Riot Games'ten espor bütçe kesintisi konusunda açıklama!

Please log in or register to like posts.
Haberler

Riot Games son zamanlarda aldığı kararlarla espor bütçesinde kısıntıya gittiği izlenimini vermeye başlamıştı. EU LCS’in yorumcularından Andrew “Vedius” Day’in dün yaptığı yayında izleyicilerden birinin ne zaman Güney Kore’ye gideceğini sorması üzerine Vedius’un, “Worlds’ü sunmaya davet edildim ancak Worlds anlatımı Güney Kore’de yapılmayacak, Los Angeles’tan yapılacak. Neden mi? Çünkü daha ucuz. Tüm bir yayın ekibinin Güney Kore’deki farklı şehirlere götürülmesi ne kadar tutar biliyor musunuz? Çok tutar demesi üzerine bu izlenimin, sadece bir izlenimden çok daha fazlası olduğu ortaya çıktı.

Riot Games NA LCS yöneticisi Rumblestew
NA LCS yöneticisi RumbleStew

Sosyal medyada bu açıklamanın yayılması üzerine önce NA LCS yöneticisi David “RumbleStew” Stewart şu açıklamayı yaptı: “Bu sadece kısmen doğru. İngilizce yayın yapacak ekip ön elemelerden yarı finallere kadar Los Angeles’ta olacak, daha sonra Worlds finalini sunmak için Güney Kore’ye gidecek. Sadece dönüşümlü olarak tüm röportajları yapmaları için Ovilee ve Sjokz orada olacaklar.”
“Bu hem geleneksel sporlarda hem de geçmişte bizim de yaptığımız yayınların bazılarında kullanılan bir model. İngilizce dışında dillerde yapılan yayınların geçtiğimiz yıllarda kullandığı model de bu.”
“Hazır olan bir stüdyoyu kullanmanın sağlayacağı maliyet azaltma avantajları olsa da, maçı sunacak ekip için bir takım zorlukları olacak. Ancak, kullandığımız ekip çok profesyonel ve onların çok yüksek seviyede performans vermelerini bekliyoruz.”
Ancak bu yanıt okuyanları tatmin etmedi. Toplulukta konu hakkındaki tartışmaların sürmesi üzerine bu kez Riot Games Global Espor Etkinlikleri Yöneticisi Derrick “FearGorm” Asiedu bir açıklama yaptı:
 

Riot Games espor bütçelerinde kısıntıya gidiyor mu?

Riot Feargrom

Buna kısa bir cevap veremem, o yüzden derinine inmem gerek. Biz dünya çapında espora yıllık olarak 100 milyon doların çok üstünde bir para harcadık ve harcıyoruz. 2011’de düzenlediğimiz Worlds’den sonra espora çok yatırım yaptık ve daha fazla kaliteli yerel lig (14 adet) ve uluslararası etkinlik (4 adet) düzenlemek, etkinlikleri önemli yerlerde yapmak (Madison Square Garden, Staples Center, Pekin “Kuş Yuvası” Ulusal Stadyumu vb) ve sizi etkilemek yaptığımız harcamalar çarpıcı biçimde yükseldi. Bir anlamda espor için kurulma aşamasını geçiyoruz: sadece esporu yaratma ve bunu harika hale getirmek yerine, bunu finansal olarak sürdürülebilir hale getirerek on yıllar boyunca devam etmesine odaklanmak istiyoruz.
Bunu devam ettirmenin maliyetinin yüksek olmasıyla sorunumuz yok, çünkü League of Legends oynayan herkes için esporun yarattığı değerin önemli olduğunu düşünüyoruz. Ancak sürekli yeni kurulma aşamasında kalmak istemiyoruz, artık olgunlaşmış bir iş haline geldi ve gelecekte bunun harcamalarının gelirleriyle denk olmasını istiyoruz. Harika bir şey yarattığımıza göre, gelirler artarken kendimizi finansal sınırlamalara uygun hareket etmek için daha çok kontrol edeceğiz.
Bunun anlamı, kendimizi net gelir hedeflerimize (maliyetler çıktıktan sonraki gelir) uyma konusunda kendimizi daha fazla sorumlu tutacağımız. Başa baş noktaya gelmemize (gelirden maliyeti düşünce sıfır kalması) çok uzağız ve maliyetleri azalma konusunda, hayranlarımızın önem verdiği konulara yatırım yapmaya devam ederken onları etkilemeyecek konularda kesinti yapmaya çalışıyoruz.
Buna rağmen, gelirleri artırmanın başa baş noktaya gelmede gelirleri azaltmaktan daha etkili olduğunu düşünüyoruz ve dünyanın her noktasında gelirlerimizi artırmaya çalışıyoruz (önemli iş geliştirme profesyonellerini işe almak vb.)
Açık olmak gerekirse, amacımız espora olan yatırımımızı azaltmak değil: gelecekte şimdi yaptığımızdan daha fazla yatırım yapmak istiyoruz ama bunu şirket için mantıklıysa yapacağız (ve gelirler artmaya devam ederse).
Bunun Tencent ile olan ilişkimizle bir alakası yok, bunu yapmak istememizin amacı uzun vadede sürdürülebilir olmak.

Güzel PR konuşması yaptın. Espor bütçesinde kısıntı olacak mı, olmayacak mı?

Olacaklara göre değişir. Eğer gelirler önümüzdeki 3-4 yılda artmaya devam ederse, espora yatırımımız aynı seviyede kalır ya da artabilir. Eğer gelirler yeterince artmazsa, bütçemizi bir miktar kısmak zorundayız.
Bu yıl masrafları azaltma konusunda hayranlarımızın reaksiyonunu ölçmek için denemeler yapacağız, ancak hala çok yatırım yapmaya devam ediyoruz. Bu yıl düzenlenecek Worlds, düzenlediğimiz en pahalı ikinci Worlds olacak (Çin’de düzenlenen Worlds 2017 ülkenin boyutları nedeniyle en pahalısı durumunda).
Bize göre gelirler artacak ve iyileştirme yapmak için planlarımız var.

Gelirleri artırmakta planınız nedir?

Yakın zamanda gerek geleneksel sponsorluklarla, gerek dijital deneyimlerle gelirlerimizi artırmak için hamleler yaptığımızı göreceksiniz. Bunun sizin yayınları izlerken yaşadığınız deneyimi kötüleştirmeyeceğini, aksine iyileştireceğini düşünüyoruz. Ancak daha kimse esporun nasıl en iyi şekilde kullanacağını çözemedi, o yüzden denemeler yapacağız.

MSI neden stüdyoda düzenlendi?

Bu bizim masrafları azaltmak konusunda yaptığımız denemelerden biriydi ve hepinizden gelen tepkilere bakarsak, MSI grup aşamasını bir daha o kadar küçük bir alanda yapmak istemiyoruz. Küçük stüdyo kullanımının bazı aşamalar için uygun olduğunu düşünüyoruz, ancak gruplar MSI’ın en önemli parçalarından biri ve bunu umursadığınız için ve grup aşamasının heyecanını artırmak için MSI grup aşamalarını orta büyüklükte alanlarda yapacağız.
Bunları olaylar gelişirken anlayabiliyoruz, o yüzden bize yardımcı olmaya devam edin. Biz MSI’ın, Worlds’ün, Rift Rivals’ın ve All-Star etkinliklerinin her yıl heyecanla beklediğiniz olaylar olmasını istiyoruz. Bazen bizce çok önemli olmadığını düşündüğümüz alanlarda masrafları azaltmaya çalışıyoruz, ancak sizin önemsediğiniz alanlarda akılcı yatırımlar yapmak istiyoruz. Etkinlik mekanı bunlardan biri.

Riot Games’in İngilizce yayın ekibi Güney Kore’ye gidecek mi?

Evet, bazı aşamalarında orada olacak. Geçmişte İngilizce yayını Los Angeles’tan yapmak için gerekli prodüksiyona sahip değildik. Ancak elimizdeki teknolojide iyileştirmeler yaptık ve bunu sanki yayın ekibi oradaymış gibi heyecanlı olacak şekilde yapacak durumdayız. Yine de bu durum şu an hipotez aşamasında: bu yıl hep beraber Worlds’ü izleyelim, bakalım nasıl hissedeceksiniz. RumbleStew’un dediği gibi, bu masrafları azaltmak adına denediğimiz bir şey, o yüzden bu yıl düzenlenecek Worlds’ün ardından bize nasıl hissettiğinizi söyleyin. Değişiklik sözü veremeyiz, ancak söylediklerinizi dikkate alacağımızın sözünü verebilirim.

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir