftarların beni unutacağından korkmamdı. Her şeye son vermememin tek sebebi beni sevenlerdir. Profesyonel oyuncular, onları seven taraftarlardan yakın destek görünce çok güç kazanırlar.
– Kuro, bana Çin’de onunla beraber oynamayı teklif etti. Bunu reddettim. GorillA da bana üzgün olduğunu ve her şeyin böyle sonuçlanmasına gerek olmadığını söyledi. Kimse bana bırakmam gerektiğini söylemedi.

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir