Rush: 2018'in en iyi ormancısı Score'du

Please log in or register to like posts.
Haberler

NA LCS’in eski MVP’lerinden Lee “Rush” Yoon-jae, iki yıl aradan sonra tekrar Kuzey Amerika’ya döndü. Güney Kore’de kt Rolster ile Vadi’ye çıkan oyuncu, takımıyla LCK şampiyonluğu yaşadı. InvenGlobal, Rush’la Güney Kore’de geçirdiği dönem ve Kuzey Amerika’ya dönüşüyle ilgili bir röportaj gerçekleştirdi.
Rush
LCS’e geri döndün. Taraftarlara ilk mesajın nedir?
Çoğunuzun beni uzaktan desteklediğini biliyorum. Bunun için teşekkür ederim. 2017 ve 2018 yıllarında kendimi Güney Kore’de geliştirmek istedim ve şimdi Kuzey Amerika’ya geri döndüm.
Kariyerinin ilk maçına Kuzey Amerika’da çıktın ve burada En Değerli Oyuncu ödülünü aldın. Söylediğin gibi, Güney Kore’ye kendini geliştirmeye gitmiştin. En çok geliştirdiğin yanın ne oldu? Orada ne öğrendin?
Kuzey Amerika’daki taraftarlar beni en son 2016 yılında izledi. 2017 yılında, LCK’deki çoğu oyuncunun gerisinde kaldığımı hissettim ve kendi başıma çok çalıştım. Diğer ülkelerden de teklifler vardı ama LCK’de profesyonel sahnenin nasıl olduğunu görmek istiyordum ve orada oynayabilmek için kariyerime ara verip kendimi geliştirdim.
2018’de kt Rolster’a katılmayı başardım ve sahnede çok oynama fırsatı bulamasam da, hem bir oyuncu olarak hem de bir insan olarak kendimi çok geliştirdim. Smeb, Score ve Mata gibi tecrübeli oyuncularla oynama fırsatım oldu. Deft ve PawN da uzun kariyerlere sahip oyuncular, onların uzmanlığından ve oyuna bakış açılarından da çok şey öğrendim.
NA LCS’te oynadığım dönemde, takımın ana taşıyıcısı bendim. Bu sebeple takım oyunu benim etrafımda oynuyordu ve takım olarak hareket etme ya da oynama konusunda eksiklerim vardı. kt’de büyük resme bakmayı ve daha iyi bir takım oyuncusu olmayı öğrendim.
Yani, önceden daha agresif ve korkusuzdun ancak şimdi takımınla oynamayı öğrendin.
Böyle söyleyince kulağa pasifleşmişim gibi geliyor ama öyle bir durum yok. Önceden karar verirken sadece kendi oyun planımı hesaba katıyordum ama artık takım arkadaşlarımın durumlarını eskisine kıyasla daha çok düşünüyorum. Oyuna farklı bakış açılarından ve pozisyonlardan bakmayı öğrendim, bu sayede oyun yapmak için daha çok fırsat elde edebiliyorum.
Score ile oynama fırsatın oldu. Kendisi kariyerli ve çok yetenekli bir oyuncu. Ondan ne öğrendin?
Bana sorarsanız, 2018’in en iyi ormancısı Score’du. Büyük ihtimalle çoğu insan böyle düşünüyordu. Aynı takımda, aynı pozisyon için mücadele ediyorduk ve kendisi çok yönlü, yetenekli bir oyuncuydu. Takıma uyum sağlamak konusunda çok iyiydi. Herkesin farklı karakterlere sahip olduğu kt Rolster oyuncuları arasında bile kendi tarzını öne çıkardı ve takımı bir araya getirdi.
Ormancıların oyunu taşıyabilecek koridorlar etrafında, takımıyla beraber oynaması gerektiği söylenir. Score, ilk jenerasyon oyunculardan biri. Hem üst koridorda hem de alt koridorda oynadı. Orta koridor ve ormancının beraber oynadığı düşünülürse, onun tüm koridorları tecrübe ettiğini söyleyebilirsiniz. Bu sayede, tüm koridorları çok iyi anlayabiliyor.
Oynamaya ilk başladığımda sadece kendimi düşünüyordum. Çok basit görüşlerim vardı. “Koridoru itiyoruz, rakip oyuncunun canı düşük; güçlü olduğum için ona kule altında saldırabiliriz,” ya da “rakip korkusuz şekilde koridorunu ittiriyor, ona bunun bedelini ödeteceğim.” Yetenek atışlarımı tutturmakla alakalı olarak mekaniklerime ya da rakiplerinin yerini bulup onları düşürmeye konsantre oluyordum. Ancak Score ile zaman geçirdikten sonra, oyunun genel durumunu daha iyi algılamaya başladım.
Çok fazla oynama fırsatı bulamamış olsan da LCK şampiyonu oldun. Senin de takıma izleyicilerin göremediği yerlerde katkıların olmuştur.
Score ve diğer oyuncular dünya yıldızı oyuncular olsalar da, onlar da insanlar ve kusursuz değiller. Score’u çok övdüm ama onun da göremediği ve düşünemediği şeyleri biliyorum ve benim de kendi güçlü yanlarım var. Birlikte gelişebilmemiz için, oyunla ve orman pozisyonuyla ilgili düşüncelerimi onunla paylaştım.
Ayrıca, insanların benimle konuşurken kendilerini rahat hissetmelerini sağlayan bir özelliğim var. İnsanlar, başkalarına söylemekte zorlandıkları şeyleri benimle konuşabilirler. Bu sayede takıma çok katkım olduğunu düşünüyorum.
League of Legends bir takım oyunu olabilir ancak oyuncular her zaman takımdakilerle arkadaş olmuyorlar. Kendi açımdan düşünürsek, ben takım arkadaşlarımı iş arkadaşlarım olarak değil, yakın arkadaşlarım olarak görüyorum. Bu sayede, takımda daha samimi bir ortam oluyor ve her şeyi özgürce konuşabiliyoruz. Bu, takım oyunumuzu geliştirmemize yardımcı oluyor.
Rush
Tekrar Kuzey Amerika’ya döndün. Dönmenin ana sebebi neydi?
Öncelikle, LCK’de ve kt’de olduğum dönemde çok şey öğrendim. Ancak, Score orada olduğu sürece takım uyumu konusunda hep bir tık üstümde olacaktı. Çok uzun süredir takımda ve her şeyi herkesten çok daha iyi anlayabiliyor.
Buna ek olarak, LCK’de çok büyük etki yaratan bir oyuncu değildim. Geçtiğimiz iki yılda kaydettiğim ilerlemelerle ne yapabileceğimi görmek istedim. Nereye gidersem gideyim, kendi tarzımla oynamak istedim ve katıldığım takımla beraber gelişmek istedim. Bu sebeple, lideri olabileceğim bir takım aradım. Kuzey Amerika bunun için en iyi yerdi.
Transfer dönemi boyunca tüm bölgelerden teklifler aldım. LCS, LEC ve LCK. LCS’e katılma sebebim bana en çok parayı teklif eden yer olması değildi. Benim oyun içi liderliğimi takip etmeye yatkın olacak oyuncuların Kuzey Amerika’da bulunduğunu düşündüm ve bu sebeple LCS’e geldim.
LCS’teki takımlar arasından neden Echo Fox’u seçtin?
Echo Fox’a katılmadan önce çok düşündüm. Yeniden yapılanmaya giden bir takımdı, yani oturmuş bir düzen yoktu. Fenix’in takıma katılacağını öğrendim ve TiP döneminden takım arkadaşım Apollo da takımdaydı. Tanıdığım oyuncular olduğu için yeni bir takım olsak bile hızlı gelişeceğimizi düşündüm.
Bu takımın, lideri olabileceğim bir takım olduğunu düşündüm. Çok iyi sonuçlar alamasak bile, zor dönemleri aşabilecek ve üretken olabilecek bir takım gibi görünüyordu.
Echo Fox tüm takımı değiştirdi. Sıfırdan başladınız. Süreç nasıl ilerledi?
Yeni bir takım olduğumuz için pek çok sıkıntı yaşıyoruz elbette ama bunun sebebi diğer takımlardan geri olmamız değil. Takımdaki tüm oyuncular iyi. Bazı alanlarda eksiklerimiz olmasına rağmen, iyi olduğumuz konular da var. Makro konusunda eksiğimiz var ama mikro oyunda çok iyiyiz. Bunlar bizim çözebileceğimiz zayıflıklar. Sıfırdan başlamış olmamıza rağmen, iyi olacağımıza inanıyorum.
Takım lideri olmak istediğini söyledin. O nasıl gidiyor?
Bayağı iyi gittiğini düşünüyorum. Ben bir şey söylediğim zaman, diğer oyuncular beni dinliyor. Oynarken bencillik yapmıyorum. Diğer oyuncuların görüşleriyle kendi düşüncelerimi birleştirmeye çalışarak kararlar vermeye çalışıyorum.
Diğer takımlarla antrenman yapıyorsunuz. Dikkatini çeken bir takım ya da ormancı oldu mu?
Olmadı. İnsanların bizi sıralamalarda düşük yerlere koyduklarını biliyorum ancak “güçlü takım” olarak değerlendirilen takımlarla yaptığımız antrenmanlarda o kadar geriye düşmüyoruz. Antrenman yaptıkça şansımız artıyor. Güçlü olsalar bile zayıflıkları var. Antrenmanların ardından, ben iyi oynarsam takımımın da iyi olacağı görüşünü edindim.
Diğer ormancılara gelecek olursak, onlar hakkında fazla düşünmüyorum. Bu soruya cevap vermekten kaçınmıyorum. Eğer iyi oynarsam kazanacağım. Şimdiye kadar beni rahatsız eden ya da bana karşı çok iyi oynayan rakiplerim olmadı. Ben sadece kendi oyunuma konsantre oluyorum.
Rush
Apollo senin Team Impulse’tan arkadaşın. Beraber olmanızın size faydası oldu mu?
Evet. Birbirimizin nasıl insanlar olduğunu biliyoruz ve eskiden çok konuşurduk. Birbirimizin duygularını incitme derdi olmadan kendimizi geliştirebileceğimiz konular hakkında konuşuyoruz. İkimiz de birbirimizi geliştirebileceğimizi biliyoruz.
Yayınlarından gördüğümüz kadarıyla İngilizcen çok iyi.
Yine de İngilizce konusunda kendimi çok geliştirmem gerektiğini düşünüyorum. Korece konuştuğumda çok hızlı konuşabiliyorum ama İngilizce konuşurken Korece kadar hızlı konuşamıyorum. Çok şey söylemek istediğim zaman kafamdaki şeyleri çevirmek zorunda kalıyorum ve bu beni zorluyor.
Aslında, yavaş konuştuğum zaman çok iyi konuşabiliyorum ancak oyun sırasında saliselerin bile önemi var. Böyle durumlarda aklıma doğru kelime gelmezse kendime kızıyorum. Bazı Güney Kore’li oyunculardan daha iyi olabilirim ama hâlâ kendimi geliştirmem gerek.
Bu sebeple, daha çok İngilizce yayın yapmaya çalışıyorum. Geçtiğimiz iki yıl boyunca İngilizceye çok ihtiyacım olmadığı için biraz hamladım ve tekrar eski seviyeme dönmem gerekiyor.
Sezona verilen arada en çok hangi konuda kendini geliştirmeye çalıştın?
Eskiden, iyi bir profesyonel oyuncu olmak için sadece oyunu iyi oynamam gerektiğini düşünüyordum. Bana gereken tüm iletişim yeteneklerinin sadece oyun içindeki iletişimle alakalı olduğunu düşünüyordum ancak Kore’ye gidip döndükten sonra, oyun dışı iletişimin de çok önemli olduğunu düşünmeye başladım. Bu sebeple İngilizcemi geliştirmeye çalıştım.
Oyun içinde düşüncelerimi nasıl ifade etmem gerektiğini ve diğer oyuncuların ben tamamen anlaması için nasıl konuşmam  gerektiğini çok düşündüm. Oyunumu geliştirmeye çalışmaktan çok, buna konsantre oldum.
Ayrıca, hepimizin birlikte gelişebilmesi için iyi bir ortam yaratmaya çalıştım. Bu konuda çok ilerlediğimizi düşünüyorum.
Orta koridor ile ormancı arasındaki uyum çok önemli. Fenix’le oynamak nasıl?
İkimizin de güçlü karakterleri ve farkı oyun tarzları var. Birlikte oynarken birbirimizin oyun tarzına uymak için elimizden geleni yapıyoruz. Oyun oynadığımız zaman iyi gidiyor olsak bile aramızdaki iletişimin koptuğu durumlar oluyor. Takım oyunu oynadığımız için düşüncelerimizin birbirine uyması gerekiyor ve bu yüzden bu kopuklukların önüne geçmeliyiz. Bunun üstünde çalışıyoruz. İlk başa göre çok ilerleme sağladık ancak hâlâ kusursuz değil. Eğer bunu başarabilirsek, çok güçlü bir takım olacağız.
Kuzey Amerika’daki taraftarlara son olarak söylemek istediğin bir şey var mı?
2016’dan sonra ortadan kaybolduğum için hayal kırıklığı yaşayanların olduğunu biliyorum. Bazıları benim geri dönmemi umuyordu ve şimdi geri döndüm. MVP ödülünü aldığım dönemden bile daha iyiyim. Bu sefer çok daha fazla şey başaracağımı göreceksiniz.
Hâlâ Reddit’te ve Kuzey Amerika’da çok popüler olduğunu biliyor musun? Twitch’te izlenme sayın da çok iyi.
Topluluğun verdiği tepkileri okumayı çok seviyorum ancak Kore’de kendimi geliştirmeye çalışıyordum ve Reddit’i okuma fırsatım pek olmadı. Ayrıca Kuzey Amerika’daki taraftarları bıraktığım için Reddit’i okurken kendimi suçlu hissediyordum. Hâlâ beni hatırlayan ve destekleyen herkese çok teşekkür ediyorum.

İfade İle Yorumla

0
0
0
0
0
0
Daha önce oy kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir