Röportaj çevirisi: GBM ve SnowFlower

Please log in or register to like posts.
Haberler

Kore’nin ünlü sitelerinden Inven’in İngilizce haber yapan versiyonu Inven Global tarafından yapılan GBM ve SnowFlower röportajını okuyucularımız için çevirdik.
(GBM’e) Tişörtün biraz alışılmadık.
GBM: Türkiye’deki taraftarlar bunu çok seviyor. Bunu her zaman giyiyorum. Faker’ın her yayınında aynı tişörtü giymesine benziyor. Ben de bu tişörtü sadece yayınlarımı açtığımda giyiyorum. Giydiğimde, chat’te herkes “Aynı tişört” diyor. MSI Ön Elemeleri’nde de bunu giymiştim.
Aslında, bana bunu takım menajerimiz aldı. Yıkamak için çıkardığımda bu tişörtü o kadar çok özledim ki, antrenmanlarda ve maçlarda aynı şekilde hissetmem gerektiğini söyleyerek menajerimizden bir tane daha almasını istedim. Takımımız bir galibiyet serisindeydi ve o da bundan mutlu olmuş olacak ki hemen bir tane daha aldı. SnowFlower ve koçumuz da aynısından birer tane aldı.
SnowFlower: Takım evinde aynı şeyi giydiğimiz ÇOK oluyor.
Röportajın kendisine geçelim. MSI’ın ardından tatildesiniz. Son zamanlarda neler yapıyorsunuz?
GBM: Evde oyun oynuyorum. VR konsolum gerçekten çok eğlenceli. “Beat Saber” adında bir ritim oyunu var ve çok eğlenceli. Ayrıca Türkiye’deyken çok özlediğim kral yengecinden bol bol yedim.
SnowFlower: MSI’da konuk yorumcuydum ve Jin Air Greenwings ile ROX Tigers’taki eski takım arkadaşlarımla görüştüm. Eski arkadaşlarımla, ailemle ve kız arkadaşımla buluştum. Şimdi GBM’e kral yengeç yemek için hangi restoranların iyi olduğunu soracağım ve onlara gideceğim.
(SnowFlower’a) Sanırım ilk kez yorumculuk yaptın. Nasıl geçti?
SnowFlower: Başlangıçta gerçekten çok gergindim. Aslında, MSI’da oynarken yaşadığım gerginlikten bile fazlaydı. Yorum yapmaya gitmeden önce MSI maçlarının çoğunu izlemedim. Şansıma meta benim oynadığım ve çalıştığım halinden çok farklı değildi, o yüzden hatırlamak için beynimi olabildiğince sıkıştırdım.
GBM: Onun yorumculuğunu biraz izledim, düşündüğümden çok daha iyiydi. Gene de beni yakalaması için çoooook zaman geçmesi gerektiğini düşündüm.
SnowFlower: Senin bir papağan gibi sadece pembe totemlerden bahseden halinden çok daha iyi olduğumu düşünüyorum.
GBM: Şimdilerde, oyuncular kontrol totemini çok daha iyi kullanıyorlar. Ben konuk yorumcu olduğumda, yabancı oyuncular kontrol totemlerini çok ihmal ettiler.
İkiniz de diğer büyük bölgelere nazaran o kadar da iyi bilinmeyen bir bölgeye gittiniz. Nasıldı?
GBM: Takım evi çok iyiydi. Çok büyük odalarımız var ve etrafta da bir sürü imkan vardı. Beni çoğu zaman araba tutar ama maçların oynandığı yere gidişimiz 10 dakika sürüyor. Buradaki en şeylerinden biri bu.
SnowFlower: Benim ilk defa yabancı bir takıma katılışımdı ve ŞL diğer bölgelere nazaran o kadar çok bilinmiyordu. Gene de, tüm oyuncularımız tecrübeli. Onlara öğretmememize rağmen makro oyunu iyi biliyorlardı. Ejderleri alma konusunda özellikle iyilerdi. Tabii, birkaç kez yanlış zamanda ejder almaya çalışıp maçı fırlattıkları da oldu.
GBM: Ormancımız Stomaged ejdere sıklıkla ben üst koridora yardıma giderken başlıyor. Bence bunu yapmasının sebebi ben üst koridora gittiğim için rakip ormancının da takım arkadaşına yardımcı olmak için oraya gideceğini düşünmesi. Ama rakip ormancı hakkında görüşümüz olmamasına rağmen ejdere başlıyor. Sonra bizi yok ediyorlar. Gene de Stomaged bana çok güveniyor. Tavsiye alma konusunda çok açık.
SnowFlower: Saldırı Gücü Taşıyıcımız Zeitnot da bana tamamen güveniyor. Mikroları kusursuz olmasa bile, onlara makro hakkındaki en ince detayları bile anlatma ihtiyacım olmaması çok iyiydi. Diğer 3 oyuncu ŞL’de tecrübeliydi o yüzden çabuk adapte olduk. Beni tatmin etmeyen tek şey yemeklerdi. Türk yemekleri bana çok iyi gelmiyor. Koçumuzun da yemeklerle problemi oldu. 7 kilo verdim. Takımdaki 3 Koreliden sadece GBM kilosunu koruyabildi. Gene de, kebap çok güzel.
GBM: Ben tüm yemekleri severim. Acıktığımda yerim. Sonra antrenman yaparım. Bu kadar. Ama eğer ben bir yemeğin iyi olmadığını söylüyorsam, o yemek iyi değildir.
SnowFlowerGBM çok kötü. Bize hem kendi beğenmediği yemekleri öneriyor. O yüzden o bir ısırık alana kadar şüpheyle bakıyoruz. Çok yakından bakarsak, çiğnemediğini görebiliyoruz.
GBM: SnowFlower o kadar çabuk kandırılmıyor ama koçu her seferinde kandırabiliyorum. Eğlenceli başka bir şey ise beğenmediğim bir yemeği koça önerdikten sonra “Güzel, değil mi? “ demek. O da yedikten sonra “Evet, güzel” diyor. Belki bir çeşit plasebo etkisidir.
SnowFlowerRamen gibi birçok Kore yemeğini dönerken yanıma alacağım. Kore yemeği satan yerler takım evimize çok uzak. Takım arkadaşlarımızın çoğu baharatlı şeyler yiyemiyor. Zeitnot iyi yiyor. Koreli sayılır. Döndüğümde beraber yiyeceğiz.
GBM: Kore yemeklerini takım arkadaşlarımıza tanıtırken, “Kore yemeklerini bir kez denerseniz, çok seveceksiniz” dedim. Üst koridor oyuncumuz fabFabulous Türk yemeklerinden gurur duyuyor. Bir seferinde onları bir Kore restoranına gitmeye ikna ettik. Ondan sonra bize hep “Bir daha ne zaman Kore restoranına gideceğiz?” diye sormaya başladılar.
İkiniz de iyi adapte olmuşa benziyorsunuz. Lig sırasında sıklıkla alışılmadık şampiyonlar seçtiniz, örneğin orta koridor Illaoi.
GBM: O zaman koçumuza “Illaoi için harika bir zaman” demiştim ve o çok kafası karışmış görünüyordu. Illaoi’yi sadece bir kez antrenmanlarda oynamıştık ve o antrenmanı kaybetmiştik. Illaoi koridor aşamasında çok güçlü.
SnowFlower: Onlar konuşurken, ben takım kompozisyonlarını karşılaştırıyordum. O kadar da kötü bir tercih değildi. Sonra ben de Illaoi tercihine katıldım. GBM diğer takım arkadaşlarımıza sordu ve onlar da katıldı. Böylece onu gösterdik.
GBM: Oynamak için birkaç şart var. Rakip ormancının AP bir tank olması gerek ve rakip orta koridorun Galio olması gerek. Bu şartlarda, Illaoi 2’ye 1 durumlarda bile ölmüyor. Maçta da aynen böyle oldu. Rakip ormancı Sejuani’ydi ve rakip orta koridor Galio. Tabii ki o sırada biraz gergindim. Maçtan sonra maç tekrarını izlerken çok kolaymış gibi görünüyordu.
Başka ne seçimlerde bulundunuz?
GBM: Ben ormanda Ezreal oynadım, SnowFlower üst koridorda Cho’Gath oynadı. Ayrıca Ziggs, Xerath ve Veigar oynadım. Sezon sonunda istatistiklere baktığımda 17 farklı şampiyonla oynadığımı fark ettim. Rakibe kontra tercih yapmak için her zaman bir şampiyonum var. Benim geniş bir şampiyon havuzum olduğu için alt koridor ikilimiz istediklerini seçebiliyorlardı.
SnowFlower: Benim de geniş bir şampiyon havuzum var. 13 şampiyon oynadım. Ben ve GBM rakip takımın kompozisyonuna göre seçimler yaptık. Mevsim boyunca çok yardımı oldu.
SnowFlower: Bu kadar çok en değerli oyuncu ödülü olduğunu bilmiyordum. Gerçekten mevsimin en değerli oyuncu ödülünü alacağımı bilmiyordum. Destekler arasındaki en değerli oyuncu ödülünü alacağımı biliyordum. Başlangıçta, mevsimin en değerli oyuncu ödülünü GBM ya da Zeitnot’un alacağını düşündüm. Ama ben aldım. Belki son maçta üst koridorda Cho’Gath oynadığım içindir. İyi bir izlenim bırakmış olmalıyım. GBM ve koçumuz da aynı fikirdeydi. Finalin en değerli oyuncusu ödülünü almakta şanslıydım. Neler yapabileceğimi göstermek adına birçok fırsat yakaladım.
GBM: Aslında SnowFlower bütün mevsim iyiydi ancak son maçta oynadığı üst koridor Cho’Gath ile de iyiydi, o yüzden hak ettiğini söyleyebilirim. O maçta üst koridora çok yardım ettim, özellikle rakip ormancı Malrang’ın Skarner ile baskın yaptığı zaman.
BAUSuperMassive ikinizin katılmasının ardından tekrar şampiyon oldu. Taraftarların sizden beklentisi büyük olmalı.
SnowFlower: Başta bilmiyordum. ŞL maçlarında final hariç oynadığımız yerde seyirci olmuyor. Her takım kendi alanlarına geçiyor ve oyunu oynuyor. Maçtan sonra el sıkışıyoruz ve iş bitiyor. Gene de, yayınlarımızı açtığımızda birçok taraftarın bizi desteklediğini biliyoruz. Geçen sefer GBM yayın açar açmaz 1000 kişiye ulaştı.
MSI’da ilk kez oynadınız. Hedefiniz neydi?
GBM: Hedefimiz grup aşamasıydı. İlk 6. Bunun altında kaldık.
SnowFlower: Takım arkadaşlarımız Ön Eleme grup kuralarını gördükten sonra grup aşamasına ne olursa olsun kalacağımızı söylediler. Düşününce, aslında o oyuncular her zaman Ön Eleme aşamasını çok sorun yaşamadan geçtiler. Bize endişelenmememizi söylediler. Ön Eleme Finalleri’nde rakibimizin EVOS Esports olarak belirlenmesini ardından herkes çok mutluydu, herkes grup aşamasına kaldığımızı düşünüyordu. Maç başladıktan sonra, çok zor olduğunu hissettik.
GBM:  EVOS Esports karşısında üst koridor ve orman sürekli geriye düştü, bu sebeple alt koridor üzerinde büyük bir baskı oluştu. Birinci maçta çok pişmanlıklar oldu. Biz Kindred’la oynadık, rakip Trundle ile. Kindred Trundle’a karşı bir seçimdi ama çok zorlandı. O yüzden beşimiz de zor bir maç geçirdik. Bana sorarsanız, bence çok iyiydik çünkü bu takımla ilk mevsimimizdi. Worlds için daha çok çalışacağız.
(GBM’e) Birçok BAUSuperMassive taraftarı maçı senin kaybettirdiğini söylüyor.
GBM: Buna ben de katılıyorum. Üçüncü maçta çok skor verdim. İkinci maçta fena değildim ama Alistar birden ortaya çıktı.
SnowFlower: Bunun için özür diledim. Başka şeylerle meşguldüm ve Alistar’ın görünmediğini söylemeyi unuttum. Bunun ardından yarım saniye sonra GBM öldü. Kulaklığımda onun “Kaybettik” dediğini duydum.
GBM: İlk sefer ölüşüm benim hatamdı o yüzden güvenli oynamak istedim. Rakibin yarı canını aldıktan sonra “Başarısız olamam” diye düşündüm ama Alistar ortaya çıktı. Alistar’ın görünmediğine dair işaret almasam bile bunu tahmin etmeliydim. Ormancımız çok zorlandığı için orta koridorda bir şeyler yapmam gerektiğini hissettim. Evet, biraz fazla acele ettim.
BAUSuperMassive başka güzel bir maç daha yaptı. Bir sonraki aşama için yeriniz garantilenince, “eğlenceli seçimler” yaptınız.
GBM: Önceden hazırlanmıştık. Maçtan önce rakibimize bile söyledik.
SnowFlower: Dördüncü galibiyetimizi almıştık ve gün başlarken eğer ilk maçı kazanırsak son maçta Irelia oynacağımı söylemiştim. Bizim “eğlenceli seçimler” yapacağımız bilmelerine rağmen rakiplerimiz kazanmak için seçimler yaptılar. Draven ve Braum beni şaşırttı. Sonunda da Rammus seçtiler. O zaman “Tamam, kaybettik” diye düşündüm.
GBM: Hala Rammus’a karşı 2’ye 1 savaş kaybettiğimizi hatırlıyorum. O sadece dönüp duruyordu ve Ezreal ile ben ona vurarak öldük.
SnowFlower: İnsanlar ona “Ne zamandı Ezreal’ın Q’su mana yerine can götürmeye başladı?” diye sorarak sataşmaya başladı.
Gene de alt koridor üst taraflara göre daha iyiydi. Hiç pişmanlığın var mı?
SnowFlower: Kendimi iyi hissediyorum çünkü en iyimi gösterme imkânım oldu. Hiç pişmanlığım yok. EVOS Esports beni çok şaşırttı çünkü beklediğimden çok daha iyilerdi. Ormancıları çok iyiydi. Grup aşamasında da üst koridora çok odaklandılar.
Eğer SuperMassive gruplara kalsaydı kaç galibiyet alırdınız?
GBM: Belki iki? Sanırım EVOS ile aynı skorda olurduk.
SnowFlower: Aynısını söyleyecektim.
Peki hangi takımları yenerdiniz?
GBM: Rus ruletinde hangi takım denk gelirse.
SnowFlowerEğer yeterince iyi oynarsak bence tüm takımları yenebilirdik. O şanslı maçlardan biri olabilirdi.
GBM: Ya da benim çok skor vermediğim.
EVOS Esports sizi yenmesinin ardından grup aşamasına kaldı, ancak erken elendi. Rahatladınız mı yoksa kötü mü hissetiniz?
GBM: Çok kafa yormadım. Bence beklenenden çok daha iyilerdi. İki galibiyet almanın bile zor olduğunu düşünüyorum, çünkü diğer takımlar çok güçlü. Gene de, bayağı etkileyicilerdi.
SnowFlower: Ben de aynısını düşündüm. Onların nasıl olacağını biraz biliyordum. Çok büyük bir etki yaratamazlardı. Onlara karşı oynadığımda, diğer güçlü takımlarla rekabet edecek kadar güçlü olmadıklarını hissettim. Buna rağmen EVOS Esports yeterince iyiydi. Vietnam liginin çok güçlü olduğunu gösterdiler. Kaybettikleri maçlarda bile çok çaresiz değillerdi ve takımlarının tarzı çok açıktı.
Grup aşamasının sonuna kadar sıralamalar birbirine çok yakındı. İzlerken neler hissettiniz?
GBM: Takımların beklenenden daha iyi ya da kötü oynamasının sebebi tek maçlık seriler olmasıydı. KING-ZONE DragonX ve diğer takımlar için bu geçerli. A takımının B takımını yenmesi için %70 ihtimal var diyelim. Eğer tek maç üzerindense, B takımın daha yüksek şansı olabilir.
SnowFlower: Ben de aynısını düşünüyorum. Grup aşamasını geçeceğini düşündüğüm takımların çoğu başarılı oldu.
Hangi takımların yarı finale kalacağını düşündünüz?
SnowFlower: Benim sıralamam KING-ZONE DragonX, RNG, Fnatic ve Team Liquid olmuştu. Flash Wolves ile antrenman yaptığımızda bayağı iyiydik. EVOS Esports’a kaybettikten sonra dedim ki, eğer Flash Wolves ile karşılaşsaydık, kazanırdık. O kadar yakındık onlarla. MSI devam ettikçe bunun buzdağının görünen tarafı olduğunu farkettim.
Team Liquid ile antrenman yapma fırsatı bulamadık ama dört büyük bölgeden birinden geldikleri için ilk dörtte olacaklarını düşünüdüm. Fnatic ile bir kez oynadık ama Rekkless fazla iyiydi. MSI sırasında geç safhaya kadar farm yapıyordu, ancak antrenmanlar sırasında çok zorlu bir baskı uyguluyordu.
GBM: Fnatic ile antrenman yaptığımızda, Rekkles SnowFlower ve Zeitnot’u çok zorladı. Rekkles özellikle Jhin ile çok iyi. Caps karşısında koridor aşaması sırasında nefes alacak zaman bulduğumda SnowFlower ile konuşuyordum ve o da sürekli zorlandıklarını söylüyordu.
SnowFlower: LCK zamanında Fnatic ile yaptığımız antrenmanlar gibiydi. Tüm LCK takımları antrenmanlar sırasında çok hasar verir birbirine. Aynı öyle hissettim. Ne zaman takas yapsak biz kaybettik.
GBM: Ben KING-ZONE DragonX, Team Liquid, RNG ve Fnatic olacağını düşünüyordum. Impact antrenmanlar hakkında konuşurken Team Liquid’in Fnatic’i antrenmanlarda paramparça ettiğini söyledi. Moojin de bana Flash Wolves’un antrenmanlarda Fnatic’i hep yendiğini söyledi. Bu da benim tahminimdi. LPL takımları hakkında çok bilgim yok, ama Uzi çok iyi olduğu için grup aşamasını geçeceklerini düşündüm.
Dedikodulara göre Team Liquid gibi Kuzey Amerika takımlar antrenmanlarda her zaman güçlü olur, ancak turnuvalardaki sonuçları o kadar iyi olmaz.
GBM: Ben onlardan biri değilim, o yüzden bilemiyorum. Belki de antrenman sonuçları çok iyi olduğu için dikkatsiz davranıyor olabilirler.
SnowFlower: Doublelift çok parladı. İki üç kişilik iş yaptı. Kaybettikleri maçlarda bile iyiydi. Kai’Sa’yı iyi oynadığını hatırlıyorum.
Yakın zamanda Türkiye’ye dönecek ve yeni mevsimde oynayacaksınız. Worlds’e katılmanız gerektiğini düşünmüyor musunuz? Kore’de yapılacak!
GBM: Biliyorum. Kendime güveniyorum ama Move’un tekrar Fenerbahçe’ye döndüğünü duydum. İngilizcesinin çok iyi olduğunu duydum. Bence onların makro oyunu çok daha iyi olacak. Buna rağmen çok endişelenmiyorum çünkü alt koridor ikilimiz çok iyi. Bence Move çok iyi bir ormancı. Bazen çok skor veriyormuş gibi görünüyor ama tüm o oyun yapma çabasının sebebi diğer koridorları çok kontrol etmeye çalışıp, yapması gerekenlere geç kalmasından.
SnowFlower: Ben çoktan yakın olduğum birkaç LCK takımından Worlds için Kore’ye kamp yapmaya geldiğimizde bizimle antrenman yapmalarını istedim.
Bazı hayranlarınız sizi LCK’de görmek istiyor. Hiç geri dönmeyi düşündünüz mü?
GBM: Bazen LCK’i özlüyorum ama şu an ŞL’yi seviyorum. Bence yılanın başı olmak, ejderhanın kuyruğu olmaktan daha iyi. Şaka yapıyorum. Elime fırsat geçerse, bir gün LCK’de oynamak isterim.
SnowFlower: Ben doyumsuz biriyim. Sanırım ejderhanın başı olmak için çok çalışırım.

Bugün ikiniz de çok konuşkandınız. Türkiye ve Kore’deki hayranlarınıza son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

GBM: Ben LCK’den ayrılalı üç yıl oldu. Türkiye’de bayağı iyiyim. Yılanın başı konusunda şaka yapıyordum, ancak yılanın başının en iyi orta koridor oyuncusu olup ejderhayı ısırmak için çok çalışacağım. Lütfen beni desteklemeye devam edin. Türkiye’deki hayranlarımıza bizi ve BAUSuperMassive’i destekledikleri için teşekkür ediyorum.
SnowFlower: Bizim için her şeye rağmen bu kadar çok destekleyen taraftar olması beni çok etkiledi. Worlds sırasında tekrar görüşeceğiz. Türkiye’deki hayranlarıma şükran borçluyum. Önümüzdeki mevsimde BAUSuperMassive’in dominant performansını ortaya koyması için elimden gelenin en iyisini yapacağım.
Röportajın İngilizcesini burada bulabilirsiniz. BAUSuperMassive son olarak MSI’da EVOS Esports’a karşı seriyi 3-1 kaybederek turnuvaya Ön Eleme Finalleri’nde veda etmişti.

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir